Справа № 1570/4114/2012
20 листопада 2012 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді -Балан Я.В.,
розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до публічного акціонерного товариства «Одеська теплоелектроцентраль»(код ЄДРПОУ 05471158) про зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернувся позивач -Державна фінансова інспекція в Одеській області (надалі -ДФІ в Одеській області) до публічного акціонерного товариства «Одеська теплоелектроцентраль»(надалі ПАТ «Одеська теплоелектроцентраль») про визнання дій відповідача щодо невиконання п. 3, 4, 5 вимоги № 15-05-34-14/938 від 01.02.2012 р. протиправними та зобов'язання ПАТ «Одеська теплоелектроцентраль»вчинити дії, зазначені в п. 3, 4, 5 вимоги ДФІ в Одеській області про усунення фінансових порушень виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності ПАТ «Одеська теплоелектроцентраль», а саме:
відобразити в обліку дебіторську заборгованість Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт»(надалі -ДП «Одеський морський торговельний порт») та провести претензійно-позовну роботу щодо стягнення з ДП «Одеський морський торговельний порт»недоотриманих коштів на загальну суму 36 476 грн. 40 коп. з податку на додану вартість;
відобразити дебіторську заборгованість підрядних організацій та провести претензійно-позовну роботу щодо стягнення зайво сплачених коштів з :
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Південь Ін Буд»(надалі - ТОВ «Південь Ін Буд») - на суму 100 415 грн. 12 коп. з податку на додану вартість;
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Втеріс»(надалі -ТОВ «Втеріс») - на суму 175 338 грн. 36 коп. з податку на додану вартість;
відобразити по бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість по орендній платі філії Акціонерний комерційний банк «ІМЕКСБАНК»(надалі -АКБ «ІМЕКСБАНК») та Акціонерне товариство закритого типу «Комбінат»(надалі -АТЗТ «Комбінат») та провести претензійно-позовну роботу щодо стягнення недоотриманої орендної плати з:
- з АКБ «ІМЕКСБАНК»- 127 762 грн. 58 коп. з податку на додану вартість.
- з АТЗТ «Комбінат»- 181 040 грн. 30 коп. з податку на додану вартість, мотивуючи позовні вимоги тим, що проведеною ревізією фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.07.2009 р. по 30.09.2011 р. встановлено ряд порушень, які відображені в акті ревізії № 05-19/808 від 23.12.2011 р. Листом-вимогою за № 15-0534-14/938 від 01.02.2012 р. зобов'язано відповідача усунути виявлені фінансові порушення та здійснити претензійно-позовну роботу щодо стягнення недоотриманих коштів, однак дані вимоги виконано не було, що змусило позивача звернутись до суду.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляджу справи повідомлявся належним чином, 20.11.2012 р. через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду за вхід. № 37364/2012 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні (том ІІ аркуш справи 64).
В наданих до суду письмових запереченнях представник відповідача, зазначив, що п. 3, 4, 5 вимоги про усунення фінансових порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності про що складено акт № 15-05-34-14/938 від 01.02.2012 р., виконані в повному обсязі та в строк до 05.03.2012 р. заявлено всі претензії, строк розгляду яких згідно ст. 7 Господарського процесуального України - один місяць, який обчислюється з дня одержання претензії. У зв'язку з тим, що вимога отримана ПАТ «Одеська теплоелектроцентраль» 06.02.2012р. вх. № 07/203, подати і претензію, і позов в такий строк було неможливо з об'єктивних причин. Враховуючи, що на даний час на виконання п. 3, 4, 5 вимоги були направлені позови до Господарського суду Одеської області, Господарського суду Харківської області, представник відповідача наполягав, що в задоволені адміністративного позову ДФІ в Одеській області слід відмовити у повному обсязі.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»№1085/2010 від 09.12.2010 р. було створено Державну фінансову інспекцію України шляхом реорганізації Головного контрольно-ревізійного управління України та, відповідно їх територіальні органи. Так, Контрольно-ревізійне Управління в Одеській області (надалі -КРУ в Одеській області) було реорганізовано у Державну фінансову інспекцію в Одеській області.
Судом встановлено, що відповідно до п. 1.3.4.1 Плану апарату КРУ в Одеській області на III квартал 2011 р. на підставі направлень, виданих начальником КРУ в Одеській області, ревізійною бригадою під керівництвом головного контролера - ревізора Голомазової І.І., проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»за період 01.07.2009 року по 30.09.2011 року, за наслідками якої складено Акт ревізії № 05-19/808 від 23.12.2011 р. (том І аркуші справи 20-82).
Під час проведення ревізії встановлено, що в порушення ст. 193 Господарського кодексу України та пп. 4.1.1, 7.7 договору № 203 від 22.12.2009 р. в результаті не нарахування плати за технічне обслуговування електроустановок за договором з ДП «Одеський морський торговельний порт», ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»в період з 22.12.2009 р. по 31.05.2010 р. недоотримано доходів за технічне обслуговування електроустановок на загальну суму 36 476 грн. 40 коп., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль».
Крім того, п. 4.1.1 договору з ДП «Одеський морський торговельний порт»№ 203 від 22.12.2009 р. передбачена плата за перетікання реактивної енергії та плата за технічне обслуговування електричних установок згідно з додатком «Розмір витрат на технічне забезпечення електропостачання». Відповідно п. 7.7 договору оплата за обслуговування електроустановок здійснюється згідно узгодженого кошторису. Згідно п. 10.6 договору, договір вступає в дію з моменту його підписання. Ревізією встановлено, що плата за перетікання реактивної енергії нараховувалася своєчасно з моменту укладання договору. Однак, плата за технічне обслуговування з початку дії договору до 01.06.2010 р. не нараховувалася. Наданий до ревізії кошторис витрат на технічне забезпечення, затверджений Головою Правління ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»Донченко І.С. 01.06.2010 р., погоджений Начальником ДП «Одеський морський торговельний порт»Павлюком М.П. 01.06.2010 р. вводиться в дію з 01.06.2010 р.
Судом встановлено, що перевіркою виконання вимог ст. 118 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»від 19.12.2006 № 489-V, постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 № 1846 «Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна» встановлено, що ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»не переукладені договори оренди із застосуванням нових ставок за використання нерухомого державного майна з АТЗТ «Комбінат»(договір від 04.01.1993 р. б/н), та АКБ «ІМЕКСБАНК»(договір 01.11.2006 р. б/н).
При цьому, ст. 118 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»від 19.12.2006 № 489-V передбачено, що договори оренди державного та комунального майна, укладені до 1 січні 2007 року (крім договорів на оренду державного та комунального майна, укладеного бюджетними установами. Пенсійним фондом України та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів), у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду відповідно до встановленої норми. Таким чином, в порушення норм Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»№ 489-V від 19.12.2006 р., п. 2 ст. 21, Закону України «Про оренду державного та комунального майна»№ 2269-ХІІ від 10.04.1992 р. та п.п. 8, 12 «Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.1995 р. внаслідок не переглядання умов договору оренди в частині визначення розміру орендної плати ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»недоотримано коштів за період з 01.07.2009 р. по 30.09.2011 р. на загальну суму 308 802 грн.78 коп., з податку на додану вартість (в тому числі в II півріччі 2009 р. - 79 233 грн. 75 коп., в 2010 р. - 170 224 грн. 44 коп., в І півріччі 2011 р. - 59 344 грн. 59 коп.), з яких належало до перерахування до Державного бюджету (70%) 180 134 грн. 96 коп. (в тому числі в II півріччі 2009 р. - 46 219 грн. 69 коп., в 2010 р. - 99 297 грн. 59 коп., в І півріччі 2011 р. - 34 617 грн. 68 коп.). Внаслідок допущеного порушення завдано матеріальної шкоди (збитків) ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»на загальну суму 308 802 грн. 78 коп. з податку на додану вартість.
Під час проведення ревізії встановлено, що ТОВ «Південь Ін Буд» на договірних
відносинах із ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»у 2010 та 2011 роках виконано ремонтно-будівельних робіт на загальну суму 1 201 957 грн. 57 коп. з податку на додану вартість.
ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»оплачено коштів ТОВ «Південь Ін Буд»у сумі 1 251 340 грн. 79 коп. Зазначеною підрядною організацією згідно договору підряду № 03-08-10/261 від 03.08.2010 р. на суму 293 682 грн. 02 коп. з податку на додану вартість, у грудні 2010 та у квітні 2011 року виконано обсягів робіт по ремонту фасаду адміністративного корпусу ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» (за адресою м. Одеса, вул. Церковна, 29) на загальну суму 153 909 грн. 56 коп. з податку на додану вартість, що підтверджено даними бухгалтерського обліку ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль», актами ф. КБ-2в та довідками ф. КБ-3 на зазначену суму.
Згідно р. 2 умов договору підряду № 03-08-10/261 від 03.08.2010 р., розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі акту приймання виконаних робіт (форма КБ-2в) і довідки про вартість підрядних робіт (ф. КБ-3). Відповідно до даних бухгалтерського обліку (платіжних доручень) ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»оплачено коштів підряднику ТОВ «Південь Ін Буд»у сумі 203 618 грн. 38 коп. У бухгалтерському обліку ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»акти виконаних робіт ф. КБ-2в ТОВ «Південь Ін Буд»на суму 49 708 грн. 82 коп. з податку на додану вартість (203 618,38 - 153 909,56) відсутні.
У бухгалтерському обліку ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»рахується дебіторська заборгованість у сумі 49 708 грн. 82 коп. по взаєморозрахункам із ТОВ «Південь Ін Буд». Враховуючи зазначене, на ім'я голови правління ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»надано Вимогу від 02.12.11 3 08/1869 про надання пояснення щодо підстав оплати коштів у сумі 49 708 грн. 82 коп. за ремонт фасаду, тоді як акт ф. КБ-2в на зазначену суму у бухгалтерському обліку Замовника відсутній.
Враховуючи вищезазначене, ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль», в порушення вимог р. 2 умов договору підряду № 03-08-10261 від 03.08.2010 р., без наявності акта виконаних робіт ф. КБ-2в на суму 49 708 грн. 82 коп., безпідставно оплачено коштів ТОВ «Південь Ін Буд»у сумі 49 708 грн. 82 коп.
Так, згідно р. 2 умов договору підряду № 03-08-10/261 від 03.08.2010 р., розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі акту виконаних робіт ф. КБ-2в і довідок про вартість виконаних підрядних робіт ф. КБ-3.
Крім того, перевіркою розрахунків по актам ф. КБ-2в ТОВ «Південь Ін Буд»на загальну суму 722433 грн. 57 коп. з податку на додану вартість по ремонтно-будівельним роботам об'єктів ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль», встановлено завищення вартості по актам ф. КБ-2в ТОВ «Південь Ін Буд»на загальну суму 95 945 грн. 40 коп. з податку на додану вартість.
Судом також встановлено, що вибірковою перевіркою правильності розрахунків по актах ф.КБ-2в ТОВ «Південь Ін Буд» на загальну суму 297 813 грн.15 коп. з податку на додану вартість, а саме проведеними вибірковими контрольними обстеженнями, у порушення «Правил визначення вартості будівництва»ДБН Д.1.1.-1-2000, затверджених наказом Держбуду України №174 від 27.08.2000 р., встановлено безпідставне завищення вартості виконаних та оплачених «Замовником»робіт на загальну суму - 4 469 грн.72 коп. з податку на додану вартість, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»на загальну суму - 4 469 грн.72 коп. Таким чином, загальна сума завищення вартості робіт оплачених відповідачем ТОВ «Південь Ін Буд»становить 100 415 грн. 12 коп. з податку на додану вартість.
Ревізією встановлено, що на протязі ревізійного періоду між ТОВ «Втеріс»та ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» діяло 44 договори підряду. Вартість по договорам визначено згідно динамічних договірних цін. Предметом договорів підряду є виконання ТОВ «Втеріс»на свій власний ризик ремонтні роботи для ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль», а ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» зобов'язується прийняти та оплатити роботи, виконані ТОВ «Втеріс».
Згідно даних бухгалтерського обліку, ТОВ «Втеріс»у ревізійному періоді виконано ремонтно-будівельних робіт на загальну суму 8 311 311 грн. 53 коп. з податку на додану вартість. За виконані роботи ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» оплачено коштів ТОВ «Втеріс»у сумі 8 425 624 грн.76 коп.
У зв'язку з тим, що юридичною адресою ТОВ «Втеріс»є м. Харків, вул. Киргизька, 19, офіс 503, то згідно звернення КРУ в Одеській області до КРУ в Харківській області, старшим контролером - ревізором КРУ в Харківській області проведено зустрічну звірку у ТОВ «Втеріс»за результатами якої складено Довідку зустрічної звірки № 123-10-391 від 25.10.2011 р.
Згідно результатів проведеної зустрічної звірки у ТОВ «Втеріс»встановлено, що за даними бухгалтерського обліку ТОВ «Втеріс»кількості і вартості будівельних матеріалів, що включені до актів приймання виконаних робіт ф. КБ-2в (відомостей ресурсів) за період з 01.07.2009 р. по 30.09.2011 р. встановлено випадки завищення кількості та вартості використаних будівельних матеріалів.
Так, в порушення вимог п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000, в результаті завищення кількості та ціни використаних будівельних матеріалів, завищення вартості по актам ф. КБ-2в ТОВ «Втеріс»склало 4 946 грн. 60 коп. з податку на додану вартість.
Крім того, в порушення п.п. 3.2.7.7, 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000, в результаті включення до розрахунків актів ф. КБ-2в (відомостей ресурсів), вартості експлуатації окремих будівельних машин і механізмів, використання яких не підтверджується бухгалтерськими даними ТОВ «Втеріс», вартість виконаних ТОВ «Втеріс»робіт для ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»завищено на загальну суму 29 649 грн. 54 коп. з податку на додану вартість, у т.ч.: за II півріччя 2009 року - на суму 16 311 грн. 22 коп., за 2010 рік - на суму 12 104 грн. 62 коп. та за 9-ть місяців 2011 року - на суму 1 233 грн. 70 коп.
Враховуючи зазначене, за результатами зустрічної звірки загальна сума завищення вартості робіт, по актам ф. КБ-2в становить 34 596 грн.14 коп. з податку на додану вартість
Також, в ході зустрічної звірки встановлено, що у структурі ТОВ «Втеріс»відсутні відокремлені структурні підрозділи. Проте, загальновиробничі витрати, які включено до розрахунків актів ф. КБ-2в ТОВ «Втеріс»розраховані за усередненими показниками для визначення в інвесторській кошторисній документації трудовитрат працівників, заробітну плату яких враховують у загальновиробничих витратах, та коштів на покриття решти статей загально-виробничих витрат в розрахунку на 1 люд.-год., структура яких враховує утримання відокремлених структурних підрозділів підрядника у частині заробітної плати працівників відокремлених структурних підрозділів та коштів на покриття решти статей відокремлених структурних підрозділів, у т.ч. до розрахунків зазначених витрат включено витрати на утримання відокремлених структурних підрозділів підрядної організації ТОВ «Втеріс», яких фактично у ТОВ «Втеріс»немає.
З урахуванням викладеного, провідним економістом ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» Макаревич А. В., якою підписані акти ф. КБ-2в ТОВ «Втеріс»на загальну суму 1 260 181 грн. 74 коп. з податку на додану вартість, проведено уточнення (перерахунок) загальновиробничих витрат щодо виключення витрат на утримання відокремлених структурних підрозділів підрядної організації ТОВ «Втеріс», які включено до розрахунків актів виконаних робіт на вищезазначену суму (загальновиробничих витрат) та які фактично у структурі підрядника відсутні, шляхом застосування понижуючих коефіцієнті в до І блоку вказаних витрат К= 0,4321, та до ІІІ-го блоку К=0,7821.
В результаті перерахунку, встановлено, що в порушення вимог п.п. 3.3.10.2, 4.2.1.5 ДБН Д.1.1-1-2000, завищення загальновиробничих витрат призвело до завищення вартості на загальну суму 140 742 грн. 22 коп. з податку на додану вартість, яке встановлено по актам ф. КБ-2в ТОВ «Втеріс»на загальну суму 1 260 181 грн. 74 коп. з податку на додану вартість. Таким чином, загальна сума завищення вартості робіт оплачених відповідачем ТОВ «Втеріс»становить 175 338 грн. 36 коп. з податку на додану вартість.
Судом встановлено, що ДФІ в Одеській області на адресу ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»було направлено лист-вимогу за № 15-05-34-14/938 від 01.02.2012 р. про усунення фінансових порушень виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль», із зазначенням про надання інформації про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства у строк до 05.03.2012 р. ( том І аркуші справи 83-87).
У відповідності до ч.10 ст.10 Закону України «Про Державну контрольно - ревізійну службу в Україні»№ 2939-ХІІ від 26.01.1993 р. органам державної контрольно-ревізійної служби надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження та використання активів.
Відповідно до п. 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 550 від 20.04.2006 р. (із змінами та доповненнями) контролюючі органи мають права звернутись до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
У судовому засіданні представник відповідача зазначив, що п. 3, 4, 5 вимоги № 15-05-34-14/938 від 01.02.2012 р. виконані ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» в повному обсязі та на підтвердження зазначеного надав суду наступні документи, а саме:
- на виконання п. 3 вимоги ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»була направлена на адресу ДП «Одеський морський торговельний порт»претензія № 13/01-06 від 27.02.2012р. відповідь, на яку отримана листом № 020/1-252 від 27.03.2012 р. У зв'язку з відхиленням заявлених у претензії вимог ДП «Одеський морський торговельний порт»відповідачем направлено позовну заяву до Господарського суду Одеської області. Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.07.2012р. порушено провадження у справі № 5017/2038/2012 за позовом ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» до ДП «Одеський морський торговельний порт»про стягнення 36 476 грн. 40 коп. (том ІІ аркуші справи 6-9);
- на виконання п. 4 вимоги, на адресу ТОВ «Південь Ін Буд»направлені претензії № 13/01-05 від 27.02.2012р., № 13/01-07 від 14.03.2012р. У зв'язку із неотриманням відповідей на претензії, ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»направлено позовну заяву до Господарського суду Одеської області. Ухвалою Господарського суду Одеської області від 01.06.2012р. порушено провадження у справі № 5017/1622/2012 за позовом ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» до ТОВ «Південь Ін Буд»про стягнення 78 295 грн. 80 коп. (том ІІ аркуші справи 10-14). 19.07.2012 р. на адресу Господарського суду Одеської області було направлено позов до ТОВ «Південь Ін Буд»про стягнення 21 786 грн. 15 коп. (том ІІ аркуші справи 15-20).
- на виконання п. 4 вимоги, на адресу ТОВ «Втеріс»направлена претензія № 13/01-04 від 27.02.2012 р. У зв'язку із неотриманням відповіді на претензію, ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль»направлено позови до Господарського суду Харківської області на суму 140 742 грн. 22 коп., 4 946 грн. 60 коп., 29 649 грн. 54 коп. (том ІІ аркуші справи 21-38).
- на виконання п. 5 вимоги на адресу філії ПАТ «Імексбанк»направлена претензія № 13/01-01 від 24.02.2012 р., відповідь на яку отримана листом № 695 від 27.03.2012 р. У зв'язку з відхиленням заявлених у претензії вимог ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль», відповідачем направлено позовну заяву до Господарського суду Одеської області. Ухвалою Господарського суду Одеської області від 04.07.2012 р. порушено провадження у справі № 5017/1943/2012 за позовом ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» до ПАТ «Імексбанк»про стягнення 181 040 грн. 20 коп. (том ІІ аркуші справи 39-40, 45);
- на виконання п. 5 вимоги на адресу АТЗТ «Комбінат»направлена претензія № 13/01-02 від 24.02.2012 р., відповідь на яку отримана листом № 28 від 12.03.2012 р. У зв'язку з відхиленням заявлених у претензії вимог ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль», відповідачем направлено позовну заяву до Господарського суду Одеської області. Ухвалою Господарського суду Одеської області від 04.07.2012 р. порушено провадження у справі № 5017/1949/2012 за позовом ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» до АТЗТ «Комбінат»про стягнення 127 762 грн. 58 коп. (том ІІ аркуші справи 41-43, 44).
Повноваження контрольно-ревізійної служби визначені Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»№ 2939-ХІІ від 26.01.1993 р.
Статтею 2 вищевказаного Закону визначено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Пунктом 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»№ 2939-ХІІ від 26.01.1993 р. передбачено право органів державної контрольно-ревізійної служби пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»№ 2939-ХІІ від 26.01.1993 р. законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Таким чином, в ході судового розгляду справи відповідачем доведено та надано докази виконання п. 3, 4, 5 вимоги № 15-05-34-14/938 від 01.02.2012 р. про усунення фінансових порушень виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» у повному обсязі, крім того, суд звертає увагу на те, що вирішення питань про необхідність чи відсутність підстав для проведення претензійно-позовної роботи покладається на розсуд ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль». Якщо ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» не вбачає підстав для проведення претензійно-позовної роботи по стягненню недоотриманих коштів (зайво сплачених коштів), то суд не вправі зобов'язувати ПАТ «Одеська Теплоелектроцентраль» до її проведення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З аналізу вказаної правової норми виходить, що рішення державного органу, органу місцевого самоврядування та їх посадових осіб повинні бути прийняті в межах компетенції відповідного органу та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності всіх перед законом; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансі між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; не порушувати інтересів держави, прав та інтересів фізичних та юридичних осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області до публічного акціонерного товариства «Одеська теплоелектроцентраль»про визнання дій відповідача щодо невиконання п. 3, 4, 5 вимоги № 15-05-34-14/938 від 01.02.2012 р. протиправними та зобов'язання публічне акціонерне товариство «Одеська теплоелектроцентраль»вчинити дії, зазначені в п. 3, 4, 5 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області про усунення фінансових порушень виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності ПАТ «Одеська теплоелектроцентраль»є не обгрунтованими, тому як відповідачем п. 3, 4, 5 вимоги № 15-05-34-14/938 від 01.02.2012 р. виконані в повному обсязі, у звязку з чим у задоволені позову слід відмовити у повному обсязі.
Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до п.п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 р. звільнений від сплати судового збору, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 69-71, 86, 159-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволені адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Одеській області до публічного акціонерного товариства «Одеська теплоелектроцентраль»(код ЄДРПОУ 05471158, 65003, м. Одеса, вул. Церковна, 29) про визнання дій публічного акціонерного товариства «Одеська теплоелектроцентраль»щодо невиконання п. 3, 4, 5 вимоги № 15-05-34-14/938 від 01.02.2012 р. протиправними та зобов'язання публічне акціонерне товариство «Одеська теплоелектроцентраль»виконати зазначені в п. 3, 4, 5 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області про усунення фінансових порушень виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності ПАТ «Одеська теплоелектроцентраль» - відмовити у повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Я.В. Балан