вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
16 листопада 2012 р. (12:24) Справа №2а-11831/12/0170/24
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Керченського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення,
за участю:
представник позивача - не з'явився,
відповідач - не з'явився
Обставини справи. До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся Керченський міський центр зайнятості (далі - позивач) з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення витрат на професійне навчання та матеріальної допомоги у період професійного навчання в сумі 1110,29 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, перебуваючи на обліку в Керченському міському центрі зайнятості як безробітний, направлений на професійне навчання за рахунок коштів Фонду, проте у зв'язку з систематичним пропуском занять без поважних причин був відрахований зі складу слухачів навчальної групи.
Позивач явку представника у судове засідання не забезпечив, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутністю представника.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, правом надати заперечення не скористався, будь - яких клопотань не надсилав.
Проаналізувавши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд,-
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю врегульовані Законом України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-ХІІ (далі - Закон № 803).
Згідно з ст. 25 Закону № 803 держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій: надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій; виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації; виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533).
Згідно з ст. 7 Закону № 1533 видами соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є: професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях; профорієнтація; пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних; фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; інформаційні та консультаційні послуги, пов'язані з працевлаштуванням.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 1533 у разі необхідності для проходження професійної підготовки або перепідготовки, підвищення кваліфікації особа: направляється до закладів охорони здоров'я для проходження попереднього медичного та наркологічного огляду відповідно до законодавства; забезпечується місцем проживання на період проходження професійної підготовки або перепідготовки, підвищення кваліфікації та їй компенсуються витрати на проїзд до місця проходження навчання та у зворотному напрямку в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики за погодженням з правлінням Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Судом встановлено, що 19.03.2012 року ОСОБА_1 звернулася до Керченського міського центру зайнятості з метою сприяння у працевлаштуванні.
26.03.2012 року відповідачу надано статус безробітного, про що свідчіть персональна карта та витяг з наказу від 26.03.2012 року № НТ НОМЕР_1 (а.с. 6-7).
30.03.2012 року між Керченським міським центром зайнятості та відповідачем укладений договір № 015412033000005 про направлення відповідача на перепідготовку до Керченського міжшкільного навчально - виробничого комбінату «Профцентр» за професією «продавець продовольчих товарів» (а.с. 12).
Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону № 1533, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Судом з'ясовано, що 10.05.2012 року у зв'язку з невідвідуванням занять та невиконання навчальної плану на підставі наказу від 10.05.2012 року № 34 ОСОБА_1 слухача групи «Продавець продовольчих товарів» відраховано зі складу слухачів (а.с. 13).
Таким чином, відповідач припинив професійну перепідготовку за направленням державної служби зайнятості без поважних причин, чим порушив ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Судом встановлено, що розмір витрат, здійснених Керченським міським центром зайнятості на професійне навчання та виплату матеріальної допомоги під час професійного навчання становить 1110,29 грн., про що свідчать розрахунки позивача, кошторис вартості навчання за професією, платіжні доручення (а.с. 9-10,31-36).
Як свідчать матеріали справи, 17.07.2012 року позивачем рекомендованою кореспонденцією з повідомленням був надісланий ОСОБА_1 лист вих. № 03-4609, у якому відповідачу запропоновано у добровільному порядку сплати кошти за професійне навчання та виплату матеріальної допомоги за період професійного навчання в сумі 1110,29 грн. (а.с. 14).
Зазначений лист було отримано відповідачем 21.07.2012 року, про що свідчіть наявна у матеріалах справи копія повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 15).
Судом з'ясовано, що на час розгляду справи відповідачем кошти в сумі 1110,29 грн. відповідачем не сплачені.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача складає 1110,29 грн.
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку зі застосуванням Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.
Відповідно до ч. 1 та 4 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач не надав до суду жодних доказів та не спростував позицію позивача щодо заявлених позовних вимог.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Керченського міського центру зайнятості суму витрат на професійне навчання у розмірі 1110,29 грн. на наступні реквізити: одержувач Керченський міський центр зайнятості, банк: Управління Державної казначейської служби України в м. Керч АР Крим, м. Сімферополь, р/р 37171001000358, МФО 824026, ЗКПО 20708617, «повернення платні за навчання».
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.