про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
12 грудня 2012 рокум. ПолтаваСправа № 2а-1670/7822/12
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Головко А.Б., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вищого адміністративного суду України, треті особи: судді Вищого адміністративного суду України Лиска Т.О., Бутенко В.І., Штульман І.В., Президент України Янукович В.Ф., Кабінет Міністрів України, Міністерство юстиції України, Вища рада юстиції України, Служба безпеки України, Генеральна прокуратура України, Державне казначейство України, про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів, -
11 грудня 2012 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Вищого адміністративного суду України, треті особи: судді Вищого адміністративного суду України Лиска Т.О., Бутенко В.І., Штульман І.В., Президент України Янукович В.Ф., Кабінет Міністрів України, Міністерство юстиції України, Вища рада юстиції України, Служба безпеки України, Генеральна прокуратура України, Державне казначейство України, визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів, про визнання незаконним неповідомлення Вищим адміністративним судом України про дату судового розгляду справи №2а-12830/09/1670, умисне порушення прав передбачених ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України, не розгляд судом заявлених в касаційній скарзі клопотань по справі №2а-12830/09/1670 відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, неприйняття судом рішення (ухвал) по заявлених клопотаннях відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, порушення судом вимог статті 214-1 Кодексу адміністративного судочинства України і строків розгляду касаційної скарги по справі № 2а-12830/09/1670, порушення вимог Кодексу адміністративного судочинства України, що призвело до порушення прав та інтересів; принести публічні вибачення Вищим адміністративним судом України та його найманими працівниками за нанесену непоправну моральну шкоду у зв'язку з порушенням конституційних прав, гарантованих статтями 1, 8, 55, 124, 129 Конституції України і прав гарантованих Кодексом адміністративного судочинства України шляхом опублікування публічних вибачень в газеті "Голос України"; стягнути з Державного казначейства України на користь позивача, на відшкодування завданої непоправної моральної шкоди бездіяльністю Вищого адміністративного суду України та його найманими працівниками з приводу незаконного неповідомлення Вищим адміністративним судом України про дату судового розгляду справи №2а-12830/09/1670, умисне порушення прав, передбачених статтею 49 Кодексу адміністративного судочинства України, не розгляд судом заявлених в касаційній скарзі клопотань по справі №2а-12830/09/1670 відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, неприйняття судом рішення (ухвал) по заявлених клопотаннях відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, порушення судом вимог статті 214-1 Кодексу адміністративного судочинства України і строків розгляду касаційної скарги по справі №2а-1213/10/1670, порушення судом вимог Кодексу адміністративного судочинства України, що призвело до порушення прав та інтересів -кошти в сумі 160 000 000 000 грн.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Поняття суб'єкта владних повноважень визначено у пункті 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно із яким суб'єкт владних повноважень -це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 12.06.2009 року №6 у розумінні положень частини першої статті 2, пунктів 1, 7 і 9 статті 3, статті 17, частини 3 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України суди та судді при розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб'єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції, і не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, вчинених у зв'язку з розглядом судових справ.
Зважаючи на вищевикладене, даний спір випливає не з дій чи бездіяльності суду, як суб'єкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, а з його діяльності, пов'язаної з відправленням правосуддя відповідно до процесуальних норм, якими передбачена процедура розгляду справи.
Статтями 126 та 129 Конституції України встановлено, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону, вплив на них у будь-який спосіб забороняється.
Законність процесуальних актів і дій (бездіяльності) суду, вчинених при розгляді конкретної справи, не може перевірятися за межами передбаченого законом процесуального контролю.
Розділом ІV Кодексу адміністративного судочинства України визначено порядок перегляду судових рішень, тобто регламентовано порядок процесуального контролю за діями (бездіяльністю) та процесуальними актами суду в ході розгляду адміністративної справи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Вищий адміністративний суд України у даних правовідносинах не є суб'єктом владних повноважень в розумінні пункту 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, тому позовна заява ОСОБА_1 не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Вищого адміністративного суду України, треті особи: судді Вищого адміністративного суду України Лиска Т.О., Бутенко В.І., Штульман І.В., Президент України Янукович В.Ф., Кабінет Міністрів України, Міністерство юстиції України, Вища рада юстиції України, Служба безпеки України, Генеральна прокуратура України, Державне казначейство України, про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів.
Копію ухвали направити позивачеві разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Б. Головко