Справа № 2-а-18295/11 Провадження № 2-а/1004/10293/2012
11 грудня 2012 року
Богуславський районний суд Київської області в складі головуючого судді Кіхтенка С.О., розглянувши у порядку скороченого провадження в залі суду в м. Богуславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області про визнання неправомірними дій відповідача та про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоплачених сум щорічної грошової допомоги до Дня Перемоги за 2011 рік, -
Позивач ОСОБА_1 звернувшись до суду з даним позовом, просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації щодо відмови в проведенні виплат щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги в повному обсязі, виходячи із розміру семи мінімальних пенсій за віком та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити недоотриману суму грошової допомоги до Дня Перемоги за 2011 рік.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він являється інвалідом війни третьої групи, що підтверджується відповідними посвідченнями серії НОМЕР_1. Відповідно до частини 4 ст. 13 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року йому повинна виплачуватися щорічно до Дня Перемоги до 5 травня разова грошова допомога у розмірі семи мінімальних пенсій за віком і ця допомога виплачується за місцем проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної пенсії за віком визначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Він отримав грошову допомогу в 2011 році значно меншу, ніж це передбачено частиною 4 ст. 13 вищевказаного Закону. По питанню виплати недоотриманої суми грошових коштів вона звернулася з відповідною заявою до відповідача, але відповідачем було відмовлено в задоволенні його вимог, в зв'язку з чим він був змушений звернутися з відповідним позовом до суду.
В своїх запереченнях на позов представник відповідача зазначив, що щорічна грошова допомога до Дня Перемоги ОСОБА_1 була виплачена відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік та постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2004 року №177 "Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Виключно Законом "Про Державний бюджет України" визначаються будь-які видатки держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Управління праці та соціального захисту населення виплачує щорічну допомогу до Дня Перемоги, виходячи із тих розмірів, які затверджені Верховною Радою України в Державному бюджеті на відповідний рік та відповідно до кошторисних призначень на рік.
Законодавчих актів, які б передбачали більший розмір зазначеної допомоги, ніж отримав позивач, чи проведення перерахунку раніше одержаних сум щорічної допомоги до Дня Перемоги не має.
Згідно п. 5 та 6 статті 51 Бюджетного Кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть на себе бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Будь-які зобов'язання, взяті за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань, або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним Кодексом та Законом "Про Державний бюджет", не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає за необхідне позов задовольнити частково, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється ветераном війни-інвалідом війни третьої групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни третьої групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданим управлінням праці і соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області.
Із інформації наданої відповідачем вбачається, що ОСОБА_1 за 2011 рік виплачена допомога до Дня Перемоги в сумі 510,00 гривень, виплати проводились в квітні місяці 2011 року.
Відповідно до частини 4 ст. 13 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року в редакції закону, що діяв до внесення змін Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, щорічно до 5 травня ветеранам війни-інвалідам війни третьої групи повинна була виплачуватись разова грошова допомога у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року було внесено зміни до частини 4 ст. 13 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року та визначено, що щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 було визнано неконституційним п. 20 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни в частину 4 статті 13 Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ".
Конституційний суд дійшов до висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Оскільки відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, про що також вказано і в пункті 5 зазначеного рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, то відповідно з 22 травня 2008 року діє редакція частини 4 ст. 13 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року, якою визначено розмір грошової допомоги учасникам війни в розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Таким чином відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_1 в проведенні виплат щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2011 роки виходячи із розміру семи мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Виплату грошової допомоги позивачу до 5 травня 2011 року відповідач повинен був провести виходячи із розміру семи мінімальних пенсій за віком, а виплатив лише 510,00 гривень.
Позов згідно положень ч. 2 ст. 99 КАС України підлягає задоволенню в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недовиплаченої щорічної одноразової грошової допомоги до Дня Перемоги за 2011 рік відповідно до вимог частини 4 ст. 13 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " від 22 жовтня 1993 року.
Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору (державного мита) на підставі ст. 4 п. 34 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 30.04.1993 року з послідуючими змінами.
З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 19, 152 Конституції України, частиною 4 ст. 14 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " від 22 жовтня 1993 року, п. 20 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні виплат щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги за 2011 рік виходячи із розміру семи мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну одноразову допомогу до Дня Перемоги за 2011 рік виходячи із розміру семи мінімальних пенсій за віком, встановленому частиною 4 ст. 13 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року.
Відповідача звільнити від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий: суддя С. О. Кіхтенко