Ухвала від 26.11.2012 по справі 2а-13320/12/0170/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

26 листопада 2012 р. Справа № 2а-13320/12/0170/19

Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Кузнякова С.Ю., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1

до голови м. Судак Серова Володимира Миколайовича

про визнання недійсним ордера, спонукання до виконання певних дій та стягнення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до голови м. Судак Серова Володимира Миколайовича в якому просить:

- на підставі ст. ст. 49,50,59 ЖК України визнати ордер недійсним;

- зберегти за позивачем право на кімнату в комунальній квартирі на АДРЕСА_1;

- стягнути з відповідача за завдану моральну шкоду 50000,00 грн.

Відповідно до ч.2 ст.107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Пунктом 6 ч.3 ст.108 КАС України закріплено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 18 КАС України закріплено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.

Порядок обрання органів та посадових осіб місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР система місцевого самоврядування включає поміж іншого міського голову.

Частиною ч.1 ст. 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Оскільки відповідачем заявлений голова м. Судак Серов Володимир Миколайович, тобто голова Судацької міської ради АР Крим, який є головною посадовою особою органа місцевого самоврядування, то цей позов за правилами предметної підсудності не підсудний Окружному адміністративному суду Автономной Республіки Крим, а підсудний місцевому загальному суду як адміністративному.

У зв'язку з наведеним, позов ОСОБА_1 до голови м. Судак Серова Володимира Миколайовича про визнання недійсним ордеру, спонукання до виконання певних дій та стягнення підлягає поверненню позивачеві на підставі п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України.

Суд вважає за потрібне зазначити, що згідно з ч. 1 статті 21 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.

У частинах 1, 2 статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" закріплено, що місцевий суд є судом першої інстанції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності. Місцеві загальні суди розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, передбачених процесуальним законом.

Разом з тим, суд вважає необхідним звернути увагу позивача на те, що відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Згідно зі ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Частиною 3 ст. 3 вказаного Закону встановлено, що судова система забезпечує доступність до правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 1 ст. 7 цього ж Закону кожному гарантується захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.02 р. зазначено, що ч. 2 ст. 124 Конституції України передбачає право на захист судом прав юридичних та фізичних осіб, встановлює юридичні гарантії його реалізації, надаючи можливість кожному захищати свої права будь-яким, не забороненим законом способом. Суб'єкти правовідносин мають право на звернення до суду для захисту своїх прав та інтересів. Право на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.

В силу викладеного суд вважає необхідним роз'яснити позивачу його право звернутися до відповідного місцевого суду загальної юрисдикції з урахуванням вимог ст. 19 КАС України, оформивши позовну заяву відповідно до вимог ст. 106 КАС України.

Керуючись п.6 ч.3 ст.108, ст.160,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Повернути позивачеві позовну заяву із усіма доданими до неї матеріалами.

Копію ухвали надіслати ОСОБА_1.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.

У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кузнякова С.Ю.