Постанова від 29.11.2012 по справі 2а-14649/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

29 листопада 2012 року 12:18 № 2а-14649/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Іщука І.О., при секретарі судового засідання Самаренко Х.С.

За участю представників сторін:

від позивача: Козачук В.В. (паспорт НОМЕР_1), Мамикіна С.А. (дов.від 27.11.2012 №б/н)

від відповідача: Грицаєнко Л.І. (посвідчення №52)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Універмаг Україна»до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м.Києві про зобов'язання вчинити певні дії

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 29.11.2012 року в 12 год. 18 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заявлені про зобов'язання видати дозвіл на розміщення відходів у 2012 році та ліміт на утворення та розміщення відходів на 2012 рік.

Обґрунтовуючи позовні вимоги представники позивача зазначили, що не погоджуються з відмовою відповідача щодо видачі дозволу на розміщення відходів у 2012 році, оскільки наведені відповідачем недоліки не можуть бути причиною для відмови.

Як зазначено представниками позивача акти-передачі пакувального паперу та картону відпрацьованого у 2010 році не підписувались. Договір про передачу паперу та картону, та інші документи з ЧП «Обухівміськвторресурси»не укладались, тому можливість надати відповідачу необхідні документи відсутня. Наданий проект ліміту на розміщення відходів у навколишньому природному середовищу на 2012 рік та ліміт №8039100000-151 на утворення та розміщення відходів на 2012 рік відповідають вимогам чинного законодавства.

Крім того, представники позивача зазначили, що звертались до відповідача із запитами на надання дозволу на розміщення відходів на 2012 рік більше 5 разів, однак постійно отримували відмову у його видачі.

На думку представників позивача, виявлені відповідачем недоліки, які позивач з об'єктивної причини не може усунути, в подальшому можуть привести до безпідставного накладення відповідачем штрафних санкцій.

В судовому засіданні представники позивача просили суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши, що діяв в рамках чинного законодавства, тому позовні вимоги є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню. Представник відповідача зазначив, що перелік документів та терміни для отримання дозволу на розміщення відходів визначені Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів».

В результаті аналізу матеріалів позивача виявлені недоліки, зокрема, відсутні копії актів-передачі іншим власникам пакувального паперу та картону відпрацьованого за 2010 рік або Форми №1 -відходи (річна); представлений на погодження ліміт на утворення та розміщення відходів на 2012 рік оформлений всупереч даним, що наведені у проекті ліміту; не надано копію договору щодо передачі паперу та картону пакувального з ЧП «Обухівміськвторресурси».

Посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1218 «Про затвердження Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів»представник відповідача зазначив, що власники відходів, які здійснюють лише їх розміщення та які утворюють та розміщують відходи на своїй території, подають до органів Мінекоресурсів заяви на одержання дозволу на розміщення відходів та додають необхідні документи. Однак, позивачем не було дотримано зазначений порядок, тому підстави для відмови у видачі дозволу були правомірні.

Крім того відповідачем було зазначено, що дозвіл надається після затвердження лімітів на утворення та розміщення відходів. Він може бути скоригований за клопотанням власника відходів щодо перегляду ліміту на утворення та розміщення відходів.

Тобто, позивачу в листі від 17.10.2012 №06-07/6779 було роз'яснено, що після усунення недоліків, необхідно подати відкориговані матеріали.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав свою позицію зазначивши, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з огляду про наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 14.09.2011, 11.01.2012, 20.03.2012. 10.04.2012, 24.05.2012, 19.07.2012, 20.08.2012, 12.10.2012 звертався до відповідача із заявами в порядку ст.7 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»про видачу дозволу на розміщення відходів у 2012 році, із додаванням до заяв необхідних документів.

Листами відповідача від 23.11.2011 №06-07/7505/2772, від 16.01.2012 за №06-07/225, 26.03.2012 №06-07/2119, 17.04.2012 №06-07/2712, 29.05.2012 №06-07/3783, 27.07.2012 №06-07/5107, 28.08.2012 №06-07/5700 та 17.10.2012 №06-07/6779 було відмовлено позивачу у видачі дозволу на розміщення відходів у 2012 році та ліміту на утворення та розміщення на 2012 рік, із зазначенням недоліків які необхідно усунути.

Так, в листі від 17.10.2012 №06-07/6779 відповідачем було зазначено, що перелік документів та терміни для отримання дозволу на розміщення відходів, визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1218 «Про затвердження Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів та розміщення відходів».

В результаті недотримання позивачем вимог зазначеної постанови, відповідачем виявлено наступні недоліки, зокрема: - відсутність копії актів -передачі іншим власникам пакувального паперу та картону відпрацьованого за 2010 рік або Форми №1 -відходи (річна); - представлений на погодження ліміт на утворення та розміщення відходів на 2012 рік оформлено всупереч даним, що наведені у проекті ліміту; - необхідність представити копію договору щодо передачі паперу та картону пакувального ЧП «Обухівміськвторресурси».

В листі від 17.10.2012 №06-07/6779 відповідачем було зазначено, що повторний розгляд документів можливий після усунення недоліків, які після відкоригування необхідно подати відповідачу.

З огляду на вищенаведені обставини справи суд погоджується з висновками відповідача, з огляду на наступне.

Відповідно до абз. 1 п. 1 Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києва та Севастополя»від 19.12.2006 №578 (надалі -Положення №578) управління в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), забезпечення екологічної та у межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території.

Видає в установленому порядку дозволи на спеціальне використання природних ресурсів, дозволи на спеціальне водокористування в разі використання води з водних об'єктів загальнодержавного значення, дозволи на викиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, дозволи на розміщення та здійснення інших операцій у сфері поводження з відходами, приймає відповідні рішення щодо зупинення їх дії або анулювання (п.4.6. Положення №578).

Відповідно до ч.1 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральним органом виконавчої влади, їх територіальними (місцевими) органами встановлюється Кабінетом Міністрів України. Абзацом 3 ч.1 цієї є статті зазначається, що такі порядки мають передбачати зокрема, вичерпний перелік документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання дозвільного характеру.

Пакет документів оформлюється з урахуванням вимог Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про відходи», Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року № 1218 «Про затвердження порядку ведення реєстру місць видалення відходів»та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.1998 року № 1360 «Про затвердження Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів».

Згідно п. 2 «Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року № 1218, (надалі - Порядок №1218) ліміт на утворення відходів - максимальний обсяг відходів, на який у суб'єкта права власності на відходи (далі - власник відходів) є документально підтверджений дозвіл на передачу їх іншому власнику (на розміщення, утилізацію, знешкодження тощо) або на утилізацію чи розміщення на своїй території.

Відповідно до статті 1 Закону «Про відходи», власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами; операції поводження з відходами - збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів.

Порядком №1218 визначені правила розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, у тому числі небезпечних, на території України.

Так, п. 12 Порядку №1218, передбачено, що власники відходів, які здійснюють лише їх розміщення, до 1 квітня, а власники відходів, які утворюють та розміщують їх на своїй території, до 1 червня поточного року подають до органів Мінекоресурсів на місцях заяви на одержання дозволу на розміщення відходів у наступному році. До заяви додаються: проект ліміту на утворення та розміщення відходів; довідка про наявність спеціально відведених в установленому законодавством порядку місць чи об'єктів розміщення відходів; відомості про склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини; довідка про нормативно допустимі обсяги утворення відходів; довідка про питомі показники утворення відходів; довідка про наявність установок (потужностей) з видалення відходів; довідка про наявність потужностей з утилізації відходів; копія договору (контракту) на передачу відходів іншим власникам; довідка про обсяги токсичних відходів та обсяги утворення, використання і поставку відходів як вторинної сировини і відходів виробництва за поточний рік; висновки санітарно-епідеміологічної експертизи щодо об'єктів поводження з відходами; інформація стосовно розміщення відходів, накопичених за попередні роки; наказ про призначення відповідальних осіб у сфері поводження з відходами; звіт про виконання планових заходів у сфері поводження з відходами за попередній рік; перспективний план заходів у сфері поводження з відходами, спрямований на запобігання або зменшення обсягів утворення відходів і запобігання їх негативного впливу на навколишнє природне середовище та здоров'я людини; ліцензія на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (у разі одержання лімітів на утворення та розміщення відходів, включених до розділу А Жовтого переліку відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2000 р. N 1120 (Офіційний вісник України, 2000 р., N 29, ст. 1217); дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами на відповідній території, виданий органом місцевого самоврядування.

Як встановлено матеріалами справи та зазначено у листі відповідача 17.10.2012 №06-07/6779, для отримання дозволу на розміщення відходів у 2012 році та ліміту на утворення та розміщення на 2012 рік відповідачу необхідно було надати, зокрема: копії актів -передачі іншим власникам пакувального паперу та картону відпрацьованого за 2010 рік або Форми 31 -відходи (річна); - представлений на погодження ліміт на утворення та розміщення відходів на 2012 рік оформлено всупереч даним, що наведені у проекті ліміту; копію договору щодо передачі паперу та картону пакувального ЧП «Обухівміськвторресурси», з огляду виявлені недоліки, суд зазначає наступне.

Щодо надання відповідачу копії актів передачі іншим власникам пакувального паперу та картону відпрацьованого за 2010 рік або Форми №1 -відходи (річна), суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, та зазначено відповідачем, останній просив позивача надати копії актів -передачі іншим власникам пакувального паперу та картону відпрацьованого за 2010 рік.

Позивач в судовому засіданні зазначив, що не має можливості надати зазначені документи, оскільки договір щодо передачі паперу та картону пакувального у 2010 році не укладався, а тому ані копію, ані акти на виконання умов такого договору позивач надати не може. Зазначена позиція позивача на думку суду підтверджена наданою відповідачем довідкою про питомий показник утворення відходів та інформація про утворення відходів за попередні, поточний та проект на наступний роки.

Так, із довідки про питомий показник утворення відходів на 2010 рік у графі «затверджено ліміт на утворення відходів»на пакувальний папір та картон пакувальні, зіпсовані, відпрацьовані чи забруднені, відсутні будь-які показники, значення - 0.

Тобто, відсутність будь-яких показників, свідчить про відсутність у позивача документів, які б підтвердили укладання договорів.

Крім того, позивач листом від 18.07.2012 №266 повідомляв відповідача про відсутність у нього ані договору ані актів приймання-передачі паперу та картону.

Однак, позивачем не доведена позиція стосовно причин не надання відповідачу форми №1 -відходи (річні), що повинна подаватись за 2010 рік.

Щодо представлення на погодження ліміту на утворення та розміщення відходів на 2012 рік оформленого всупереч даним, що наведені у проекті ліміту

Як встановлено матеріалами справи, позивачем було надано відповідачу проект ліміту на розміщення відходів у навколишньому природному середовищу на 2012 рік , у графі 4 «найменування видів відходів (промислових та побутових) - які не підлягають спаленню»- визначено вид відходу який не підлягає спаленню -папір та картон пакувальні, зіпсовані, відпрацьовані чи забруднені.

У графі 10 «місце утилізації, знешкодження, захоронення або зберігання відходів»- визначено ЧП «Обухівміськвторресурси», яке знаходиться за адресою: м. Обухів, Київської область, вул. Київська, 21, із встановленням ліміту на утворення відходів на 2012 рік -15т/30 м.куб.

Однак, у поданому на погодження до відповідача ліміту №8039100000-151 у графі -3 «код, найменування групи і виду відходів» визначено - папір та картон пакувальні, зіпсовані, відпрацьовані чи забруднені та у графі 10 «обсяг розміщення відходів»- на об'єктах іншого власника відходів, тонн на 2011 рік, відсутні будь які показники.

Тобто, посилання позивача на відсутність такого виду відходу, як папір та картон пакувальні, зіпсовані, відпрацьовані чи забруднені не відповідає дійсності.

Щодо копії договору щодо передачі паперу та картону пакувального ЧП «Обухівміськвторресурси» за проектом ліміту на розміщення відходів у навколишньому природному середовищі на 2012 рік, суд зазначає наступне.

Право власності на відходи може переходити від однієї особи до іншої в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до статті 17 Закону «Про відходи», обов'язком суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами, мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або на право провадження діяльності, пов'язаної із збиранням і заготівлею окремих видів відходів як вторинної сировини, і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів.

Суб'єкт господарювання, діяльність котрого пов'язана із утворенням відходів, повинен отримати в установленому порядку дозвіл на розміщення відходів, ліміт на утворення та розміщення відходів.

Як встановлено матеріалами справи, між позивачем (замовник) та ПП «ДЕН»(виконавець) було укладено договір №221-У від 08.02.2010 комплексного прибирання.

Пунктом 1.1. договору визначено, що «исполнитель берет на себя обязательства по организации и выполнению на высоком профессиональном уровне комплексной круглосуточной уборке, в частности, уборке и вывоза снега с территории ОАО «Универмаг Украина», расположенного по адресу: г.Киев, пл. Победы, 3, а также выполнения других дополнительных работ в соответствии с Приложением №2 к настоящему договору».

Пунктом 5 додатку №2 до договору №221-У від 08.02.2011 про комплексне прибирання визначено: «перечень и обьем работ по круглосуточной уборке здания», в частности, сбор, уборка мусора, вывоз и утилизация»

На 2012 рік між позивачем та ПП «ДЕН»було укладено додаткову угоду №4 від 28.05.2012 до договору на комплексне прибирання №221-У від 08.02.2010 відповідно до п.1.1. якої «исполнитель берет на себя обязательства по организации и выполнению на высоком профессиональном уровне комплексной круглосуточной уборке, в частности, вывоза мусора».

Однак доказів про наявність у ПП «ДЕН»ліцензії (дозволу) на операції з відходами позивачем не надано.

Крім того, матеріалами справи встановлено, що між Приватним підприємством «ДЕН»та Приватним підприємством «Обухівміськвторресури»було укладено договір №268 купівлі -продажу від 01.07.12, згідно якого ПП «Ден»- продавець та ПП «Обухівміськвторресурси»- покупець передає останньому макулатуру та полімери.

Однак, суд не може розглядати наведені договори як такі, що укладені та свідчать про передачу даного виду відходу у відповідності до вимог чинного законодавства, з огляду про наступне.

Відповідно до статті 1 Закону «Про відходи», власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами; операції поводження з відходами - збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів. Тобто, власником відходів є - ПАТ «Універмаг «Україна», а тому передача відходів повинна здійснюватися на підставі договору укладеного безпосередньо з власником відходів -позивачем.

Крім того, представлений на погодження ліміт на утворення та розміщення відходів на 2012 рік оформлений всупереч даним, наведеним у проекті ліміту про що відповідачем зазначено у листі - відмові від 17.10.12. Ліміт на утворення та розміщення відходів заповнюється в залежності від подальшої передачі відходів -на подальшому утилізацію чи їх розміщення. Також, відповідно до ліцензії організації, яка приймає відходи від їх власника.

З огляду на наведене суд зазначає, що суб'єкт господарювання подаючи заяву та необхідні матеріали для отримання документу дозвільного характеру несе відповідальність за достовірність наданої інформації викладеної у матеріалах, які обґрунтовують обсяги та види відходів для отримання дозволу та ліміту на розміщення відходів. Відповідно до поданих документів дозвільний орган розглядає матеріали та видає документ дозвільного характеру.

Відповідно до п.20 Постанови № 1218, відповідальність за правильність визначення нормативів утворення відходів, визначення лімітів утворення та розміщення відходів, несвоєчасне затвердження або не затвердження лімітів утворення та розміщення відходів несе власник відходів.

Строк видачі документів дозвільного характеру становить десять робочих днів, якщо інше не встановлено законом (абз.3 ч.1 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»від 06.09.2006 №2806, надалі Закон №2806).

У разі усунення суб'єктом господарювання причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, повторний розгляд документів здійснюється дозвільним органом у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня отримання відповідної заяви суб'єкта господарювання, документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, і документів, які засвідчують усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом (абз.4 ч.5 ст. 4-1 Закону №2806).

При повторному розгляді документів не допускається відмова у видачі документа дозвільного характеру з причин, раніше не зазначених у письмовому повідомленні заявнику (за винятком не усунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови) (абз.5 ч.5 ст. 4-1 Закону №2806).

Також п.5 ст. 4-1 Закону України №2806, визначені підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру, а саме:

подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком;

виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей;

негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.

Тобто, відповідач відмовляючи позивачу у видачі дозволу з підстав виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей, діяв в межах та у спосіб визначений чинним законодавством, що на думку суду підтверджує його позицію та свідчить про необґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно із статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст. 2, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Універмаг Україна»до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м.Києві відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.О. Іщук