"27" листопада 2012 р.Справа № 5017/2448/2012
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Воронюка О.Л.
Суддів: Єрмілова Г.А., Головея В.М.
При секретарі: Гавричкові С.В.
Склад судової колегії сформовано розпорядженням голови суду № 943 від 26.11.2012р.
За участю представника Департаменту комунальної власності Одеської міської ради - Полозенко І.І., довіреність № 01-13/3302 від 18.06.2012р.
Представник ТОВ „Торговий дім „Грегорі Арбер" у судове засідання не з'явився, про час та дату повідомлені належним чином.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Департаменту комунальної власності Одеської міської ради
на рішення господарського суду Одеської області від 25.09.2012р.
по справі № 5017/2448/2012
за позовом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради
до ТОВ „Торговий дім „Грегорі Арбер"
про внесення змін до договору
Відповідно до ст. 44, 811 ГПК України здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами.
В судовому засіданні 27.11.2012р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Рішенням господарського суду Одеської області від 25.09.2012р. (суддя Погребна К.Ф.) у позові Департаменту комунальної власності Одеської міської ради відмовлено, посилаючись на відсутність підстав для внесення змін в п. 3.1 договору оренди від 27.09.2005р., укладеного між позивачем та ТОВ „Торговий дім „Грегорі Арбер" в частині розрахунку орендної плати з 01 березня 2012р. в редакції позивача.
Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції зазначив, що на час розгляду справ „Методика розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси", затверджена рішенням Одеської міської ради від 28.01.2005р. № 3539-ІV є єдиним чинним правовим актом, що регулює питання розрахунку розміру орендної плати за комунальне майно у м. Одесі.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин у справі.
Відзиву на апеляційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до Одеського апеляційного господарського суду не надходило.
Представник ТОВ „Торговий дім „Грегорі Арбер" в судове засідання не з'явився. Про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, про причини нез'явлення суд не повідомив, і таким чином не скористався своїм правом на участь в судовому засіданні.
Враховуючи строки розгляду справи в апеляційній інстанції, передбачені ст. 102 ГПК України, судова колегія вважає, що неявка всіх представників сторін не перешкоджає розгляду апеляційної скарги за наявними в справі матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Заслухавши пояснення представника Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, дослідивши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки господарським судом Одеської області, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга Департаменту комунальної власності Одеської міської ради підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до приписів ст. 101 ГПК України апеляційна інстанція не зв'язана доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено господарським судом, 27.09.2005р. між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (орендодавець) та ТОВ „Торговий дім „Грегорі Арбер" (орендар) було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу комунального виробничо-торговельного підприємства „ВІРА", розташованого за адресою: м. Одеса, вул.. Ільфа і Петрова, 20, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс комунального виробничого підприємства „ВІРА", до складу якого входить нерухоме майно у вигляді не житлових будівель та споруд вартістю 10 324 700 грн., загальною площею 23 600,8 кв.м. (а.с. 10-14)
Відповідно до п. 3.1, 3.2, 3.3 договору оренди, орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.01.2005р. № 3539-ІV зі змінами та доповненнями, і становить 6 (шість) % від вартості Підприємства, визначеної у п.п. 1.1 цього договору, що складає (без податку на додану вартість) за перший місяць оренди -51 623,5 грн. 50 коп.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за попередній місяць, що друкується Мінстатом України.
Орендна плата перераховується Орендарем щомісячно до 15-го числа поточного місяця з урахуванням податку на додану вартість та індексу інфляції, незалежно від результатів господарської діяльності. До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат та плата за користування земельною ділянкою.
Пунктом 3.4 договору оренди передбачено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством
Згідно п.п. 10.1 договір оренди укладено строком на 49 років, та діє з 27.09.2005р. до 27.09.2054р.
Відповідно до п.п. 10.2 зазначеного договору, його умови зберігають силу протягом всього терміну цього Договору, в тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов'язань Орендаря щодо орендної плати -до виконання зобов'язань.
Підпунктом 10.3 договору оренди сторони погодили, що зміни і доповнення або розірвання цього договору допускається за взаємною згодою сторін. Зміни та доповнення, що пропонуються внести, розглядаються протягом двадцяти днів з дати їх подання до розгляду іншій стороні та оформлюється тільки у письмовій формі, та вступають в силу після їх нотаріального посвідчення.
Згідно рішення Одеської міської ради №273-VI від 31.01.2011 року „Про затвердження структури виконавчих органів, загальної чисельності апарату Одеської міської ради та її виконавчих органів" найменування виконавчого органу, Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради, замінено на Департамент комунальної власності Одеської міської ради (а.с. 20-24).
Відповідно до положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради (нова редакція), яке затверджено рішенням Одеської міської ради від 28.02.2011 року №384-VІ Департамент комунальної власності Одеської міської ради є правонаступником Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (а.с.25-30).
Як вбачається з матеріалів справи, 15.03.2012р. Департамент комунальної власності Одеської міської ради направив до відповідача повідомлення № 01-13/1446, відповідно до якого запропонував відповідачу в строк до 20.05.2012р. розглянути пропозицію в частині перерахунку орендної плати, виходячи зі ставки, встановленої змінами до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. № 1846, яка складає -291569,54 грн. (без ПДВ), починаючи з 01.03.2012р., шляхом підписання додаткового погодження № 1 до договору оренди нежитлового приміщення № б/н від 27.09.2005р.
В зв'язку з тим, що орендар відмовився підписувати додаткове погодження, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Відмовляючи в задоволені позовних вимог Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, суд першої інстанції дійшов висновку, що зміна умов договору оренди 27.09.2005р. можлива лише у разі внесення змін до „Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси", затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.01.2005р. №3539-ІV.
Крім іншого, суд першої інстанції зазначає, що на час розгляду справи „Методика розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси", затверджена рішенням Одеської міської ради від 28.01.2005р. №3539-ІV є єдиним чинним правовим актом, що регулює питання розрахунку розміру орендної плати за комунальне майно у м. Одесі.
Разом з тим, даний висновок господарського суду Одеської області, за наведених у рішенні обставин, свідчить про неповноту встановлення фактичних обставин справи, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 179 ГК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами -юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями, господарські договори укладаються за правилами, встановленими ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно -правовими актами щодо окремих видів договорів.
Згідно зі ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє іншу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку не встановлено за рішенням суду.
Згідно приписів ст.651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 762 Цивільного кодексу України визначено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005р. № 4840-ІV „Про нову редакцію Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади міста Одеси" затверджено Методику розрахунку, граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси у новій редакції.
Ухвалено вважати Рішення Одеської міської ради від 28.01.2005р. №3539-ІV „Про внесення змін та доповнень до додатку рішення Одеської міської ради від 26.03.2003р. № 1054-ІV „Про оренду комунального майна, що є власністю територіальної громади міста Одеси" з доповненнями, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.04.2005р. № 4136-ІV такими, що втратили чинність.
Відповідно до п. 7 Методики розрахунку, граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, затв. рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005р. № 4840-ІV, орендні ставки за користування цілісних майнових комплексів комунальної власності територіальної громади міста Одеси визначаються у відсотках від вартості цілісних майнових комплексів, і становить 6 (шість) %.
Отже, судова колегія зазначає, що на час розгляду справи, Методика розрахунку, граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, затв. рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005р. № 4840-ІV, є чинним правовим актом, що також не заперечує Департамент комунальної власності Одеської міської ради у своїх поясненнях.
Враховуючи, що майно, яке є предметом договору, належить до комунальної власності, до спірних правовідносин застосовуються також норми Закону України „Про оренду державного та комунального майна".
Відповідно з ч. 2 ст. 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах.
Частиною 4 статті 10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору і у випадках коли після його укладення (приведення у відповідність з цим Законом) законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря.
Статтею 21 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.
Згідно ч.5 ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями зі здійснення правомочностей щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують всі майнові операції, можуть здавати ці об'єкти в оренду, визначати в угодах та договорах умови їх використання.
Судова колегія зазначає, що Департамент комунальної власності Одеської міської ради, а ні в суд першої інстанції, а ні до апеляційної інстанції не надало доказів щодо внесення відповідних змін до чинної „Методики розрахунку орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, затв. рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005р. № 4840-ІV.
Посилання позивача на те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. № 1846 „Про внесення змін у Методику розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна", було змінено Методику розрахунку орендної плати, не приймається судом до уваги в якості підстави, передбаченої ст. 21 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", оскільки відповідно до ст. 19 цього Закону Методика розрахунку та порядок використання орендної плати для об'єктів, що перебувають у комунальній власності визначається органами місцевого самоврядування, на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебуваються у державній власності.
Враховуючи, що доказів внесення відповідних змін до Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, територіальної громади міста Одеси, відповідно до положень якої повинен розраховуватися розмір орендної плати, позивач у встановленому законом порядку не надав, судова колегія доходить висновку про відсутність достатніх підстав для зміни умов договору оренди цілісного майнового комплексу комунального виробничо-торговельного підприємства „ВІРА" від 27.09.2005р.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає висновки суду першої інстанції, стосовно того, що на час розгляду справи „Методика розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси", затверджена рішенням Одеської міської ради від 28.01.2005р. №3539-ІV є єдиним чинним правовим актом, що регулює питання розрахунку розміру орендної плати за комунальне майно у м. Одесі, не відповідають дійсним обставинам справи, що свідчить про неповне з'ясування господарським судом обставин, що мають значення для справи.
Відповідно до ст. 104 ГПК України, підставами для скасування або зміни рішення суду є: 1) неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи; 4) порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права. Порушення або неправильне застосування норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до прийняття неправильного рішення.
З огляду на викладене, рішення господарського суду Одеської області від 25.09.2012р. підлягає скасуванню, а у задоволенні позову Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про внесення змін в 3.1 договору оренди від 27.09.2005р., укладеного між Представництвом по управлінню комунальною власністю та ТОВ „Торговий дім Грегорі Арбер" в частині розрахунку орендної плати з 01 березня 2012 року, в редакції позивача, слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 99, 103-104-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради задовольнити частково.
Рішення господарського суду Одеської області від 25.09.2012р. у справі № 5017/2448/2012 -скасувати.
У позові Департаменту комунальної власності Одеської міської ради відмовити.
Повний текст постанови складено та підписано 03.12.2012р.
Головуючий суддя О.Л. Воронюк
Суддя Г.А. Єрмілов
Суддя В.М. Головей