Постанова від 29.08.2012 по справі 2а-5565/12/0170/23

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 серпня 2012 р. (17:09) Справа №2а-5565/12/0170/23

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Алексєєвої Т.В., при секретарі судового засідання Ходус Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Кар'єр Мармурний"

до Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

за участі представників:

від позивача - Кузьменко Т.В. (за довіреністю),

від відповідача - Одабаші А.А. (за довіреністю)

Обставини справи: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Кар'єр Мармурний" до Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002691503 від 08.05.2012 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 20% у сумі 36171,10грн. за порушення строків внесення плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення.

Вимоги мотивовані тим, що відповідач при застосуванні штрафних санкцій не прийняв до уваги факт повної ат своєчасної сплати позивачем узгодженого податкового зобов'язання , що свідчить про відсутність підстав для їх нарахування .

Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові.

Представник відповідача 04.07.2012 року у судовому засіданні, надав заперечення на позов, в яких зазначив про відсутність підстав для задоволення позову.

У судове засідання 29.08.2012 р. представник відповідача надав додаткові пояснення до заперечення щодо розрахунку штрафних санкцій, а також надав клопотання про заміну відповідача на належного, просив визначити належним відповідачем Сімферопольську міжрайонну державну податкову інспекцію Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.08.2012 року клопотання відповідача задоволено, замінено відповідача на належного - Сімферопольську міжрайонну державну податкову інспекцію Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач провів камеральну перевірку позивача з питання внесення ним плати за користування надрами місцевого значення, за результатами якої склав 24.04.2012 року акт № 484/1503/05467636.

У зазначеному акті зроблений висновок про порушення позивачем вимог Податкового кодексу України щодо термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання плати за користування надрами місцевого значення за 3 квартал 2011 р. протягом строків, встановлених ст. 263.12. р. ХІ ПК України , в наслідок чого він підлягав притягненню до відповідальності згідно зі ст.126 Податкового кодексу України.

Після вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 08.05.2012 р. прийнято податкове повідомлення - рішення № 0002691503, згідно з яким позивач мав сплатити штрафні санкції у розмірі 36171,10 грн.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Згідно з п.п. 14.1.39. ПК України ( в редакції , яка діяла на час проведення перевірки) грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 ПК України в редакції, яка діяла на час проведення перевірки).

Відповідно до п.п. 14.1.157 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

У ст.20 ПК України вказані права органів державної податкової служби. Згідно з п. 20.1.4 ст.20 цього Кодексу органи державної податкової служби мають право поводити перевірки платників податку (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (п. 20.1.28 ст. 20 ПК України).

Порядок складання та подання податкової звітності визначений у гл.2 роз. 2 ПК України.

Згідно з п.46.1. ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Порядок подання податкової декларації зазначений у ст.49 ПК України відповідно до п.49.1 якої податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до п.49.3. ст. 49 ПК України податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Згідно з п.49.18.1 ст.49 ПК України податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п.п. 57.1. ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Ст. 61 ПК України дає визначення податкового контролю та повноваження органів державної влади щодо його здійснення

Відповідно до п.п. 61.1. ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способи здійснення податкового контролю перелічені у ст. 62 ПК України, до них відноситься, зокрема, відповідно до п.62.1.3. ПК України шляхом проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

У п.109.1. ст.109 ПК України встановлено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України (п.109.2 ст.109 ПК України) .

Порядок та строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) вказані у ст.113 ПК України

У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення (п.116.1 ст.116 ПК України ).

Відповідно до п. 126.1. ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Розділ ХІ ПК України регулює питання здійснення плати за користування надрами.

Ст.262 ПК України визначає, що плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді:

плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

У ст.263 ПК України визначені платники плати за користування надрами для видобування корисних копалин, об'єкт оподаткування, база оподаткування порядок обчислення податкового зобов'язання щодо плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Відповідно до п.п. 263.11.1. п. 263.11 ст.263 ПК України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби:

за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;

за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

У п. 263.12. ст.263 ПК України визначено, що платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби:

за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;

за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Матеріали справи свідчать про те, що позивач, діючи відповідно до наведених вище положень ПК України, сплатив за користування надрами місцевого значення за 1, 2, 3 квартали 2011 року повністю та у терміни встановлені законом.

До матеріалі справи залучені копії платіжних доручень №227 від 24.03.2011 р., №229 від 25.03.2011 р., №233 від 28.03.2011 р., № 443 від 17.05.2011 р. , якими перераховано 175500 грн. плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2011 р., копії платіжних доручень № 254 від 18.08.2011 р., № 259 від 19.08.2011 р. , якими перераховано 272310 грн. плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2011 р., копії платіжних доручень №601 від 08.11.2011 р., № 619 від 11.11.2011 р., № 631 від 14.11.2011 р., № 638 від 15.11.2011 року, № 644 від 16.11.2011 р., № 655 від 17.11.2011 р., якими перераховано 495000,00 грн.

На зазначених вище платіжних документах є відмітка обслуговуючого банку про проведення платежів.

Під час розгляду справи позивач зазначив, що перерахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2011 р. здійснювалось на рахунки, реквізити яких були раніше визначеними податковим органом при її внесенні за попередні податкові періоди. В подальшому вказані реквізити були змінені, позивач перераховував плату за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2011 р. та 3 квартал 2011 р. на інші розрахункові рахунки.

В порядку, передбаченому ст.71 КАС України, відповідачем не було надано доказів доведення до відома платників податків зміни порядку перерахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин у 1 кварталі 2011 р.

Позивачем надані докази тривалого листування щодо здійснення корегування внесеної ним плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2011 р. після отримання роз'яснень ДПА України №13404/6/15-0616 від 25.07.2011р. За результатами розгляду вказаних звернень відповідач надіслав повідомлення платнику податків про недоцільність проведення такого коригування.

Вивчивши зазначені документи, приймаючи до уваги підтвердження податковим органом факту перерахування позивачем плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2011 р., за 2 квартал 2011 р. та за 3 квартал 2011 р. за реквізитами, зазначеними в платіжних документах, в сумах, які дорівнювали визначені в податкових розрахунках, суд прийшов до висновку, що, відмовляючи в проведенні коригування цих платежів з причин їх недоцільності, відповідач діяв з порушенням встановленого п.4.1. ст 4 ПК України принципу забезпечення однакового підходу до всіх платників податків.

За таких обставин в умовах відсутності доказів затримання платежів позивачем, його обізнаності щодо порядку внесення плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2011 р. після набрання чинності ПК України, суд вважає, що висновки , викладені в акті перевірки №484/1503/05467636 від 24.04.2012 р. не відповідають дійсним обставинам справи, в наслідок чого існують підстави для задоволення позову.

Під час судового засідання, яке відбулось 29.08.2012 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАСУ постанову складено 31.08.2012р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0002691503 від 08.05.2012 року прийняте Сімферопольською міжрайонною державною податковою інспекцією Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кар'єр Мармурний" витрати зі сплати судового збору у розмірі 32,19 грн.

Повний текст постанови буде складено протягом п'яти днів.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Алексєєва Т.В.