Постанова від 22.11.2012 по справі 2а-11751/12/0170/13

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 листопада 2012 р. Справа №2а-11751/12/0170/13

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засіданні Ківа А.С., представника позивача -Дегтярьова С.А. довіреність №334 від 18.10.12, представників відповідача - Нагорна В.В. довіреність №б/н від 25.10.12, Крилова Л.М. довіреність №5 від 06.02.12, адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Осавіахім"

до Сектору інспектування в м. Саки та Сакському районі Євпаторійської об'єднаної державної фінансової інспекції в АР Крим

про визнання протиправними дій,

Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Осавіахім" звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Сектору інспектування в м. Саки та Сакському районі Євпаторійської об'єднаної державної фінансової інспекції в АР Крим про визнання протиправн6ими дії щодо встановлення факту порушення ТОВ "Осавіахім" абзацу 4 підпункту 3 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 №256 "Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва", яке виявилося в ненадані довідки, виданої органом, який зареєстрував договір оренди земельної частки (паю), відповідно до постанови кабінету Міністрів України від 24.01.2000 №119 "Про затвердження Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю)", визначеного у довідці зустрічної звірки питання законності отримання частки компенсації за посів озимих культур врожаю 2008 року в ТОВ "Осавіахім" за період з 01.01.2008 по 30.06.2011.

Представник позивача наполягав на задоволенні адміністративного позову.

Представники відповідача заперечували проти позову.

Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 №2939-ХП (далі Закон №2939) державна контрольно-ревізійна служба діє при Міністерстві фінансів України і підпорядковується Міністерству фінансів України.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідно до плану контроль-ревізійної роботи сектору у м.Саки та Сакському районі ЗР КРВ на Ш квартал 2011 року була проведена ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Сакської районної державної адміністрації АР Крим за період з 01.01.2008 по 30.06.2010.

В ході ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності з метою дослідження відповідних документів, які подані ТОВ «Осавіахім» на районну комісію управління агропромислового розвідку райдержадміністрації для отримання бюджетних коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, на підтвердження достовірності в них даних, було проведено зустрічну звірку в ТОВ «Осавіахім» по питанню законності отримання частки компенсації за посів озимих культур врожаю 2008 року коштів за рухом Державного бюджету.

За результатами зустрічної звірки КРУ склало довідку, в який встановило, що відповідно до наданих документів підтверджено, що загалом ТОВ «Осавіахім» отримано державної підтримки виробництва продукції рослинництва 91500,00 грн. в 2008 році. Для отримання коштів ТОВ «Осавіахім» було подані документа на посів озимої пшениці врожаю 2008 року на земельній ділянці Митяєвської сільської ради площею 915 га.

Проте зустрічною звіркою встановлено, що станом на 10.03.2008 на момент надання заяви в комісію УАПР Сакської РДА ТОВ «Осавіахім» було укладено договорові на земельні ділянки площею 756,45 га. Підтверджуючи документа на використання земельних ділянок площею 158,55 га (915-756,45) зустрічній звірці ТОВ «Осавіахім» не надано.

На підставі вищевикладеного встановлено, що ТОВ «Осавіахім» в 2008 році надані в Управління АПР Сакської РДА документи в яких були недостовірні данні, необґрунтовано отримані кошти ТОВ «Осавіахім» за рахунок державного бюджету на загальну суму 15855,00 грн.

17.10.2011 на адресу Управління АПР Сакської РДА була спрямована письмова вимога, якою РДА зобов'язана виставити рахунок на повернення незаконно отриманих коштів державного бюджету ТОВ «Осавіахім», дотацію за 1 га посівів озимих культур під врожай 2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 №256 в сумі 15855,00 грн.

Листом від 14.11.2011 Сакська РДА повідомило КРУ про спрямування на адресу ТОВ «Осавіахім» вимоги про повернення грошових коштів в сумі 15855,00 грн., яки були повернуті у повному обсязі 07.11.2011 платіжним дорученням №2557.

ТОВ «Осавіахім» вважає дії Сектору інспектування в м.Саки та Сакському районні Євпаторійської об'єднаної державної фінансової інспекції щодо встановлення факту порушення ТОВ «Осавіахім» абзацу 4 підпункту 3 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 №256 протиправними.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Досліджуючи обставини даної справи судом встановлено, що порядок використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджету для державної підтримки виробництва продукції рослинництва врегульований постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 №256 (далі - Порядок №256).

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 №86 було встановлено, що використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва за програмою "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка продукції рослинництва", здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 р. N 256 (Офіційний вісник України, 2007 р., N 14, ст. 515, N 55, ст. 2223). Також цією постановою до Порядку №256 були внесені відповідні зміни.

На час прийняття вказаної Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 №86 діяв Закон України «Про Кабінет Міністрів України» від 21.12.2006 №514-У, відповідно до статті 56 якого Постанови Кабінету Міністрів України, що визначають права і обов'язки громадян, набирають чинності не раніше ніж з дня їх опублікування.

Судом встановлено, що Постанова Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 №86 була опублікована в газеті «Урядовий кур'єр» N43, 05.03.2008.

На підставі наведеного суд вказує, що зміни до Порядку №256 набули чинності з моменту офіційного опублікування Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 №86 - 5 березня 2008 року, а тому застосовує до спірних правовідносин.

Згідно пункту 5 Порядку №256 для визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій утворюють комісію, до складу якої входять начальник управління (голова комісії), по одному представнику відповідного фінансового органу, органів державної контрольно-ревізійної служби, державної податкової служби і державної статистики, державної насіннєвої інспекції та державної станції захисту рослин, голова асоціації фермерів, представник ради сільськогосподарських підприємств (далі - комісія).

Наказом управління агропромислового розвідку Сакської РДА від 01.03.2008 №13 утворена комісія до складу якої увійшли начальник управління, заступник начальника, начальник відділу реформування, економіки та бухгалтерському обліку, по одному представнику державної податкової служби, органів державної контрольно-ревізійної служби, голова асоціації фермерів, державної насіннєвої інспекції, управління державного казначейства ГУДК в АР К, державної інспекції захисту рослин, державної статистики, районного відділу земельних ресурсів.

Згідно пункту 6 Порядку №256 заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства - юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності та сфери управління, включаючи навчальні та навчально-дослідні господарства аграрних вищих навчальних закладів, професійно-технічних навчальних закладів, наукових і науково-дослідних установ, селекційно-дослідних та державних сортодослідних станцій, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, льон-довгунець і коноплі на тресту, крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами, Пенсійним фондом України (далі - сільськогосподарські підприємства).

Заявка подається до комісії на озимі культури до 1 квітня, на ярі культури - до 1 липня.

10.03.2008 ТОВ «Осавіахім» до комісії в УПАР Сакської РДА подана заявка на отримання бюджетних коштів на озимі культури.

Частиною 3 пункту 6 Порядку №256 зазначено, що до заявки додаються:

1) на озимі культури - звіт про хід збирання урожаю та проведення інших польових робіт на ____________ 200_ р. (форма N 7-сг), спеціалізовані бухгалтерські форми первинного обліку N 118 "Акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, отрутохімікатів і гербіцидів" та N 119 "Акт витрат насіння і садивного матеріалу";

3) засвідчені в установленому порядку копії документів, а саме:

довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України;

звіту про фінансові результати за попередній рік;

видану Центром державного земельного кадастру довідку про розмір площі земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності, постійному користуванні чи оренді, та/або видану органом, який зареєстрував договір оренди земельної частки (паю) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 р. N 119 "Про затвердження Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю)" (Офіційний вісник України, 2000 р., N 4, ст. 113), довідку про розмір площі земельних часток (паїв);

довідки відповідних органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України;

4) письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі невиконання умов продажу продовольчої пшениці та жита на організованому аграрному ринку, встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання та/або нецільового використання (у разі неповернення коштів у зазначений строк нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення). При цьому в разі виявлення зазначених фактів такому сільськогосподарському підприємству припиняється надання будь-якої державної підтримки протягом поточного та трьох наступних бюджетних періодів.

Судом встановлено, що ТОВ «Осавіахім» разом з заявкою були додані наступні документи:

звіт про хід збирання урожаю та проведення інших польових робіт на 01.12.2007 (форма N 7-сг), спеціалізовані бухгалтерські форми первинного обліку N 118 "Акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, отрутохімікатів і гербіцидів" від 12.10.2007 та N 119 "Акт витрат насіння і садивного матеріалу" від 12.10.2007;

засвідчені в установленому порядку копії довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України; звіту про фінансові результати за попередній рік;

довідки відповідних органів державної податкової служби від 14.03.2007 та Пенсійного фонду України від 14.03.2007 про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України;

письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі невиконання умов продажу продовольчої пшениці та жита на організованому аграрному ринку, встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання та/або нецільового використання.

Разом з тим судом встановлено, що замість передбаченої абзац четвертий підпункту 3 пункту 6 Порядку №256 довідки про розмір площі земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності, постійному користуванні чи оренді, виданої Центром державного земельного кадастру, та/або органом, який зареєстрував договір оренди земельної частки (паю), ТОВ «Осавіахім» на підтвердження розміру площі земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності, постійному користуванні чи оренді, були надані:

довідка Сакського районного відділу земельних ресурсів від 23.01.2008 №10-20-34/179,

довідка Сакського районного відділу земельних ресурсів від 11.03.2008 №10-20-34/818,

лист землевпорядного проектного підприємства «Корван» від 12.03.2008 №60.

Як зазначено в частині 4 пункту 6 Порядку №256 відсутність одного із документів, визначених у цьому пункті, позбавляє заявника права на отримання бюджетних коштів.

Проте судом встановлено, що актом обстеження посівів озимих культур під урожай 2008 року Сакського районну від 12.03.2008 комісія прийняла рішення про включення до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих культур під урожай 2008 року в обсязі 915 гектарів ТОВ «Осавіахім».

На підставі чого суд робить висновок, що суб'єктом владних повноважень - комісією УАПР Сакської РДА прийняти у якості належних додатків до заяви, що надають право сільгосппідприємству отримати державну підтримку надані позивачем довідки Сакського районного відділу земельних ресурсів від 23.01.2008, від 11.03.2008.

Зазначеними довідками посвідчено, що ТОВ «Осавіахім», згідно даних форми 6-зем станом на 10.03.2008, укладено договори оренди земельних доль (паїв) з групою 413 громадян - власників сертифікатів на право на земельну долю (пай) КСП «Агрофірма Дружба» загальною площею 1471,9 га пашні на території Митяєвської сільської ради.

Актом обстеження посівів озимих культур під урожай 2008 року комісією УАПР Сакської РДА встановлено, що ТОВ «Осавіахім» озимі культури посіяно на площі - 915 га, отримано сходи озимих культур - 915 га, стан озимої пшениці - добрий.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно Положення про відділ (управління) земельних ресурсів у районі, затвердженому наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 06.06.2007 N24, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 11.07.2007 за N796/14063, діючому на момент видання довідок ТОВ «Осавіахім», відділ (управління) земельних ресурсів у районі (далі - відділ (управління)) є територіальним органом Держземагентства, підзвітне та підконтрольне Держземагентству і відповідно Республіканському комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, головному управлінню земельних ресурсів у області. Пунктом 4 вказаного Положенням передбачені повноваження відділу (управління) земельних ресурсів в районі, зокрема:

видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, готує пропозиції щодо вдосконалення методики та порядку виконання робіт з грошової оцінки земель;

забезпечує регулювання земельних відносин, створення та ведення державного земельного кадастру;

організовує виконання землевпорядних робіт, розроблення та реалізацію плану земельно-господарського устрою;

здійснює відповідно до чинного законодавства України моніторинг земель.

Згідно глави 34 Земельного кодексу України (в редакції станом 11.03.2008) Державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.

Основними завданнями ведення державного земельного кадастру є:

а) забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки;

б) застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок;

в) запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.

Державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.1993 №15 зі змінами та доповненням, затверджене Положення про порядок ведення державного земельного кадастру. За пунктом 4 Положення ведення Державного земельного кадастру покладено на Держкомзем, комітет по земельних ресурсах і земельній реформі Республіки Крим, управління земельних ресурсів обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, відділи земельних ресурсів районних державних адміністрацій, виконавчі комітети сільських, селищних, міські Рад народних депутатів.

Таким чином на момент отримання довідки ТОВ «Осавіахім» управління земельних ресурсів Сакського району було компетентним органом з ведення Державного земельного кадастру.

Згідно наказу Державного комітету по земельних ресурсах від 03.09.1999 №83 «Про удосконалення ведення державного земельного кадастру в зв'язку з його автоматизацією» затверджені Тимчасові методичні вказівки по веденню державного земельного кадастру та визначено, що Державний реєстр земель (книги записів (реєстрації) державних актів на право приватної власності, власності, постійного користування землею та договорів оренди землі, Поземельна книга) і Державна земельно-кадастрова книга ведуться на базовому рівні - районними відділами та міськими (міста обласного значення) управліннями (відділами) земельних ресурсів Держкомзему України.

Призначенням державного земельного кадастру за статтею 194 Земельного кодексу країни є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.

Суд зазначає, що відомості з державного земельного кадастру повинні відповідати вимогам, встановленим до адміністративної інформації статтею 19-1 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 №2657-ХП, станом на час надання довідок ТОВ «Осавіахім» Сакським районним відділом земельних ресурсів. Адміністративна інформація (дані) - це офіційні документовані дані, що дають кількісну характеристику явищ та процесів, що відбуваються в економічній, соціальній, культурній, інших сферах життя і збираються, використовуються, поширюються та зберігаються органами державної влади (за винятком органів державної статистики), органами місцевого самоврядування, юридичними особами відповідно до законодавства з метою виконання адміністративних обов'язків та завдань, що належать до їх компетенції.

Загальні принципи інформаційних відносин закріплені в статті. 2 Закону України "Про інформацію", а саме - відкритість, доступність, достовірність і повнота інформації.

Достовірність інформації - це її властивість бути правильно сприйнятою, ймовірність відсутності помилок. Повнота і точність інформації - це важливі параметри, від яких залежить правильність її сприйняття отримувачем. Точність інформації відображає ступінь її близькості до істинної (об'єктивно існуючої).

У зв'язку з чим Сакський районний відділ Держкомзему як суб'єкт ведення Державного земельного кадастру повинен був надавати запитувачам повну та достовірну інформацію.

Під час розгляду справи, дослідження наданих сторонами документів, судом встановлено, що станом на 10.03.2008, дату подання заявки на отримання державних коштів в оренді ТОВ «Осавіахім» заходилось 205 земельних паїв на загальну площу 756,45 га на території Митяєвської сільської ради.

Таким чином відомості, зібрані судом та підтверджені відповідачем під час проведення зустрічної звірки, не відповідають відомостям, зазначеним у довідці Сакського районного відділу земельних ресурсів від 11.03.2008 №10-20-34/818 - 756,45 га проте 1471,9 га.

Статтею 126 Земельного кодексу України в редакції станом на 10.03.2008 було зазначено, що документом, який посвідчує право оренди земельної ділянки є договір оренди земельної ділянки, що зареєстрований відповідно до закону.

На підставі вказаного суд погоджується з висновками державної фінансової інспекції щодо не підтвердження правомірності знаходження в оренді ТОВ «Осавіахім» 158,55 га та відповідно зайво отриманих бюджетних коштів у сумі 15855,00 грн.

Відповідно до положень статті 17 Закону України від 23.02.2006 року №3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди повинні застосовувати практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

З урахуванням наведеного суд погоджується з правомірністю повернення ТОВ «Осавіахім» надмірно отриманих коштів бюджетної підтримки у сумі 15855,00 грн.

Згідно до статті 47 Закону України «Про інформацію» в редакції станом на 10.03.2008 відповідальність за порушення законодавства про інформацію несуть особи, винні у наданні інформації, що не відповідає дійсності.

Разом з тим, частиною другою статті 61 Конституції України встановлено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер. Як зазначив Конституційний Суд України у Рішенні 24 березня 2005 року N 2-рп/2005 справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Елементи права, зокрема розмірність, рівність, мораль, об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Суд звертає увагу відповідача на наступне. Згідно пункту 7 Порядку №256 саме на комісію покладений обов'язок встановлення достовірності в документах, наданих заявником, данних. Згідно пункту 7 вищевказаної постанови тільки районна комісія за результатами перевірки приймає рішення щодо включення (невключення) заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів.

Під час розгляду справи судом встановлено, що комісією були прийняті документи, подані позивачем разом з заявою на отримання бюджетних коштів, не достовірність зазначених в них відомостей не встановлювалась. Саме комісією, як суб'єктом владних повноважень, прийнято рішення про включення до реєстру та визнання за ТОВ «Осавіахім» права на отримання бюджетних коштів.

Крім того, власно недостовірність даних була породжена окремим суб'єктом владних повноважень - Сакським районним управлінням земельних ресурсів, який надав інформацію, що не є достовірною, у той час, як діючим законодавством, обов'язок формування, збереження та надання відомостей з Державного земельного кадастру був покладений районні управління земельних ресурсів.

В Рішенні Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України" наголошено на тому, що відповідне національне законодавство повинно бути чітким та узгодженим і, таким чином, відповідати вимозі "якості" закону та забезпечувати адекватність захисту від свавільного втручання у майнові права заявника; національні органи повинні дотримуватись вимоги законодавства щодо застосування підходу, який був би найбільш сприятливим для юридичних та фізичних осіб, коли національне законодавство припускає неоднозначне трактування.

За загальними критеріями для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, рішення, дії суб'єкта владних повноважень повинні бути обґрунтованими, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справ.

У даному випадку відповідачем зазначений принцип порушений - висновок про недотримання вимог Порядку №256 зроблений без дослідження усіх обставин, що спричинили отримання ТОВ «Осавіахім» зайвих коштів, не встановлені особи, з провини яких відбулося порушення.

Конституційний Суд України у пункті 2 мотивувальної частини рішення від 19.10.2009 №26-рп/2009 зазначив, що частина перша статті 55 Конституції України містить загальну норму яка означає право кожного звернутися до суду, якщо його права чи свободи порушені чи порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце ущемлення прав та свобод.

Під час розгляду справи судом встановлено, що висновки державної фінансової інспекції про порушення позивачем вимог Порядку №256 мають обов'язковий характер для ТОВ «Осавіахім». Судом встановлено, що комісією з фінансової підтримки сільгоспвиробників шляхом часткової компенсації вартості електроенергії на подачу води для поливу сільськогосподарських культур ТОВ «Осавіахім» виключено із зведеного реєстру сільгоспвиробників, які мають право на отримання фінансової підтримки. Як зазначено у протоколі від 26.09.2012 підставою для вказаних дій слугували висновки про порушення, скоєні у 2008 році - незаконне отримання 15855,00 грн. Тобто у даному випадку негативні наслідки настали для позивача у зв'язку з висновками, викладеними державною фінансовою інспекцією про порушення законодавства ТОВ «Осавіахім» у 2008 році без встановлення дійсного суб'єкту порушення.

За вказаним суд робить висновок про порушення законних інтересів позивача на зарахування його у реєстр сільгоспвиробників, що мають право на отримання фінансової підтримки, у зв'язку з протиправними висновками відповідача, безпосередньо у день засідання комісії та виключення його з реєстру.

На підставі зазначеного суд вважає адміністративні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо встановлення факту порушення ТОВ «Осавіахім» вимог Порядку №256.

Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 Кодексу адміністративного судочинства України).

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.

Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.

Під час судового засідання, яке відбулось 22.11.2012 були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України постанову складено 26.11.2012.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Визнати протиправними дії Сектору інспектування в м. Саки та Сакському районі Євпаторійської об'єднаної державної фінансової інспекції в АР Крим щодо встановлення факту порушення ТОВ "Осавіахім" абзацу 4 підпункту 3 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 №256 "Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва".

3.Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Осавіахім" судовий збір у розмірі 32,19 грн. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ольшанська Т.С.