Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
29 листопада 2012 р. № 2-а- 11416/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді - Бартош Н.С.
при секретарі судового засідання - Островській М.О.
за участю представника позивача - Лесик О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до Товариство з обмеженою відповідальністю "Вторметхарків" про стягнення суми
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вторметхарків", в якому просить суд стягнути штраф в сумі 19200 грн.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення»роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Відповідач використовував працю іноземного громадянина, а саме громадянина Російської Федерації ОСОБА_3, без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, в період з 08.07.2011 по 30 серпня 2011 року між діями дозволів на працевлаштування № 3148, який діяв до 07.07.11 та № 3327 від 31.08.2011 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги і доводи заявленого позову, просив суд прийняти рішення про задоволення позову.
Відповідач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин неприбуття не повідомив, письмові заперечення не надав.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази по справі, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Заступником начальника Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Харківського обласного центру зайнятості 6 серпня 2012 року проведена планова перевірка ТОВ «Вторметхарків »з питань додержання вимог Законів України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Перевіркою встановлений факт порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», яке виявилось у використанні праці іноземного громадянина, а саме громадянина Російської Федерації ОСОБА_3 без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, в період з 08.07.2011 по 30 серпня 2011 року (між діями дозволів на працевлаштування № 3148, який діяв до 07.07.11 та № 3327 від 31.08.2011 року). Вказаний факт підтверджується тим, що згідно протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Вторметхарків »№ 06/08-11 12.08.2011 прийнято рішення припинити повноваження Генерального директора Товариства ОСОБА_3 та достроково з 12 серпня 2011 року розірвати з ним трудовий договір б/н від 12.07.2010. В той час як дозвіл на працевлаштування № 3147 діяв до 07.07.2011, а дозвіл № 3327 виданий 31.08.2011 року. Крім того, у вказаний період ним підписані накази про прийняття на роботу та про припинення трудового договору, звіти про наявність вакансій станом на 12 і 18 серпня 2011 року та звіти про прийнятих працівників з 1 до 10 серпня і з 10 до 18 серпня 2011 року.
За результатами перевірки ТОВ «Вторметхарків »заступником начальника інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Харківського обласного центру зайнятості складено акт перевірки підприємства № 86 від 06.08.2012 року та винесено припис № 39 від 06.08.2012 року, згідно якого керівник ТОВ «Вторметхарків »був зобов'язаний у добровільному порядку протягом місяця перерахувати штраф за кожну особу двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати в сумі 19200 (дев'ятнадцять тисяч двісті) грн. 00 коп. (мінімальна заробітна плата у липні-серпні 2011 року становила 960 грн. х 20 = 19200 грн.)
Зазначені вище акт та припис отримані генеральним директором ТОВ «Вторметхарків »Захаровим А.А. 06.08.2012 року, про що свідчить його підпис завірений печаткою.
У вказаному акті зазначено, що генеральний директор не згоден з застосуванням штрафних санкцій, та не згоден з актом. В приписі зазначено що він не згоден з приписом, але на час подання позовної заяви до суду припис № 39 від 06.08.2012 року не оскаржений. Штраф в розмірі 19200 грн. 00 коп. ТОВ «Вторметхарків »в добровільному порядку не сплачений.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(Далі Закон №1533-111), Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду, що відповідає ознакам суб'єкта владних повноважень, наведеним у п. 7 ч. 1 ст. З КАС України.
Згідно ч. 2 ст. 12 Закону № 1533-ІП, функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України «Про зайнятість населення»№ 803-XII від 01.03.1991 року передбачено, що у складі державної служби зайнятості створюється інспекція, яка здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.
Відповідно до ст. 35 Закону України „Про зайнятість населення" № 803-ХІІ від 01.03.1991 року, службові особи, винні у порушенні законодавства України про зайнятість населення, притягуються у встановленому порядку до відповідальності.
Пунктом 5 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення», затвердженого постановою КМУ № 47 від 24.06.1991 року (Далі Положення) передбачено, що основними завданнями інспекції є здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами й організаціями, усіх форм власності фермерами та іншими роботодавцями законодавства про зайнятість та забезпечення громадянам прав і гарантій у галузі зайнятості шляхом здійснення заходів щодо запобігання та усунення виявлених порушень законодавства про зайнятість населення.
Згідно п. 6 Положення, інспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями щодо подання державній службі зайнятості інформації про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників.
Відповідно до п. 8 Положення інспекція має право:
а) безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Ознайомлюватися з документами та одержувати від підприємств, установ, організацій копії наказів, розпоряджень, протоколів, дані обліку і звітності та інформацію з питань додержання законодавства про зайнятість населення, інші документи і відомості, необхідні для виконання інспекцією своїх завдань;
б) давати власнику (керівнику) підприємства, установи та організації або уповноваженому ним органу та іншим роботодавцям у разі виявлення порушень законодавства про зайнятість населення приписи про їх усунення. Приписи підлягають обов'язковому виконанню з повідомленням у місячний строк інспекції про вжиті заходи;
г) застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій усіх форм власності, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.
Статтею 39 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим законом, вирішуються в судовому порядку, тобто позивачу надано право звернення до суду з зазначеним позовом.
Таким чином, позивачем дотримана процедура проведення перевірки та реалізації повноважень щодо застосування заходів впливу до правопорушника.
З урахуванням викладених обставин, суд дійшов до висновку про задоволення позивних вимог.
Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд,-
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до Товариство з обмеженою відповідальністю "Вторметхарків" про стягнення суми- задовільнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вторметхарків", (код ЄДРПОУ 35859052, юридична адреса: 6І124, м. Харків, пров. Вишневий, 3) штраф за порушення вимог ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" в розмірі 19200 грн. (дев'ятнадцять тисяч двісті) грн. 00 коп. на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 3 грудня 2012 року.
Суддя Бартош Н.С.