Ухвала від 26.10.2012 по справі К/9991/46031/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" жовтня 2012 р. м. Київ К/9991/46031/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого -судді Ліпського Д.В.,

суддів: Головчук С.В.,

Ємельянової В.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області на рішення Бородянського районного суду Київської області від 11 серпня 2010 року та постанову апеляційного суду Київської області від 26 квітня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області про перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Бородянського районного суду Київської області від 11 серпня 2010 року позов задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», нарахувавши з 24 березня 2010 року державну пенсію по інвалідності в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, а з 18 січня 2010 року щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком, виходячи зі встановленого розмірі мінімальної пенсії за віком, який відповідає розміру прожитковому мінімуму осіб, які втратили працездатність, та в подальшому проводити виплату даної пенсії у вказаному розмірі до зміни групи інвалідності чи діючого законодавства. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі провести перерахунок доплати до пенсії позивачу з 01 січня 2010 року відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», нарахувавши щомісячну грошову доплату до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю -в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та в подальшому проводити виплату даної доплати у вказаному розмірі до зміни місця проживання чи діючого законодавства. Стягнуто з управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області на користь позивача на відшкодування завданої йому шкоди недоплачену суму щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, щомісячної грошової доплати за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю за період з 1 січня по 31 травня 2010 року у розмірі 17367, 55 грн. В іншій частині позову відмовлено.

Постановою апеляційного суду Київської області від 26 квітня 2011 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області задоволено частково. Рішення Бородянського районного суду Київської області від 11 серпня 2010 року змінено шляхом виключення абзацу третього резолютивної частини в такій редакції: «Стягнути з відповідача на користь ОСОБА_2 на відшкодування завданої йому шкоди недоплачену суму щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, щомісячної грошової доплати за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю починаючи з 01 січня 2010 року з подальшим перерахунком згідно з діючим законодавством». В іншій частині рішення залишено без змін.

У касаційній скарзі відповідач, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове -про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді -доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга відповідача задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав для зміни чи скасування судових рішень.

Судами встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, якому встановлено І групу інвалідності та відповідно до вимог статті 50 Закону №796 має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком. Згідно з частиною 4 статті 54 Закону № 796 розмір пенсії позивача в усіх випадках не може бути нижчим десяти мінімальних пенсій за віком. Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 39 Закону №796, як працюючий на території радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю має право на одну мінімальну заробітну плату.

Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення пункту 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року, якими статті 50, 54 вказаного Закону було викладено в іншій редакції.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, починаючи з 22 травня 2008 року, відповідач був зобов'язаний нараховувати та сплачувати позивачу основну та додаткову пенсію в розмірі, встановленому статтею 50 та частиною 4 статті 54 Закону № 796.

Суди зробили вірний висновок, що для регулювання вказаних правовідносин положення Постанови Кабінету Міністрів України №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28 травня 2008 року застосуванню не підлягають оскільки суперечать Закону №796, що має вищу юридичну силу.

Крім того, Законом № 796 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю мають право на одну мінімальну заробітну плату.

Відповідно до підпункту 9 пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Положення підпункту 9 пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»також були визнані такими, що не відповідають Конституції України, рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.

Порядок використання коштів Фонду визначався постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 року № 987 «Про затвердження Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення», яка втратила чинність, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи»від 16 вересня 2005 року № 931 та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 20 вересня 2005 року № 936.

Отже, судами зроблено обґрунтований висновок про неправомірність дій відповідача щодо у відмови у здійсненні доплати у розмірі встановленому статтею 39 Закону №796.

Змінюючи судове рішення першої інстанції, суд апеляційної інстанції обґрунтовано виключив пункт 3 резолютивної частини рішення, оскільки суд не вправі визначати розмір грошової суми, яку належить нарахувати та виплатити позивачу, в зв'язку з тим, що визначення цієї дії є виключною компетенцією управління пенсійного фонду України.

Враховуючи те, що посилання відповідача в касаційній скарзі на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, та ними повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішеннях, які належним чином мотивовані і за своїм змістом та формою відповідають вимогам матеріального та процесуального закону, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судові рішення - без змін.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі залишити без задоволення, а рішення Бородянського районного суду Київської області від 11 серпня 2010 року, змінене постановою апеляційного суду Київської області від 26 квітня 2011 року, та постанову апеляційного суду Київської області від 26 квітня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі про перерахунок пенсії -без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий: Д.В. Ліпський

Судді: С.В. Головчук

В.І Ємельянова