вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
16 листопада 2012 р. (12 год. 50 хв.) Справа №2а-12632/12/0170/19
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого Кузнякової С.Ю., за участю секретаря судового засідання Устінової І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим
до Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим
про визнання неправомірною бездіяльність та спонукання до виконання певних дій.
Обставини справи: Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим, в якому просить визнати бездіяльність начальника Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим Мустафаевої Л.Н. щодо примусового стягнення заборгованості з ФОП ОСОБА_2 неправомірною, що порушує права позивача як сторони виконавчого провадження та винести рішення, яким зобов'язати начальника Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим повністю вжити всіх необхідних заходів у відповідності до Закону № 606-ХІV, щодо примусового виконання вимоги про сплату боргу № ф-292у від 08.05.2012р. на суму 4010,30 грн., виданого по відношенню до ФОП ОСОБА_2
Позовні вимоги ґрунтуються на Законі України «Про виконавче провадження» та мотивовані тим, що позивачем не здійснюються передбачені вказаним Законом заходи примусового виконання вимоги про сплату боргу № ф-292у від 08.05.2012р. на суму 4010,30 грн., виданого по відношенню до ФОП ОСОБА_2 .
Позивач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, скерував до суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника за наявними у матеріалах справи матеріалами.
Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином - судовою повісткою, про що свідчить наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 11), будь-яких клопотань та письмових заперечень на позов до суду не скерував, про поважність причин неявки суд не повідомив.
Приймаючи до уваги, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом строку, визначеного ст. 181 КАС України, враховуючи відсутність клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу за наявними у справі матеріалами за відсутності представників сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
08.05.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим було виставлено вимогу № ф-292у фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальну суму 4010,30 грн. (а.с.7)
У зв'язку із тим, що сума заборгованості, зазначена в вимозі, ФОП ОСОБА_2 сплачена не була, 25.06.2012р. Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим супровідним листом за вих. № 11198/04-08 на адресу Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим скерувало вимогу про сплату боргу від 08.05.2012р. № ф-292у на суму 4010,30 грн. до ФОП ОСОБА_2 для примусового виконання (а.с. 6 зворотній бік).
Постановою начальника Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим Мустафаєвою Л.Н. від 05.07.2012 року було відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого документа, а саме вимоги №ф-292у (а.с.6)
Посадовими особами Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим 25.10.2012 року проведено ознайомлення з виконавчим провадженням відносно боржника ФОП ОСОБА_2, за результатами чого було складено довідку про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження відносно боржника ФОП ОСОБА_2, яку було підписано головними спеціалістами відділу надходження платежів Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР О.С.Бусь та Школьніковою Н.Е. (а.с.5).
З довідки про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження відносно боржника вбачається, що відділом Державної виконавчої служби на підставі Закону України "Про виконавче провадження" було проведено наступні виконавчі дії, а саме винесено постанову про відкриття виконавчого провадження 05.07.2012 року, якою було відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого документа: вимоги №ф-292у; направлено повідомлення про примусове виконання виконавчого документу № 22641-1 від 08.08.2012р. боржнику, УПФУ та начальнику ГУ МВС України в АР Крим.
У пунктах 4, 6 довідки зазначено, що у матеріалах виконавчого провадження з метою виявлення майна, яке знаходиться у власності боржника відсутні запити: до УДАІ, до БТІ, до ДПІ, до Відділу Держкомзему, відсутні відомості про накладення арешту боржника.
Позивач, вважаючи таку бездіяльність в частині нездійснення виконавчих дій по виконавчому документу протиправною, оскільки державним виконавцем, крім відкриття виконавчого провадження, не було більше здійснено ніяких виконавчих дій відносно стягнення заборгованості з боржника, звернувся з позовом до суду.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.
"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчинюється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Законом, який визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку є Закон України "Про виконавче провадження" зі змінами та доповненнями № 606-XIV від 21.04.1999р. (далі Закон № 606).
Згідно із ст. 1 Закону № 606 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Відповідно до вимог ст. 11 Закону № 606, державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець, крім іншого, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Частина 1 ст. 25 Закону № 606 передбачає обов'язок державного виконавця прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 17 Закону № 606 примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Такими виконавчими документи серед іншого можуть бути рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення (п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону № 606).
Статтею 25 Закону № 606, зокрема частинами 1 та 2, встановлено що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про
Законом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України від 08.07.2010, № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Згідно із частиною 4 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У частині 5 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що вимога територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
Таким чином, вимога №Ф-292у від 08.05.2012 року, видана управлінням Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим, є виконавчим документом, що підлягає примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження".
А отже, при примусовому виконанні виконавчого документу - вимоги №Ф-292у від 08.05.2012 року, відповідач має діяти в порядку та способом, передбаченими Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно із ст. 27 Закону № 606 у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення, державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Стаття 32 Закону № 606 передбачені заходи примусового виконання рішень, якими є:
1) звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб;
2) звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника;
3) вилучення в боржника і передача стягувачу певних предметів, зазначених у рішенні;
4) інші заходи, передбачені рішенням.
В статті 11 Закону № 606 вказано, що держаний виконавець зобов'язаний неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача -орган публічної влади (суб'єкта владних повноважень), який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
В порядку передбаченому ст. 71 КАС України, відповідач не довів, що ним приймалися будь-які дії та заходи з примусового виконання виконавчого документу - вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим № Ф-292у від 08.05.2012р.
Підставою для визнання бездіяльності державного органу неправомірною є безпідставне невиконання останнім своїх повноважень.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 3 ст. 181 КАС України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Отже суд вказує, що відповідно до ч. 3 ст. 181 КАС України відповідачем є Відділ державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим, а тому суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії саме Відділ державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим в частині не вчинення в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» заходів щодо примусового стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованості в розмірі 4010,30 грн. по виконавчому провадженню з примусового виконання виконавчого документу - вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим № Ф-292у від 08.05.2012р.
3. Зобов'язати Відділ Державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим вчинити в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» заходи щодо примусового стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованості в розмірі 4010,30 грн. по виконавчому провадженню з примусового виконання виконавчого документу - вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим № Ф-292у від 08.05.2012р.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кузнякова С.Ю.