"11" грудня 2012 р. м. Київ К-16818/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С. Я.
Бим М.Є.
Харченка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державного комітету України з земельних ресурсів на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 26 серпня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2010 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Гео-Сервіс" до Державного комітету України з земельних ресурсів про визнання протиправними дій та скасування рішення,-
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 26 серпня 2009 року залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2010 року позов товариства з обмеженою відповідальністю "Гео-Сервіс" задоволено. Визнано протиправними дії Державного комітету України з земельних ресурсів з підготовки та проведення позапланової перевірки позивача. Визнано протиправним та скасовано наказ Державного комітету України з земельних ресурсів №306 від 15 червня 2009 року в частині анулювання ліцензії серії АБ №107915 від 13 липня 2005 року, виданої позивачу на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт.
Не погоджуючись з рішенням суду першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати, в позові відмовити.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно довідки управління статистики в м. Ялті за №050363, основними видами господарської діяльності ТОВ "Гєо-Сервіс" є діяльність агентств нерухомості, діяльність у сфері геодезії, гідрографії та гідрометеорології.
Позивач здійснює свою діяльність на підставі ліцензії серії АБ № 107915 від 13.07.2005 року, виданої відповідачем на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт.
13.05.2009 Республіканським комітетом по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим на адресу Державного комітету України із земельних ресурсів направлений лист від 13.05.09 №424/10-29, в якому пропонувалось провести перевірки суб'єктів господарювання за додержанням ними ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, для чого наданий для затвердження план перевірок. В даному листі зазначалось про незадовільні результати виконання землевпорядних та землеоціночних робіт, велику кількість суб'єктів господарювання (у деяких на доопрацювання направлялось більше 60% виготовленої землевпорядної документації), у зв'язку з чим пропонувалось провести перевірки їх діяльності в найкоротші терміни.
На підставі листа Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим від 13.05.09 №424/10-29 Державним комітетом України із земельних ресурсів видано наказ № 256 від 21.05.2009 "Про проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних та землеоціночних робіт", яким створено комісію, до складу якої увійшли посадові особи Держкомзему, Держземінспекції в Автономній Республіці Крим, Рескомзему Автономної Республіки Крим, Головного управління Держкомзему у Вінницькій області, всього п'ять осіб.
Згідно з графіком проведення позапланових перевірок, що є додатком до наказу Державного комітету України із земельних ресурсів №256 від 21.05.2009, 02.06.2009 заплановано проведення перевірки позивача.
Листом Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим від 25.05.2009 року №3500/10-15 позивача повідомлено про проведення 02.06.2009 позапланової перевірки дотримання позивачем ліцензійних умов здійснення господарської діяльності щодо проведення землевпорядних та землеоціночних робіт. Вказаний лист надійшов на адресу позивача простою поштою 01.06.2009 року, що підтверджується відтиском штампу вхідної кореспонденції позивача.
Держкомземом України голові та членам комісії видано посвідчення № 72 від 25.05.2009 для проведення позапланової перевірки ТОВ "Гєо-Сервіс" додержання ліцензійних умов здійснення господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт на підставі наказу Державного комітету України із земельних ресурсів №256 від 21.05.2009 та листа Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим від 13.05.09 №424/10-29 за період з 23.06.2005 року по 02.06.2009 року у термін 02.06.2009 року.
02.06.2009 року комісією складено акт перевірки додержання суб'єктом господарювання ліцензійних умов № 4, в якому зазначено, що директор ТОВ "Гєо-Сервіс" Труфанова І.В. до перевірки членів комісії не допустила, чим порушила статтю 21 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" та надала голові комісії пояснення.
На зворотному боці акту перевірки додержання суб'єктом господарювання ліцензійних умов від 02.06.2009 №4 директором позивача власноручно зазначено, що зі статтею 21, вказаною в акті перевірки №4 від 02.06.09 не згодна, пояснення додаються.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 306 від 15.06.2009 року "Про питання ліцензування робіт із землеустрою, землеоціночних робіт" прийнято рішення про анулювання ліцензій, виданих суб'єктам господарювання на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних та землеоціночних робіт відповідно до актів позапланових перевірок додержання Ліцензійних умов здійснення господарської діяльності щодо проведення землевпорядних та землеоціночних робіт (п.8 наказу №306 від 15.06.2009), згідно додатку 7 до наказу №306 від 15.06.2009 серед підприємств, ліцензії яких анульовано, зазначено товариство з обмеженою відповідальністю "Гєо-Сервіс".
Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено загальну процедуру проведення перевірок, в тому числі, здійснення позапланових заходів. Зокрема, статтею 6 Закону визначено підстави для здійснення позапланових заходів зі здійснення державного контролю (нагляду) та їх особливість порівняно з плановими.
Виключний перелік підстав для проведення позапланових перевірок встановлено частиною 10 статті 20 Закону України від 01.06.2000 №1775-ІІІ "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" із змінами і доповненнями, а саме: 1) надходження до органу ліцензування в письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення ліцензіатом ліцензійних умов; або 2) з метою перевірки виконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов.
Аналогічні підстави передбачені також приписами іншого спеціального нормативного акту - п.2.2. Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, затвердженого наказом Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва та Державного комітету України по земельних ресурсах від 18.03.03 №30/64.
Як вірно встановлено судами, оскільки вказаних підстав для проведення позапланової перевірки суду надано не було, у відповідача були відсутні підстави для проведення позапланової перевірки.
Поряд з цим, лист Рескомзему Автономної Республіки Крим від 13.05.2009 року № 424/10-25, в якому Республіканському комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим пропонувалося провести перевірки суб'єктів господарювання за додержанням ними ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних та землеоціночних робіт не є заявою або повідомленням про порушення позивачем ліцензійних умов, оскільки у вказаному листі не зазначено про фактичні підстави порушення ліцензіатом -позивачем у справі ліцензійних умов, також не конкретизовано, в чому на думку відповідача полягають порушення діяльності позивача, зазначено лише про незадовільні результати виконання землевпорядних та землеоціночних робіт суб'єктами господарювання, оскільки на доопрацювання направлялось понад 60% виготовленої землевпорядної документації. Тобто у листі відсутня інформація щодо негативної оцінки діяльності позивача.
Згідно Закону України "Про загальні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877 під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю) та забороняється проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України "Про загальні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності" передбачено повідомлення про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до здійснення цього заходу.
Пункт 2.6. Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов також містить посилання на те, що про проведення планової перевірки необхідно попереджати не пізніше, ніж за п'ять робочих днів до дня проведення зазначеної перевірки.
Тобто, ні Законом України "Про загальні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності" ні Порядком контролю за додержанням Ліцензійних умов не визначено особливі строки попередження про проведення позапланових заходів у порівнянні з плановими.
Тому колегія суддів погоджує висновки судів попередніх інстанцій про те, що отримання 01.06.2009 року товариством з обмеженою відповідальністю "Гєо-Сервіс" повідомлення про проведення перевірки 02.06.2009 є неналежним.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України "Про загальні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності" суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення перевірки.
Таким чином, наказ Державного комітету України із земельних ресурсів від 15.06.2009 року №306 про анулювання ліцензії товариства з обмеженою відповідальністю "Гєо-Сервіс", ґрунтується на незаконних підставах проведення позапланової перевірки, допущенні суттєвих порушень при підготовці та проведенні перевірки, порушенні приписів про завчасне повідомлення ліцензіата про дату проведення позапланової перевірки, тому є протиправним.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що судом першої та апеляційної інстанцій повно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
Відповідно до ст. 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Керуючись статтею 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Касаційну скаргу Державного комітету України з земельних ресурсів залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 26 серпня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2010 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку ст.ст. 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: