Копія
Справа № 2270/6416/12
08 жовтня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівСалюка П.І. Касапа В.М. Тарновецького І.І.
при секретарі за участі: позивача: представника позивача: представника відповідача: Коновчук Т.В. ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №187 ОСОБА_8 до ОСОБА_9 кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 187 про визнання дій протиправними, встановлення факту порушення та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_8, кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №187, звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_9, кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 187 про визнання дій протиправними, встановлення факту порушення та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за адресою, яка відноситься до виборчого округу № 187 на фасаді будинку № 56 по вул. Проскурівській, м. Хмельницького розміщено друкований агітаційний матеріал, на якому зображено фотографію ОСОБА_9 та зазначено відомості, що замовником є ОСОБА_9, тираж 1 прим., виготовлено ФОП ОСОБА_10, відповідальний за випуск ОСОБА_7. Будинок за вищезазначеною адресою знаходиться на балансі Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності Хмельницької міської ради, є приміщенням органу місцевого самоврядування та відноситься до комунальної власності. Тому вважає, що розміщення агітаційного матеріалу ОСОБА_9 на будинку комунальної власності є порушенням ст. 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
08 жовтня 2012 року на адресу суду від позивача - ОСОБА_8 надійшла заява про уточнення позовних вимог, у відповідності до якої позовні вимоги слід вважати дійсними у такій редакції: визнати дії кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №187 ОСОБА_9, пов'язані з розміщенням на фасаді будинку №56 по вул. Проскурівській у м. Хмельницькому друкованого агітаційного матеріалу протиправними та такими, що порушують вимоги ч.4 ст. 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України", встановити факт порушення кандидатом у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №187 ОСОБА_9 вимог ч. 4 ст. 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України"; зобов'язати кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №187 ОСОБА_9 демонтувати замовлений друкований агітаційний матеріал, який розміщено на фасаді будинку №56 по вул. Проскурівській в м. Хмельницькому шляхом зняття його з будинку №56 по вул. Проскурівській в м. Хмельницькому.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги та просили суд їх задоволити, посилаючись на викладені в позовній заяві підстави.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, надав усні пояснення, в яких зазначив, що розміщення агітаційного матеріалу ОСОБА_9, кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 187 на рекламному щиті здійснювалось на підставі договору оренди рекламного щита (білборда) від 05.08.2012 року, який укладений з власником рекламного щита ФОП ОСОБА_10 Тому вважає, що зі сторони відповідача відсутні порушення Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Заслухавши доводи позивача, представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи та наданих доказів у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до посвідчення №КД-941 Центральної виборчої комісії, позивач - ОСОБА_8 зареєстрований як кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 187 в порядку самовисування.
Згідно із додатком 20 до постанови Центральної виборчої комісії № 170 від 06 серпня 2012 року № 147 ОСОБА_9 зареєстрований як кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 187, в порядку самовисування.
06 жовтня 2012 року ОСОБА_8 виявлено, що в порушення частини 4 статті 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України" на фасаді будинку № 56 по вул. Проскурівській, м. Хмельницького розміщено друкований агітаційний матеріал на якому зображено фотографію ОСОБА_9 та написи: ІНФОРМАЦІЯ_1 де зазначені наступні відомості: замовник ОСОБА_9, виготовлено ФОП ОСОБА_10, тираж 1 прим., відповідальний за в випуск ОСОБА_7
Відповідно до довідки №565 від 01.10.2012 р. Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, в будівлі по вул. Проскурівській 56 на балансі міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності знаходиться частина нежитлових приміщень площею 1469 кв.м.
В свою чергу, судом встановлено, що згідно повідомлення Хмельницької міської ради №Б-6227-12 від 03.10.2012 р., Хмельницьким бюро технічної інвентаризації за територіальною громадою м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради зареєстроване приміщення площею 281,8 кв. м., 17,7 кв. м., 1469 кв. м за адресою АДРЕСА_1 на підставі свідоцтв про право власності на нерухоме майно, згідно з рішеннями виконавчого комітету від 15.01.2007 р., 02.10.2007 р., 21.11.2011 р.
Також виконавчим комітетом Хмельницької міської ради рішенням від 12.07.2012 року № 609 надано дозвіл НОМЕР_1 від 16.07.2012 року фізичній особі-підприємцю ОСОБА_10 на розміщення зовнішньої реклами строком на п'ять років на фасаді будинку № 56 по вул. Проскурівській, м. Хмельницького.
Згідно договору про тимчасове користування місцями розташування рекламного засобу (пріоритету) від 06.06.2012 року № 03-01-21-49, укладеного між управлінням архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, як робочий орган (Власник) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_10 (Заявник), Власник встановлює Заявнику місце розташування рекламного засобу, перелік якого вказаний в додатку №1, який є невід'ємною частиною договору, а саме: фасад будинку № 56 по вул. Проскурівській м. Хмельницького.
Між управлінням архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради, як робочим органом (Власником) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_10 (Розповсюджувачем) укладено договір про надання у користування місць для розміщення рекламного засобу від 12.07.2012 року № 03-01-22/286. Предметом зазначеного договору є те, що Власник надає Розповсюджувачу в користування місця, які перебувають у комунальній власності, без права зміни їх функціонального призначення для розміщення спеціальних конструкцій (місця), згідно з Додатком №1, який є невід'ємною частиною Договору. Згідно додатку №1 до договору від 12.07.2012 року № 03-01-22/286 таким місцем є фасад будинку № 56 по вул. Проскурівській м. Хмельницького.
Відповідно до пункту 5 договору оренди від 05.08.2012, який укладений з власником рекламного щита ФОП ОСОБА_10 (Орендодавець) та ОСОБА_9 (Орендарем), Орендодавець надає в оренду Орендарю одну сторону рекламного щита (білборда) розміром 6 на 6 метрів, який знаходиться на будинку № 56 по вул. Проскурівській, м. Хмельницького, а Орендар зобов'язується здійснити оплату в строки визначені договором, строк дії договору - з 05 вересня 2012 року по 26 жовтня 2012 року. На підтвердження оплати орендодавцю за користування рекламним щитом (білбордом), відповідачем надано суду копії платіжних доручень №36 від 06.09.2012 року та №54 від 14.09.2012 року.
Правовідносини щодо проведення виборів народних депутатів України врегульовано Законом України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон ).
Статтею 1 Закону встановлено, що виборчий процес це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 68 Закону визначено, що передвиборна агітація це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.
Частиною 2 статті 68 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначені форми і засоби передвиборної агітації.
З наведених норм Закону слідує, що передвиборчою агітацією є лише така діяльність уповноваженого суб'єкта права, в межах якої він прямо чи опосередковано (завуальовано) умисно або ненавмисно вчиняє діяння, спрямовані на спонукання виборців до певної (бажаної для нього) правової поведінки, в тому числі надає оцінки (критичні або схвальні) конкретним особам, характеризує певні події, пов'язує наявні в суспільному житті та економіці досягнення або прорахунки з конкретною чітко визначеною політичною силою або її представником, іншим кандидатом в депутати тощо.
У відповідності до частини 3 статті 68 Закону України "Про вибори народних депутатів України", політична реклама - це розміщення або поширення матеріалів передвиборної агітації за допомогою рекламних засобів. До політичної реклами належить також використання символіки або логотипів партій - суб'єктів виборчого процесу, а так само повідомлення про підтримку партією - суб'єктом виборчого процесу або кандидатом у депутати видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах партії - суб'єкта виборчого процесу чи певного кандидата у депутати. Реклама друкованих видань (газет, журналів, книг), інших товарів та послуг з використанням прізвищ чи зображень (портретів) кандидатів, назв чи символіки партій - суб'єктів виборчого процесу також є політичною рекламою.
Частиною 4 статті 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України" забороняється розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності.
Враховуючи той факт, що агітаційний матеріал відповідача розміщений на рекламному щиті на підставі договору укладеного з фізичною особою - підприємцем, а не з органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організацій комунальної форми власності, суд вважає, що відповідачем не порушено вимог ч.4 ст.74 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Обставини щодо розміщення друкованого агітаційного матеріалу ОСОБА_9, кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 187, на рекламному щиті (білборді) , який знаходиться на будинку № 56 по вул. Проскурівській, м. Хмельницького, укладення договору про надання у користування місць для розміщення рекламного засобу від 12.07.2012 року № 03-01-22/286 між управлінням архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради та ФОП ОСОБА_10, укладення відповідачем договору із ФОП ОСОБА_10 щодо надання у оренду ОСОБА_9 однієї сторони рекламного щита (білборда) встановлені постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.09.2012 року по справі №2270/6160/12, яка набрала законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
В зв'язку з тим, що колегією суддів не встановлено порушень ОСОБА_9, кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 187 вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України", правильність рішення підтверджуються судовим рішенням, яке набрало законної сили, колегія суддів вважає що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.
Суд звертає увагу на те, що при подачі позовної заяви позивачем не сплачено судовий збір.
Згідно ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає за необхідне здійснити розподіл судових витрат відповідно до правил, встановлених ст. 94 цього Кодексу.
Керуючись Законом України "Про вибори народних депутатів України". ст.ст. 94, 158 - 163, 175 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №187 ОСОБА_8 до ОСОБА_9 - кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 187 про встановлення факту порушення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Стягнути з кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №187 ОСОБА_8 судові витрати в розмірі 32 грн. 19 коп. (тридцять дві грн. 19 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови проголошено 08 жовтня 2012 року о 15 год. 35 хв.
Головуючий суддя судді П.І. Салюк В.М. Касап І.І.Тарновецький
"Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк