Справа № 412/10172/2012 (2/412/4463/2012)
28 листопада 2012 року Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого судді -Черновського Г.В.
при секретарі -Савченко Ю.О.
за участю: прокурора -Потолова Є.О.
представника позивача -Абрамова Д.В.
представника відповідачів -ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську цивільну справу № 412/110172/2012 (2/412/4463/2012) за позовом Дніпропетровської міжрайонної екологічної прокуратури в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення збитків заподіяних користуванням земельною ділянкою, -
На виконання ухвали колегії суддів апеляційного суду м. Дніпропетровська від 18 липня 2012 року про скасування ухвали Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 05 червня 2012 року про залишення без розгляду позовної заяви Дніпропетровської міжрайонної екологічної прокуратури в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення збитків заподіяних користуванням земельною ділянкою та направлення даної цивільної справи до суду першої інстанції для подальшого розгляду, 31 липня 2012 року вказану цивільну справу було прийнято до провадження та призначено до судового розгляду.
У позовній заяві, а також в уточненому позові в обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 27 січня 2012 року головним спеціалістом сектору з контролю за використанням та охороною земель управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства відповідачами. За результатами цієї перевірки виявлено, що земельна ділянка площею 0,048 га, яка розташована на березі річки Дніпро по АДРЕСА_1 використовується відповідачами для фактичного розміщення нежитлового приміщення-кафе. Згідно технічного паспорту на вказане кафе, право власності на нерухомий об'єкт належить: ОСОБА_4 -1/4 частка, ОСОБА_3 - 1/2 частка, ОСОБА_5 -1/4 частка. Вищезазначена земельна ділянка використовується відповідачами за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо вказаної земельної ділянки. Земельна ділянка використовується без державної реєстрації права власності на земельну ділянку, права постійного користування та права оренди земельної ділянки та документів, що посвідчують право на земельну ділянку. Відповідачі на протязі більш як 3-х років технічну землевпорядну документацію на земельну ділянку не виготовили, для затвердження Дніпропетровській міській раді її не надали, договір оренди земельної ділянки не уклали та використовують її без правовстановлюючих документів, про що складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27 січня 2012 року. Станом на 07 лютого 2012 року відповідачами договір на оренду вказаної земельної ділянки з Дніпропетровською міською радою не укладено, отже земельна ділянка використовуються без документів на право користування. 07 лютого 2012 року на засіданні Комісії Дніпропетровської міської ради по визначенню розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 „Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" був проведений розрахунок збитків, заподіяних відповідачами, внаслідок використання вищезазначеної земельної ділянки, без правовстановлюючих документів, відповідно до якого загальна сума збитків за період часу з 01 січня 2008 року по 07 лютого 2012 року становить 106 524,47 грн. Сума збитків затверджена рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 49 від 08 лютого 2012 року. У зв'язку з викладеним, Дніпропетровська міжрайонна екологічна прокуратура звернулась до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради та просила суд, згідно уточнень, стягнути з ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на користь Дніпропетровської міської ради збитки заподіяні внаслідок встановлення обмежень щодо використання земельною ділянкою, площею 0,048 га, яка розташована по АДРЕСА_2 та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням даної земельної ділянки в розмірі 106 524,47 грн. (а. с. 2-6, 68-71).
Прокурор та представник Дніпропетровської міської ради у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні.
Представник відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 у судовому засіданні позовні вимоги заперечував проти задоволення позовних вимог позивача, посилаючись на те, що відповідачами було сплачено плату за землю та земельний податок пропорційно їх часткам власності нерухомого майна, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а також на те, що за відповідачами зареєстровано право власності на нежитлове приміщення-кафе за адресою спірної земельної ділянки (а. с. 101-104).
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали даної цивільної справи, вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
27 січня 2012 року головним спеціалістом сектору з контролю за використанням та охороною земель управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області було складено акт за результатами перевірки дотримання вимог земельного законодавства відповідачами. Даним актом встановлено, що земельна ділянка площею 0,048 га, яка розташована на березі річки Дніпро по АДРЕСА_1 використовується відповідачами для фактичного розміщення нежитлового приміщення-кафе, що підтверджується копією акту від 27 січня 2012 року, наявною в матеріалах справи (а. с. 10).
Відповідно до технічного паспорту на нежитлове приміщення-кафе АДРЕСА_1, інвентаризаційна справа № 1097-Б, кв. 788, реєстраційний номер 76340, право власності на даний нерухомий об'єкт належить: ОСОБА_4 -1/4 частка, ОСОБА_3 -1/2 частка, ОСОБА_5 -1/4 частка (а. с. 11-19).
07 лютого 2012 року комісією з визначення розміру збитків, заподіяних Дніпропетровській міській раді, власникам землі та землекористувачам, при використанні земельних ділянок відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 „Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" було складено акт № 4, яким розраховано суму збитків, заподіяних Дніпропетровській міській раді діями відповідачів з використання земельної ділянки площею 0,048 га за адресою: АДРЕСА_1 без правовстановлюючих документів, відповідно до якого загальна сума збитків за період з 01 січня 2008 року по 07 лютого 2012 року становить 106 524,47 грн. (а. с. 7).
Сума збитків затверджена рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 49 від 08 лютого 2012 року (а. с. 8).
Правовідносини, які виникли між сторонами урегульовані Конституцією України, Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України.
Згідно з ст. 14 Конституції України -земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 5 ЗУ „Про охорону навколишнього природного середовища" земля, як природний ресурс загальнодержавного значення, - підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України.
Згідно зі ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ч. 5 ст. 126 ЗК України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватись від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкод довкіллю або культурній спадщині.
Відповідно до ст. 1 ЗУ „Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільне зайняття земельної ділянки -будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно з п. п. „в", „д" ст. 156 ЗК України власникам землі відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ст. 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі здійснюють громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки та діяльність яких обмежує права власників. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 22 Цивільного Кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).
Згідно з п. п. 1- 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 „Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні встановленням обмежень щодо їх використання та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними виконавчими комітетами міських рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Відшкодуванню підлягають неодержані доходи (дохід, який міг би одержати (власник землі, з земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її тимчасового зайняття, обмеження прав). Розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків.
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладена функція представництва інтересів держави в суді, у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 36-1 ЗУ „Про прокуратуру" представництво інтересів громадянина або держави у суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією із форм представництва є звернення до суду з позовом про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.
Підставою представництва інтересів держави у судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Відповідно до ст. 37 ЗУ „Про охорону навколишнього природного середовища" нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Пунктом 34 ст. 26 ЗУ „Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, в зв'язку з чим органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Дніпропетровська міська рада.
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у судовому засіданні у їх сукупності, вирішуючи вимоги позивача до відповідачів про стягнення збитків заподіяних користуванням земельною ділянкою та приймаючи до уваги, що в ході судового розгляду знайшов підтвердження факт незаконного використання відповідачами земельної ділянки площею 0,048 га за адресою у м. Дніпропетровську по АДРЕСА_1, суд вважає, що позовні вимоги Дніпропетровської міжрайонної екологічної прокуратури в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення збитків заподіяних користуванням вказаною земельною ділянкою в розмірі 106 524,47 грн. є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню. Роблячи такий висновок суд не приймає до уваги посилання сторони відповідачів на те, що на зазначеній земельній ділянці знаходиться приміщення-кафе, право власності на яке зареєстровано за відповідачами згідно чинного законодавства України, а також твердження щодо сплати відповідачами за землю та земельного податку, оскільки доказів на підтвердження наявності правових підстав для користування земельною ділянкою, тобто договору оренди вказаної ділянки з Дніпропетровською міською радою, яка є власником цієї ділянки, суду надано не було, отже земельна ділянка площею 0,048 га за адресою у м. Дніпропетровську по АДРЕСА_1 використовується відповідачами неправомірно.
Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат по даній цивільній справі між сторонами, на підставі ст. 88 ЦПК України, враховуючи результат розгляду справи, а також те, що позивач -Дніпропетровська міжрайонна екологічна прокуратура -відповідно до п. 11 ст. 5 ЗУ „Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, суд вважає за необхідне стягнути солідарно з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на користь держави судовий збір у сумі 1 065,24 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 125, 126, 156, 157 ЗК України, ст.ст. 13, 22 ЦК України, ст. 5 ЗУ „Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 26 ЗУ „Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 1 ЗУ „Про державний контроль за використанням та охороною земель", ст.ст. 10, 11, 57, 60, 88, 212-215 ЦПК України суд, -
Стягнути солідарно з ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на користь Дніпропетровської міської ради (р/р 31413544700002 банк ГУДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 23928791, МФО 805012, код бюджетної класифікації 24060300 „Інші надходження") збитки заподіяні внаслідок встановлення обмежень щодо використання земельною ділянкою, площею 0,048 га, яка розташована по АДРЕСА_1 в місті Дніпропетровську та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням даної земельної ділянки в розмірі 106 524 (сто шість тисяч п'ятсот двадцять чотири) 47 коп.
Стягнути солідарно з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на користь держави судовий збір у розмірі 1 065 (одна тисяча шістдесят п'ять) грн. 24 коп.
Рішення суду може бути оскаржено у Апеляційний суд Дніпропетровської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська.
Головуючий суддя: Г.В. Черновськой