Ухвала від 28.11.2012 по справі К-30732/10-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2012 року м. Київ К-30732/10

Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бухтіярова І.О., Приходько І.В.,

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську (далі -ДПІ)

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2008

та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2010

у справі № 2-а-2353/08

за позовом суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (далі -СПД ОСОБА_1.)

до ДПІ,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області (далі -ДПА),

про визнання протиправним та скасування рішення.

За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України

ВСТАНОВИВ:

Позов подано про визнання протиправними дій працівників ДПА щодо внесення ними до акта перевірки та інших документів, складених під час перевірки, завідомо неправдивих відомостей, а також про визнання протиправними: рішення ДПІ про застосування штрафних санкцій від 30.05.2007 № 0010242303/13714, за яким позивачеві визначено 6100 грн. штрафу; рішення ДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.05.2007 № 0010232303/13715 про притягнення позивача до відповідальності у вигляді 10,32 грн. штрафу; рішення ДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.05.2007 № 0010222303/13716, згідно з яким до СПД ОСОБА_1 застосовано 930 грн. штрафу.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2008, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2010, провадження у справі в частині оскарження вказаних дій посадових осіб податкового органу закрито з посиланням на непідсудність цих вимог адміністративному суду; решту позовних вимог задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ про застосування штрафних санкцій від 30.05.2007 № 0010242303/13714 в частині застосування до позивача 1700 грн. штрафних санкцій, а також рішення ДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.05.2007 № 0010222303/13716 в частині накладення на позивача 123,75 грн. штрафу; в іншій частині позову відмовлено за необґрунтованістю.

На вказані судові акти ДПІ подано касаційну скаргу, в якій скаржник просить частково їх скасувати та повністю відмовити у позові СПД ОСОБА_1, посилаючись на невідповідність висновків судів нормам матеріального права та дійсним обставинам справи.

Перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, Вищий адміністративний суд України не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги ДПІ з урахуванням такого.

Попередніми судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що працівниками ДПА 29.03.2007 було проведено перевірку належного позивачеві кіоску щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності. Під час цієї перевірки податковим органом було виявлено:

продаж позивачем товарів на загальну суму 160,50 грн. без проведення цієї операції через РРО та без видачі розрахункового документа встановленого зразка; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків (161,25 грн.) сумі, зазначеній у поточному звіті РРО (0 грн.), що стало підставою для застосування до Товариства 930 грн. штрафу в порядку пункту 1 статті 17 та статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

здійснення позивачем реалізації алкогольних та тютюнових виробів без наявності відповідних ліцензій, продаж СПД ОСОБА_1 тютюнових виробів за ціною, вищою ніж встановлена виробником або імпортером максимальна ціна, а також здійснення позивачем роздрібної торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного збору, у зв'язку з чим СПД ОСОБА_1 було визначено 6100 грн. фінансових санкцій за рішенням від 30.05.2007 № 0010242303/3714;

відсутність у позивача торгового патенту, внаслідок чого СПД ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності у вигляд штрафу в сумі 10,32 грн. за рішенням ДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.05.2007 № 0010232303/13715.

Приймаючи рішення про часткове задоволення цього позову, суди виходили з того, що зафіксовані в акті перевірки порушення позивачем правил здійснення розрахункових операцій та правил торгівлі алкогольними та тютюновими виробами підтверджуються лише частково.

Так, частиною одинадцятою статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Порушення наведеної вимоги Закону тягне застосування до суб'єктів господарювання фінансових санкцій у вигляді штрафів у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень, як це передбачено абзацом п'ятим статті 17 цього Закону.

Однак у матеріалах справи міститься видана позивачеві ліцензія серії НОМЕР_1 на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами зі строком дії з 27.09.2006 по 27.09.2007, що спростовує твердження ДПІ про здійснення позивачем безліцензійної торгівлі тютюном.

Згідно зі статтею 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (пункт 1);

видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (пункт 2);

забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (пункт 13).

Суди з огляду на установлений ними факт порушення позивачем наведених законодавчих приписів дійшли правомірного висновку про законність притягнення СПД ОСОБА_1 до відповідальності у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, в порядку пункту 1 статті 17 вказаного Закону, а також у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, на підставі статті 22 Закону.

У той же час попередні судові інстанції зазначили про допущену податковим органом помилку під час обчислення загального розміру штрафу згідно з наведеними положеннями Закону, у зв'язку з чим скасували рішення ДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.05.2007 № 0010222303/13716 в частині накладення на позивача 123,75 грн. штрафу.

Така правова оцінка обставин справи відповідає наявним у ній доказам та нормам матеріального права. Зазначені висновки судів не спростовані доводами касаційної скарги.

В іншій частині судові акти зі спору учасниками провадження не оскаржуються, а касаційним судом, у свою чергу, не виявлено порушень норм матеріального та процесуального права, на які не було посилань у поданій скарзі.

З урахуванням процесуальні підстави для скасування оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій відсутні.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України

УХВАЛИВ:

1. Касаційну скаргу державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську відхилити.

2. Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2008 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2010 у справі № 2-а-2353/08 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку статей 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: М.І. Костенко

судді:І.О. Бухтіярова

І.В. Приходько