04 квітня 2012 р. Справа № 2а/0470/11461/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рищенко А. Ю.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості у сумі 782, 34 грн., -
13.09.2011 року Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 стягнення заборгованості у сумі 782, 34 грн.
Вимоги свої позивач обґрунтовує тим, що відповідач несвоєчасно сплатив суму страхових внесків за період з 01 жовтня 2010 року по 31 грудня 2010 року, тому його заборгованість станом на 01.09.2011 року складає - 782, 34 грн.
Просить суд стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на користь Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області заборгованість по страховим внескам на загальну суму 782, 34 грн. за період з 01 жовтня 2010 року по 31 грудня 2010 року.
У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляд справи.
Від представника позивача надійшла письмова заява про розгляд справи без його участі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, проте надав письмові заперечення проти позову, відповідно до яких стверджував про те, що ним було прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності та при сплаті єдиного податку в жовтні місяці провів оплату єдиного податку через Криничанське відділення ПриватБанку в сумі 300, 00 грн., в тому числі доплата за жовтень - 100 грн. та наступна оплата єдиного податку за листопад - 200, 00 грн., що підтверджується квитанцією № 698.101.8 від 20.10.2010 року. А тому вимоги Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області є протиправними та не підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним у задоволенні позову відмовити повністю з наступних підстав.
24.03.2005 року Криничанською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області здійснено державну реєстрацію Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, ідентифікаційний код - НОМЕР_1. Це підтверджується копією Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порядок сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами) та Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, відповідно до яких на відповідача покладено обов'язки по нарахуванню, обчисленню та сплаті в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин між сторонами), страхувальники зобов'язанні сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Так, зокрема, відповідно до пп. 2.1.1 п. 2.1, п. 4 вказаної Інструкції, роботодавці - це підприємства, установи й організації, приватні підприємці - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. За ставками для платників, зазначених у пп. 2.1.1 п. 2.1 Інструкції, - 32 відсотки суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників.
Відповідно до п. 4 Закону України «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин між сторонами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії порядку, визначеному цим Законом. Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення загального оподаткованого доходу, з якої сплачуються страхові внески. Враховуючи розмір мінімальної заробітної плати у 2010 році, мінімальний страховий внесок для зазначених осіб становить: у липні-вересні - 294, 82 грн., жовтні-листопаді - 301,12 грн., грудні - 306, 10 грн.
Отже, відповідно до копії Свідоцтва про сплату єдиного податку серії З № 471784 від 15.12.2009 року відповідач є платником єдиного податку, видами діяльності останнього є: 74.14 - консультації з питань комерційної діяльності та управління, 51.18 - посередництво в спеціалізованій торгівлі іншими товарами, яка є наявною в матеріалах справи.
У своїй позовній Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області зазначає, що станом на 01.09.2011 року заборгованість відповідача складає - 782, 34 грн.
Проте, позивачем не було враховано те, що 01.10.2010 року Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 було прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності фізичною особою, про що до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців внесено запис від 11.10.2010 року за № 20011914628.
Так, згідно вимог ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року № 755-VI, для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності така фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа має подати державному реєстраторові (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем із зазначенням відомостей про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог.
У разі якщо після закінчення проведення заходів щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, але не раніше закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог фізичній особі не надані у встановленому законом порядку органом державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або рішення про відмову в їх видачі, фізична особа - підприємець або уповноважена ним особа не раніше ніж через десять робочих днів з дня закінчення такого строку набуває право на подання державному реєстраторові документів, передбачених частиною десятою статті 47 цього Закону, за винятком зазначених довідок, для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням за принципом мовчазної згоди.
За наявності підстав, визначених абзацом першим цієї частини, державний реєстратор проводить державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за принципом мовчазної згоди, про що вносить відповідний запис до Єдиного державного реєстру.
Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності, зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження зазначених документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення щодо припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності із зазначенням відомостей про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог і в той самий день передати органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлення про внесення такого запису.
Повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Відомості про дату публікації повідомлення, яке містить інформацію про строк заявлення вимог кредиторів щодо фізичної особи - підприємця, яка припиняє підприємницьку діяльність, підлягають наданню органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України не пізніше наступного дня з дати публікації такого повідомлення.
Як вбачається з матеріалів справи, 12.10.2010 року відповідачем було подано заяву до Криничанської міжрайонної державної податкової інспекції про зняття з податкового обліку у зв'язку із прийняттям рішення про припинення підприємницької діяльності разом із оригіналом Свідоцтва про сплату єдиного податку серія З № 471784 від 15.12.2009 року.
На підставі заяви відповідача Криничанською міжрайонною державною податковою інспекцією 11.11.2010 року була проведена документальна позапланова виїзна перевірка фінансової діяльності відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.11.2007 року по 31.10.2010 року. У відповідності до вимог норм чинного законодавства Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 були здані щоквартальні фінансові звіти до Криничанської міжрайонної державної податкової інспекції за третій та четвертий квартали 2010 року. Також відповідач подав заяви про скасування спрощеної системи оподаткування на 2011 рік у зв'язку із припиненням своєї підприємницької діяльності.
Судом також встановлено, що 12.08.2010 року Криничанською селищною радою було прийнято Рішення «Про встановлення ставок єдиного податку для суб'єктів господарської діяльності-фізичних осіб, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи» за № 4063/У. Дане рішення було введено в дію - 01.10.2010 року. Згідно вказаного рішення ставка місячного єдиного податку відповідача як суб'єкта малого підприємництва збільшилась на 100, 00 грн. та стала дорівнювати - 200, 00 грн. в місяць. Оскільки вид діяльності по коду КВЕД - 51.18 - посередництво в спеціалізованій торгівлі іншими товарами не був внесений до вказаного рішення Криничанської селищної ради, то у відповідності до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 року № 727/98 та листа Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 23.03.02010 року № 3557 підприємець зобов'язаний платити максимальну ставку - 200, 00 грн. за місяць, якщо місцева рад не встановила ставку єдиного податку.
Отже, як зазначив відповідач, при сплаті єдиного податку в жовтні останній провів оплату єдиного податку у сумі 300, 00 грн., в тому числі: доплата за жовтень - 100, 00 грн., за листопад - 200, 00 грн. Це підтверджується копією квитанції № 698.101.8 від 20.10.2010 року. Також 20.10.2010 року відповідно до вимог чинного законодавства відповідачем була проведена сплата страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 3 квартал 2010 року в сумі 758, 46 грн., що підтверджується копією квитанції № 698.101.1 від 20.10.2010 року.
Тому, суд зазначає, що відповідно наданої копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 знаходиться у стані припинення підприємницької діяльності. Так, 11.10.2010 року держаним реєстратором було зареєстровано рішення відповідача про припинення підприємницької діяльності.
Натомість позивачем в порушення вимог чинного законодавства було направлено на адресу відповідача повідомлення-розрахунок від 04.04.2011 року за № 44 про необхідність сплати суми, що підлягає сплаті у розмірі 782, 34 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 11, 17 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Тому, суд, враховуючи протиправність дій Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області щодо нарахування новоствореної недоїмки відповідача в той час, коли останній знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності, вважає за необхідне у задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області щодо необхідності стягнення недоїмки у сумі 782, 34 грн. - відмовити повністю.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у задоволенні даного адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості у сумі 782, 34 грн. - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя А. Ю. Рищенко