Постанова від 13.11.2012 по справі 1010/12/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" листопада 2012 р. 15 год.30 хв.Справа № 2-а-1010/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Дубровної В.А.,

при секретарі: Кургузовій Т.М.,

за участю представників:

позивача - Васильєва Є.В.,

відповідача - Мкртчян Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спорт Лайн" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправною та скасування податкової вимоги,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Спорт Лайн" (далі - позивач, ТОВ "Спорт Лайн") звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні, в якому просить визнати протиправною та скасувати податкову вимогу № 105 від 16.01.2012 року на суму податкового боргу за штрафними санкціями у розмірі 1 020,00 грн.

Відповідно до ст. 55 КАС України судом ухвалено на місці щодо процесуального правонаступництва шляхом заміни Державної податкової інспекції у м. Херсоні на її правонаступника Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби ( далі - відповідач, ДПІ).

В обґрунтування вказаних вимог позивач зазначив, що оскаржувана податкова вимога прийнята відповідачем за відсутністю правових підстав і тому підлягає скасуванню, оскільки на дату її прийняття сума штрафних санкцій в розмірі 1020,00 грн., нарахована згідно податкового повідомлення-рішення № 0005432307 від 29.12.2011 року, була погашена позивачем у повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням та банківською випискою. Щодо направлення податковим органом сплаченої позивачем суми 1020,00 грн. на погашення заборгованості минулих років у розмірі 6010,00 грн., то позивач вважає вказане неможливим, оскільки податкова заборгованість в сумі 6 010,00 грн. є безнадійною і підлягає списанню у зв'язку зі збігом строку давності, про що позивач неодноразово звертався до податкового органу і на теперішній час питання про списання безнадійної заборгованості у сумі 6010,00 грн. податковим органом не вирішено.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги адміністративного позову та просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що по особовому рахунку платника податків за платежем штрафні санкції за порушення законодавства з патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО станом на 01.01.2012 року за позивачем обліковувався податковий борг в сумі 6 010,00 грн., який виник 03.04.2007 року. У зв'язку зі сплатою ТОВ "Спорт Лайн" 11.01.2012 року суми грошового зобов'язання за штрафними санкціями в сумі 1 020,00 грн. та відповідно до п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України податковим органом вказана сума була спрямована на часткове погашення заборгованості минулих років за штрафними санкціями у сумі 6010,00 грн. Внаслідок вказаних дій грошове зобов'язання у розмірі 1020,00 грн. залишається не погашеним та набуло статусу податкового боргу, що стало законною підставою для податкового органу щодо прийняття оскарженої податкової вимоги на суму 1020,00 грн. Враховуючи вищевикладене, ДПІ вважає вимоги позивача щодо протиправності та скасування податкової вимоги безпідставними та просить відмовити в їх задоволенні.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Спорт Лайн" отримало від податкового органу податкову вимогу від 16.01.2012 року №105, згідно якої станом на 16.01.2012 року сума податкового боргу вказаного платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій (код бюджетної класифікації 21080900) становить 1020,00 грн.

Перевіряючи правомірність формування та направлення податковим органом платнику податків податкової вимоги, суд виходить із наступного.

Відповідно до пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом ДПА України №1037 від 24.12.2010 року (чинного на момент прийняття оскаржуваної податкової вимоги), податкові вимоги формуються: а) автоматично на підставі даних облікової інформаційної системи органів державної податкової служби; б) на підставі розрахунку розміру податкового боргу, зазначеного у поданні інших контролюючих органів про здійснення заходів з погашення податкового боргу, яке надіслано таким контролюючим органом до відповідного органу державної податкової служби.

Облік нарахованих сум платежів по особовим рахункам платника податків здійснюється податковим органом згідно Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005 року № 276 (далі - Інструкція № 276).

Відповідно до п. 4.1. розділу 4 Інструкції № 276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають:

- податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником;

- податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства;

- пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання;

- відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань;

- непогашені суми векселя, що видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.

Податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, розраховані органом державної податкової служби, обліковуються у картках особових рахунків за даними електронного реєстру податкових повідомлень у частині узгоджених сум згідно з Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом ДПА України від 21.06.2001 р. № 253 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 р. за № 567/5758 (у редакції наказу ДПА України від 27.05.2003 р. № 247 ).

Відповідачем до матеріалів справи надано зворотній бік облікової картки платника ТОВ «Спорт-Лайн» за платежем 21080900 «Штрафні санкції за порушення законодавства з патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО» станом на 31.12.2007 року, з якої встановлено, що 03.04.2007 року у ТОВ «Спорт-Лайн» виникла недоїмка за рішенням ДПІ у м. Херсоні про застосування штрафних санкцій від 03.11.2006 р. та відповідно до рішення господарського суду по справі № 1/379-АП-0. Крім того, згідно зворотного боку облікової картки платника ТОВ «Спорт-Лайн» за платежем 21080900 «Штрафні санкції за порушення законодавства з патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО» станом на 27.04.2012 року, встановлено, що станом на початок 2012 року обліковується недоїмка в сумі 6010,00 грн., далі 11.01.2012 року зроблений запис щодо сплати податкового зобов'язання, визначеного платнику, згідно платіжного доручення № 1435 від 11.01.2012 року в сумі 1020,00 грн., яким зменшено борг по штрафним санкціям, нарахованим по актам минулих років тобто суми 6010,00 грн. 14.01.2012 року зроблено запис про донарахування штрафних санкцій згідно рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) форми «С» від 29.12.2011 року за № 000542307 в сумі 1020,00 грн. Таким чином, згідно облікової картки платника протягом січня 2012 року було донарахована недоїмка в сумі 1020,00 грн., сплачено 1020,00 грн., залишок недоїмки склав 6010,00 грн.

Згідно пояснень представника позивача, вказана сума недоїмки виникла внаслідок застосування до ТОВ "Спорт-Лайн" штрафних санкцій за порушення норм Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в сумі 6010,00 грн. згідно рішення про застосування штрафних санкцій, яке було оскаржено до суду з вимогою про визнання його нечинним, проте у задоволені вказаних позовних вимог було відмовлено. При цьому, представником позивача не заперечувалось щодо не погашення ТОВ "Спорт-Лайн" вказаної суми штрафних санкцій, однак зазначив, що листами від 05.03.2012 року за № 14, від 17.10.2012 року за № 18 підприємство зверталось до ДПІ щодо списання 6010,00 грн., як безнадійного податкового боргу. Листом від 02.11.2011 року ДПІ надала відповідь про вирішення даного питання після отримання від ДПС у Херсонські області відповіді з питання можливості списання штрафних санкцій, нарахованих органами ДПС за порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон України № 265/95-ВР) до 01.01.2011 року, оскільки відповідно до Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, вказані штрафні санкції набули статусу податкового боргу.

Суд зазначає, що штрафні (фінансові) санкції, нараховані податковим органом до набрання чинності Податкового кодексу України за порушення вимог Закону України №265/95-ВР, не є податковими зобов'язаннями у визначенні Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (далі - Закон України № 2181-ІІІ), відповідно до п. 1.5 ст. 1 якого штрафна санкція (штраф) це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами. Тому норми вищевказаного закону не поширюються на зазначені штрафні санкції щодо набуття ними у разі несплати статусу податкового боргу. Таким чином, стягнення несвоєчасно сплачених платниками податків штрафних (фінансових) санкцій, застосованих за порушення Закону України № 265/95-ВР, в період до 01.01.2011 року, здійснювалось виключно у судовому порядку.

01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який відповідно до підпункту 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 визначив, що штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 цього Кодексу податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З огляду на викладене, суд зазначає, що законодавець не врегулював питання щодо застосування норм Податкового кодексу України до правовідносин щодо погашення заборгованості за штрафними санкціями, які не вважались податковим боргом, відповідно до приписів Закону України № 265/95-ВР.

Однак, приймаючи до уваги норми Порядку направлення органами державної податкової служби податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом ДПА України №1037 від 24.12.2010 року щодо автоматичного формування податкових вимог на підставі даних облікової інформаційної системи органів державної податкової служби та п. 4.1. розділу 4 Інструкції № 276 щодо нарахування в особових рахунках платників податків штрафних санкцій, нарахованих органом державної податкової служби та узгоджених платником відповідно до чинного законодавства, суд приходить до висновку про відсутність у ДПІ підстав для не застосування п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України до наявного у позивача в обліку податкового боргу за штрафними санкціями в сумі 6010,00 грн.

За таких обставин суд вважає, що, отримавши від ТОВ "Спорт Лайн" платіж у сумі 1020,00 грн., ДПІ правомірно зарахувало його в погашення суми боргу, яка обліковувалась на особовому рахунку платника податків, у зв'язку з чим податкові зобов'язання згідно податкового повідомлення-рішення №0005432307 від 29.12.2011 року в сумі 1020,00 грн. станом на 14.01.2012 року набули статусу податкового боргу і відповідно у податкового органу виникло право на формування оскаржуваної податкової вимоги.

Щодо посилання позивача на обов'язок відповідача списати безнадійній податковий борг у сумі 6010,00 грн., то суд виходить із наступного.

Відповідно до ст. 101 Податкового кодексу України визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню, здійснюється органами державної податкової служби в порядку, передбаченому діючим законодавством, тому суд не може підміняти функції органу, на якого законодавством покладено їх виконання.

Крім того, позивачем не надано до матеріалів справи докази щодо оскарження дій ДПІ щодо списання безнадійного податкового боргу та приведення облікової картки платника податків у відповідність до вимог діючого законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона по справі повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.

Приймаючи до уваги викладене, та враховуючи те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому не порушив прав позивача, суд вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7-11, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

У задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Спорт Лайн" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправною та скасування податкової вимоги - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 листопада 2012 р.

Суддя Дубровна В.А.

кат. 9.2.1