06 грудня 2012 року Справа № 2а/2370/480/2012
08 год. 30 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кульчицького С.О.,
при секретарі -Поліщук О.О.,
за участю:
представника позивача -Гладкого В.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій,
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Черкаській області звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 11800 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач порушив вимоги Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР, внаслідок чого йому нараховані штрафні санкції в сумі 11800 грн., проте зазначена сума відповідачем сплачена не була.
На виконання Указу Президента України від 12.05.2011 року N 584 «Про Положення про Державну податкову службу України»та постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2001 року N 940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору»наказом Міністерства фінансів України № 1289 від 13.10.2011 року було затверджено Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України. В в'язку з чим, усною ухвалою суду було здійснено заміну первинного позивача регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області на належного, а саме на регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Черкаській області.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю з підстав, викладених в адміністративному позові.
Відповідач до зали судового засідання не з'явився, однак надав суду заперечення на адміністративний позов та просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
ОСОБА_2, зареєстрований як фізична особа-підприємець з 01.06.1999 року.
20.02.2011 року регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України у Черкаській області фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 видано ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за НОМЕР_2 з терміном дії з 20.02.2011 року по 19.02.2012 року.
Як вбачається з матеріалів справи, контролюючим органом на підставі наказу від 19.10.2011 року № 352 проведено перевірку господарської одиниці -магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1" розташованого за адресою: АДРЕСА_1, в якому здійснює підприємницьку діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_2, про що складено акт №0463/32-1/НОМЕР_1 від 21.10.2011 року.
Підставою для винесення наказу від 19.10.2011 року № 352 стало звернення депутата Черкаської обласної ради ОСОБА_3 від 04.10.2011 року про наявність у нього інформації стосовно знаходження в обігу на території Черкаської області фальсифікованої алкогольної продукції та тютюнових виробів, вживання яких може завдати шкоди життю та здоров'ю громадян. У додатку до звернення депутат надав перелік суб'єктів господарювання, де і зазначений позивач.
За результатами перевірки встановлено факт реалізації працівником ОСОБА_4 однієї пляшки горілки "Біленька "Пшенична Нива" місткістю 1,0 літра вмістом спирту етилового 40% марка акцизного податку 20 АААЯ 020227 11/08 8,600 грн. АВ за ціною 43 грн. 60 коп., що є нижчою за встановлену мінімальну роздрібну ціну. Таким чином, встановлено порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва", згідно якої вищезазначена пляшка горілки повинна коштувати 52 грн. 20 коп.
Також вказаним актом перевірки встановлено, що в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_1" здійснювалась роздрібна торгівля алкогольними напоями на розлив для споживання, при тому, що даний заклад не має статусу підприємства громадського харчування. Вказаними діями порушено вимоги ч. 6 ст. 153 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР.
Позивач ознайомився із результатами перевірки магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1" на місці проведення перевірки, про що свідчить особистий підпис позивача на аркуші 4 акту перевірки.
За наслідками перевірки начальником регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 28 жовтня 2011 року №230707-2308-189 та від 28 жовтня 2011 року №230708-2308-190, якими до відповідача на підставі абзацу 9 та абзацу 13 частини 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР застосовано фінансові санкції у сумі 6800 грн. та у сумі 5000 грн.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та розділ 6 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007 року №71 регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснює контроль за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Спеціальним Законом який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року №481/95-BP (надалі за текстом - Закон №481/95-BP).
Стаття 15 Закону №481/95-BP встановлює, що імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.
Частиною 6 статті 153 Закону №481/95-BP передбачено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим (далі - алкогольні напої) і спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торгівельного обслуговування визначені в Правилах роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою Кабінету міністрів України від 30 липня 1996 року №854.
Згідно з пунктом 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки підприємствами громадського харчування та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Відповідно до частини одинадцятої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідальність за порушення норм Закону №481/95-BP визначена статтею 17 вказаного Закону. Зокрема абзацом 9 частини другої зазначеної статті встановлено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 153 цього Закону - 6800 гривень.
Абзацом 13 частини другої зазначеної статті встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень
Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону №481/95-BP передбачено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Таким чином, продавці алкогольних напоїв та тютюнових виробів за недодержання порядку реалізації цих товарів мають нести відповідальність у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Крім того, фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій від 28 жовтня 2011 року №230707-2308-189 та від 28 жовтня 2011 року №230708-2308-190.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року в адміністративній справі № 2а/2370/424/2012 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій -в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Ухвалю Київського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2012 року апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 -залишено без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій -без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.
Керуючись ст. ст. 9, 69-72, 94, 97, 128, ст. ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України через регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Черкаській області на р/р УДКСУ у Катеринопільському районі Черкаської області № 31117106700214, УЄДРПУ 36776810, МФО 854018 - фінансові санкції в сумі 11800 (одинадцять тисяч вісімсот) грн.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий С.О.Кульчицький