Провадження № 2-а/2508/7001/2012р. Справа № 2508/5248/2012 р.
іменем України
17 жовтня 2012 р. смт. Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Бузунко О.А, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності відповідачів незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,-
встановив:
19 червня 2012 року позивач звернувся до Козелецького районного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області, Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації про:
визнання незаконними дії та бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області щодо ненарахування і невиплати додаткової пенсії в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком та підвищення до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати як особі, віднесеної до 4-ї категорії, нарахування і виплата яких передбачена статтями 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ з наступними змінами та доповненнями, з урахуванням рішень Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 і від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (далі - Закон № 796), та зобов'язання здійснити перерахунок зазначених вище виплат в межах строку звернення до суду;
визнання незаконними дії та бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації щодо ненарахування і невиплати щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 30 процентів від мінімальної заробітної плати як особі, віднесеної до 4-ї категорії, нарахування і виплати яких передбачені статтею 37 Закону № 796 та зобов'язання здійснити перерахунок зазначених вище виплат в межах строку звернення до суду.
Ухвалою Козелецького районного суду Чернігівської області було відкрито провадження у справі.
13 серпня та 17 жовтня 2012 року до суду надійшли заперечення на адміністративний позов від відповідачів.
Справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що позивач належить до 4-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області, отримує пенсію за віком та має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподяну здоровю, відповідно до Закону № 796 у розмірі 5% прожиткового мінімуму.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області, йому відповідно до ст. 37 Закону № 796 та Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 20 вересня 2005 року № 936 та Постанови Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 26 липня 1996 року № 836 виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 1,60 грн.
Питання, повязані зі здійсненням виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюються:
ст. 37 Закону № 796, згідно з якою громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати;
ст. 39 Закону № 796, відповідно до якої пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю, підвищується у розмірі однієї мінімальної заробітної плати;
ст. 51 Закону № 796, згідно з якою особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» зі змінами, внесеними 14 червня 2011 року, у 2011 році норми і положення статей 39, 51 Закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» у 2012 році норми і положення статей 37, 39, 51 Закону також застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. З аналізу наведених норм вбачається, що визначення порядку та розміру виплат вказаній категорії громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
На виконання вказаних приписів Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» від 6 липня 2011 року № 745 (далі - Постанова № 745), яка набрала чинності 23 липня 2011 року та діяла до 1 січня 2012 року. З 1 січня 2012 року діє Постанова Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Постанова № 1210). Тобто, положення статей 39, 51 Закону можуть застосовуватися до 22 липня 2011 року включно. Із 23 липня 2011 року правомірність дій суб'єктів владних повноважень може бути перевірена на відповідність вимогам Законів України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та Постановам № 745, № 1210, проте такої позовної вимоги не заявлено.
Положення статті 37 Закону застосовувалися до 31 грудня 2011 року включно. З 1 січня 2012 року правомірність дій суб'єктів владних повноважень щодо виплати щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства може бути перевірена на відповідність вимогам Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та Постанови № 1210, проте такої позовної вимоги також не заявлено.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами; для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При розгляді справи судом встановлено, що відповідач Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області нараховував та виплачував щомісячну грошову допомогу позивачу за період з 19 грудня 2011 року по 31 грудня 2011 року всупереч вимогам ст. 37 Закону № 796, з огляду на що дії відповідача по нарахуванню та виплаті вищезазначеної допомоги за вказаний період визнаються неправомірними, відповідача Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області має бути зобов'язано провести перерахунок та виплату позивачу щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства за період із 19 грудня 2011 року по 31 грудня 2011 року (з урахуванням виплачних сум), тобто в межах строку звернення до суду.
Згідно зі ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Позовні вимоги до Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації щодо нараховування та виплати щомісячної грошової допомоги позивачу на підставі ст. 37 Закону № 796 за період з 1 січня 2012 року по 19 червня 2012 року належить залишити без розгляду на підставі ст.ст. 99, 100 КАС України.
Враховуючи дату звернення до суду, в розумінні ст.ст. 99, 100 КАС України позивач є таким, що також пропустив строк звернення за захистом порушеного права щодо визнання незаконними дії та бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області щодо ненарахування і невиплати додаткової пенсії в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком та підвищення до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати як особі, віднесеної до 4-ї категорії, нарахування і виплата яких передбачена статтями 39, 51 Закону № 796, та зобов'язання здійснити перерахунок зазначених вище виплат в межах строку зверненння до суду. Аналіз позовної заяви та доданих до неї документів не дає підстави суду дійти висновку про поважність причин пропуску строку звернення до суду, з огляду на що відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов належить залишити без розгляду.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачами обставини, дійшовши висновку про наявність достатніх підстав для прийняття постанови у скороченому провадженні, керуючись ст.ст. 37, 39, 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 6, 8, 70, 71, 86, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати незаконними дії і бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 за період з 19 грудня 2011 року по 31 грудня 2011 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 30 процентів від мінімальної заробітної плати.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області провести перерахунок та здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 19 грудня 2011 року по 31 грудня 2011 року, у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати (враховуючи розмір мінімальної заробітної плати, встановленої в згаданому періоді), з урахуванням фактично виплачених коштів.
Адміністративний позов до Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області стосовно визнання незаконними дії та бездіяльності Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо ненарахування і невиплати додаткової пенсії в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком та підвищення до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати як особі, віднесеної до 4-ї категорії, нарахування і виплата яких передбачена статтями 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ з наступними змінами та доповненнями, та зобов'язання здійснити перерахунок зазначених вище виплат в межах строку звернення до суду; та щодо визнання незаконними дії та бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації стосовно ненарахування і невиплати за період з 1 січня 2012 року по 19 червня 2012 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 30 процентів від мінімальної заробітної плати як особі, віднесеної до 4-ї категорії, нарахування і виплати яких передбачені статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ з наступними змінами та доповненнями, та зобов'язання здійснити перерахунок зазначених вище виплат за період з 1 січня 2012 року по 19 червня 2012 року, - залишити без розгляду.
Особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Надіслати сторонам рекомендованим листом із повідомленням копії даної постанови не пізніше наступного дня з часу її прийняття.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Бузунко О.А.