Постанова від 26.11.2012 по справі 2а/2370/4024/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Черкаси

26 листопада 2012 року Справа № 2а/2370/4024/2012

10 год. 25 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого -судді Бабич А.М.,

при секретарі -Хатковому А.В.,

за участю сторін:

представника позивача -Калюжного В.М. (за довіреністю),

представника відповідача -Бузько І.П. (за довіреністю);

третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Ерсте Банк»до комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»; третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 - про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ПОСТАНОВИВ:

22.10.2012 публічне акціонерне товариство «Ерсте Банк»(далі-позивач) звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»(далі-відповідач), в якому просить: визнати нечинним рішення про відмову в державній реєстрації прав від 11.10.2012 за № 50804рс, прийняте реєстратором комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»Овдій О.М.; зобов'язати комунальне підприємство «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»зареєструвати право власності ПАТ «Ерсте Банк», місцезнаходження: 03056, м. Київ, вул. Польова, буд. 24-Д, ідентифікаційний код -34001693 на 4-х кімнатну квартиру загальною площею 86,9 м2, житловою площею 51,7 м2, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 200, кв. № 140, - на підставі свідоцтва, виданого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу ОСОБА_5 18.09.2012 і зареєстрованого в реєстрі за № 2587.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач відмовив у реєстрації права власності за позивачем на квартиру, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 200, кв. № 140, - оскільки нотаріусом видано свідоцтво на право власності без витягу з реєстру прав. Позивач вважає відмову незаконною, оскільки це суперечить нормативним актам, які встановлюють вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації права власності, а також, що нотаріус та банк під час отримання свідоцтва на право власності не мали права отримати витяг з Реєстру прав.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечував, мотивуючи це тим, що згідно з п. 3.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002, відчуження нерухомого майна без отримання витягу з Реєстру прав є підставою для відмови в реєстрації права власності на нерухоме майно.

Третя особа належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явилася, про причину своєї неявки не повідомила.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Спеціальним Законом, який визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, є Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»№ 1952-IV від 01.07.2004 (далі -Закон № 1952).

Відповідно до статті 2 Закону № 1952 державна реєстрація речових прав на нерухоме майно -це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Проводиться державна реєстрація прав згідно з п. 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 (далі -Положення № 7/5), реєстраторами бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та інших законодавчих актів України»та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Обов'язковій державній реєстрації згідно статті 4 Закону № 1952 підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: 1) право власності на нерухоме майно; 2) право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; 3) інші речові права відповідно до закону; 4) податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Частиною 1 статті 15 Закону № 1952 встановлено державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зокрема:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, перелічених в ст. 19 Закону № 1952, а саме: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Суд встановив, що 10.09.2012 старшим державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції Фесенко Я.М. винесено акт про передачу майна стягувачу у рахунок погашення боргу, згідно з яким чотирикімнатна квартира № 140, що знаходиться в м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 200, підлягає передачі публічному акціонерному товариству «Ерсте Банк»за ціною 431600 грн. 00 коп. в рахунок часткового погашення заборгованості згідно з виконавчими листами Соснівського районного суду м. Черкаси від 12.04.2010 №2-1961/10 та від 11.10.2011 №2-1961/11 про стягнення з ОСОБА_3 заборгованості. Того ж дня старшим державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції Фесенко Я.М. винесено постанову про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, згідно з якою передано в рахунок погашення боргу, за якою воно було передане на реалізацію стягувачу -публічному акціонерному товариству «Ерсте Банк»чотирикімнатну квартиру № 140, що знаходиться в м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 200, на загальну суму 431600 грн. 00 коп., що належить боржнику ОСОБА_3.

Частиною 9 статті 62 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-ХІV від 21.04.1999 встановлено, що майно передається стягувачу за ціною, що дорівнює початковій вартості майна, за якою воно передавалося на реалізацію. Про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу державний виконавець виносить постанову, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. За фактом такої передачі державний виконавець складає акт. Постанова та акт є підставами для подальшого оформлення стягувачем права власності на це майно.

Згідно з ст. 72 Закону України «Про нотаріат»№ 3425-ХІІ від 02.09.1993 придбання жилого будинку (квартири) з прилюдних торгів оформлюється нотаріусом за місцезнаходженням будинку (квартири) шляхом видачі набувачу свідоцтва про придбання жилого будинку (квартири). Якщо торги не відбулися, свідоцтво про придбання жилого будинку (квартири) видається стягувачеві. Придбання нерухомого майна, яке було предметом застави (іпотеки), оформлюється нотаріусом за місцезнаходженням цього нерухомого майна шляхом видачі набувачу свідоцтва про придбання нерухомого майна. Свідоцтва про придбання жилого будинку (квартири) з прилюдних торгів видаються на підставі акта про продаж будинку (квартири) з прилюдних торгів чи акта про те, що будинок (квартира) залишено за стягувачем у зв'язку з тим, що торги не відбулися. Свідоцтва про придбання нерухомого майна видаються на підставі акта про придбання нерухомого майна або реалізацію предмета іпотеки.

18.09.2012 приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу ОСОБА_5 позивачу було видане свідоцтво, яким посвідчено його право власності на 4-х кімнатну квартиру загальною площею 86,9 м2, житловою площею 51,7 м2, вартістю 431600 грн. 00 коп., що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 200, кв. № 140, - (зареєстроване в реєстрі за № 2587), - оскільки торги не відбулися і стягувач публічне акціонерне товариство «Ерсте Банк» виявив бажання залишити за собою непродане майно, що раніше належало ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу ОСОБА_5 27.12.2007 за № 8603 та зареєстроване КП «ЧООБТІ»в книзі 16д за № 97 та у Реєстрі прав власності на нерухоме майно за № 874134.

Керуючись статтею 19 Закону № 1952 позивач звернувся з заявою до відповідача з метою реєстрації права власності на вищевказану квартиру на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу ОСОБА_5 18.09.2011.

11.10.2012 реєстратором комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»Овдій О.М. прийнято рішення № 50804 рс про відмову у реєстрації права власності з тих підстав, що відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився.

Вирішуючи цей спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до п. 3.1 Положення № 7/5 з моменту прийняття заяви про державну реєстрацію прав реєстратором бюро технічної інвентаризації розпочинається її розгляд. Реєстратор бюро технічної інвентаризації встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи для проведення державної реєстрації прав, та сторін (сторони) правочину, згідно з яким відбувається державна реєстрація виникнення, переходу, припинення прав; відповідність відомостей про об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, наявним у Реєстрі прав та поданим документам; відповідність даних про наявність (або відсутність) інформації та/або відповідних документів, що свідчать про накладення (зняття) заборони (арешту) або інших обтяжень, що перешкоджають проведенню державної реєстрації прав, у тому числі відсутність встановлених законом заборон на відчуження нерухомого майна; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно.

Відповідно до статті 24 Закону № 1952 у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених ч. 9 статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.

Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених Законом № 1952, заборонена.

Суд, враховуючи встановлені фактичні обставини та зазначені правові норми, дійшов висновку, що відчуження нерухомого майна без отримання витягу з Реєстру прав не передбачено статтею 24 Закону № 1952 як підстава для відмови в реєстрації права власності на нерухоме майно.

Такий висновок кореспондується, як зазначалось вище, з ч. 9 статті 62 Закону України «Про виконавче провадження», статтею 72 Закону України «Про нотаріат», а також п. 247 наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» № 20/5 від 03.03.2004, в якому зазначено, що якщо публічні торги (аукціон) оголошено такими, що не відбулися, нотаріус видає відповідне свідоцтво про придбання такого майна стягувачеві на підставі складеного та затвердженого в установленому порядку акта із зазначенням того, що публічні торги (аукціон) не відбулися. Отже, ніяких додаткових умов, окрім акта із зазначенням того, що публічні торги (аукціон) не відбулися, чинне законодавство України від нотаріусів для видачі відповідного свідоцтва про придбання майна не вимагає.

Відповідно до статті 19 Закону № 1952 свідоцтво про право власності на нерухоме майно є безумовною підставою для державної реєстрації прав.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з п.п. 7.1.1 п. 7.1 Положення № 7/5 право на отримання витягу з Реєстру прав мають: власник (власники) об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або уповноважена ним (ними) особа; правокористувач (правокористувачі) нерухомого майна або уповноважена ним (ними) особа; спадкоємці (правонаступники - для юридичних осіб) або уповноважені ними особи.

Отже позивач, державний виконавець та нотаріус до державної реєстрації права власності на спірну квартиру права на отримання витягу з Реєстру прав не має.

Нотаріус згідно з п.п. 7.1.2 п. 7.1 Положення 7/5 має право на отримання з Реєстру прав лише інформаційної довідки, якщо запит зроблено у зв'язку зі здійсненням ними повноважень, визначених законом. Отримання нотаріусом витягу з Реєстру прав вказаним Положенням не передбачено.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо неправомірності оспорюваного рішення та вважає позов таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 69 - 71, 94, 97, ст. ст. 158 - 159, 160 -165, 254 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Ерсте Банк»до комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»про визнання нечинним рішення про відмову в державній реєстрації прав від 11.10.2012 за № 50804рс, прийняте реєстратором комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»Овдій О.М.; зобов'язання комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»зареєструвати право власності за ПАТ «Ерсте Банк»на 4-х кімнатну квартиру, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 200, кв. № 140, - на підставі свідоцтва, виданого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу ОСОБА_5 18.09.2012 і зареєстрованого в реєстрі за №2587 -задовольнити повністю.

2. Визнати нечинним та скасувати рішення про відмову в державній реєстрації прав від 11.10.2012 за № 50804рс, прийняте реєстратором комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»Овдій О.М.

3. Зобов'язати комунальне підприємство «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»(18000, м. Черкаси, вул. Університетська, 33/1; код ЄДРПОУ 03357139) зареєструвати право власності за ПАТ «Ерсте Банк»(03056, м. Київ, вул. Польова, буд. 24-Д; ідентифікаційний код 34001693) на 4-х кімнатну квартиру загальною площею 86,9 м2, житловою площею 51,7 м2, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 200, кв. № 140, - на підставі свідоцтва, виданого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу ОСОБА_5 18.09.2012 і зареєстрованого в реєстрі за №2587.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Ерсте Банк»32 (тридцять дві) грн. 19 коп. судового збору.

5. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови в порядку передбаченому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

6. Копію постанови направити сторонам.

Суддя А.М. Бабич