33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"27" листопада 2012 р. Справа № 9/83
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Тимошенко О.М.
судді Саврій В.А. ,
судді Огороднік К.М.
при секретарі Саган І.О.
за участю представників сторін:
від апелянта 1 - Жовтобрюх В.С. ( паспорт серія СР 814693 від 22.06.2001 р. )
від апелянта 2 - Губар В.Є. ( довіреність № б/н від 01.08.2012 р.)
від кредиторів - Форет М.С. ( посвідчення УРВ № 044774 від 18.11.2008 р. )
від боржника - не з'явився
арбітражний керуючий - Гонтар Н.Б. ( паспорт серія СР 973677 від 29.08.03 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційні скарги кредиторів Жовтобрюха В.С. та ТзОВ "Сігур" на ухвалу господарського суду Рівненської області від 12.10.12 р. у справі № 9/83
за заявою Трудового колективу ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів"
до Відкритого акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів"
про визнання банкрутом
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 12.10.2012 року у справі № 9/83 (суддя Миханюк М.В.) затверджено план санації Відкритого акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів", схвалений комітетом кредиторів 11.09.2012 р.; продовжено термін процедури санації та термін повноважень керуючого санацією до 31.08.2013 року; задоволено клопотання керуючого санацією про скасування арештів та заборони на рухоме та нерухоме майно ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів"; задоволено клопотання керуючого санацією про звільнення активів ВАТ "РЗТА" з податкової застави; тощо.
Не погоджуючись з ухвалою місцевого господарського суду, кредитори ВАТ "РЗТА" Жовтобрюх В.С. та товариство з обмеженою відповідальністю "Сігур" подали апеляційні скарги в яких просять останню скасувати з викладених в апеляційних скаргах підстав.
Зокрема, апелянт Жовтобрюх В.С. зазначає, що частка державної власності в статутному фонді ВАТ "РЗТА" становить 36,71%. Тому, згідно ч.5 ст.18 "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ч.18 ст.11 ЗУ "Про управління об'єктами державної власності" план санації такого боржника до подання на затвердження суду має бути попередньо погоджений керуючим санацією з Фондом державного майна України та державним органом з питань банкрутства. Також зазначає, що план санації згідно вимог Закону повинен бути схвалений не менш як 2310 голосів, або 50% + 1 голос членів комітету кредиторів. В той же час план санації ВАТ "РЗТА" схвалений на засіданні комітету кредиторів в кількості 1763 голоси, згідно протоколу № 12 від 11.09.2012 року, що складає 38,2% голосів кредиторів - членів комітету кредиторів, що в свою чергу суперечить ч.4 ст.18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". За наведених обставин просить скасувати ухвалу господарського суду Рівненської області від 12.10.2012 року у справі № 9/83 про затвердження Плану санації Відкритого акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів" та відправити план санації на доопрацювання.
В судовому засіданні апелянт підтримав доводи апеляційної скарги.
Апелянт - ТзОВ "Сігур" в своїй скарзі звертає увагу, що комітет кредиторів ВАТ "РЗТА" обраний та діє в кількості чотирьох осіб із загальною кількістю голосів - 4618. Зазначає, що з протоколу № 12 від 11.09.2012 року, засідання комітету кредиторів ВАТ "РЗТА" вбачається, що план санації ВАТ "РЗТА" схвалений 1763 голосами комітету кредиторів. Тобто, план санації схвалений з порушенням приписів ч.4 ст.18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Також, в доповненнях до апеляційної скарги, поданих через канцелярію суду зазначає, що частина об'єктів нерухомості, передбачених планом санації до продажу, знаходяться під обтяженням та не мають інвентарних номерів, що унеможливлює їх відчуження, а відтак і включення до плану санації. Також зазначає, що у зв'язку з відсутністю акту незалежної оцінки ринкової вартості запропонованих до продажу активів боржника відсутня можливість встановити їх реальну вартість, що суперечить ч.1 ст.20 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Звертає увагу, що план санації містить у собі умови на майбутнє, а його виконання ставиться у залежність від вирішення господарської справи про банкрутство ЗАТ "Рівненський ливарний завод", що є неприпустимим при затвердженні плану санації, який повинен виконуватися у встановлені ним строки. Просить частково скасувати ухвалу господарського суду Рівненської області від 12.10.2012 року у справі № 9/83 згідно визначених у скарзі пунктів, а справу повернути до суду першої інстанції для подальшого розгляду.
В судовому засіданні представник ТзОВ "Сігур" підтримав доводи апеляційної скарги.
Кредитор - ТОВ "Фірма "Восток" у відзиві на апеляційні скарги погоджується з доводами апелянтів та вважає ухвалу суду першої інстанції такою, що ухвалена передчасно та просить її скасувати. Зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази проведення незалежної оцінки майна, адже у справі немає звіту про оцінку майна. Вказує, що ринкова вартість майна є вищою ніж та, що зазначена в плані санації, та звертає увагу на те, що майно боржника є недооціненим. Відзначає, що згідно плану санації продаж ДП"СОК"Джерельце", як активу ВАТ"РЗТА" відбуватиметься не на конкурсних засадах.
В судове засідання представник кредитора не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Арбітражний керуючий (керуючий санацією) Гонтар Наталія Броніславівна у відзиві на апеляційні скарги з доводами апелянта не погоджується та вважає ухвалу суду першої інстанції законною та обґрунтованою, а доводи апелянтів безпідставними. Зокрема зазначає, що ч. 5 ст. 18 Закону зобов'язує керуючого санацією попередньо погоджувати план санації з органом, уповноваженим управляти державним майном, за умови наявності частки державного майна, яка перевищує 50 відсотків. Оскільки державна частка в статутному фонді ВАТ "РЗТА" становить 36,71%, відсутні законодавчі підстави для погодження Плану санації ВАТ "РЗТА" з Фондом державного майна України та Державним органом з питань банкрутства. Також зазначив, що згідно п. 4 ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" план санації вважається схваленим, якщо на засіданні комітету кредиторів таке рішення було підтримано більш як половиною голосів кредиторів - членів комітету кредиторів. Вважає що, рішення комітету кредиторів ВАТ "РЗТА" прийнято повноважним складом комітету кредиторів, члени якого були належним чином повідомлені про засідання комітету кредиторів, та з дотриманням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Вказує, що оцінка майна боржника здійснена у відповідності до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" суб'єктами оціночної діяльності, які належним чином зареєстровані та мають сертифікати суб'єктів оціночної діяльності. Матеріали про оцінку майна мають великий паперовий об'єм, а тому не долучались до матеріалів справи № 9/83. Однак можуть бути надані для огляду на вимогу кредиторів. Відтак, твердження апелянтів про відсутність оцінки майна є безпідставним. Просить відмовити в задоволенні скарг, а ухвалу місцевого господарського суду залишити без змін.
В судовому засіданні арбітражний керуючий (керуючий санацією) підтримав викладені у відзиві заперечення.
Присутній в засіданні представник кредитора - ДПІ у м. Рівне, усно підтримала доводи апелянтів та просить задоволити апеляційні скарги.
Кредитором - Державне агенство резерву України подано клопотання, в якому останній повідомляє про неможливість явки представника в судове засідання з огляду на відсутність бюджетного фінансування.
Інші кредитори не скористались правом подання відзивів на апеляційній скарги та явку представників в судове засідання не забезпечили. Про дату, час і місце судового розгляду всі учасники провадження у справі повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи поштовими повідомленнями про вручення рекомендованої кореспонденції адресатам.
Розглянувши матеріали справи, апеляційні скарги, відзиви, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної ухвали норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що у задоволенні апеляційних скарги слід відмовити, а ухвалу господарського суду Рівненської області від 12.10.2012 року у справі № 9/83 залишити без змін виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, на засіданні комітету кредиторів ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів", що відбулося 08.12.2011 року, прийнято рішення про відкриття процедури санації боржника.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 21.02.2012 року введено процедуру санації ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів" та призначено керуючого санацією боржника - арбітражного керуючого Гонтар Наталію Броніславівну.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 18.07.2012 року продовжено термін подачі Плану санації боржника на затвердження Комітету кредиторів на 4 місяці до 21.09.2012 року.
Згідно ч.2 ст. 17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" комітет кредиторів приймає рішення про схвалення плану санації.
Відповідно до вимог ст. 3-1, 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" керуючим санацією було запрошено членів комітету кредиторів ВАТ "РЗТА" прийняти участь в засіданні комітету кредиторів боржника 07.09.2012р., за адресою м.Рівне, вул.Гагаріна, 57, з порядком денним засідання - розгляд та затвердження плану санації ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів".
Всі члени комітету кредиторів були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення зборів комітету кредиторів 07.09.2012 р., що підтверджується копіями листів-повідомлень, направлених на адреси членів комітету кредиторів та квитанціями відділення зв'язку про таке направлення (т. 30 а.с.52-55).
Згідно протоколу №11 засідання комітету кредиторів ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів" від 07.09.2012р. на засіданні комітету кредиторів були присутні представники:
1) ВАТ "Лізингова компанія "Украгромашінвест" - 463 голоси;
2) Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області ДПС - 777 голоси;
3) Управління пенсійного фонду України в м.Рівне - 1300 голосів;
4) арбітражний керуючий Гонтар Н.Б. з правом дорадчого голосу;
5) Фонду державного майна України.
Присутніми на засіданні комітету кредиторів 07.09.2012р. членами комітету кредиторів одноголосно затверджено порядок денний засідання 07.09.2012р.:
1. Попереднє ознайомлення та обговорення Плану санації ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів".
За результатами обговорення даного питання одноголосно постановили:
1. Всім членам комітету кредиторів узгодити із своїм керівництвом всі питання щодо прийняття рішення про схвалення Плану санації, та в термін до 10.09.2012р. подати свої пропозиції та зауваження керуючому санацією.
2. Членам комітету кредиторів узгодити питання залишення СОК "Джерельце" в складі майна, що підлягає відчуженню згідно до плану санації із врахуванням пропозиції Рівненської районної ради.
3. Керуючому санацією провести 11.09.2012 року о 14:00 год. засідання Комітету кредиторів по питанню "Схвалення плану санації ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів".
На виконання рішення комітету кредиторів ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів" від 07.09.2012р., 11.09.2012р. проведено засідання комітету кредиторів ВАТ "РЗТА" (протокол №12 від 11.09.2012р., Том 30, а.с.45-50).
На засіданні комітету кредиторів 11.09.2012р. були присутніми наступні представники:
1) ВАТ "Лізингова компанія "Украгромашінвест" - 463 голоси;
2) Управління пенсійного фонду України в м.Рівне - 1300 голосів.
3) Представник трудового колективу - з правом дорадчого голосу;
4) Керуючий санацією Гонтар Н.Б. - з правом дорадчого голосу.
До порядку денного засідання комітету кредиторів 11.09.2012р. включено питання щодо схвалення плану санації Відкритого акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів".
За результатами обговорення питання включеного до порядку денного засідання комітету кредиторів 11.09.2012р. присутніми на засіданні комітету кредиторів членами комітету кредиторів одноголосно прийнято рішення :
1. Схвалити План санації Відкритого акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів".
2. Голові комітету кредиторів клопотати перед господарським судом Рівненської області про затвердження Плану санації Відкритого акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів".
3. Арбітражному керуючому подати до господарського суду Рівненської області по справі №9/83 клопотання про затвердження Плану санації Відкритого акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів".
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією зобов'язаний подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника, крім випадків, передбачених цим Законом.
План санації розглядається комітетом кредиторів, який скликається керуючим санацією в чотирьохмісячний строк з дня винесення господарським судом ухвали про санацію, якщо інше не передбачено цим Законом.
План санації вважається схваленим, якщо за нього на засіданні комітету кредиторів таке рішення було підтримано більш як половиною голосів кредиторів - членів комітету кредиторів.
З рішення комітету кредиторів про схвалення Плану санації ВАТ "РЗТА" вбачається, що його підтримано одноголосно присутніми на засіданні комітету кредиторів 11.09.2012р. членами комітету кредиторів ( 463 голоси - ВАТ "Лізингова компанія "Украгромашінвест"та 1300 голосів - Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне).
Представник члена комітету кредиторів-ДПІ у м.Рівному не був присутнім на засіданні комітету кредиторів 11.09.2012р., хоча був повідомлений про дату, час та місце проведення засідання на засіданні комітету кредиторів ВАТ "РЗТА", що відбулося 07.09.2012р.
Як вбачається з матеріалів справи представник члена комітету кредлиторів- Державного агентства резерву України не був присутнім ні на засіданні комітету кредиторів 07.09.2012р., ні на засіданні комітету кредиторів 11.09.2012р., хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення вказаних засідань комітету кредиторів. В підтвердження належного повідомлення Державного агентства резерву України про дати, час та місце проведення засідань комітету кредиторів ВАТ "РЗТА" 07.09.2012р. та 11.09.2012р. в матеріалах справи наявна копія листа-повідомлення з копією квитанції, направленого на адресу Державного агентства резерву України з якого вбачається запрошення на засідання комітету кредиторів по справі №9/83, яке відбудеться 07.09.2012р. за адресою вказаною в листі та надано копію телетайпограми з повідомленням про те, що в засіданні Комітету кредиторів від 07.09.2012р. оголошено перерву до 11.09.2012р., переданої Державному агентству резерву України (отримано 14:55 10.09.2012р. юридичним відділом Державного агентства резерву України, Кисіль Галиною В'ячеславівною, Сущук Тетяною Іванівною) (Том 30 а.с.55, 56).
Крім того, на підтвердження позиції Державного агентства резерву України щодо Плану санації ВАТ "РЗТА", керуючим санацією ВАТ "РЗТА" надано суду лист Державного агентства резерву України за підписом в.о. Голови Косіченка М.П., адресований на адресу господарського суду Рівненської області, з якого вбачається, що за результатами розгляду Плану санації ВАТ "РЗТА" Держрезерв України повідомляє, що зауважень до поданого плану санації ВАТ "РЗТА" не має.
З огляду на вище викладене колегія суддів погоджується з тим що, рішення комітету кредиторів ВАТ "РЗТА" прийнято повноважним складом комітету кредиторів, члени якого були належним чином повідомлені про засідання комітету кредиторів 11.10.2012 року, та у відповідності до положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Схвалений комітетом кредиторів План санації ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів" складається з "Загальних положень" та 6-ти Розділів, а саме:
Розділ 1. Загальна характеристика ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів".
Розділ 2. Аналіз фінансово-майнового стану ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів".
Розділ 3. Структура кредиторської та дебіторської заборгованості ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів".
Розділ 4. Аналіз імовірності ліквідації боржника, її соціальні наслідки .
Розділ 5. Заходи щодо відновлення платоспроможності ВАТ "РЗТА", розрахунок необхідних коштів для реалізації цих заходів.
Розділ 6. Прогноз соціально-економічних наслідків проведеної санації.
Вказані Розділи розділені на 33 підпункти, що містяться на 113 аркушах. Також до структури Плану санації входять додатки. Текст Плану санації містить таблиці, графіки, схеми.
Відповідно до п.1 ст.18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" план санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів за їх наявності, строк та черговість виплати боржником боргу кредиторам, строк відновлення платоспроможності боржника. Заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містять план санації, можуть бути:
- реструктуризація підприємства;
- перепрофілювання виробництва;
- закриття нерентабельних виробництв;
- відстрочка та (або) розстрочка платежів або прощення частини боргів, про що укладається мирова угода;
- ліквідація дебіторської заборгованості;
- реструктуризація активів боржника;
- продаж частини майна боржника;
- інші способи відновлення платоспроможності боржника.
Як вбачається з плану санації ВАТ "РЗТА" за результатами проведеного керуючим санацією аналізу дебіторської та кредиторської заборгованості ВАТ "РЗТА" за період з 2003 року по 31.08.2012 року було отримано результати, що загальна величина кредиторської заборгованості становить 22 509 674,23 грн., тоді як сума дебіторської заборгованості складає 43 472 200 грн., що фактично в 2 рази більше за кредиторські вимоги.
Крім того, за результатами проведення незалежної оцінки майна ринкова вартість основних засобів ВАТ "РЗТА" становить 6 449000,00 грн.
Посилання апелянтів на відсутність оцінки майна судом до уваги не приймається з огляду на те, що така оцінка дійсно проводилась керуючим санацією із залученням сертифікованих суб'єктів оціночної діяльності та зважаючи на значний об'єм матеріалів оцінки, остання не долучалась до матеріалів справи.
Враховуючи весь внутрішній потенціал ВАТ "РЗТА" планом санації з метою відновлення платоспроможності підприємства передбачено наступні заходи: перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв; ліквідація дебіторської заборгованості; продаж частини майна боржника.
Згідно плану санації ВАТ "РЗТА" суть перепрофілювання діяльності ВАТ "РЗТА" полягає в тому, що підприємство з виробничого напрямку перепрофільовується на надання послуг у сфері управління капіталом. Тобто, підприємство акумулюватиме в своєму віданні, будучи засновником, акціонером та юридичною особою, яка володіє пакетом акцій, активи підприємств, які створені за участі ВАТ "РЗТА". Основним джерелом доходу підприємства буде отримання коштів у вигляді дивідендів від акцій, чи частки прибутку Товариства.
З метою відновлення платоспроможності ВАТ "РЗТА" в плані санації передбачається проведення закриття нерентабельних виробничих підрозділів. Так, на підставі рішення та за погодженням з Комітетом кредиторів, ліквідації підлягають: ДП "Служба капітального будівництва та побуту" та філії, а саме: філія "Ремонтник", філія "Побут", філія "Інструмент".
Проаналізувавши всі наявні активи підприємства, які були включені до акту інвентаризації ВАТ "РЗТА" керуючим санацією в Плані санації зазначено, що придатними для відчуження є 563 одиниць основних засобів підприємства загальною ринковою вартістю без урахування ПДВ 6449000,00 грн. ( таблиця 43 том31 арк.99-104, таблиця 44 арк. 105-111).
Стосовно посилання апелянта на порушення процедури відчудження ДП СОК "Джерельце" судом відзначається наступне.
Як вбачається з плану санації, дочірнє підприємство "Санаторно-оздоровчий комплекс "Джерельце" у своїй діяльності забезпечує організацію відпочинку та лікування дітей ВАТ "РЗТА" та з Чорнобильської зони. Вказаний актив боржника являється цілісним майновим комплексом, характеристика майна якого наведена в табл. 44. З метою збереження ДП "СОК "Джерельце", реагуючи на звернення Фонду державного майна України, Рівненської районної ради (листи № 04-12/478р. від 05.09.2012 р., № 11-04-03418 від 05.09.2012 р. з долученим до нього рішенням Рівненської районної ради № 844 від 28.05.2009 р.) та протокольне доручення комітету кредиторів № 10 від 10,17 липня 2012 року, альтернативним варіантом процедури передачі ДП СОК "Джерельце" в комунальну власність є проведення викупу Рівненською районною державною адміністрацією. Відчудження активів, що були внесені засновником на баланс ДП СОК "Джерельце" буде проведено за сумою визначеною незалежною експертизою. Виплата суми Рівненською районною державною адміністрацією буде проводитися згідно графіку рівними частками в розстрочку на період 11 місяців.
Слід зазначити, що ст. 19 Закону регулюється питання продажу в процедурі санації майна боржника як цілісного майнового комплексу. Зокрема, ч. 6 ст. 19 визначає, що продаж майна боржника недержавної власності як цілісного майнового комплексу провадиться на відкритих торгах, якщо інше не передбачено планом санації.
Тобто, в даному випадку план санації передбачає інший порядок відчудження цілісного майнового комплексу ДП СОК "Джерельце" з огляду на те, що даний об'єкт відноситься до соціальної інфраструктури та з урахуванням звернень держорганів і протокольного доручення комітету кредиторів. Таким чином, порушень Закону в даному випадку судом не вбачається.
Згідно даних, що подані в таблиці 48 на балансі підприємства рахується дебіторська заборгованість на суму 43 472 200,42 грн. стягнення якої передбачено планом санації.
Як вбачається з Плану санації згідно запланованих заходів, ВАТ "РЗТА" в термін 11 місяців (жовтень 2012 року - серпень 2013 року) буде спроможним погасити в повному обсязі конкурсні та поточні вимоги до підприємства.
Пунктом 6.2 розділу 6 плану санації передбачено, що для погашення кредиторських вимог будуть залучатися наступні джерела грошових коштів: сума орендної плати, кошти отримані від реалізації майна, дебіторська заборгованість. Виплати кредиторам будуть проводитися пропорційно сумі коштів, що надходитиме на санаційний рахунок в черговості затвердженою ухвалою господарського суду Рівненської області по справі 9/83 від 02.10.2008 року та згідно черговості встановленої ст.31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Також з санаційного рахунку кожного місяця буде проводитися оплата поточних витрат пов'язаних з веденням процедури санації та діяльністю самого підприємства.
Графік погашення конкурсних вимог ВАТ "РЗТА" відображено в таблиці 51 плану санації ( арк.126,127 том31).
Поточні вимоги згідно плану санації будуть гаситися відповідно до графіку відображеного в таблиці 52 ( арк.128, том 31).
В Розділі 6 "Прогноз соціально-економічних наслідків проведення санації" розкривається, що станом на дату подання плану санації на затвердження комітету кредиторів подано "Проміжний баланс", згідно до якого за результатами оцінки та акумулювання всіх джерел фінансування, активна частина балансу має наступну структуру:
- основні засоби - 6449,00 тис. грн.;
- довгострокові фінансові інвестиції - 11709,00 тис. грн.;
- дебіторська заборгованість - 43472,20 тис. грн..
Всього на суму 61630,20 тис. грн.
В жовтні 2012р. планується провести погашення витрат по веденню справи та судові витрати, що відносяться до першої черги погашення, заборгованість по заробітній платі, другу чергу погашення та частину третьої черги погашення всього на 3548,22 тис. грн.
В листопаді 2012р. планується повністю закрити третю чергу погашення та частину четвертої черги погашення всього на 4383,64 тис. грн.
Враховуючи зазначене, станом на 01.12.2012р. непогашених конкурсних вимог кредиторів має залишитися на суму 2659,32 грн., які, згідно Плану санації ВАТ "РЗТА" повністю закриються в березні 2013 року за рахунок поступлень частини дебіторської заборгованості від ЗАТ "Рівненський ливарний завод" в сумі 2500,00 тис. грн.
Згідно розробленого графіку погашення поточних кредиторських вимог:
- в квітні 2013 року планується провести погашення заборгованості по другій черзі погашення та частину третьої черги погашення всього на 2270,69 тис. грн.;
- за період з травня по липень 2013 року планується повністю закрити поточні вимоги кредиторів, що відносяться до третьої черги погашення всього на 7499,99 тис. грн.;
- в серпні 2013 року планується повністю закрити поточну заборгованість в сумі 1913,18 тис. грн.;
За результатами проведеної процедури санації станом на 31.09.2013 р. планується вийти на валюту балансу в сумі 43268,02 тис. грн.
Посилання апелянта Жовтобрюха В.С., що в порушення норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" План санації не погоджено керуючим санацією з ФДМУ та державним органом з питань банкрутства, колегія суддів не приймає до уваги з огляду на наступне.
Відповідно до ч.5 ст.18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" керуючий санацією зобов'язаний попередньо погоджувати план санації боржника з органом, уповноваженим управляти державним майном, стосовно підприємства-боржника, у майні якого частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків.
Як вбачається з довідки Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області, наявної в матеріалах справи (Том 1 а.с.192) державна частка в статутному фонді ВАТ "РЗТА" становить 36,71%.
Відтак, керуючий санацією ВАТ "РЗТА" не зобов'язаний погоджувати план санації з органом, уповноваженим управляти державним майном.
Також, апелянти зазначають, що план санації ВАТ "РЗТА" схвалений нелегітимним складом комітету кредиторів ВАТ "РЗТА", тобто не половиною голосів кредиторів - членів комітету кредиторів; у незаконний спосіб та з порушенням норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Суд першої інстанції в даному випадку вірно зазначив, що відповідно до п.9 ст.16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" рішення комітету кредиторів вважається прийнятим більшістю голосів кредиторів, якщо за нього проголосували присутні на комітеті кредитори, кількість голосів яких визначається відповідно до ч.4 цієї статті. Частиною 4 ст.16 Закону визначено, що кредитори мають на зборах кредиторів кількість голосів, пропорційну сумі вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів, кратній тисячі гривень. Тобто, при прийнятті рішення комітетом кредиторів береться до уваги більшість голосів не списочного складу комітету кредиторів, а тих які були присутні на засіданні комітету кредиторів. Зазначене відповідає вимогам пункту 9 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" де чітко вказано, що рішення комітету кредиторів вважається прийнятим більшістю голосів кредиторів, якщо за нього проголосували присутні на комітеті кредитори.
Оскільки комітетом кредиторів ВАТ "РЗТА" було дотримано порядок схвалення плану санації та подання на затвердження до господарського суду, суд першої інстанції затвердив план санації ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів" з дотриманням вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до п.6 ст.18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі схвалення комітетом кредиторів плану санації, який передбачає більший строк санації боржника, ніж початково встановлений, господарський суд продовжує строк санації, якщо є підстави вважати , що продовження строку санації і виконання плану санації приведе до відновлення платоспроможності боржника.
Колегія суддів погоджується з висновоком місцевого суду про продовження строку санації ВАТ "РЗТА" до 31.08.2013 року та термін повноважень керуючого санацією Гонтар Н.Б., оскільки така необхідність виходить з плану санації ВАТ "РЗТА", яким передбачено виконання заходів щодо відновлення платоспроможності боржника в строк до 31.08.2013 року.
Згідно п.3 ст.12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" заходи щодо забезпечення вимог кредиторів діють відповідно до дня введення процедури санації і призначення керуючого санацією або до винесення постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора, або до затвердження судом мирової угоди, або до дня винесення ухвали про відмову у визнанні боржника банкрутом.
Згідно чинного законодавства під забезпеченням кредиторських вимог розуміють накладення арештів, заборон на відчуження, обмежень стосовно вчинення будь-яких дій з майном.
Відповідно до п.1 ст.20 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що з метою відновлення платоспроможності боржника та задоволення вимог кредиторів план санації може передбачати продаж частини майна боржника на відкритих торгах. Керуючий санацією після проведення інвентаризації та оцінки майна боржника має право почати продаж частини майна боржника на відкритих торгах. Заходи до забезпечення вимог кредиторів стосовно частини майна боржника, яка підлягає продажу згідно з планом санації, скасовуються ухвалою господарського суду.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня винесення ухвали про санацію боржника, арешт на майно боржника та інші обмеження дій боржника щодо розпорядження його майном, можуть бути накладені лише господарським судом в межах процедури санації.
Рішення щодо накладення арештів чи будь-яких інших обмежень дій щодо розпорядження майном ВАТ "РЗТА" господарським судом Рівненської області в межах процедури санації, не накладалися.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що з метою забезпечення належного виконання плану санації ВАТ "Рівненський завод тракторних агрегатів" підлягають скасуванню:
- арешт нерухомого майна від 31.01.2008 року за № 6502919 накладений згідно постанови ВДВС Рівненського МУЮ від 24.01.2008 року;
- арешт нерухомого майна від 01.02.2008 року за № 6512846 накладений згідно до постанови ВПВР ГУЮ в Рівненській області про накладення заборони № 142/08 від 30.01.2008 року;
- заборона на рухоме майно від 01.02.2008 року за № 6513043 накладена згідно постанови ВПВР ГУЮ в Рівненській області про накладення заборони № 142/08 від 30.01.2008 року;
- арешт рухомого майна від 03.04.2012 року за № 12354063 накладений згідно постанови ВДВС Рівненського МУЮ про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження № 29749593 від 16.01.2012 року.
Відповідно до ст.93 Податкового Кодексу України майно платника податків звільняється з податкової застави з дня:
- отримання органом державної податкової служби підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку;
- визнання податкового боргу безнадійним;
- прийняття відповідного рішення судом у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства;
- отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження;
З матеріалів справи вбачається, що станом на 10.10.2012 року в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, про податкові застави містяться наступні записи :
- за № 57-811, що зареєстровано 08.09.2000 року міститься архівний запис про накладення ДПІ у м.Рівне податкової застави на все майно та майнові зобов'язання боржника;
- за № 11270213, що зареєстровано 08.06.2011 року міститься запис про накладення ДПІ в Рівненському районі податкової застави на будь-яке майно боржника.
За таких обставин суд першої інстанції підставно звільнено з податкової застави наступні активи ВАТ "РЗТА":
- податкової застави, що зареєстрована 08.09.2000 року за №57-811, накладена ДПІ в м. Рівне на все майно та майнові зобов'язання боржника;
- податкової застави, що зареєстрована 08.06.2011 року за № 11270213, накладена ДПІ в Рівненському районі на будь-яке майно боржника.
Отже, з огляду на викладене вище, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що ухвала господарського суду Рівненської області від 12.10.2012 року відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для її скасування немає. Зазначені в апеляційних скаргах доводи скаржників не обґрунтовані та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування чи зміни оскаржуваної ухвали.
Керуючись ст..ст. 99, 101, 103, 105, 106 ГПК України, суд-
1. Апеляційні скарги кредитора Жовтобрюха В.С. від 17.10.2012 р. та кредитора ТзОВ "Сігур" від 05.11.2012 р. залишити без задоволення.
2. Ухвалу господарського суду Рівненської області від 12.10.2012 року у справі № 9/83 залишити без змін.
3. Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку.
Головуючий суддя Тимошенко О.М.
Суддя Саврій В.А.
Суддя Огороднік К.М.