про залишення позовної заяви без руху
м. Черкаси
23 квітня 2012 року Справа № 2а/2370/1282/2012
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали адміністративного позову територіального управління ГДІ на автомобільному транспорті в Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
20.04.2012 до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулось територіальне управління ГДІ на автомобільному транспорті в Черкаській області, у якій просить стягнути в примусовому порядку з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь держави 510,00 грн. фінансових санкцій за експлуатацію транспортного засобу, що належить відповідачу, марки ВАЗ д.н.з. НОМЕР_1 облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, вказаний спір виник з публічно-правових відносин, у яких ТУ ГДІ на автомобільному транспорті в Черкаській області є суб'єктом владних повноважень, і відповідно до п.5 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
Згідно з ч. 2 ст. 18, ч. 2 ст. 19 Кодексу адміністративно судочинства України ( далі - КАС України) справа підсудна Черкаському окружному адміністративному суду, але позовна заява підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст.106 КАСУ до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позивачем надано квитанцію про сплату судового збору в розмірі 32,19 грн.
Згідно з п.1 ч.3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду позову майнового характеру судовий збір справляється у розмірі 1 відсотку розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат.
Відповідно до роз'яснення в листі Вищого адміністративного суду України від 18.01.2012 р. N 165/11/13-12, враховуючи, що окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи, виходячи, що зі змісту рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України" вбачається, що збільшення податковим органом зобов'язань особи з податку є втручанням до його майнових прав, отже за практикою Європейського суду з прав людини вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.
З огляду на викладене адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень про визначення грошових зобов'язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно-господарських та інших штрафних санкцій тощо.
Таким чином, звернені до суду вимоги про стягнення фінансових санкцій, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
Враховуючи вищевикладене, для підрахування розміру судового збору Позивачем слід виходити з наступного. Розмір можливої зміни майнового стану Позивача становитиме: 510,00грн. (відповідно до постанови про застосування фінансових санкцій № 134032).
Отже належним до сплати Позивачем розміром судового збору є сума: 107,30 грн.
Враховуючи часткову оплату Позивачем судового збору в розмірі 32,19 грн. (квитанція), позивач має сплати 107,3 - 32,19 = 75,11 грн.
Відповідно до п. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись пунктом 1 статті 108 КАС України, суд
1. Позовну заяву територіального управління ГДІ на автомобільному транспорті в Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій -залишити без руху.
2. Позивачеві надати строк до 04 травня 2012 року для усунення недоліків шляхом подання до суду:
- доказу сплати судового збору у належному розмірі.
3. Копію ухвали направити позивачу. Роз'яснити, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя А.М. Бабич