Постанова від 01.11.2012 по справі 2а/1770/3780/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а/1770/3780/2012

01 листопада 2012 року 19год. 00хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гломба Ю.О. за участю секретаря судового засідання Маринич В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача:ОСОБА_1, представник ОСОБА_2

відповідача: представник Воробюк О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області

про визнання протиправним та скасування припису

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області про визнання протиправним та скасування припису № 215 від 27.03.2012 року.

В обґрунтування заявлених позовних вимог вказує, що 27 березня 2012 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області винесено припис № 215 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт. Даним приписом Інспекція ДАБК у Рівненській області зобов'язано виготовити у відділі містобудування, архітектури та ЖКГ Рівненської райдержадміністрації будівельний паспорт та повідомити інспекцію ДАБК у Рівненській області про продовження виконання будівельних робіт. А також, після подання вищевказаного повідомлення у двомісячний термін привести у відповідність будівництво до затвердженого будівельного паспорта.

Із зазначеним приписом позивач не погоджується, вважає, що він був складений з порушенням вимог законодавства. Зазначає, що жодної реконструкції житлового будинку не здійснювала. Необхідності продовжувати будівельні роботи не було, оскільки всі роботи по добудові були завершені ще у 2007 році. Жодних будівельних робіт з 2007 року по будинковолодінню не виконувалось, а тому і необхідності продовжувати чи розпочинати якість будівельні роботи ні на момент винесення оскаржуваного припису, ні після цього не було.

Окрім того, необхідності у виготовленні будівельного паспорту не було і немає, оскільки земельна ділянка на момент винесення припису уже була забудована.

В судовому засіданні позивач та її представник просили суд задовольнити позов повністю.

Відповідач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області позов не визнала з підстав викладених в письмових запереченнях. В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що 27.03.2012 року проведено позапланову перевірку реконструкції житлового будинку з добудовою та будівництва господарської будівлі (гаража) на АДРЕСА_1

В результаті перевірки встановлено, що вказані будівельні роботи проведено ОСОБА_1 без затвердженої проектної документації.

У відповідності до ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності". Вимоги, що передбачені даною статтею Закону були чинні ще на момент початку будівельних робіт.

Згідно Додатку Б ДБН А.2.2-3-2004 склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, передбачено, що реконструкція - це перебудова існуючих об'єктів виробничого та цивільного призначення пов'язана з удосконаленням виробництва, підвищенням його техніко-економічного рівня та якості вироблюваної продукції, поліпшення умов експлуатації та проживання, якості послуг, зміно основних техніко економічних показників (кількість продукції, потужність, функціональне призначення, геометричні розміри).

В даному випадку в результаті добудови до вказаного житлового будинку відбулася реконструкція його, за наслідками проведених будівельних робіт змінилися техніко-економічні показники (загальна площа, житлова площа), геометричні розміри.

Твердження позивача відносно того, що дані діяння не можуть кваліфікуватися як реконструкція на думку відповідача не кореспондуються з нормами законодавства у сфері містобудування.

На виконання вимог п. 17 Порядку складено протокол про адміністративне правопорушення від 27.03.2012 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.96 КУпАП (за виконання будівельних робіт з реконструкції житлового будинку з добудовою та будівництва господарської будівлі (гаража) на АДРЕСА_1) без затвердженої проектної документації. На підставі матеріалів перевірки ОСОБА_1 було притягнено до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.96 КУпАП (постанова від 28.03.2012 №388-ф) у вигляді штрафу, з чим остання погодилася сплативши визначений постановою штраф.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення від 28.03.2012 №388-ф є належним доказом по справі щодо кваліфікації порушення та дій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за будівництвом вказаного об'єкту.

Порушнику було внесено припис від 27.03.2012 року. Надання такого припису передбачено вищевказаним пунктом Порядку та для подальшого контролю за усуненням порушень, що були виявлені в результаті перевірки.

Не погоджується з твердженням позивача відносно того, що будівельні роботи на даному об'єкті на час проведення перевірки були завершені. Проведення опоряджувальних робіт на об'єкті (опорядження фасаду) було відсутнє. Крім того, згідно абз.7 ч.1 ст. 4 ЗУ «Про архітектурну діяльність», заключним етапом створення об'єкта архітектури є прийняття такого в експлуатацію. На час проведення перевірки будівництво ж/б в с.Обарів на вул.Шевченка, 30 в експлуатацію введено не було.

Дії інспекції під час винесення припису від 27.03.2012 року №215 вважає правомірними, в задоволенні позову просить відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю виходячи з наступного.

Як встановлено судом, на підставі наказу від 27.03.2012 року №38-п «Про проведення позапланової перевірки» (а.с.80), направлення від 27.03.2012 року №218 (а.с.81), 27 березня 2012 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, за наслідками якої складено акт від 27.03.2012 року (а.с.23).

За результатами перевірки встановлено виконання будівельних робіт з реконструкції житлового будинку з добудовою та будівництво господарської будівлі (гаража) на АДРЕСА_1 без затвердженої проектної документації, що є порушенням ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність».

На підставі акту перевірки Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області 27.03.2012 року винесено припис № 215 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (а.с.4).

Вказаний припис слід визнати протиправним у зв'язку з наступним.

Спірним приписом Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області зобов'язано ОСОБА_1 до 20.07.2012 року виготовити у відділі містобудування, архітектури та ЖКГ Рівненської райдержадміністрації будівельний паспорт та повідомити інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області про продовження виконання будівельних робіт. Після подання вищевказаного повідомлення у двомісячний термін привести у відповідність будівництво до затвердженого будівельного паспорта.

Припис винесено у зв'язку з встановленим порушенням ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність».

Закон України від 17.02.2011 № 3038-VІ «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Згідно статті 4 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VІ «Про регулювання містобудівної діяльності» об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

Відповідно до частини першої статті 34 Закону № 3038 замовник має право виконувати будівельні роботи після:

1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції України або її територіальному органу за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

2) реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;

3) видачі замовнику відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Статтею 39 Закону № 3038 встановлено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

Експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію, забороняється.

Відповідно до статті 41 Закону № 3038 державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право:

- видавати обов'язкові для виконання приписи щодо:

а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;

б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт;

- забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника інспекції чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 3038 забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи, дозвіл на будівництво гаража на АДРЕСА_1 та добудову веранди до житлового будинку з кухнею, кімнатою, коридором та санвузлом ОСОБА_1 було надано на підставі рішення виконавчого комітету Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 25.06.2005 року №40 (а.с.28).

Як встановлено, виконання будівельних робіт з реконструкції житлового будинку з добудовою та будівництво господарської будівлі (гаража) на АДРЕСА_1 здійснювалось в період з 2005 по 2007 роки та проводилось силами позивача. На момент проведення перевірки жодних будівельних робіт не проводилось. Такі обставини знайшли своє відображення в акті перевірки від 27.03.2012 року та представником відповідача не заперечувались.

Звітом про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж житлового будинку та господарських будівель по АДРЕСА_1 встановлено відповідність таких будівельних конструкцій вимогам надійності і безпечної експлуатації та можливість їх безпечної експлуатації (а.с.35-45).

Як зазначалось вище, обов'язок отримання будівельного паспорта для здійснення забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок передбачений ст. 27 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VІ «Про регулювання містобудівної діяльності», що набрав чинності 12.03.2011 року.

Порядок видачі будівельного паспорта врегульовано Порядком видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05.07.2011 N 10, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 р. за N 902/19640 (далі - Порядок видачі будівельного паспорта).

До набрання чинності вказаним Порядком будівництво на території сільських, селищних, міських рад житлових будинків, громадських будівель і виробничих об'єктів, благоустрій їх територій провадилось відповідно до Типових регіональних правил забудови, затверджених Наказом Держбуду України 10.12.2001 N 219, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 3 січня 2002 р. за N 4/6292 (чинних на момент виконання будівельних робіт).

Типовими регіональними правилами забудови видача будівельного паспорта передбачена не була. З огляду на те, що отримання будівельного паспорта здійснюється до початку проведення будівельних робіт та початку забудови земельної ділянки та враховуючи ту обставину, що будівельні роботи на момент набрання чинності Законом України від 17.02.2011 № 3038-VІ «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком видачі будівельного паспорта були закінчені, є помилковими твердження відповідача про необхідність отримання у даному випадку будівельного паспорта.

Щодо покликання відповідача на постанову по справі про адміністративне правопорушення від 28.03.2012 №388-ф (а.с. 54-55), як на належний доказ по справі щодо кваліфікації порушення та дій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за будівництвом вказаного об'єкту, то такі твердження судом до уваги не приймаються, оскільки така постанова лише підтверджує факт виконання позивачем будівельних робіт без затвердженої проектної документації, що не й заперечувалось позивачем.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач заперечуючи проти позову, правомірність спірного припису не довів. У зв'язку з викладеним позов слід задовольнити повністю, припис № 215 від 27.03.2012 року - скасувати.

В силу положень ст. 94 КАС України, судові витрати присуджуються на користь позивача з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області № 215 від 27.03.2012 року.

Присудити на користь позивача ОСОБА_1 із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 32,19 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Гломб Ю.О.