Справа № 2-а-3571/10/1970
"10" листопада 2010 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Крапівницької Н.Л.,
суддів: Мартиць О.І.,
Баб" юка П.М.,
секретаря с/з Мельничук С.П.
за участю сторін:
позивача ОСОБА_3,
представника позивача ОСОБА_4
відповідача Тур Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі адміністративну справу
за позовом кандидата в депутати Тернопільської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу №12 ОСОБА_3
до Тернопільської міської виборчої комісії Тернопільської області
про визнання бездіяльності незаконною і визнання недійсним постанови №24 від 06.11.10 р. „Про проведення повторного підрахунку голосів виборців" поданих за кандидатів в депутати Тернопільської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 12; зобов'язати встановити підсумки голосування і результати виборів депутатів Тернопільської міської ради по одномандатному мажоритарному округу № 12 згідно виборчого законодавства,
До суду з адміністративним позовом звернувся кандидат в депутати Тернопільської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу №12 ОСОБА_3 до Тернопільської міської виборчої комісії Тернопільської області про визнання недійсним постанови Тернопільської міської виборчої комісії №24 від 06.11.10 р. „Про проведення повторного підрахунку голосів виборців" поданих за кандидатів в депутати Тернопільської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 12; забороною Тернопільській міській виборчій комісії проводити повторний підрахунок голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати Тернопільської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 12; визнання незаконною бездіяльності Тернопільської міської виборчої комісії щодо невжиття всіх передбачених чинним законодавством України заходів із встановлення підсумків голосування результатів виборів депутатів Тернопільської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 12 та їх оприлюднення; зобов'язання Тернопільську міську виборчу комісію встановити підсумки голосування, результати виборів депутатів Тернопільської міської ради по одномандатному мажоритарному округу № 12 та оприлюднити результати виборів депутатів Тернопільської міської ради в порядку, визначеному Законом України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач та його представник в судовому засіданні пояснили, що відповідачем Тернопільською міською виборчою комісією на засіданні 06.11.10 р. на підставі скарг суб'єктів оскарження, поданих 02.11.10 р., прийнято рішення про проведення повторного підрахунку голосів по одномандатному мажоритарному округу № 12 з виборів кандидатів у депутати Тернопільської міської ради.
Вважають, що ці обставини свідчать про навмисне небажання відповідача Тернопільської міської виборчої комісії вчинити дії, які передбачено пп. 12, 13, 15,16 ст. 79 Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", а прийняте з порушенням виборчого законодавства рішення про повторний підрахунок голосів формально прикриває протиправну бездіяльність виборчої комісії. Вважають, що скарга, яка стала приводом для прийняття оскаржуваного рішення є надуманою і не містить складу правопорушення, а сам скаржник не виконав вимоги ст. 89 зазначеного Закону і не надав суттєвих доказів щодо порушень. Позивач вважає, що порушення в день голосування 31.10.10 р. відсутні, а таким чином, і дії відповідача та оскаржуване рішення безпідставне.
Представник відповідача позов не визнав, вважає його безпідставним, пояснивши, що з виборчою документацією, яка надійшла від дільничних виборчих комісій № 30, 31 по мажоритарному виборчому округу №12 скарги, заяви, акти щодо порушення виборчого процесу були відсутні. Протоколи вказаних дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців затверджено Тернопільською міською виборчою комісією на її засіданні без зауважень. Крім цього, зазначила, що на адресу відповідача 02 листопада 2010 року надійшли акти про виявлені порушення виборчого законодавства, вхідний № 23/27, № 23/29 і на підставі вказаних актів Тернопільською міською виборчою комісією прийнято оскаржувана постанова.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до п. 1, 4 ст. 11 Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів"(далі Закон) виборчий процес -це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Виборчий процес здійснюється на засадах: законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес. У випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи: повторне голосування; підрахунок голосів виборців; установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.
Пунктом 3 ст. 20 даного Закону встановлено, що територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.
Позивач ОСОБА_3 згідно постанови № 26 Тернопільської міської виборчої комісії Тернопільської області від 04 жовтня 2010 р. був зареєстрований кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 12 від Тернопільської міської організації ВО «Свобода», а тому, є суб'єктом виборчого процесу і відповідно до вимог ч. 1 ст. 172 КАС України має право оскаржувати до суду рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.
На засіданні Тернопільської міської виборчої комісії 06 листопада 2010 року прийнято постанову № 24 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців», якою вирішено провести повторний підрахунок голосів виборців, в тому числі, по одномандатному мажоритарному округу № 12 виборчих дільницях №№ 01030, 01031 з виборів кандидатів у депутати Тернопільської міської ради.
Підставою прийняття оскаржуваної постанови послугували складені 2 акти про виявлені порушення Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" щодо порушення, які мали місце під час виборчого процесу і підрахунку голосів, поданих до Тернопільської міської виборчої комісії 02 листопада 2010 року, вхідний № 23/27, № 23/29.
Згідно вимог цього Закону суб'єкти виборчого процесу мають право складати акти, що підписуються особами, які виявили порушення і виборцями -свідками порушення та подавати їх до відповідної виборчої комісії.
Пунктом 10 ст. 72 Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" передбачено, що після складення у порядку, визначеному цією статтею, протоколів з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, пакети з виборчими бюлетенями, контрольними талонами, предметами, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно доставляються членами дільничної виборчої комісії до відповідної територіальної виборчої комісії у порядку, визначеному статтею 74 цього Закону. Список виборців для місцевих виборів додається до виборчої документації по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради, Київської, Севастопольської міської ради.
Згідно до ч.ч. 6 - 8 ст. 75 цього Закону, за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців. У разі наявності акта або письмової заяви про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших виборчих документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування запакованих документів зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці. Протоколи та інші виборчі документи дільничної виборчої комісії до проведення територіальною виборчою комісією повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці зберігаються у приміщенні для засідання відповідної територіальної виборчої комісії.
Суд вважає, що з огляду на вищезазначену норму, факт порушення має бути встановлений і зафіксований у день голосування та підрахунку голосів виборців, а порушення повинне бути суттєвим, яке б дозволяло територіальній виборчій дільниці поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці.
Як вбачається із змісту актів, викладені факти порушення виборчого законодавства не містять чітко деталізованої інформації щодо порушень, носять загальний характер, а, саме: „ під час підрахунку на столах де підраховували бюлетні створився хаос"; „під час підрахунків пропали бюлетні".
Ні однин із цих актів не було долучено до протоколів про підрахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях, що входять до одномандатного мажоритарного виборчого округу № 12 під час передачі виборчої документації до Тернопільської міської виборчої комісії Тернопільської області та їх затвердження на засіданні вказаної комісії, що суперечить вимогам ч. 10 ст. 72 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Рад Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" .
При проведенні підрахунку голосів та складанні протоколів дільничними виборчими комісіями жодних скарг, актів про порушення складено не було, а члени комісій при підписанні протоколів не висловлювали окремих думок щодо порушення їх прав в частині їх участі у підрахунку голосів.
Таким чином, суду не представлено будь-яких переконливих та об'єктивних доказів щодо порушень, які мали місце під час голосування та підрахунку голосів.
Акти представлені суду та інформація, яка міститься в них, на думку суду, не являється підставою для прийняття рішення про повторний підрахунок голосів.
Відповідачем Тернопільською міською виборчою комісією Тернопільської області прийнято спірне рішення, незважаючи не те, що обставини зазначені в актах вплинули чи могли вплинути на процес і правильність підрахунку голосів виборців.
Відповідно до змісту ст. 75 Закону, повторний підрахунок можливий до моменту встановлення підсумків голосування по відповідній виборчій дільниці. На засіданні Тернопільської міської виборчої комісії оголошено та затверджено протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, що входять до одномандатного мажоритарного виборчого округу № 12 без жодних зауважень та застережень. Таким чином, відповідач підтвердив законність і правомірність результатів виборів на вказаних дільницях. При цьому встановлено, що протоколи складено відповідно до вимог законодавства, пошкоджень упаковок з бюлетенями та іншою виборчою документацією виявлено та зафіксовано не було.
Також судом встановлено, а представником відповідача не заперечено той факт, що відповідачем не було забезпечено дотримання вимог ч. 8 ст. 75 Закону щодо зберігання виборчої документації по вказаних дільницях в приміщенні для засідання Тернопільської міської виборчої комісії до прийняття спірного рішення, що також унеможливлює проведення повторного підрахунку голосів виборців.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що акти, які було прийнято до уваги при прийнятті оскаржуваної постанови Тернопільською міською виборчою комісією Тернопільської області по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 12 не встановлюють фактів порушень виборчого законодавства і які б давали територіальній виборчій комісії підстави взяти під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цих дільницях, за наявності яких, територіальна виборча комісія могла б прийняти рішення щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Суд вважає, що прийняття відповідачем рішення про повторний підрахунок голосів порушує суб'єктивне виборче право позивача ОСОБА_3, як кандидата в депутати Тернопільської міської ради, а саме, право бути обраним депутатом Тернопільської міської ради, яке підлягають захисту шляхом часткового задоволення заявлених ним позовних вимог, а тому оскаржувана постанова не може вважатись законною.
Як вбачається зі змісту ч.1 ст.172 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі-КАС України) право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих
комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно із положеннями ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст.69 КАС України).
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За вказаних обставин суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, а постанова Тернопільської міської виборчої комісії Тернопільської області № 24 від 06 листопада 2010 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців»в частині проведення повторного підрахунку голосів виборців по виборчих дільницях №№ 01030, 01031 м. Тернополя одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 12 - є протиправною та підлягає до скасування.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити, оскільки, позивачем не надано, а судом не здобуто належних і допустимих доказів для їх задоволення.
Керуючись статтями 69-71, 172 - 179, 159-163 КАС України, Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", суд, -
Позов задовольнити частково.
Постанову Тернопільської міської виборчої комісії Тернопільської області № 24 від 06 листопада 2010 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців»в частині проведення повторного підрахунку голосів виборців по виборчих дільницях №№ 01030, 01031 м. Тернополя по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 12 визнати протиправною та скасувати.
В задоволенні решти позовних вимог -відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у порядку і строки, передбачений ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 177 КАС України.
Головуючий суддя Крапiвницька Н.Л.
Судді Мартиць О.І.
Баб"юк П.М.
копія вірна
Суддя Крапiвницька Н.Л.