Постанова від 20.11.2012 по справі 3200/12/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" листопада 2012 р. 17 год.00 хв.Справа № 2-а-3200/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Дубровної В.А.,

при секретарі: Кургузовій Т.М.,

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1,

відповідача - Долгополова А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Херсонського державного бюро технічної інвентаризації про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3.) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Херсонського державного бюро технічної інвентаризації ( далі - відповідач, Херсонське ДБТІ), у якому просить визнати відмову Херсонського ДБТІ незаконною та зобов'язати Херсонське ДБТІ здійснити державну реєстрацію прав на нерухоме майно - нежитлові приміщення першого поверху площею 198,5 кв. м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1

Вказані вимоги позивач обґрунтовує тим, що згідно договору купівлі-продажу від 17.04.2010 р., позивач придбав у ОСОБА_4 у власність нерухоме майно - нежитлові приміщення першого поверху площею 198,5 кв.м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 З метою дотримання вимог ст. 334 Цивільного кодексу України щодо державної реєстрації договору відчуження майна, позивач звернувся до Херсонського ДБТІ з заявою про державну реєстрацію прав на отримане у власність нерухоме майно. Однак, Херсонське ДБТІ своїм листом від 10.07.2012 року відмовило позивачу в державній реєстрації прав власності на вказане нерухоме майно у зв'язку з вилученням інвентарної справи на об'єкт нерухомості відповідно до постанови ст. слідчого з ОВС відділу СУ УМВС України в Херсонській області Федотова О.С. про проведення виїмки від 20.05.2010 року по кримінальній справі № 520205-09. Позивач вважає такі дії Херсонського ДБТІ незаконними, оскільки Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно встановлено вичерпний перелік підстав для відмови в проведені державної реєстрації прав, серед яких відсутня така підстава для відмови в проведені державної реєстрації, як вилучення інвентарної справи.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач письмових заперечень на позов не надав, проте в судовому засіданні представник відповідача заперечив, вказавши, що дійсно листом від 10.07.2012 року позивачу було повідомлено про неможливість провести державну реєстрацію прав власності на нежитлові приміщення першого поверху площею 198,5 кв.м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 у зв'язку з вилученням інвентарної справи на вказаний об'єкт нерухомого майна ст. слідчим з ОВС відділу СУ УМВС України в Херсонській області Федотовим О.С. згідно постанови про проведення виїмки від 20.05.2010 року по кримінальній справі № 520205-09. Крім того, представник відповідача додатково вказав, що відсутність інвентарної справи на нерухоме майно унеможливлює здійснювати будь які дії, оскільки п. 3.9 Тимчасового положення № 7/5 передбачено, що державна реєстрація прав проводиться після технічної інвентаризації об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, окрім випадків, коли заява про державну реєстрацію прав подається не пізніше ніж через дванадцять місяців після виникнення цього права. Враховуючи вказані обставини, представник відповідача просив відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки вказаний лист не може вважатися офіційно оформленою відмовою у проведені державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, оскільки така відмова оформлюється на відповідних бланках БТІ за формою, визначеною Тимчасовим положенням державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, а лише інформуванням позивача про тимчасову неможливість проведення державної реєстрації прав власності.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відносини, пов'язані з оформленням права власності, державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості, регулюються нормами Цивільного кодексу України, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 року № 1952-IV (далі Закон України № 1952-IV), та наказом Міністерства юстиції України "Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно" від 07.02.2002 року №7/5, зареєстрованим в Мін'юсті 18.02.2002р. за №157/6445 (далі Тимчасове положення №7/5).

Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України № 1952-IV і пункту 1.3 Тимчасового положення № 7\5, державна реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Відповідно до ст. 2 Закону України № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.

Відповідно до п. 2.1 Тимчасового положення №7/5 для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1 та перелік документів.

Згідно п. 3.1 Тимчасового положення №7/5 з моменту прийняття заяви про державну реєстрацію прав реєстратором БТІ розпочинається її розгляд.

Реєстратор БТІ встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи для проведення державної реєстрації прав, та сторін (сторони) правочину, згідно з яким відбувається державна реєстрація виникнення, переходу, припинення прав; відповідність відомостей про об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, наявним у Реєстрі прав та поданим документам; відповідність даних про наявність (або відсутність) інформації та/або відповідних документів, що свідчать про накладення (зняття) заборони (арешту) або інших обтяжень, що перешкоджають проведенню державної реєстрації прав, у тому числі відсутність встановлених законом заборон на відчуження нерухомого майна; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно.

За результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав реєстратор БТІ приймає рішення про державну реєстрацію прав, про відмову в ній (пункт 3.4 Тимчасового положення №7/5), або зупиняє реєстрацію прав у випадках, встановлених пунктом 3.2 Тимчасового положення №7/5.

Вказані рішення реєстратора БТІ оформлюються на відповідних бланках БТІ за формою, визначеною Тимчасовим положенням державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, направляються заявнику, який в свою чергу має право їх оскаржити

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наданої позивачем копії дублікату договору купівлі-продажу від 17.04.2010 року, посвідченого приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_6 17.04.2010 року за № 1866, позивач придбав у ОСОБА_4 у власність нерухоме майно - нежитлові приміщення першого поверху площею 198,5 кв.м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1

21.05.2012 року позивач звернувся до Херсонського ДБТІ з заявою про державну реєстрацію прав на отримане у власність вищевказане нерухоме майно, про що свідчить надана відповідачем до матеріалів справи копія квитанції від 21.05.2012 року за № 2955, що не заперечувалось представниками сторін.

За наслідками розгляду вказаної заяви позивача, Херсонське ДБТІ листом від 10.07.2012 року за № 1008 повідомило ОСОБА_3 про неможливість провести державну реєстрацію права власності на вищевказаний об'єкт нерухомості, оскільки інвентарну справу на об'єкт нерухомості, що розташований по АДРЕСА_1, вилучено 21 травня 2010 року на підставі постанови ст.. слідчого з ОВС відділу СУ УМВС України в Херсонській області Федотова О.С. про проведення виїмки від 20 травня 2010 року по кримінальній справі №520205-09.

Загальні вимоги до змісту рішення державного реєстратора прав про державну реєстрацію речових прав, про відмову в державній реєстрації речових прав, про державну реєстрацію та відмову в державній реєстрації їх обмежень, що обтяжують нерухоме майно, про скасування записів у Державному реєстрі прав та внесення до них змін визначені в ст.26 Закону України № 1952-IV

Порядок прийняття реєстратором прав рішення встановлений розділом 3 Тимчасового положення, пункт 3.2 якого містить вимоги до рішення реєстратора про відмову в реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Виходячи із змісту листа Херсонського ДБТІ № 1008 від 10.07.2012 року, вказаний документ за змістом і суттю не є рішенням органу реєстрації про відмову в розумінні ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та п.3.2 Тимчасового положення, носять інформаційний характер. Даним листом позивача повідомлено про неможливість виконання його замовлення з визначених відповідачем підстав.

Таким чином, судом встановлено, що листом від 10.07.2012 року Херсонським ДБТІ було повідомлено позивача про тимчасову неможливість задоволення заяви через відсутність інвентарної справи на вищевказаний об'єкт нерухомості, у зв'язку з вилученням справи ст. слідчого з ОВС відділу СУ УМВС України в Херсонській області Федотова О.С. на підставі постанови про проведення виїмки від 20 травня 2010 року по кримінальній справі №520205-09. Тобто, рішення про відмову в реєстрації прав власності за позивачем на об'єкт нерухомості за формою та змістом визначеною згідно законодавства України взагалі не приймалось та не виносилось відповідачем, у зв'язку з чим відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльність відповідача.

Крім того, суд приймає до уваги довід відповідача щодо неможливості також провести державну реєстрацію прав власності на об'єкт нерухомості у зв'язку з відсутністю інвентарної справи, оскільки згідно п. 3.9. Тимчасового положення №7/5 встановлено, що державна реєстрація прав проводиться після технічної інвентаризації об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, крім випадків, коли заява про державну реєстрацію прав подається не пізніше ніж через дванадцять місяців після виникнення цього права.

Як зазначалось вище, договір купівлі-продажу нерухомого майна був укладений позивачем з ОСОБА_4 17 квітня 2010 року, проте заява щодо державної реєстрації прав власності на нерухоме майно подана позивачем до Херсонського ДБТІ - 21.05.2012 року, тобто майже через два роки. Представником позивача не надано суду доказів, щодо дотримання дванадцятимісячного строку між проведенням технічної інвентаризації нежитлових приміщень першого поверху площею 198,5 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та поданою заявою щодо державної реєстрації прав власності на вказане нерухоме майно.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідачем не допущено протиправної бездіяльності при надані позивачу інформації щодо неможливості проведення реєстрації прав власності, відповідно не порушено прав та охоронюваних інтересів позивача.

Вказані обставини є підставою для відмови в задоволенні позову про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ухилення від здійснення державної реєстрації прав на нерухоме майно - нежитлові приміщення першого поверху площею 198,5 кв. м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та відповідно про зобов'язання відповідача здійснити вказані дії.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Херсонського державного бюро технічної інвентаризації про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 грудня 2012 р.

Суддя Дубровна В.А.

кат. 6.3