Постанова від 29.11.2012 по справі 2а-12979/12/0170/13

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 листопада 2012 р. Справа №2а-12979/12/0170/13

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Ольшанської Т.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АРК

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості у сумі 424,68 грн.,

Обставини справи: Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АРК звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 424,68 грн..

Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про місце, час та день його проведення був повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.

Відповідач у судове засіданні не з'явився, про місце, час та день його проведення був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Суд зазначає, що відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АРК в якості платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Спеціальним Законом, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування є Закон України № 2464-VI від 08.07.2010 " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ", який набрав чинності з 01.01.2011.

Відповідно до пункту З розділу 8 Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з дня набрання чинності зазначеного закону платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, яке спричинило втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ). ЄСВ є цільовим загальнообов'язковим платежем, який збирається на всій території України в порядку, встановленому Законом Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; він не входить до системи оподаткування, податкове законодавство не регулює порядок нарахування і сплати ЄСВ (частина 2 статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Згідно з пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" страхувальник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки ЄСВ.

Згідно з частини 8 статті 9 Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за відповідний базовий звітний період (календарний місяць), не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Відповідно до частини 12 статті 9 Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Всупереч вимогам пункту 1 частини 2 статті 6, частини 8 статті 9 Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідач не в повному обсязі справив сплату ЄСВ за серпень 2011 року.

Відповідно до розрахунку суми позовних вимог щодо стягнення боргу за єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідачем склалася заборгованість в сумі 232,61 грн., з урахуванням часткової сплати заборгованості.

На суму боргу було виписано і направлено на адресу відповідача, в порядку пункту 4 статті 25 Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вимога про сплату недоїмки від 07.10.2011 № Ю-992 на суму боргу 232,61 грн., яка отримана відповідачем 22.10.2011.

Отже, позов підлягає задоволенню в частині стягнення заборгованості у сумі 232,61 грн.

Зазначена вимога була узгоджена з відповідачем у встановленому чинним законодавством порядку, проте всупереч вимогам статті 25 Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Частиною 3 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:

1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;

3) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску;

4) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

5) за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум (частина10, частина 11 статті 25 Закону № 2464).

На підставі зазначеного вище позивачем 04.10.2011 прийнято рішення № 1015 про застосування до відповідача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 155,02 грн. та пені у сумі 192,07 грн..

Заборгованість відповідачем сплачена частково у розмірі 189,23 грн., загальна сума боргу зі сплати фінансових санкцій складає 157,86 грн..

Штрафна санкції та пеня стягується у порядку, що передбачений для стягнення недоїмки.

Суд робить висновок, що для стягнення заборгованості з пені та штрафних санкцій позивач повинен по-перше спрямувати рішення, по-друге спрямувати вимогу про сплату боргу на адресу відповідача.

Так, відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску є виконавчим документом.

Таким чином, враховуючи, що звернення до суду Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АРК з адміністративним позовом про стягнення штрафних санкцій та пені є передчасними, вимоги про сплату боргу позивачем не виносились, у позивача відсутні законодавчо встановлені підстави для стягнення боргу.

За таких обставин, вимоги позивача не підлягають задоволенню. в частині стягнення штрафних санкцій та пені.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (95000, АР Крим, м. Сімферополь. АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АРК (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Дм. Ульянова, 10, МФО 824026, ЄДРПОУ 22300458, р/р37194005000115, 37194083000115 у Головному управлінні Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим) 232,61 грн. заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

3. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ольшанська Т.С.