Постанова від 23.11.2012 по справі 628/12/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" листопада 2012 р. Справа № 2-а-628/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Пекного А.С.,

при секретарі: Осташевському Е.Є.,

за участю представників: позивача - Тодорової Л.М. та відповідача - Щербини Р.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Військової частини А 1836 про стягнення коштів,

встановив:

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у південному регіоні» (далі - позивач, Держенергонагляд) звернувся до суду із позовом до Військової частини А 1836 (далі - відповідач, ВЧ А1836), в якому просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 5100,00 грн., накладений згідно з постановою Держенергонагляду від 02.08.2011р. № 05/30-01-0009.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.

Відповідач надав письмові заперечення на позов, в яких просить відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що постанова позивача, на підставі якої заявлені вимоги про стягнення коштів, є необґрунтованою і такою, що прийнята з порушенням законодавства. Так, відповідач вказує, що за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду позивачем зроблено висновок про порушення відповідачем вимог законодавства у сфері електроенергетики і теплопостачання та приписом від 11.03.2011р. № 05/31-03-0139 зобов'язано ВЧ А1836 усунути виявлені порушення.

Проведеною 26.07.2011р. перевіркою встановлено, що відповідач не виконав вимоги вказаного припису, в результаті чого позивачем прийнято постанову від 02.08.2011р. № 05/30-01-0009 про стягнення з ВЧ А1836 штрафу у розмірі 5100,00 грн. за невиконання вимог припису.

Відповідач вказує, що при винесенні припису та прийнятті цієї постанови позивачем не взято до уваги ту обставину, що енергетичний об'єкт комунально-побутового призначення (трансформаторна підстанція) військового містечка №1, м. Херсон, вул. Пестеля, 1, який перевірявся, не належить ВЧ А1836, отже виконувати припис повинен був власник цього об'єкту або суб'єкт господарювання, якому він належить на праві оперативного управління чи господарського відання. З цього відповідач робить висновок, що до відповідальності фактично притягнуто неналежного суб'єкта, а тому стягнення штрафу є неправомірним.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 02.08.2011 року старшим державним інспектором інспекції Держенергонагляду в Херсонській області Безцінним В. Т. на підставі акту перевірки від 26.07.2011р. № 05/30-01-0011 про правопорушення - ухилення від виконання вимог припису від 11.03.2011р. № 05/31-03-0139 винесено постанову № 05/30-01-0009 про накладення на ВЧ А1836 штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Саму перевірку проведено у присутності уповноваженої особи відповідача.

Згідно із приписом від 11.03.2011р. № 05/31-03-0139 відповідач зобов'язав ВЧ А1836 вчинити дії щодо технічного обслуговування, ремонту та модернізації на енергетичному об'єкті комунально-побутового призначення (трансформаторній підстанції) військового містечка № 1, м. Херсон, вул. Пестеля, 1.

Винесення постанови від 02.08.2011 року № 05/30-01-0009 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання відповідач обґрунтував тим, що військовою частиною А 1836 не виконано вимоги припису від 11.03.2011р. № 05/31-03-0139, що відповідно до абзацу 3 частини 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» є правопорушенням та тягне за собою відповідальність.

На час розгляду справи сума штрафу, визначена постановою від 02.08.2011 року № 05/30-01-0009, відповідачем в добровільному порядку не сплачена.

В ході судового розгляду з'ясовано, що відповідач заперечує проти позовних вимог мотивуючи це тим, що дії, які зобов'язує вчинити їх позивач, не відносяться до компетенції військової частини А 1836. Позивач посилається на те, що відповідно до Закону України «Про Збройні Сили України», Наказу Міністра Оборони України «Про проведення організаційних заходів з формування та комплектування квартирно-експлуатаційних управлінь» від 31.05.2005р. № 290, директиви від 09.12.2005р. Департаменту фінансів Міністерства оборони України і Головного Квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України № 303/18/2050, листа Начальника Південного територіального управління квартирно-експлуатаційного управління №303/22/1/391 від 27.12.2005р., основні засоби військових частин, містечок Херсонського гарнізону передані на баланс Квартирно-експлуатаційного відділу м. Херсона (КЕВ),в тому числі енергетичні об'єкти, лінії електромереж відповідних підрозділів. Відповідно до Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних сил України, КЕВ зобов'язана здійснювати утримання,експлуатацію енергетичних об'єктів комунально-побутового призначення .

Тобто, КЕВ м. Херсона отримує цільові державні кошти на здійснення безпосереднього забезпечення виконання питомих заходів на енергетичному об'єкті.

При цьому, законодавством не передбачено цільове фінансування військової частини А1836

Виходячи з вищевикладеного, враховуючи повноваження військової частини А1836, відповідач вважає, що саме по відношенню до КЕВ м. Херсона можуть прийматися приписи і постанови про застосування санкцій.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. №575/97-ВР (далі - Закон № 575/97-ВР), цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Згідно із ч.ч. 1-4 ст. 9 Закону № 575/97-ВР, державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.

Відповідно до ст. 27 Закону № 575/97-ВР, правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій, у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно із п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 5 Закону № 575/97-ВР до принципів державної політики в енергетиці належать: створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частина 1 ст.9 зазначеного закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.

Згідно із Указом Президента України «Про Міністерство палива та енергетики України» від 14.04.2000 р. № 598/2000 Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.

Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства палива та енергетики України - це державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, підрозділом якої в південному peгіоні є відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному peгіоні».

Відокремлений Підрозділ «Держенергонагляд у Південному peгіоні» здійснює свою діяльність відповідно до Положення про ВП «Держенергонагляд у Південному peгіоні» та на підставі довіреності, яку видає ДП «НЕК «Укренерго».

Згідно з вищезазначеним Положенням, державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної i теплової енергії в Херсонській області є одним із структурних підрозділів ВП «Держенергонагляд у Південному peгіоні».

Наказом Міністерства палива та енергетики України № 422 від 03.11.2006 р. «Про державний енергетичний нагляд» встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної i теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Міністерству палива та енергетики щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, що регламентується Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної i теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р.

Метою Державного енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових i нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної i теплової енергії, посилення впливу на суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання i споживання енергії та забезпечення споживачами належного технічного стану електричних та тепловикористовуючих установок i теплових мереж.

Відповідно до п. 7 ч. 2 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної i теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р., керівники структурних підрозділів інспекції та їх заступники є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду; інші спеціалісти, що виконують функції держаного енергетичного нагляду, є державними інспекторами.

Згідно з п.п. 5, 6 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 визначене коло посадових осіб, які можуть накладати штрафи та граничні розміри сум штрафних санкцій. Такими посадовими особами є старші державні інспектори та державні інспектори з енергетичного нагляду.

Отже, враховуючи положення вказаних правових норм, суд приходить до висновку, що постанова про накладення штрафу прийнята уповноваженою на те особою та з дотриманням установленої процедури.

Частина 6 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України.

Відповідачем накладений постановою від 02.08.2011 року № 05/30-01-0009 штраф не сплачено.

В судовому порядку припис від 11.03.2011р. № 05/31-03-0139 та постанову від 02.08.2011 року № 05/30-01-0009 не визнано нечинними і не скасовано. У зв'язку з цим суд не приймає до уваги доводи відповідача про накладення штрафу на ВЧ А1836 як на суб'єкта, який не повинен відповідати за виявлене позивачем правопорушення.

Таким чином, відсутні правові підстави для не виконання вимог вказаного припису та не сплати накладеного штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Згідно із ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням встановлених судом обставин, а також враховуючи, що станом на час розгляду справи відповідач не сплатив фінансових санкцій, адміністративний позов підлягає задоволенню, а зазначена сума - стягненню з відповідача в судовому порядку.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Військової частини А 1836 штраф в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. на р/р 31116106700002, одержувач Держбюджет м. Херсон, 21081100, код ОКПО 24104230, ГУДКУ в Херсонській області, МФО 852010.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 28 листопада 2012 р.

Суддя Пекний А.С.

кат. 5.8.2