Постанова від 11.10.2012 по справі 2а-1870/3522/12

КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2012 р. Справа № 2a-1870/3522/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю:

секретаря судового засідання - Козир І.С.,

представника позивача - Ємельяненка С.В.,

представника відповідача - Шульги М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Державної податкової адміністрації у м. Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Публічне акціонерне товариство «Сумбуд» звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м.Сумах (далі відповідач, ДПІ в м.Сумах) від 04.04.2012р. №0001881502/2195 про донарахування 17689,45 грн. розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 8 844,73 грн., а всього 26 534,18 грн., застосованих за порушення п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомлення - рішення ґрунтується на помилкових судженнях суб'єкта владних повноважень, що викладені в акті перевірки, а відтак, суперечать ч. 3 ст. 2 КАС України, оскільки за відсутності визначених законом підстав покладають на платника податків додатковий обов'язок по оплаті грошового зобов'язання на користь Державного бюджету України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги і доводи заявленого позову, просив суд прийняти рішення про задоволення позову.

Представник Відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив ухвалити рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог з урахуванням обставин, викладених у письмовому запереченні (а.с.18-22).

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що під час проведення перевірки та складання акту перевірки фахівці відповідного податкового органу діяли згідно до вимог чинного податкового законодавства. За результатами перевірки, в акті були зафіксовані порушення вимог Податкового кодексу України, за що позивачу були визначені відповідні податкові зобов'язання.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного:

Як свідчить з матеріалів справи, між Сумською міською радою (Орендодавець) та ПАТ «Сумбуд» (Орендар) було укладено договори оренди земельних ділянок за адресами:

- вул. Заливна 5/1, площею 1002 кв.м. (договір оренди земельної ділянки укладено 16.03.2006р., терміном дії до 29.12.2015р., дата державної реєстрації договору оренди земельної ділянки - 11.04.2006р., нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації - 304,89 грн.);

- вул. Прокоф'єва,14/1, площею 5344 кв.м (договір оренди земельної ділянки укладено 19.05.2011р., терміном дії до 26.01.2016р., дата державної реєстрації договору оренди земельної ділянки - 20.07.2011., нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації - 314,09 грн.);

- вул. Інтернаціоналістів,55 бл.6, площею 4156 кв.м (договір оренди земельної ділянки укладено 21.03.2007р., терміном дії до 31.01.2012р., дата державної реєстрації договору оренди земельної ділянки 17.05.2007., нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації - 270,40 грн.);

- вул. Кузнечна,1-В, площею 2728 кв.м (договір оренди земельної ділянки укладено 16.03.2006р., терміном дії до 22.02.2016р., дата державної реєстрації договору оренди земельної ділянки 11.04.2006р., нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації - 540,81 грн.;

- вул. Засумська, 10 А, площею 4638 кв.м (договір оренди земельної ділянки укладено 10.03.2006р., терміном дії до 05.07.2015р., дата державної реєстрації договору оренди земельної ділянки 11.04.2006р., нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації - 393,81 грн.;

- вул. Кірова, 211 А, площею 8327 кв.м (договір оренди земельної ділянки укладено 11.04.2007р., терміном дії до 31.01.2012., дата державної реєстрації договору оренди земельної ділянки 21.06.2007р., нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації 284,92 грн.;

- вул. Петропавлівська, 73А, площею 2992 кв.м (договір оренди земельної ділянки укладено 17.05.2007р., терміном дії до 25.04.2012р., дата державної реєстрації договору оренди земельної ділянки 02.08.2007р., нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації - 1293,04 грн.;

- вул. Героїв Сталінграду, 1/1, площею 3448 кв.м (договір оренди земельної ділянки укладено 14.11.2007р., терміном дії до 18.07.2012р., дата державної реєстрації договору оренди земельної ділянки 10.01.2008р., нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації - 1306,64 грн.;

- вул. Кіровоградська, 8, площею 2321 кв.м (договір оренди земельної ділянки укладено 08.06.2005р., терміном дії до 25.02.2014р., дата державної реєстрації договору оренди земельної ділянки 20.10.2005р., нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації - 110,70 грн.;

- вул. Лінійна, 15, площею 10135 кв.м (договір оренди земельної ділянки укладено 10.03.2006р., терміном дії до 24.09.2013р., дата державної реєстрації договору оренди земельної ділянки -11.04.2006р., нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації - 261,33 грн.

Податковим органом була проведена камеральна перевірка, в ході якої було встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2012 року, визначений Публічним акціонерним товариством «Сумбуд» в податковій декларації з плати за землю ( орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний до ДПІ у м.Сумах № 9005053742 від 14.02.2012р.) є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, оскільки визначене платником податків податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2012р. становить :

1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул.Заливній- 5/1;

1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Інтернаціоналістів,55 бл.6;

1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Кузнечній,1-В;

1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. ЗасумськійДОА;

1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Кірова,211 А;

1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул.Петропавлівській, 73А;

2 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Кіровоградській^ ;

1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул.Лінійній,15 ;

3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул.Прокоф'єва,14/1;

4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул.. Героїв Сталінграду, 1/1,

що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2012 року на 17689,45 грн., чим було порушено вимоги п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №275 5 -VI зі змінами та доповненнями яким визначено мінімальний річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, на рівні трикратного розміру відповідного земельного податку.

За результатами перевірки було складено акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих в податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) від 23.03.2012р №1876/152/14017843 (а.с.7-10).

З урахуванням зазначених в Акті порушень, ДПІ у м. Сумах було прийняте податкове повідомлення - рішення №0001881502/2195 від 04.04.2012р., яким суб'єкту господарювання визначив податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2012р. в розмірі 26534,18 грн., в т.ч. 17689,45 грн. - основного платежу, 8844,73 грн. - штрафних санкцій (а.с.6).

Однак, з такими висновками і рішенням податкового органу суд не може погодитись виходячи з наступного:

За 2012 рік позивач узгодив податкові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності відповідно до договорів в розмірі 1% та 2% відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в залежності від цільового використання ) землі громадського призначення, землі комерційного використання та ін.)

Відповідно до п.п.288.5.1 Податкового кодексу України (далі ПКУ) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, крім земель сільськогосподарського призначення.

Разом з тим, статтею 271 ПКУ визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з у р а х у в а н н я м коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПКУ, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України від 11.12.2003 р. N 1378-ІУ «Про оцінку земель» .

Відповідно до абзацу 5 статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до ст.274 Податкового кодексу України за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), податок обчислюється за ставкою у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Однак, відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбуду України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 N 18/15/21/11 (зареєстровано в Мін'юсті України 05.04.2006 за N 388/12262), під час розрахунку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів ураховується коефіцієнт функціонального використання земель.

Згідно з п. 3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою. Зокрема, при оцінюванні 1 м2 земельної ділянки населених пунктів ураховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (землі житлової забудови - 1,0, землі промисловості -1,2, землі комерційного використання - 2,5 тощо). Для земель, зайнятих поточним будівництвом, та земель, відведених під майбутнє будівництво, такий коефіцієнт становить 0,5.

З урахуванням викладеного, у разі якщо земельна ділянка перебуває на стадії будівництва або відведена під майбутнє будівництво, то до завершення будівництва, терміни якого визначено в проектній документації при проведенні нормативної грошової оцінки, застосовується коефіцієнт 0,5. Земельний податок за таку земельну ділянку обчислюється за ставками, визначеними ст. 274 та 275 ПКУ. Згідно ст. 286.1 ПКУ підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідно до пп. 14.1.42 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України дані державного земельного кадастру - це сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону. В договорах наданих позивачем (копії в справі) визначено функціональне призначення земельних ділянок - під майбутнє будівництво.

Проте, при обчисленні відповідачем розміру зобов'язання з орендної плати зазначені вимоги не враховані, відповідно розмір заборгованості обчислений невірно, а тому податкове повідомлення-рішення від 04.04.2012р. за №0001881502/2195 про донарахування 17689,45 грн. розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 8 844,73 грн., а всього 26 534,18 грн., є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги, відповідно, підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Державної податкової адміністрації у м. Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення -задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової адміністрації у м. Сумах від 04.04.2012 р. №0001881502/2195, яким збільшено суму грошового зобов'язання публічного акціонерного товариства "Сумбуд" за платежем орендна плата з юридичних осіб в розмірі 26 534 грн. 18 коп., з них: 17 689 грн. 45 коп. - за основним платежем, 8 844 грн. 73 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений 16.10.2012 року.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець