Постанова від 01.10.2012 по справі 2270/5734/12

Копія

Справа № 2270/5734/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМатущака В. В.

при секретарі Коновчук Т.В.

за участі:представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВАДАС" до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області про визнання відмови незаконною і протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Вадас» звернулось в суд з позовом до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області про визнання відмови незаконної і протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в квітні 2012 року звернувся до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області (далі-Управління) із відповідним клопотанням (заявою) про отримання дозволу на спеціальне водокористування. Проте, начальник Управління Вавринчук С.М. у листі від 23.05.2012 року відмовив в наданні дозволу на спеціальне водокористування, аргументуючи тим, що відсутній договір оренди земельної ділянки. Вважає, що відмова Управління у видачі спеціального дозволу на водокористування з підстав відсутності договору оренди земельної ділянки є незаконною та необґрунтованою, оскільки жодним нормативно-правовим актом не передбачено при отриманні спеціального дозволу надавати договір оренди землі. Просить визнати незаконною та неправомірною відмову Управління та зобов'язати управління видати ТОВ «ВАДАС» дозвіл на спеціальне водокористування.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини на які посилається у позовній заяві, просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Повноважний представник відповідача проти позову заперечує. Вказує, що відповідач є територіальним органом Міністерства Охорони навколишнього природного середовища і входить до сфери його управління. Відповідно до п.2 Положення «Про державне управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області», затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №55 від 19.02.2007 року, відповідач в своїй діяльності керується вказаним положенням та наказами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України. На виконання своїх повноважень Міністерство екології та природніх ресурсів України Наказом №358 (пункт 7) від 29.09.2011 року зобов'язало відповідача здійснювати надання дозволів на спеціальне водокористування для рибогосподарських, оздоровчих та рекреаційних потреб лише за наявності у водокористувачів договорів оренди земельних ділянок та водних об'єктів. В той же час перелік документів, які необхідно надати зацікавленій особі для отримання дозволу на спеціальне водокористування для рибогосподарських потреб на території Хмельницької області визначений Регламентом щодо отримання дозволу на спеціальне водокористування затвердженого Управлінням 26.03.2012 року. В п. 6 вказаного Регламенту крім іншого вказана копія договору оренди земельної ділянки. Вважає відмову правомірною та просить відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі з наступних підстав.

Суд встановив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ВАДАС», як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване 29.08.2011 року Красилівською районною державною адміністрацією Хмельницької області (код ЄДРПОУ - 37347448), що підтверджується копією виписки з свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії ААБ №321469, довідкою Головного управління статистики у Хмельницькій області №АБ 343120.

Видами діяльності підприємства за КВЕД є: рибальство, надання послуг у рибальстві (05.01.0); роздрібна торгівля рибою та морепродуктами (52.23.0); діяльність у сфері геодезії, гідрографії та гідрометеорології (74.20.3); рибництво, надання послуг у рибництві (05.02.0); надання інших комерційних послуг (74.87.0).

З метою отримання в оренду земельної ділянки водного фонду, площею 13,9 га., на території Котюрженецької сільської ради, за межами населеного пункту, для рибогосподарських потреб, ТОВ «ВАДАС» звернулося з відповідною заявою до Красилівської районної державної адміністрації та Управління Держкомзему в Красилівському районі.

Начальник Управління Держкомзему у Красилівському районі листом від 27.07.2012 року повідомив, що відповідно до ст. 134 Земельного кодексу України для того щоб оформити право оренди на земельну ділянку необхідно отримати дозвіл на спеціальне водокористування.

В жовтні 2011 року начальником Хмельницького обласного виробничого управління меліорації і водного господарства Ю. Димінським погоджено дозвіл на спеціальне водокористування, а саме використання ставка загальною площею водного дзеркала 13,9 га розташованого на землях Котюрженецької сільської ради Красилівського району, для рибогосподарських потреб ТОВ «ВАДАС» та в листопаді 2011 року розроблено технічний паспорт ставка в с. Котюржинці, Котюрженецької сільської ради, Красилівського району, Хмельницької області.

В квітні 2012 року позивач звернувся до Державного управління навколишнього природного середовища в Хмельницькій області із відповідним клопотанням (заявою) про отримання дозволу на спеціальне водокористування.

Начальник Управління Вавринчук С.М. листом від 23.05.2012 року відмовив в наданні дозволу на спеціальне водокористування, аргументуючи тим, що відсутній договір оренди земельної ділянки та зазначив, що після надання відповідних матеріалів (інформації) та доопрацювання документів Управлінням буде здійснено повторний розгляд документів.

Питання спеціального водокористування регулюються Водним кодексом України (далі-ВКУ).

Відповідно до ст.3 Водного кодексу України (дала - ВКУ) передбачено, що усі води (водні об'єкти) на території України становлять її водний фонд.

Згідно частини 1 ст.42 ВКУ водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства.

Згідно ст.46 ВКУ, водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.

Статтею 48 ВКУ визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Згідно п.9 ст.44 ВКУ водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Нормами статті 49 ВКУ встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.

Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування (далі - Порядок), затверджений постановою Кабінету міністрів України № 321 від 13.03.2002 року. Цей Порядок визначає процедуру погодження та видачі юридичним і фізичним особам (далі - водокористувачі) дозволів на спеціальне водокористування (забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання у водні об'єкти забруднюючих речовин, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів).

Згідно з пунктом 5 вказаного Порядку зразки бланків дозволу та клопотання щодо його отримання, перелік відомостей, що подаються водокористувачами для отримання дозволу, затверджуються спільним наказом Мінекоресурсів, МОЗ і Держводгоспу.

Суд встановив, що відповідач є територіальним органом Міністерства Охорони навколишнього природного середовища і входить до сфери його управління. Відповідно до п.2 Положення «Про державне управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області», затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №55 від 19.02.2007 року, відповідач в своїй діяльності керується вказаним положенням та наказами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

На виконання своїх повноважень Міністерство екології та природніх ресурсів України Наказом №358 (пункт 7) від 29.09.2011 року зобов'язало відповідача здійснювати надання дозволів на спеціальне водокористування для рибогосподарських, оздоровчих та рекреаційних потреб лише за наявності у водокористувачів договорів оренди земельних ділянок та водних об'єктів.

На регіональному рівні органами місцевого самоврядування видаються свої (локальні) нормативно-правові акти щодо порядку отримання дозволу на спеціальне водокористування.

Регламентом щодо отримання дозволу на спеціальне водокористування затвердженого Управлінням 26.03.2012 року та погодженим Хмельницьким міським головою від 02.04.2012 року визначено вичерпний перелік документів, необхідних для отримання документа дозвільного характеру, а саме: заява відповідного зразка, до якої додається клопотання водокористувачів з обґрунтуванням потреби у воді (розрахунок водокористування та водовідведення) з додатком (схема водокористування та водовідведення); погодження: у разі використання поверхневих вод - з органами водного господарства; звіт про виконання умов спецводокористування; план природоохоронних заходів на 2-3 року; копія договору оренди або купівлі-продажу водозабірної споруди (у разі оформлення дозволу вперше або зміні водокористувача); копія договору з міськводоканалом або іншим підприємством в разі забору води із водогону або скидання стічних вод в каналізаційну мережу іншого підприємства; копія договору оренди земельної ділянки (у разі отримання дозволу для рибогосподарських потреб).

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно ч.1 ст.2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Разом з тим, відповідно до ст.ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. Відповідно у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ВАДАС" до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області про визнання відмови незаконною і протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 08 жовтня 2012 року

Постанова не набрала законної сили

Суддя/підпис/

"Згідно з оригіналом" Суддя В. В. Матущак