Справа № 2а/2570/3435/2012
04 грудня 2012 року м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лобана Д.В.,
при секретарі Романенко Л.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернігові Державної податкової служби до дочірнього підприємства національної акціонерної компанії «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» про стягнення податкового боргу, -
Державна податкова інспекція у м. Чернігові Державної податкової служби (далі -ДПІ у м. Чернігові) звернулась до суду з адміністративним позовом про стягнення з дочірнього підприємства національної акціонерної компанії «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» (далі - ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія») податковий борг управління виробничо-технічного забезпечення та комплектації дочірнього підприємства національної акціонерної компанії «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія» (далі - УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія») з податку на доходи найманих працівників в розмірі 3982,73 грн та з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 205365,63 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є платником податків і зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законодавством терміни, однак всупереч ст. 16 Податкового кодексу України має податковий борг.
Вподальшому представником позивача, у зв'язку з допущенням технічної помилки при підготовці позовної заяви, було надіслано письмову заяву про зменшення позовних вимог (а.с. 30), в якій ДПІ у м. Чернігові зменшила позовні вимоги в частині стягнення з відповідача податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб на 3982,73 грн та остаточно просила стягнути борг за даним податком в 201382,9 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій просив стягнути з відповідача податковий борг з податку на доходи найманих працівників в розмірі 2986,16 грн та з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 186198,1 грн. Заява про зменшення розміру позовних вимог обґрунтована тим, що відповідачем в судове засідання 21.11.2012 надіслано платіжні доручення щодо сплати податкового боргу, а саме: по земельному податку на суму 15814,70 грн, та по податку на доходи найманих працівників в розмірі 984,10 грн. Згідно облікової картки платника податку податковий борг по земельному податку частково погашено на суму 15184,8 грн, інша частина сплаченого боргу пішла на погашення пені. Згідно облікової картки платника податку по податку на доходи найманих працівників, сума сплачена відповідачем в розмірі 984,10 грн була зарахована на погашення пені. Отже, податковий борг по земельному податку становить 185568,2 грн - основного боргу та 629,90 грн - пені. Податковий борг по податку на доходи найманих працівників становить 2096,58 грн - основного боргу та 889,58 грн - пені.
Відповідач в судове засідання втретє не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав заяву, в якій зазначив, що розгляд справи просить проводити за його відсутності, з урахуванням відзиву на позов, надісланого на минуле судове засідання, згідно якого податковий борг в сумі 205365,63 грн відповідач визнає в повному обсязі, проте ДП «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» сплатило заборгованість із земельного податку на загальну суму 15814,70 грн та з податку з доходів фізичних осіб на суму 984,10 грн, а тому при вирішення спору просить врахувати суми даної сплати податкового боргу.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви та заперечень на неї, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» (ідентифікаційний код 01431535) зареєстроване виконавчим комітетом Чернігівської міської ради, про що 06.12.2004 включено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, з 20.09.2001 взято на податковий облік до ДПІ у м. Чернігові, що підтверджується копіями довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та довідки про взяття на облік платників податків від 20.09.2001 № 18511/10/28-117.
УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» (05479898) є відокремленим структурним підрозділом ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» без права юридичної особи та перебуває на обліку в ДПІ у м. Чернігові з 15.01.1992 під № 6379, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 13), копією положення про УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» (а.с. 43-45), а також копією довідки про взяття на облік платників податків від 17.11.2005 № 484/10/29-017.
УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» у відповідності до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України) є платником податків та згідно п.п. 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 цього Кодексу зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
В порушення вищезазначених норм, УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» має податковий борг з податку на доходи найманих працівників в розмірі 2986,16 грн та з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 186198,1 грн, який виник на підставі податкових повідомлень - рішень та самостійно поданої декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).
Так, згідно з п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 286.2 статті 286 цього Кодексу передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 розділу ХІІІ Податкового кодексу України.
Так, пунктом 287.3 статті 287 цього Кодексу встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
З матеріалів справи вбачається, що УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» 13.02.2012 подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 2480 за 2012 рік, в якій самостійно визначено суму податку зі щомісячними платежами по 28679 грн.
Проте, в порушення вищезазначених норм податкового законодавства, УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» не в повному обсязі сплачено самостійновизначену суму податкового зобов'язання.
Відповідно до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається, зокрема, при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
За несвоєчасну сплату податкового зобов'язання, у відповідності до ст. 129 ПК України, ДПІ у м. Чернігові нараховано пеню УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» в розмірі 629,90 грн.
Таким чином, загальна сума узгодженого податкового боргу УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» з земельного податку складає 186198,1 грн.
Крім того, у відповідності до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 126.1 ст. 126 ПК України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Так, актом перевірки № 13/17-317 від 14.10.2011 ДПІ у м. Чернігові встановлено порушення УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» граничного строку сплати грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 582 календарні дні сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 4820,5 грн, у зв'язку з чим позивачем визначено податкове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними санкціями в сумі 984,1 грн, про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0028851710 від 19.10.2011.
Крім того, відповідно до пп. 54.3.5 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Згідно ст. 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.
Згідно пп. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з розділом II цього Кодексу, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу, а також дохід, що становить позитивну різницю між сумою коштів, одержаною платником податку від фінансової установи після реалізації заставленого майна платника податку при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв'язку з невиконанням платником податку своїх зобов'язань за договором кредиту (позики), та сумою фактично сплачених платником податку зобов'язань за таким договором кредиту (позики), і сумою, що утримана фінансовою установою в рахунок компенсації своїх витрат/втрат (включаючи залишок непогашеної платником податку суми фінансового кредиту) згідно з таким договором. Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації.
Пунктом 164.5 статті 164 ПК України передбачено, що під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування. У такому самому порядку визначаються об'єкт оподаткування і база оподаткування для коштів, надміру витрачених платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки.
Відповідно до п. 167.1 ст. 167 ПК України ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 цього розділу щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків.
Платники податку, які подають податкові декларації за податковий (звітний) рік згідно з статтями 177 і 178 цього розділу, застосовують ставку податку 17 відсотків до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу розраховується як сума загальних місячних оподатковуваних доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, поділена на кількість календарних місяців, протягом яких платником податку було одержано такі доходи у податковому (звітному) році, за який здійснюється декларування.
Встановлені у абзацах першому та другому цього пункту ставки податків не застосовуються до доходів, визначених у пунктах 167.2 - 167.4 цієї статті.
Пунктом 168.1 ст. 168 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Якщо згідно з нормами цього розділу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну декларацію з цього податку.
Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.
Відповідно до абзацу «а» пункту 171.2 ст. 171 ПУ України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.
Пунктом 123.1 статті 123 ПК України передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Так, за порушення вищевказаних норм податкового законодавства України, ДПІ у м. Чернігові, на підставі акту перевірки № 19/22/05479898 від 06.03.2012, прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001871720 від 15.03.2012, яким збільшено суму грошового зобов'язання УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1112,48 грн, з яких 889,98 грн - за основним платежем та 222,50 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Згідно п. 58.1 ст. 58 ПК України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
У відповідності до п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Згідно п. 45.2 ст. 45 ПК України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
З матеріалів справи вбачається, що вищезазначені податкові повідомлення-рішення № 0028851710 від 19.10.2011 та № 0001871720 від 15.03.2012 надіслані УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» за податковою адресою останнього та отримані ним, що не заперечується відповідачем та підтверджується копією зворотного повідомлення (зворот а.с. 17).
Згідно ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», чинного до 01.01.2011, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення. Податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. Податкове повідомлення або податкові вимоги вважаються відкликаними, якщо, зокрема, сума податкового зобов'язання або податкового боргу, а також пені та штрафних санкцій (за їх наявності) самостійно погашається платником податків.
Пунктом 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.3 ст.59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
У відповідності до п.п. 60.1.1 п. 60.1 ст. 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення.
Згідно п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання вказаних норм та з метою погашення податкової заборгованості ДПІ у м. Чернігові рекомендованою кореспонденцією надіслано УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» першу податкову вимогу № 1/1323 від 06.08.2009 та другу податкову вимогу № 2/1609 від 15.10.2009, які отримані останнім 10.09.2009 та 22.10.2009 відповідно.
Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, податковий борг УВТЗК ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» виник до прийняття Податкового кодексу України та в повному обсязі з часу виникнення не погашався, а тому податкові вимоги, як у відповідності до ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», так і згідно ст. 60 ПК України не відкликались, та нова вимога, згідно п. 59.5 ст. 59 ПК України, не виносилась.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що податковий борг виник внаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов'язання, а передбачені чинним законодавством заходи не призвели до погашення вказаного податкового боргу.
Крім того, відповідачем в судове засідання 21.11.2012 надіслано платіжні доручення щодо часткової сплати податкового боргу, а саме: по земельному податку на суму 15814,70 грн, та по податку на доходи найманих працівників в розмірі 984,10 грн. Згідно облікової картки платника податків податковий борг по земельному податку частково погашено на суму 15184,8 грн, інша частина сплаченого боргу пішла на погашення пені. Згідно облікової картки платника податку по податку на доходи найманих працівників, сума сплачена відповідачем в розмірі 984,10 грн, була зарахована на погашення пені. Отже, податковий борг по земельному податку становить 185568,2 грн - основного боргу та 629,90 грн - пені. Податковий борг по податку на доходи найманих працівників становить 2096,58 грн - основного боргу та 889,58 грн - пені.
Суд звертає увагу на те, що відповідач повністю визнав позовні вимоги та не заперечував щодо погашення пені за рахунок частин сплаченого податкового боргу, та, як наслідок, визнав суму податкового боргу, заявлену до стягнення у заяві про зменшення позовних вимог.
Підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно п. 41.5 ст. 41 ПК України органом стягнення є виключно органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Контроль за правильністю нарахування, повнотою і своєчасністю сплати податків і зборів, у відповідності до ст. 61 ПК України, покладено на органи державної податкової служби.
Відповідно до ч. 3 ст. 95 Цивільного кодексу України філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що її створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Згідно ч. 2 ст. 80 Цивільного Кодексу України саме юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю і може бути позивачем та відповідачем у суді.
Таким чином, за зобов'язання відокремленого підрозділу - управління виробничо-технічного забезпечення та комплектації дочірнього підприємства національної акціонерної компанії «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія» відповідає саме дочірнє підприємство національної акціонерної компанії «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія», яке і є відповідачем у даній справі.
З огляду на встановлене, враховуючи пп. 95.3 ст. 95 ПК України, яким встановлено, що стягнення коштів з рахунків платників у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини, суд визнає позовні вимоги про стягнення податкового боргу підтвердженими належними та допустимими доказами і такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 41, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Чернігові Державної податкової служби, - задовольнити.
Стягнути з дочірнього підприємства національної акціонерної компанії «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» (ідентифікаційний код 01431535) податковий борг:
- з податку на доходи найманих працівників в розмірі 2986 (дві тисячі дев'ятсот вісімдесят шість) грн 16 коп. на рр 33218800700002, код 11010100; одержувач: Місцевий бюджет м. Чернігова, код ЄДРПОУ 38054398, банк одержувач: ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592;
- з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 186198 (сто вісімдесят шість тисяч сто дев'яноста вісім) грн 10 коп. на р/р 33218811700002, код13050100; одержувач: Місцевий бюджет м. Чернігова, код ЄДРПОУ38054398,банк одержувач: ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592;
з рахунків у банку, обслуговуючого такого платника:
- р/р 26004300820 Ф Звенигородське ВІД АТОЩАД м. Звенигород, МФО 354552;
- р/р 25288302830423 Філія ПАТ ПІБ в м. Чернігів, МФО 353456;
- р/р 26001000001847 Банк „Демарк", МФО 353575;
- р/р 2600237355880 АТ „УкрСиббанк", МФО 351005;
- р/р 26025304830423 Філія ПАТ ПІБ в м. Чернігів, МФО 353456;
- р/р 26044001001847 Банк „Демарк", МФО 353575;
- р/р 26045000001847 Банк „Демарк", МФО 353575;
- р/р 26047308832580 Філія ПАТ ПІБ в м. Чернігів, МФО 353456;
- р/р 35787301715004 Філія ПАТ ПІБ в м. Прилуки Чернігівської області, МФО 353423;
- р/р 37121664153030 ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Д.В. Лобан