04 грудня 2012 р. Справа № 2а/0470/13935/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області з вимогою стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованість в розмірі 4405,01 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскільки відповідачем були порушені вимоги стосовно правильності нарахування та сплати єдиного внеску відповідно до Закону України «Про збip та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», виникла заборгованість на загальну суму 4405,01 грн.
Відповідач заперечень на позовну заяву та повноважного представника у судове засідання не направив. Про час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Частиною 4 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено також у разі одержання її під розписку будь-яким членом адресата, який проживає разом з ним.
Таким чином, суд ухвалив розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст.128 КАС України в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до плану перевірок на 3 квартал 2012р., з 27.07.2012р. по 02.08.2012р. управлінням Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу було проведено планову перевірку правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичною особею-підприємцем ОСОБА_2, результати якої оформлені в документальній формі актом №94 від 02.08.2012р., який підписаний ФОП ОСОБА_2 без зауважень. При отриманні акту ФОП ОСОБА_2 було роз'яснено порядок його оскарження, проте, у передбаченому законом порядку платником оскаржено не було.
Перевіркою правильності нарахування та сплати єдиного внеску (п. 2, 2.1, 2.5, 2.5.1, 2.5.2, 2.10 плану перевірки) встановлено порушення п.1 ч. 1 ст. 7, п. 2, п. 8 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-УІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п.п. 4.3.1, п.п. 4.3.7 п. 4.3 розділу 4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 27.09.2010 № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 р. за № 994/18289, в результаті чого:
донараховано фонд оплати праці, на який нараховується та з якого утримується єдиний внесок за тарифом 36,8 %, 3,6 % в сумі 5703,00 грн. за січень-червень 2011 р.;
донараховано єдиний внесок за тарифом 36.8 % в сумі 2098,71 грн. за січень-червень 2011 р.
донараховано єдиний внесок за тарифом 3,6 % в сумі 205,32 грн. за січень-червень 2011 р.;
виявлено несплату суми єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати, на суми якої нараховується єдиний внесок в сумі 1875,51 грн.
Управлінням Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області було прийнято рішення №1023 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 02.08.2012р. до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 у розмірі 1899,10 грн. та рішення №1024 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату сими єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 у розмірі 187,55 грн.
02.08.2012р. управлінням винесено вимогу про сплату боргу №969 від 02.08.2012р. до ФОП ОСОБА_2 на загальну суму 2304.03 грн. (сума донарахованого єдиного внеску), яка була вручена боржнику 02.08.2012р., про що свідчить корінець вимоги.
Таким чином, заборгованість відповідача складає 4390,68 грн.
Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п.4 ч.1 ст.4 Закону України «Збip та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
У відповідності до п.4.1 ст.4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування єдиний внесок нараховується на суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Згідно ч. 8 ст. 9 Закону України «Збip та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий званий період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Відповідно до ч.12 ст.9 Закону України "Збip та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", вищезазначений єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно п.3 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Згідно п.6 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
Частиною 14 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.
Згідно ч.4 ст.25 Закону України "Збip та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Відповідно до п.6, 7 ч.1 ст.13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску; застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Крім того, згідно акту перевірки №94 від 02.08.2012р., перевіркою правильності нарахування та сплати страхових внесків встановлено порушення ч.6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п.5.1.5 п.5.1 розділу 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 19.12.2003 №21-1, в результаті чого виявлено несвоєчасну сплату авансових платежів із сум страхових внесків на загальну суму 28,65 грн.
Управлінням Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області було прийнято рішення №426 про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків від 02.08.2012р. до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 у розмірі 14,33 грн.
У своєму рішенні від 02.08.2012 року відповідач посилається на п.7 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
Проте, суд зазначає, що відповідно до пп. й) п. 12 ч. 11 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI, (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), який набрав чинності 01.01.2011 року, передбачено, що у Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., NN 49-51, ст. 376 із наступними змінами), частини першу - дев'яту статті 106 виключено.
Отже, відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Тому, суд зазначає, що аналіз норм чинного законодавства та матеріалів справи показує, що відповідачем було прийнято незаконне рішення на підставі норм закону, які втратили чинність на момент виникнення правовідносин між сторонами. Рішення прийнято відповідачем 02.08.2012 року в момент дії Закону України "Про збір на та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 08.07.2010 року щодо порядку нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, розміру єдиного внеску, тощо.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Рішення Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області від 02.08.2012 року № 426 про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 є протиправним та підлягає скасуванню, а адміністративний позов в цій частині не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь Управління пенсійного фонду України в Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, фінансових санкцій в розмірі 4390,68 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова