Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 617/5591/12
03 грудня 2012 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Грищенко Н. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов"язання збільшення розміру грошової компенсації , -
Позивач просить зобов»язати відповідача донарахувати грошову компенсацію вартості домоволодіння АДРЕСА_1 з урахуванням коефіцієнта індексації житла 1.34 із 32771 грн. до 43913,14 грн., мотивуючи тим, що вона мала у власності вищевказаний будинок, який здала на баланс сільської ради і перебуває на черзі для отримання компенсації. З моменту постановки на чергу проведено індексацію житлового фонду з коефіцієнтом 1,34, а тому вона повинна була бути врахована.
Позивач просить справу розглядати в її відсутності.
Відповідач надав до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника, щодо задоволення позову заперечує.
Дослідивши докази в справі, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Ухвалою апеляційного суду Житомирської області від 11.01.2012 року заочне рішення Овруцького районного суду від 15.11.2010 року було скасоване, а провадження у цивільній справі закрито, справу повернуто до того ж суду для її розгляду за правилами КАС України.
Позивач перебуває на черзі для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння в АДРЕСА_1 в сумі 32771 грн., яке вона здала відповідно до ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".
Відповідно до ч.1 п.8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій ", затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.1997 року,(далі - Положення) яке діяло на час перебування позивача у черзі, у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.
Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 133 від 31.03.2009 року проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 1.01.2009 року.
Згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА позивач з 06.07.2009 року перебуває на черзі на виплату компенсації за втрачене домоволодіння.
З повідомлення УПСЗН Овруцької РДА вбачається, що позивачу відмовлено у виплаті індексації в зв'язку з тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.2009 року не передбачено виплати останньої.
Суд вважає вказану відмову протиправною з наступних підстав.
Відповідно до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
При цьому суд враховує вимоги ст.58 Конституції, яка передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд вважає, що права позивача не можуть бути обмежені відносно осіб, які також перебували у черзі для отримання компенсації і її отримали в період до прийняття постанови КМУ №1243 від 18.11.2009 року.
Постанова КМУ № 1243 від 18.11.2009 року набрала чинності з 28.11.2009 року і з цього часу почали діяти норми Порядку, в т.ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.
Позивач перебуває на черзі для отримання компенсації з 06.07.2009 року і її не отримала після набрання чинності постановою КМУ № 1243 від 18.11.2009 року з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.2009 року слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.
Порядком не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, а тому не можуть бути застосовані індекси, які прийняті з 28.11.2009 року.
На підставі викладеного, не отримана позивачем компенсація повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.2009 року.
Згідно копії акту оцінки визначення розміру грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території за адресою АДРЕСА_1 станом на 01.02.2009 року розмір грошової компенсації за вищевказане домоволодіння складає 32771 грн.
На час прийняття вищевказаного Наказу № 133 позивачу не було виплачено компенсацію в сумі 32771 грн., яка підлягає виплаті з коефіцієнтом 1,34, тобто 32771х1,34= 43913,14 грн..
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 111, 42 грн
Керуючись ст.ст. 9-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування ОСОБА_1 компенсації вартості зданого домоволодіння АДРЕСА_1 з урахуванням індексу 1,34 і встановити розмір компенсації в сумі 43913 грн. 14 коп.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Я. В. Кулініч