28 листопада 2012 року 2а-5515/12/1070
приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26,
час прийняття постанови : 14 год. 05 хв.
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лиска І.Г.
при секретарі: Васковець М.С.
за участю
представника позивача - Кір'янової Л.М.
представника відповідача - Ушакової Л. І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Валява" до Комунального підприємства Київської обласної ради "Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач -Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Валява»звернулось до суду з позовом до Комунального підприємства Київської обласної ради "Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
У позовних вимогах позивач просить суд:
-визнати неправомірними дії Комунального підприємства Київської обласної ради «Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації»в частині відмови в реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна та оформлення свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна, що були передані в статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Валява».
- скасувати прийняте рішення Комунального підприємство Київської обласної ради «Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації»про відмову в реєстрації за № 145 від 22.10.2012 року.
- зобов'язати Комунальне підприємство Київської обласної ради «Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації»провести реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна та оформити свідоцтво про право власності на об'єкти нерухомого майна, що були передані в статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Валява».
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 20 серпня 2012 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Валява»було проведено Загальні збори учасників товариства.
Відповідно до протоколу Загальних зборів № 1/20/09-12 від 20 серпня 2012 року, було прийнято рішення про введення Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Фастівецьке імені Зеленька»до складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Валява»(п.2 порядку денного) та збільшення розміру статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Валява»на суму 31571409, 67 грн. за рахунок внеску в статутний капітал Товариством з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство Фастівецьке імені Зеленька»рухомого та нерухомого майна (п.3 порядку денного).
В статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Валява»вносилось нерухоме майно, вартість якого з урахуванням ПДВ складає 22644055,25 грн. Крім того, в статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Валява»вносилось рухоме майно, вартість якого, з урахуванням суми ПДВ, складає 8 927 354,42 грн.
На виконання вимог чинного законодавства України, Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Валява»09 жовтня 2012 року звернулось до Комунального підприємства Київської обласної ради «Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації»з проханням зареєструвати право власності на об'єкти нерухомого майна та оформити свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна, які знаходяться за адресою: Київська область, Фастівський район, с.Фастівець, вул. Тхоржевського, 25-а; вул. Тхоржевського, 64; вул. Дружби, 95-а; вул. Дружби, 108-А; вул. Шевченка, 54; вул. Шевченка, 55; Снітинська, 60-а; с. Клехівка, вул. Мічуріна, 1-А; вул. Мічуріна, 1-Б за Товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Валява».
24.10.2012року Товариством з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Валява»було отримано рішення реєстратора про відмову у реєстрації об'єктів нерухомого майна за № 145 від 22.10.2012 року.
В обґрунтування даного відмовного рішення, реєстратор посилається на п. 3.4., п.3.5.7 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, згідно якого реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо право власності на нерухоме майно виникло на підставі договорів відчуження, за наявності інформації про накладення заборони та/або арешту нерухомого майна з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.
З даним рішенням позивач не погоджується тому звернувся до суду.
Представник позивача Кір'янова Л.М. у судовому засідання позовні вимоги підтримала у повному обсязі, підтвердила обставини, викладені в позовній заяві, просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача Ушакова Л. І. у судовому засіданні проти позову заперечувала у повному обсязі, просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
У обґрунтування своїх заперечень зазначила, що реєстратором КП КОР «Фастівського МБТІ», Зоренко Оленою Аркадіївною було розглянуто заяву про державну реєстрацію прав, подану ТОВ «СП «Валява»для виготовлення свідоцтв про право власності, взамін договорів купівлі-продажу та проведення державної реєстрації приватної власності на нежитлові будівлі, що розташовані за адресою: с.Фастівець, вул.Тхоржевського, 25-а; с.Фастівець, вул.Тхоржевського, 64; с.Фастівець, вул. Дружби, 95-а; с.Фастівець, вул.. Дружби, 108- а; с.Фастівець, вул.Шевченка, буд.54; с.Фастівець, вул.Шевченка, 55, с.Фастівець, вул.Снітинська, 60-а; с.Клехівка, вул. Мічуріна, 1-а, с.Клехівка, вул.Мічуріна 1-б за Товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Валява»та передані ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Фастівецьке Імені Зеленька»у статутний фонд ТОВ «СП «Валява».
Рішенням від 22.10.2012 року за №145 позивачу було відмовлено у реєстрації, відповідно до п.3.4. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно від 07.02.2002р №7/5, у зв'язку з тим, що право власності виникло на підставі правочину, за наявності в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна , що підтверджено витягом № 38302259 від 16.10.2012 року, де зазначено, що накладено обтяження, у вигляді заборони відчуження земельних ділянок за вищезазначеними адресами.
Також, запис №1, вищезазначеного витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження, містить лише кадастровий номер земельної ділянки та неповну адресу місця розташування, зокрема, «с. Фастівець, Фастівський район, Київської області», що не дає змоги ідентифікувати земельну ділянку та об'єкт який на ній розташований.
Відповідно до вимог ст.120 Земельного Кодексу України та ст.377 Цивільного кодексу України, передбачено, що у разі набуття права власності на нерухоме майно, до набувача переходить право власності (право користування) земельною ділянкою, на які" вони розташовані, а, оскільки, існує заборона відчуження земельних ділянок, які співпадають за адресами із адресами, відчужуваного нерухомого майна, тому виготовити свідоцтва про право власності та провести державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна на набувача, тобто ТОВ «СП «Валяна»- є неможливим.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши представників сторін, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Валява»зареєстровано як юридичну особу 18.07.2008 року , номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 1 001 102 0000 000458, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців серії ААВ 3873150 та Довідкою АБ №505714 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно до протоколу Загальних зборів учасників ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Валява»№ 1/20/09-12 від 20 серпня 2012 року, було прийнято рішення про введення Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Фастівецьке імені Зеленька»до складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Валява»(п.2 порядку денного) та збільшення розміру статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Валява»на суму 31571409, 67 грн. за рахунок внеску в статутний капітал Товариством з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Фастівецьке імені Зеленька»рухомого та нерухомого майна (перелік об'єктів нерухомого майна міститься в п. 3 порядку денного Протоколу №1/20/09-12 Загальних зборів учасників ТОВ «СП «Валява»від 20 серпня 2012 року та Акті приймання -передачі майна переданого до Статутного капіталу ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Валява»від 20 серпня 2012 року, які наявні в матеріалах справи та сторонами не оскаржуються) .
В статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Валява»вносилось нерухоме майно, вартість якого з урахуванням ПДВ складає 22644055, 25 грн. Крім того, в статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Валява»вносилось рухоме майно, вартість якого, з урахуванням суми ПДВ, складає 8 927 354,42 грн.
09 жовтня 2012року Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Валява»звернулось до Комунального підприємства Київської обласної ради «Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації»з заявою зареєструвати право власності на об'єкти нерухомого майна та оформити свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна, які знаходяться за адресою: Київська область, Фастівський район, с.Фастівець, вул. Тхоржевського, 25-а; вул. Тхоржевського, 64; вул. Дружби, 95-а; вул. Дружби, 108-А; вул. Шевченка, 54; вул. Шевченка, 55; Снітинська, 60-а; с. Клехівка, вул. Мічуріна, 1-А; вул. Мічуріна, 1-Б за Товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Валява».
24.10.2012року Товариством з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Валява»було отримано рішення реєстратора О.А. Зоренко Комунального підприємства Київської обласної ради «Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації»про відмову у реєстрації об'єктів нерухомого майна за № 145 від 22.10.2012 року.
Рішенням від 22.10.2012 року за №145 позивачу було відмовлено у реєстрації, відповідно до п.3.4. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно від 07.02.2002р. №7/5, у зв'язку з тим, що право власності виникло на підставі правочину, за наявності в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, що підтверджено витягом № 38302259 від 16.10.2012року, де зазначено, що накладено обтяження, у вигляді заборони відчуження земельних ділянок за вищезазначеними адресами.
Також, запис №1, вищезазначеного витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження, містить лише кадастровий номер земельної ділянки та неповну адресу місця розташування, зокрема, «с. Фастівець, Фастівський район, Київської області», що не дає змоги ідентифікувати земельну ділянку та об'єкт який на ній розташований.
Відповідно до вимог ст.120 Земельного Кодексу України та ст.377 Цивільного кодексу України, передбачено, що у разі набуття права власності на нерухоме майно, до набувача переходить право власності (право користування) земельною ділянкою, на якій вони розташовані, а, оскільки, існує заборона відчуження земельних ділянок, які співпадають за адресами із адресами, відчужуваного нерухомого майна, то виготовити свідоцтва про право власності та провести державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна на набувача, тобто ТОВ «СП «Валяна», - є неможливим.
Позивач, не погоджуючись з вищевказаним діями та рішенням відповідачів, звернувся з даним позовом до суду.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. п. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
У розумінні ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини першої ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 8 Конституції України звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Крім того, ст. 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових чи службових осіб.
Таким чином, кваліфікуючою ознакою змісту адміністративного позову, з урахуванням положень частини 4 ст. 105 КАС України, є юридична значущість для особи, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов, рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, тобто безпосередня залежність виникнення, зміни чи припинення прав та обов'язків зазначеної особи від такого рішення, дії чи бездіяльності.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обтяжень та правочинів щодо нерухомості регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»вiд 01.07.2004р. №1952-IV (далі за текстом - Закон України №1952), Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року за №157/6445 (далі за текстом - Тимчасове положення №7/5), Законом України «Про нотаріат»від 02.09.1993р. №3425-ХІІ (далі за текстом - Закон України №3425), Положенням про Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.06.1999р. №31/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.06.1999р. за №364/3657 (далі за текстом - Положення №31/5) та Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004р. № 20/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004 року за № 283/8882 (далі за текстом - Інструкція №20/5).
Внесення до Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відомостей про накладення (зняття) заборони та арештів на об'єкти нерухомого майна, згідно Положенню про Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.06.1999 № 31/5, здійснюють реєстратори.
Також, суд зазначає, що згідно п.1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002р. за №57/6445 з наступними змінами та доповненнями, державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.
Комунальним підприємствам Бюро технічної інвентаризації державою делеговані повноваження щодо державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Основними видами діяльності відповідача є технічна інвентаризація та облік об'єктів нерухомого майна, ведення державного реєстру правовстановлюючих документів, державна реєстрація переходу права власності на нерухоме майно тощо.
Таким чином, Комунальне підприємство Київської обласної ради «Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації» є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені обов'язки щодо державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Порядок накладення заборони визначений ст. 73 Закону України №3425 та пунктами 250-252 Інструкції №20/5, зокрема, накладання заборони щодо відчуження реєструється нотаріусами в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій та реєстрі для реєстрації заборон відчуження нерухомого та рухомого майна, а також арештів, накладених на таке майно судами, слідчими органами, і реєстрації зняття таких заборон та арештів. У реєстрі для реєстрації заборон відчуження нерухомого та рухомого майна, а також арештів, накладених на таке майно судами, слідчими органами, і реєстрації зняття таких заборон та арештів також реєструються повідомлення судів і слідчих органів, органів державної податкової служби про накладення арешту на нерухоме майно (майнові права), транспортні засоби, що підлягають державній реєстрації. Про накладені заборони щодо відчуження та арешти робиться запис в Алфавітній книзі обліку реєстрації заборон відчуження нерухомого та рухомого майна, а також арештів, накладених на таке майно судами, слідчими органами, і реєстрації зняття таких заборон та арештів. Накладені заборони щодо відчуження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна згідно з Положенням про Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 9 червня 1999 року № 31/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10 червня 1999 року за № 364/3657 (зі змінами), чи в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відповідно до Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2004 року № 830.
Як вбачається із Положення №31/5, Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (далі за текстом - Реєстр заборон) - це електронна база даних, яка містить відомості про обтяження нерухомого майна, тимчасові застереження щодо нерухомого майна та видані витяги з Реєстру заборон (п.1.1).
Згідно п. 1.5 Положення №31/5, право внесення та вилучення записів до Реєстру заборон про заборони, арешти щодо нерухомого майна та вчинення інших дій, належить реєстраторам Реєстру заборон. Реєстраторами зокрема виступають: державні нотаріальні контори, державні нотаріальні архіви, приватні нотаріуси, які уклали відповідні договори з адміністратором і мають повний доступ до Реєстру заборон через комп'ютерну мережу; державне підприємство «Інформаційний центр»Міністерства юстиції України та його регіональні філії; помічник (консультант) нотаріуса.
Відповідно до п.2.1.2 Положення №31/5, підставами для внесення до Реєстру заборон відомостей про накладення (зняття) заборони та арештів на об'єкти нерухомого майна є заява про реєстрацію (вилучення) обтяження об'єкта нерухомого майна (додатки 1-3), що подається, зокрема, судами (крім третейських судів) і слідчими органами - у зв'язку з накладенням ними арешту на об'єкти нерухомого майна (звільненням з-під арешту).
Згідно п.2.2 Положення №31/5, органи та посадові особи, зазначені в пункті 2.1.2 цього Положення, надсилають Реєстратору в день накладення (зняття) заборони (арешту) заяву встановленого цим Положенням зразка.
Як вбачається з Витягу з Єдиного реєстру заборон відчудження об'єктів нерухомого майнв №38302259, в ньому наявні записи: тип обтяження: заборона на нерухоме майно, які зареєстровано 17.10.2011 року за №11730058, №11730154, №11730874, №11730928, №11730976, №11731028 Фастівською районною державною нотаріальною конторою, підстава обтяження: Постанова про визнання земельних ділянок речовими доказами та накладення заборони на їх відчуження, б/н 17.10.2011 р. Фастівська міжрайонна прокуратура; об'єкт обтяження: земельні ділянки сільськогосподарського призначення, власник: ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Фастівецьке імені Зеленька».
Отже, судом встановлено, що станом на 22.10.2012 року у Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, був наявний запис, у вигляді заборони відчуження земельних ділянок, які належать ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Фастівецьке імені Зеленьки»та знаходяться за адресами в с.Фастівець, за якими знаходяться об'єкти нерухомого майна право власності на які позивач бажає зареєструвати.
Згідно ст. 3 Закону №1952, державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ст.16 Закону №1952, заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно ч.1 ст. 19 Закону №1952, державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до ст.24 Закону №1952, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Також, суд зазначає, що згідно п.1.2 Тимчасового положення, державна реєстрація прав - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, а також права власності на об'єкти незавершеного будівництва шляхом внесення відповідного запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до п.1.4 Тимчасового положення, обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.
Згідно п.1.7 Тимчасового положення, реєстр прав власності на нерухоме майно є інформаційною системою, яка містить відомості про зареєстровані права власності, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, правовстановлюючі документи, на підставі яких здійснено реєстрацію прав власності.
Пунктом 2.1 Тимчасового положення передбачено, що для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1.
Відповідно до п.2.2. Тимчасового положення, заява про державну реєстрацію прав подається реєстратору того БТІ, яке здійснює свою діяльність відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій розташований об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації. До заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи (додаток 2), їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням. Відповідальність за достовірність та повноту інформації у заяві про державну реєстрацію прав та доданих документах несе(уть) заявник (заявники).
Додатком 2 до Тимчасового положення визначений вичерпний перелік правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно.
Пунктом 3.1 Тимчасового положення передбачено, що з моменту прийняття заяви про державну реєстрацію прав реєстратором БТІ розпочинається її розгляд. Реєстратор БТІ встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації.
Згідно п.3.5 Тимчасового положення, реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо: заявлене право не є таким, що підлягає державній реєстрації відповідно до Положення; із заявою про державну реєстрацію прав звернулась особа (особи), яка не може бути заявником відповідно до Положення; об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, розташований у межах території, на якій свою діяльність здійснює інше БТІ відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав; подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; заявлене право вже зареєстроване; не проведено технічну інвентаризацію об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або вона проведена не тим БТІ, що здійснює свою діяльність на території, у межах якої розташований такий об'єкт; право власності та інші речові права на нерухоме майно виникли на підставі правочинів за наявності в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відомостей про накладення заборони та/або арешту нерухомого майна, що підтверджується відповідним витягом; право власності на нерухоме майно, що перебуває у податковій заставі, виникло з порушенням встановленого порядку відчуження; відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився; у тридцятиденний строк з моменту надіслання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) не усунено обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав.
Отже, однією з підстав відмови у проведенні державної реєстрації прав є: право власності та інші речові права на нерухоме майно виникли на підставі правочинів за наявності в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відомостей про накладення заборони та/або арешту нерухомого майна, що підтверджується відповідним витягом.
Як зазначено вище, судом встановлено, що станом на 22.10.2012 року у Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, був наявний запис, у вигляді заборони відчуження земельних ділянок, які належать ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Фастівецьке імені Зеленьки»та знаходяться за адресами в с.Фастівець, за якими знаходяться об'єкти нерухомого майна право власності на які позивач бажає зареєструвати, що підтверджується Витягом №3802259 від 16.10.2012 року.
Також, запис №1, вищезазначеного витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження, містить лише кадастровий номер земельної ділянки та неповну адресу місця розташування, зокрема, «с. Фастівець, Фастівський район, Київської області», що не дає змоги ідентифікувати земельну ділянку та об'єкт який на ній розташований.
Відповідно до вимог ст.120 Земельного Кодексу України та ст.377 Цивільного кодексу України, передбачено, що у разі набуття права власності на нерухоме майно, до набувача переходить право власності (право користування) земельною ділянкою, на якій вони розташовані, а, оскільки, існує заборона відчуження земельних ділянок, які співпадають за адресами із адресами, відчужуваного нерухомого майна, тому виготовити свідоцтва про право власності та провести державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна на позивача, тобто ТОВ «СП «Валяна»- є неможливим.
Крім того, 04.09.2012 року за вх. №06-846 вих-12 на адресу Директора КП КОР «Фастівське МБТІ» Герасимової О.Г. надійшов лист від Слідчого в особливо важливих справах прокуратури Київської області Р. Вітвіцького, в якому було зазначено, що керуючись вимогами ст. 66 КПК України, слідчий просить утриматись від вчинення будь-яких реєстраційних дій відносно об'єктів будівництва (реконструкції) свинокомплексу на 2500 основних свиноматок (II - га черга - реконструкція свиновідгодівельного комплексу та III - тя черга - будівництво комбікормового цеху), які рахуються за ТОВ «СП «Фастівецьке ім. Зеленька».
За таких обставин, суд вважає, що відповідач відмовляючи в реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна та в оформлені свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна, що були передані в статутний капітал ТОВ «СП «Валява»діяв правомірно, рішення відповідача про відмову в реєстрації за №145 від 22.10.2012 року є законним та обґрунтованим .
Відповідно до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази та вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій та прийняття рішення про відмову в реєстрації за №145 від 22.10.2012 року
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Валява" необхідно відмовити.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Валява" до Комунального підприємства Київської обласної ради "Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії- відмовити
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лиска І.Г.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 30 листопада 2012 р.