вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
про повернення позовної заяви
22 листопада 2012 р. Справа № 2а-13186/12/0170/13
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Ольшанська Т.С., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом Євпаторійського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим
до ОСОБА_1
про примусове видворення громадянина,
Євпаторійський міський відділу Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про примусове видворення за межі України громадянина Ізраілю ОСОБА_1.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Керуючись статтею 107 Кодексу адміністративного судочинства України після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, чи немає підстав для повернення позовної заяви. Підставою для повернення позовної заяви за частиною 3 статті 108 КАС України є не підсудність справи цьому адміністративному суду.
Правила предметної підсудності дозволяють визначити, адміністративний суд якої ланки розглядатиме адміністративну справу у першій інстанції. Предметна підсудність адміністративних справ визначена статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Частиною першою статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначені справи, що підсудні місцевим загальним судам. За частиною 1 статті 21 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" від 07.07.2010 №2453-УІ місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.
15.11.2012 набрав чинність Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства"" від 16.10.2012 №5453-УІ, відповідно до якого внесені зміни до КАС України, зокрема, частину першу статті 18 доповнити пунктом 6 такого змісту:
"6) адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України".
Таким чином, з моменту набрання чинності Законом від 16.10.2012 №5453-УІ, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.
Також, під час одержання позовної заяви суд з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Згідно частини 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Судом встановлено, що за Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів" від 16.10.2012 №5459-УІ, який набув чинності 18.11.2012, внесені зміни до частини 1 статті 183-5 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищезазначеного Закону позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України подаються до адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Таким чином, на момент подання адміністративного позову в Євпаторійського міського відділу Головного Управління Державної міграційної служби в АР Крим відсутні повноваження щодо звернення до суду з адміністративним позовом про примусове видворення іноземця.
Разом з тим, суд вважає необхідним звернути увагу позивача на те, що відповідно до частини 2 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 3 статті 3 вказаного Закону встановлено, що судова система забезпечує доступність до правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами України. Відповідно до частини 1 статті 7 цього ж Закону Кожному гарантується захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.02 зазначено, що частина 2 статті 124 Конституції України передбачає право на захист судом прав юридичних та фізичних осіб, встановлює юридичні гарантії його реалізації, надаючи можливість кожному захищати свої права будь-яким, не забороненим законом способом. Кожна особа має право вільно обрати не заборонений законом спосіб захисту прав, у тому числі і судовий захист. Суб'єкти правовідносин мають право на звернення до суду для захисту своїх прав та інтересів. Право на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
В силу викладеного суд вважає необхідним роз'яснити позивачу, що на даний час право звернутися до місцевого загального суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, оформивши позовну заяву відповідно до статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, має виключно центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції..
На підставі викладеного позовна заява з усіма матеріалами підлягає поверненню позивачеві.
Керуючись пунктами 3, 6 частини 3 статті 108, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву повернути позивачу із усіма доданими до неї матеріалами.
Копію ухвали надіслати Євпаторійському міському відділу Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.
У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ольшанська Т.С.