Постанова від 30.11.2012 по справі 520/12/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" листопада 2012 р. Справа № 2-а-520/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Пекного А.С.,

при секретарі: Осташевському Е.Є.,

за участю представників: Військової частини А1836 - Щербини Р.О. та представника ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" Тодорової Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Військової частини А 1836 до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Херсонській області про визнання дій та рішень неправомірними та за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Військової частини А1836 про стягнення штрафу,

встановив:

Військова частина А 1836 (далі -ВЧ А1836, військова частина) звернулась до суду із позовом до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у південному регіоні» (далі - Держенергонагляд), в якому з урахуванням змінених позовних вимог просить визнати неправомірними дії Держенергонагляду щодо винесення припису від 28.12.2011 №05/30-01-0602 та постанови від 03.04.2012 № 05/30-01-0006 про накладення штрафу, а також визнати неправомірними та скасувати вказані припис і постанову.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду Держенергонаглядом зроблено висновок про порушення ВЧ А1836 вимог законодавства у сфері електроенергетики і теплопостачання та приписом від 11.03.2011р. № 05/31-03-0139 зобов'язано ВЧ А1836 усунути виявлені порушення. Проведеною 28.12.2011р. перевіркою встановлено, що військова частина не виконала вимоги припису від 26.07.2011 № 05/30-01-0351, в результаті чого Держенергонаглядом винесено припис від 28.12.2011 № 05/30-01-0602. Винесення повторного припису від 28 грудня 2012 року № 05/30-01-0602 Держенергонагляд обґрунтував тим, що ВЧ А1836 не виконано вимоги Припису від 26.07.2011 року №05/30-01-0351, яким зобов'язано військову частину на енергетичному об'єкті комунально-побутового призначення (трансформаторна підстанція) військового містечка №1, м. Херсон, вул. Пестеля, 1 вчинити дії щодо технічного обслуговування, ремонту та модернізації, а саме:

- провести періодичні вимірювання заземлюючого пристрою. Результати вимірювань оформити протоколами;

- провести періодичні вимірювання повного опору петлі «фаза-нуль» або струму однофазного замикання на корпус. Результати вимірювань оформити протоколами;

- провести періодичні вимірювання ізоляції проводів та кабельних ліній, комутаційних апаратів та іншого електрообладнання. Результати вимірювань оформити протоколами.

ВЧ А1836 вказує, що при винесенні припису (та прийнятті в подальшому постанови від 03.04.2012 № 05/30-01-0006), Держенергонаглядом не взято до уваги ту обставину, що енергетичний об'єкт комунально-побутового призначення (трансформаторна підстанція) військового містечка №1, м. Херсон, вул. Пестеля, 1, який перевірявся, не належить ВЧ А1836, отже виконувати припис повинен був власник цього об'єкту або суб'єкт господарювання, якому він належить на праві оперативного управління чи господарського відання.

Наведене призвело до прийняття Держенергонаглядом постанови від 03.04.2012 № 05/30-01-0006, якою на військову частину накладено штраф в розмірі 5100,00 грн. за невиконання зазначеного вище припису.

З цього військова частина робить висновок, що до відповідальності фактично притягнуто неналежного суб'єкта, а тому постанова про накладення штрафу є неправомірною.

Представник ВЧ А1836 у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.

Представник Держенергонагляду у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з підстав, зазначених у письмових запереченнях на позов.

В свою чергу, Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у південному регіоні» звернулось до суду із позовом до Військової частини А 1836, в якому просить стягнути з військової частини штраф у розмірі 5100,00 грн., накладений згідно з постановою Держенергонагляду від 03.04.2012 № 05/30-01-0006.

Позов мотивований тим, що проведеною перевіркою встановлено факт невиконання військовою частиною вимог припису від 28 грудня 2012 року № 05/30-01-0602, що є порушенням чинного законодавства і тягне за собою накладення штрафу. Військова частина у встановлені строки штраф не сплатила, а тому у Держенергонагляду є підстави стягнути суму штрафу в судовому порядку.

Представник Держенергонагляду підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні, а представник військової частини просив відмовити у задоволенні цього позову з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Ухвалою суду від 05.11.2012р. вказані позовні заяви об'єднані в одне провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позов Військової частини А1836 підлягає частковому задоволенню, а позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у південному регіоні» задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. №575/97-ВР (далі - Закон № 575/97-ВР), цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Згідно із ч.ч. 1-4 ст. 9 Закону № 575/97-ВР, державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.

Відповідно до ст. 27 Закону № 575/97-ВР, правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій, у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно із п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 5 Закону № 575/97-ВР до принципів державної політики в енергетиці належать: створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частина 1 ст.9 зазначеного закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.

Згідно із Указом Президента України «Про Міністерство палива та енергетики України» від 14.04.2000 р. № 598/2000 Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.

Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства палива та енергетики України - це державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, підрозділом якої в південному регіоні є відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному peгіоні».

Відокремлений Підрозділ «Держенергонагляд у Південному peгіоні» здійснює свою діяльність відповідно до Положення про ВП «Держенергонагляд у Південному peгіоні» та на підставі довіреності, яку видає ДП «НЕК «Укренерго».

Згідно з вищезазначеним Положенням, державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної i теплової енергії в Херсонській області є одним із структурних підрозділів ВП «Держенергонагляд у Південному peгіоні».

Наказом Міністерства палива та енергетики України № 422 від 03.11.2006 р. «Про державний енергетичний нагляд» встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної i теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Міністерству палива та енергетики щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, що регламентується Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної i теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р.

Метою Державного енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових i нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної i теплової енергії, посилення впливу на суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання i споживання енергії та забезпечення споживачами належного технічного стану електричних та тепловикористовуючих установок i теплових мереж.

Відповідно до п. 7 ч. 2 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної i теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р., керівники структурних підрозділів інспекції та їх заступники є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду; інші спеціалісти, що виконують функції держаного енергетичного нагляду, є державними інспекторами.

Згідно з п.п. 5, 6 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 визначене коло посадових осіб, які можуть накладати штрафи та граничні розміри сум штрафних санкцій. Такими посадовими особами є старші державні інспектори та державні інспектори з енергетичного нагляду.

Отже, враховуючи положення вказаних правових норм, суд приходить до висновку, що припис та постанова про накладення штрафу прийняті уповноваженою на те особою в межах установленої процедури. Тобто, в частині визнання дій Держенергонагляду щодо винесення припису неправомірними позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Однак оцінюючи на предмет відповідності вимогам законодавства самі рішення суб'єкта владних повноважень - припис від 28.12.2011 №05/30-01-0602 та постанову від 03.04.2012 № 05/30-01-0006, суд зазначає таке.

Власником енергетичного об'єкту комунально-побутового призначення (трансформаторної підстанції) військового містечка №1, м. Херсон, вул. Пестеля, 1, як і інших необоротних активів військового містечка, є інша юридична особа, а саме: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Херсона (Херсонська квартирно-експлуатаційна частина району). Це зумовлено специфікою організації діяльності військових установ Збройних Сил України та підтверджується наступним.

Згідно із ч. 1 ст. 133 ГК України, основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.

Правом оперативного управління, у відповідності до статті 137 ГК України, визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених ГК України, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

Квартирно-експлуатаційний відділ (далі -КЕВ) м. Херсона є військовою частиною (установою), яка входить до структури Збройних Сил України.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 р. №1934-ХІІ, земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.

Згідно із наказом Міністра Оборони України від 31 травня 2005 року № 290 «Про проведення організаційних заходів з формування та комплектування квартирно-експлуатаційних управлінь», а також сумісної директиви від 09.12.2005 року Департаменту фінансів Міністерства Оборони України №248/4/1837 і Головного Квартирно-експлуатаційного Управління Збройних Сил України №303/18/2050, листа Начальника Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління №303/22/1/391 від 27.12.2005 року, телеграфного розпорядження Командувача Повітряних Сил України Збройних Сил України щодо передачі основних засобів військових частин до квартирно-експлуатаційних відділів міст, - усі основні засоби військових містечок № 1, 2, 4, 6, 9, 11 ВЧ А1836 Херсонського гарнізону передані на баланс Квартирно-експлуатаційному відділу м. Херсона, в тому числі енергетичні об'єкти комунально-побутового призначення, лінії електромереж відповідних підрозділів (дивізіонів).

Відповідно до пункту 4.14. Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра Оборони України від 21.04.2011 року №215, фонди військових містечок та земельні ділянки, утримання яких фінансується за рахунок бюджетних асигнувань, відповідно до кошторису Міністерства Оборони України на квартирно-експлуатаційне забезпечення обліковуються у КЕВ (КЕЧ) відповідно до чинного законодавства України.

Належність необоротних активів КЕВ м. Херсона на праві оперативного управління підтверджується документами первинного бухгалтерського обліку - формами обліку (ОЗ-І) (актами прийняття-передачі основних засобів) переданого КЕВ м. Херсона майна (актом прийняття-передачі енергетичного об'єкту комунально-побутового призначення (трансформаторної підстанції КТПН) військового містечка № 1, м. Херсон, вул. Пестеля, 1, що знаходиться у матеріалах справи).

Крім того, обставини щодо передачі основних засобів частин до КЕВ міст встановлені ухвалою господарського суду Херсонської області від 31.07.2007 року у справі №2/137-06 та постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2011 року в адміністративній справі №2а-4619/11/2170, а отже, згідно ст.72 КАС України, доказуванню не підлягають.

КЕВ м. Херсона відповідно до законодавства зобов'язаний здійснювати утримання і експлуатацію енергетичних об'єктів комунально-побутового призначення військових містечок, оскільки такий обов'язок встановлений імперативними приписами Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра Оборони України від 21.04.2011 року № 215.

Відповідно до пункту 2.4. Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра Оборони України від 21.04.2011 року №215 (далі - Положення), КЕВ здійснює безпосереднє квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності. КЕВ (КЕЧ) підпорядковується квартирно-експлуатаційному управлінню (КЕУ) за територіальним принципом та діє на підставі Положення про КЕВ (КЕЧ), яке затверджується відповідним начальником КЕУ. З питань використання фондів і територій військових містечок виконує вказівки начальника гарнізону.

Згідно із пунктом 1.3. зазначеного Положення, основними завданнями квартирно-експлуатаційного забезпечення є: забезпечення військових частин фондами військового містечка, територією та земельними ділянками; утримання і експлуатація фондів військового містечка, які знаходяться в користуванні військових частин; забезпечення військових частин комунальними послугами та енергоносіями; участь в організації забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями; забезпечення військових частин квартирним майном; здійснення функцій замовника з будівництва, реконструкції, капітального ремонту фондів військового містечка, а також виконання технічного нагляду за ходом проведення у військових частинах робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту військових об'єктів; здійснення організації квартирно-експлуатаційного забезпечення на особливий період згідно з відповідним наказом Міністра оборони України; організація навчання і підвищення кваліфікації військовослужбовців та працівників квартирно-експлуатаційних органів; планування витрат та організація фінансування заходів квартирно-експлуатаційного забезпечення.

Згідно із пунктом 1.2. Положення:

утримання - комплекс заходів, спрямованих на забезпечення експлуатації, ремонту фондів і території військового містечка відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством;

експлуатація - використання фондів і території військового містечка згідно з функціональним призначенням та проведенням необхідних заходів щодо збереження стану, при якому вони здатні викопувати задані функції;

військове містечко - майновий комплекс будівель, споруд, іншого нерухомого військового майна разом з казарменим фондом, житловим фондом, об'єктами соціально-культурного призначення, комунальними спорудами та інженерними мережами, які використовуються для його обслуговування, розміщений на відокремленій земельній ділянці, яка належить до категорії земель оборони;

фонди військового містечка - казармений фонд, житловий фонд, об'єкти соціально-культурного призначення, комунальні споруди, інженерні мережі;

комунальні споруди - стаціонарні електростанції та трансформаторні підстанції (крім тих, що розташовані у службово-технічній забудові при аеродромах та технічних позиціях зенітних ракетних та радіотехнічних військ), водоканалізаційні установки (насосні станції, станції перекачки, очисні споруди водопостачання та каналізації, водозабірні споруди, артезіанські свердловини, водонапірні башти, споруди-резервуари для зберігання води під землею), котельні установки, теплові пункти (крім тих, що розташовані у службово-технічній забудові при аеродромах та технічних позиціях зенітних ракетних та радіотехнічних військ);

інженерні мережі - внутрішні та зовнішні мережі водопостачання, каналізації. Теплопостачання, гарячого водопостачання, газопостачання, електропостачання (повітряні та кабельні) і споруди на цих мережах, що забезпечують казармений і житловий фонд.

Відповідно до пункту 5.3 Положення, утримання і експлуатація казарменого фонду, комунальних споруд, інженерних мереж, територій військових містечок здійснюється працівниками квартирно-експлуатаційних органів за штатними розписами у межах ліміту чисельності та коштів, що виділяються на пі цілі. Квартирно-експлуатаційні органи можуть залучати суб'єкти господарювання для надання на договірних засадах послуг та виконання робіт з утримання казарменого фонду, комунальних споруд та інженерних мереж військових містечок. Розрахунки за надані послуги та виконані роботи здійснюються в межах бюджетних асигнувань, які передбачені кошторисом Міністерства оборони України на квартирно-експлуатаційне забезпечення.

КЕВ м. Херсона здійснює безпосереднє квартирно-експлуатаційне забезпечення ВЧ А1836.

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00№702268 від КЕВ м. Херсона є юридичною особою, має свій ідентифікаційний код.

Відповідно до п. п. 1.1. Положення про КЕВ м. Херсона від 02.01.2006 року, КЕВ м. Херсона є структурним підрозділом Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління, є бюджетною установою та підпорядковується начальнику Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління.

Згідно із п. 1.7. цього Положення, КЕВ м. Херсона відає забезпеченням всіма видами квартирного постачання військових частин, з'єднань, дислокованих на території гарнізонів перебуваючих на його квартирному постачанні, згідно Статуту гарнізонної та вартової служби Збройних Сил України від 24.03.1999 року № 550 ст. 16. Порядок надання комунальних послуг, обліку, звітності і контролю за витратами коштів на їх оплату регламентується наказами і директивами Міністра Оборони України (наказ Міністра Оборони СРСР №75 від 22.02.1977 року).

КЕВ м. Херсона утримує спеціальний інженерно-технічний персонал відповідно до діючих типових штатних нормативів, який зобов'язаний та здатний виконувати значний спектр дій на енергетичному об'єкті.

Штатним розписом військової частини А1836 відповідні фахівці не передбачені, оскільки на початку 2006 року увесь інженерно-технічний персонал був виведений зі штату військової частини А1836 та включений до штату КЕВ м. Херсона, у зв'язку із прийняттям останнім основних засобів та здійсненням безпосереднього квартирно-експлуатаційного забезпечення військової частини.

Дані обставини встановлені постановою Херсонського окружного адміністративного суду у справі № 2а-4619/11/2170 від 23 листопада 2011 року.

Судом встановлено, що КЕВ м. Херсона отримує цільові державні кошти на забезпечення виконання питомих заходів на енергетичному об'єкті.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністр оборони України здійснює військово-політичне та адміністративне керівництво Збройними Силами України, а також інші повноваження, передбачені законодавством. Адміністративне керівництво Збройними Силами України - діяльність, спрямована на всебічне забезпечення життєдіяльності Збройних Сил України, їх функціонування та розвитку в межах виконання основних завдань державної політики у сфері оборони.

Згідно із підпунктом 5 пункту 7 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Указом Президента України від 21.08.1997 року №888/97, Міністр оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міністерство оборони України. Згідно із пунктом 15 цього ж Положення, кошторис видатків Міністерства оборони України затверджує Міністр оборони України за погодженням з Міністерством фінансів України.

На виконання своїх повноважень щодо адміністративного керівництва Збройними Силами України та відповідно до Закону України про Державний бюджет України, Правил складання паспортів бюджетних програм, звіту про їх виконання, а також здійснення оцінки ефективності бюджетних програм, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29 грудня 2002 року №1098, Міністр оборони України затверджує паспорти бюджетних програм і підпрограм Міністерства оборони України, визначає їх мету, а також відповідальних виконавців

Виконання заходів з утримання, експлуатації, обслуговування казармено-житлового фонду, будівель, споруд та об'єктів, що належать ЗС України, здійснюється за бюджетною підпрограмою «Утримання, експлуатація, обслуговування казармено-житлового фонду, будівель, споруд та об'єктів, що належать Збройним Силам України, оренда житла для військовослужбовців та компенсаційні виплати за його піднаймання» (КПКВ 2101020/2, КЕК1Ї 1139) Відповідальний виконавець програми - Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України (Головне КЕУ ЗСУ), підрозділом якого є КЕВ м. Херсона.

При цьому, законодавством не передбачено цільового фінансування ВЧ А1836. ВЧ А1836 є бюджетною установою, фінансується виключно з державного бюджету, здійснює оплату за наявності бюджетних асигнувань, та за відповідними кодами економічної класифікації видатків бюджету. Військова частина А1836 не здійснює прибуткової господарської діяльності, тому не має альтернативних джерел фінансування. Нецільове ж використання бюджетних коштів згідно вимог Бюджетного кодексу України не допускається (ч. 1 ст. 7 та ст. 119 БК України).

Командування ВЧ А1836 неодноразово зверталося до КЕВ м. Херсона про необхідність виконання приписів Інспекції щодо проведення заходів на енергетичних об'єктах військового містечка, однак будь-яких заходів на енергетичному об'єкті комунально-побутового призначення (трансформаторній підстанції) військового містечка №1 з боку КЕВ м. Херсона не вчинено.

Судом встановлено, що майно, щодо якого Держенергонаглядом виносяться приписи та приймаються постанови про накладення штрафних санкцій, не належить військовій частині А1836. Отже, військова частина не може бути суб'єктом спірних відносин, в тому числі і щодо виконання приписів Держенергонагляду та нести відповідальність за їх невиконання.

Доводи представника Держенергонагляду про належність енергетичних об'єктів військовій частині суд не приймає до уваги, оскільки вони ґрунтуються на договорі на користування електричною енергією №461, укладеному між ВЧ А1836 та ДАЕК «Херсонобленерго» ще 01.07.1997р. та Акті розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, що є додатком до договору. Однак ці документи не є правовстановлюючими документами на енергетичні об'єкти, щодо яких виник даний спір, крім того, вони складені до того, як ці об'єкти були передані на баланс КЕВ м.Херсона. Таким чином, ці документи по своїй правовій природі не можуть посвідчувати факт належності енергетичних об'єктів військовій частині.

Окремо слід зазначити, що відповідно до договору поруки від 02.02.2006 №461/2, прийнятого на виконання договору «Про користування електричною енергією» №461 відповідальною стороною за виконання зобов'язань ВЧ А1836 є КЕВ. Договір підписано керівниками ВАТ «ЕК «Херсонобленерго», ВЧ А1836, КЕВ м. Херсону.

З огляду на це суд приходить до висновку щодо протиправності оскарженого припису та наявності підстав для його скасування.

Оскільки припис, який став підставою для прийняття постанови про накладення штрафу від 03.04.2012 № 05/30-01-0006, є неправомірним та скасовується, враховуючи висновок суду про застосування за ухилення від виконання цього припису штрафу до суб'єкта, який не повинен нести за це відповідальність, то є протиправною та підлягає скасуванню і сама постанова про накладення штрафу.

Таким чином, позов військової частини є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню в частині визнання протиправними та скасування оскаржених рішень Держенергонагляду.

Враховуючи те, що судом скасовується постанова про накладення штрафу, на підставі якої Держенергонаглядом заявлені позовні вимоги до військової частини про стягнення штрафу, то позов Держенергонагляду є безпідставним і задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов Військової частини А1836 задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати припис від 28 грудня 2011 року № 05/30-01-0602 та постанову від 03 квітня 2012 року № 05/30-01-0006 Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Херсонській області.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Військової частини А1836 про стягнення штрафу - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 04 грудня 2012 р.

Суддя Пекний А.С.

кат. 5.8.2