28 листопада 2012 року Справа № 2а/2370/4357/2012
15 год. 15 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Гараня С.М.,
при секретарі -Лисенко С.С.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1 -адвоката ОСОБА_2 -за договором про надання правової допомоги,
представника відповідача комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»ОСОБА_3 -за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії,
До суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_4, в якому просить визнати незаконним рішення реєстратора Золотоніського відділку комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»від 14.08.2012 р. про відмову в реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів, виданого приватним нотаріусом Золотоніського міського нотаріального округу ОСОБА_5 09.08.2012 р. № 2243 та зобов'язати відповідача зареєструвати право власності ОСОБА_4 на вказану квартиру.
В судовому засіданні представник позивача викладені вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, зазначивши при цьому, що позивачем надані всі необхідні документи для здійснення реєстрації права власності на нерухоме майно. Рішення суб'єкта владних повноважень про відмову у вчиненні таких дій є незаконним, винесеним всупереч визначеному законом порядку, оскільки згідно п. 2.1 та п. 2.2 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно для проведення державної реєстрації виникнення права власності, правонабувач подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав та до заяви додаються правовстановлюючі документи згідно додатка 2, а саме -Свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів, видане нотаріусом, їх нотаріально посвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням. Надання витягу з Реєстрації прав власності до заяви про державну реєстрацію прав Положенням не передбачено, а тому відсутні всі правові підстави для відмови в державній реєстрації права власності позивача на придбану квартиру.
Представник відповідача проти позову заперечила та просила суд залишити його без задоволення. З даного приводу пояснила, що підпунктом 3.5.9 пункту 3.5 Тимчасового положення реєстрації права власності на нерухоме майно, яким визначено перелік підстав, за яких може бути відмовлено у державній реєстрації права, передбачено, що реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився. Також представник відповідача звернула увагу на те, що Витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно повинен братися на етапі підготовки документів по проведенню прилюдних торгів. Крім того, посвідчення такого права власності нотаріусом шляхом видачі відповідного свідоцтва також можливе з отриманням витягу з Реєстру прав. Однак з матеріалів інвентаризаційної справи на квартиру АДРЕСА_1 вбачається, що такий витяг не брався ні перед проведенням прилюдних торгів, ні перед оформленням нотаріусом Свідоцтва про право власності на майно від 09.08.2012 р.
Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 12.07.2012 р. на прилюдних торгах з реалізації арештованого нерухомого майна, яке належало ОСОБА_6 на підставі договору купівлі-продажу від 27.06.2006 р. № 2201 та було предметом іпотеки, згідно Протоколу № 2412003-01 позивачем як переможцем прилюдних торгів була придбана 3-кімнатна квартира АДРЕСА_1
25 липня 2012 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області складено Акт про реалізацію арештованого нерухомого майна (предмета іпотеки), в якому зазначалося, що переможцем прилюдних торгів з реалізації квартири визнаний ОСОБА_4.
09 серпня 2012 року приватним нотаріусом Золотоніського міського нотаріального округу ОСОБА_5 видано Свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів, яким засвідчено право власності ОСОБА_4 на вище вказану квартиру загальною площею 41,6 мІ.
14 серпня 2012 року реєстратором Золотоніського відділку КП «ЧООБТІ»в результаті звернення позивача з заявою про реєстрацію права власності на придбану на прилюдних торгах квартиру відмовлено останньому в реєстрації Свідоцтва права власності з тих підстав, що відчуження об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав власності.
Вважаючи незаконною відмову в реєстрації права власності на квартиру, позивач послався на пункт 5.11 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої Міністерством юстиції України 15.12.1999 р. №74/5, що регулює підготовку державним виконавцем та проведення прилюдних торгів з реалізації нерухомого майна, яким утримання та надання витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно не передбачено.
Також з доводів позивача вбачається, що Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 р. №20/5, Свідоцтво про придбання арештованого нерухомого майна з публічних торгів видається нотаріусом на підставі складеного державним виконавцем акта про проведені публічні торги, затвердженого начальником відповідного відділу виконавчої служби, а витяг з Реєстру прав на нерухоме майно також не вимагається.
Оцінюючи обґрунтованість вимог позивача та правомірність дій відповідача, суд виходив з аналізу наступних норм права.
Порядок проведення державної реєстрації права власності та права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна визначає Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 р. №7/5 (далі -Положення).
Державна реєстрація прав згідно 1.3 Положення проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.
Пунктом 1.4 встановлено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 3.1 Положення з моменту прийняття заяви розпочинається розгляд реєстратором заяви та доданих до неї документів. Реєстратор, зокрема, установлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості, інших підстав для відмови в реєстрації прав; та приймає рішення про реєстрацію прав власності чи про відмову в реєстрації прав власності; видає витяги з Реєстру прав або відмовляє у наданні таких витягів.
Серед визначених пунктом 3.5 Положення підстав, за яких може бути відмовлено у державній реєстрації права, підпунктом 3.5.9 передбачено, що реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився.
За правилами пп. 7.1.1, 7.1.2 п.7.1 Положення право на отримання витягу мають: власник (власники), його спадкоємці та правонаступники юридичних осіб, уповноважені особи. Суд, органи внутрішніх справ, органи прокуратури, органи державної податкової служби, державні виконавці, нотаріуси, органи Служби безпеки України та інші органи державної влади (посадові особи), якщо запит зроблено у зв'язку зі здійсненням ними повноважень, визначених чинним законодавством України, отримують інформаційну довідку з Реєстру прав на бланку відповідного БТІ.
Таким чином, на підставі викладених вище положень законодавства, якими регулюється даний вид правовідносин, суд вбачає обґрунтованими твердження відповідача щодо необхідності наявності витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно для подальшої реєстрації права власності позивача на квартиру, а також вказує на недотримання усіх вимог Положення при оформленні необхідних для реєстрації права власності документів.
Статтею 9 КАС України визначено, що суд при вирішенні адміністративної справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З аналізу норм законодавства, якими регулюються спірні правовідносини, суд приходить до висновку про те, що дії відповідача не суперечать вимогам чинного законодавства, а спірне рішення комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»винесене правомірно і не підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 03 грудня 2012 року.
Суддя С.М. Гарань