Рішення від 28.11.2012 по справі 5015/4203/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.11.12 Справа№ 5015/4203/12

За позовом: Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал", м. Львів,

до відповідача:закритого акціонерного товариства "Завод комунального транспорту", м. Львів,

третя особа:Львівська міська рада, м. Львів,

про: стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень.

Суддя Т. Рим

За участю представників:

позивача:Коваль Р.П. -довіреність від 17.09.2012 р.,

відповідача:не з'явився.

третьої особи:Шмотолоха О.П. -довіреність №1.7 вих -97 від 27.08.2012 р.

На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" до закритого акціонерного товариства "Завод комунального транспорту" про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень. Ухвалою від 09.10.2012 року провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 24.10.2012 р. Рух справи відображено у попередніх ухвалах суду.

Позовні вимоги з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог обґрунтовуються тим, що відповідач у порушення умов договору від 22.02.2010 р. №304965 та "Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова" (затверджені рішенням Виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. №292) перевищив ліміт скиду забруднювальних речовин (заліза) в систему міської каналізації. Про зазначене позивачем в межах компетенції складено акт №4536 від 25.04.2012 р. У зв'язку з наведеним відповідачу нараховано додаткову плату за скид понаднормових забруднень у сумі 31 755,08 грн.

У зв'язку із зменшенням позовних вимог суд враховує наступне. Передбачені частиною четвертою статті 22 Господарського процесуального кодексу України права позивача збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову можуть бути реалізовані до прийняття рішення судом першої інстанції. Згідно з частиною третьою статті 55 Господарського процесуального кодексу України ціну позову вказує позивач. Суд враховує положення пункту 3.10 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", в якому зазначено, що у разі прийняття судом зміни (в бік збільшення або зменшення) кількісних показників, у яких виражається позовна вимога, має місце нова ціна позову, виходячи з якої й вирішується спір, - з обов'язковим зазначенням про це як у вступній, так і в описовій частині рішення.

В судові засідання представник відповідача не з'являвся, хоч був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 12.10.2012 р., причин неприбуття не повідомляв, проти позову у встановленому порядку не заперечив. Суд, керуючись статтею 75 Господарського процесуального кодексу України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності пояснень (заперечень) відповідача щодо заявлених позовних вимог та представника відповідача у судовому засіданні, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.

У поданих поясненнях третя особа просить позов задоволити у зв'язку з перевищенням значення концентрацій забруднень стічних вод.

Вислухавши представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд установив таке.

Між Львівським міським комунальним підприємством "Львівводоканал" та закритим акціонерним товариством "Завод комунального транспорту" 22.02.2010 р. укладено договір №304965 на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод до каналізаційної мережі (надалі -Договір). За умовами цього договору Львівводоканал (позивач у справі) надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а абонент (відповідач у справі) користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України "Про питну воду і питне водопостачання", Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України, Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання та водовідведення, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст та селищ України, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова.

У листі від 11.05.2011 р. ЗАТ "Завод комунального транспорту" просить ЛМКП "Львівводоканал" продовжити попередній договір №304965 від 22.02.2010 р. у зв'язку із затримкою виготовлення документів. У листі ЛМКП "Львівводоканал" від 13.05.2011 р. №14/1-3554-в адресованому ЗАТ "Завод комунального транспорту" зазначено, що дію попереднього договору №304965 від 22.02.2010 р. на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі продовжено до 31.05.2012 р.

На підставі проекту ліміту на скид в міську каналізацію від 31.05.2011 р. №1592 визначено ліміт №1602 від 01.06.2011 р. на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації ЗАТ "Завод комунального транспорту". ЛМКП "Львівводоканал" надано ЗАТ "Завод комунального транспорту" дозвіл скид стічних вод №3596 чинний від 01.04.2012 р. до 31.12.2012 р.

Як убачається з акту №4536 від 25.04.2012 р. представниками МКП "Льввіводоканал" здійснено відбір контрольної вибіркової проби стічних вод ЗАТ "Завод комунального транспорту" для проведення головного і контрольного хімічного аналізів.

Хіміко-бактеріологічною лабораторією позивача проведено аналіз на підставі якого складено результат вимірювань №163 від 04.05.2012 р. відповідно до п.п. 2.6, 3.2.6 Правил приймання стічних вод. Лабораторними дослідженнями зафіксовано перевищення допустимих норм якісних показників стічних вод: залізо -в 1,96 раз.

Відповідачу була надіслана претензія №4418 від 17.05.2012 р. про додаткову плату за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей на суму 86 037,28 грн. На підтвердження надіслання додано поштову квитанцію від 21.05.2012 р. В ході судового розгляду судом встановлено невірність поданого початково розрахунку, що стало підставою для перерахунку позивачем розміру плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднюючих речовин та відповідного зменшення позовних вимог.

На підставі результатів вимірювань здійснено нарахування за понаднормовий скид якісних показників стічних вод у сумі 31 755,08 грн.

При ухваленні рішення суд виходив з такого.

Між сторонами у справі виникли зобов'язання з приводу подачі води та приймання стічних вод на підставі Договору в силу пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України. Згідно зі статтею 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.

Згідно зі статтею 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. За умовами статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

На підставі укладеного з позивачем Договору відповідач користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом позивача, здійснює скид стічних вод у систему каналізації міста Львова і сплачує за надані послуги відповідно до умов договору.

Відповідно до пункту 2.4 "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002 р., підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та договору на послуги водовідведення, дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. № 292 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (надалі -Правила приймання стічних вод), які встановлюють вимоги до приймання від підприємства стічних вод міської каналізації, регламентують права та обов'язки підприємств і водоканалу, порядок визначення плати за послуги водовідведення, порядок контролю за виконанням цих правил, відповідальність та міри впливу за їх порушення. Правила приймання стічних вод є обов'язковими до виконання всіма підприємствами (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами водоканалу з водопостачання і водовідведення, стічні води яких скидаються в міську каналізацію безпосередньо чи опосередковано.

Пунктом 2.6 Правил приймання стічних вод передбачено, що встановлення абонентам режиму та нормативів скидання забруднювальних речовин у міську каналізацію, формування висновку, щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання розрахунку входять виключно до компетенції Водоканалу.

У пункті 4.3.1 Правил приймання стічних вод уповноваженим органом Львівського міськвиконкому затверджено перелік підприємств, дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного Ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації.

Відповідно до пунктів 2.2.1, 2.2.7 Договору та пункту 4.3.3 Правил приймання стічних вод, абонент зобов'язався отримати у Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання абонента до мереж водопроводу та каналізації, погодити паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладення договору і у встановленому порядку отримати дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин; не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднюючих речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.

Як убачається із матеріалів справи, відповідач виконав вказані вимоги. Відповідачу надано дозвіл на скид стічних вод №3596 та визначено ліміт №1602 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, у якому наведено максимально допустимі значення концентрацій забруднень у його стічних водах.

Відповідно до пункту 3.5.1 Правил приймання стічних вод підприємство зобов'язане здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації і не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод (Ліміт №1602) у контрольних колодязях на своїх випусках.

Згідно з пунктами 3.1.4 та 3.1.5 Правил приймання стічних вод Водоканал зобов'язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Підприємства, а також за режимом і обсягом скиду; виставляти Підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку Підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без Дозволу, невиконання вимог Акту тощо), Водоканалом нараховується додаткова плата із застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8, 9 Правил).

Як встановлено судом, на виконання обов'язку здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають підприємства, 25.04.2012 р. Водоканалом здійснено контрольний відбір проб стічних вод відповідача, про що було складено акт №4536 про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, вид проби: разова. Вказаний акт підписаний уповноваженим представником відповідача без будь-яких зауважень, в тому числі щодо місця та порядку відбору проб та жодних скарг з цього приводу від нього не надходило. Доказів зворотнього відповідачем не подано. Частину проби для проведення головного аналізу було передано в хімбаклабораторію Водоканалу. Іншу частину проби передано відповідачу для можливості проведення її контрольного аналізу.

Порядок відбору проб передбачений пунктом 7.2 Правил приймання стічних вод. За призначенням хімічні аналізи проби поділяються на головні; контрольні; арбітражні (пункт 7.2.10 Правил приймання стічних вод). Відповідно до пункту 7.2.12 цих Правил, головний аналіз -це аналіз, за результатами якого визначаються концентрації забруднювальних речовин (СФ), робиться висновок про якісні показники стічних вод, відсутність чи наявність у стічних водах перевищень допустимих концентрацій встановлених для даного підприємства (об'єкта).

Контрольний аналіз проби -це аналіз, який може бути використаний як контролюючою службою, так і підприємством для перевірки і уточнення результатів головного аналізу. Контрольний аналіз проводиться підприємством (пункт 7.2.17 Правил приймання стічних вод).

Порядок відібрання проби для контрольного аналізу передбачений пунктом 7.2.18 Правил приймання стічних вод. Зокрема, згідно з пунктом 7.2.18.1 проба для контрольного аналізу маркується та пломбується контрольною службою і передається підприємству з відповідним записом в акті про відбір проби.

В присутності представника відповідача позивач здійснив відбір контрольної вибіркової проби з контрольного колодязя КК-1, примірник акту №4536 вручений відповідачу, про що свідчить підпис його працівника (головний інженер Федак І.А.), з правом на проведення контрольного аналізу та порядком використання результатів представник відповідача був ознайомлений, про що свідчить його підпис в акті. Зауважень щодо порушення порядку відбору проб стічної води представником відповідача надано не було.

Відповідно до пункту 7.2.24 Правил приймання стічних вод приймання, результати контрольного аналізу подаються підприємством на розгляд водоканалу не пізніше 72 годин після закінчення аналізу.

Згідно з пунктом 7.2.17 Правил приймання стічних вод та акту, для перевірки і уточнення результатів головного аналізу Відповідачу передано запломбовану пробу для проведення контрольного аналізу. Пунктом 7.2.19 Правил приймання стічних вод передбачено, що підприємство має право контрольний аналіз не проводити (пункт 7.2.22 Правил приймання стічних вод), наперед погоджуючись з результатом головного аналізу. Матеріали справи не містять доказів того, що відповідач скористався таким своїм правом. Відповідно до пункту 7.2.22 Правил приймання стічних вод позивач виконав розрахунок додаткової плати за результатами головного аналізу.

Відповідно до пунктів 3.1.5, 4.2.2.4, 8.4.3, 9.2.2 Правил приймання стічних вод при виявленні перевищень якісних показників стічних вод, Водоканал зобов'язаний нарахувати додаткову плату за водовідведення обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності, а відповідач зобов'язаний її сплатити. Аналогічна вимога передбачена пунктом 3.6 Договору, відповідно до якої скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до правил приймання.

Скидання стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (ДК) оплачується з відповідним коефіцієнтом кратності ( пункти 4.2.2.4, 9.2 Правил приймання стічних вод та пункт 3.6 Договору). Хіміко-бактеріологічною лабораторією позивача проведено аналіз, на підставі якого складено результат вимірювань №163 від 04.05.2012 р. відповідно до пунктів 2.6, 3.2.6 Правил приймання стічних вод. Лабораторні дослідження зафіксували перевищення допустимих норм якісних показників стічних вод: залізо -в 1,96 разів.

Відповідно до пунктів 3.1.5, 9.2.2 Правил приймання стічних вод та підпункту 3.6 Договору позивачем нараховано відповідачу плату за скид понаднормативних забруднень, яка згідно з розрахунком №4418/36 від 09.11.2012 р. становить 31 755,08 грн. Відповідно до пункту 4.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року №37, розподіляється наступним чином: 5 475,01 грн. -до місцевого фонду охорони навколишнього середовища, що утворений у складі міського бюджету; 26 280,07 грн. -у розпорядження відповідача.

За таких обставин, оскільки у відповідача виник обов'язок з додаткової оплати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень, вимоги позивача про стягнення 31 755,08 грн. є обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до статей 33, 38 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 43 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідачем не спростовано доводів позовної заяви, а судом не виявлено на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору.

В силу положень частини другої статті 49 Господарського процесуального кодексу судовий збір покладається відповідача.

Крім того, в силу положень пункту 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. З урахуванням заяви про зменшення позовних вимог ціна позову становить 31 755,08 грн. Таким чином, в силу вимог частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір", до сплати підлягає судовий збір у розмірі 1 609,50 грн. Проте позивачем сплачено 1 720,75 грн. судового збору. З огляду на зазначене, сплачена сума судового збору у розмірі 111,25 грн. підлягає поверненню Львівському міському комунальному підприємству "Львівводоканал".

Із положень статті 84 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що суд може вирішити питання про повернення судового збору з бюджету у рішенні, зазначивши про це у резолютивній частині.

Враховуючи наведене, статтями 1, 43, 33, 38, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з закритого акціонерного товариства "Завод комунального транспорту" (адреса: вулиця Стрийська, 45, місто Львів, Львівська область, 79026; ідентифікаційний код 32483661) на користь Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" (адреса: вулиця Зелена, будинок 64, Личаківський район, місто Львів, Львівська область, 79017; ідентифікаційний код 03348471) 26 280,07 грн. додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень, 1 609,50 грн. відшкодування витрат на оплату судового збору.

3. Стягнути з закритого акціонерного товариства "Завод комунального транспорту" (адреса: вулиця Стрийська, 45, місто Львів, Львівська область, 79026; ідентифікаційний код 32483661) в дохід державного бюджету України, місцевого бюджету Львівської обласної ради та місцевого бюджету міста Львова (Фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова; р/р 33110331700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100 "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", банк ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 23949066) 5 475,01 грн. за скид понаднормових забруднень.

4. Накази видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

5. Повернути Львівському міському комунальному підприємству "Львівводоканал" (адреса: вулиця Зелена, будинок 64, Личаківський район, місто Львів, Львівська область, 79017; ідентифікаційний код 03348471) 111,25 грн. судового збору, сплаченого за платіжним дорученням №8502 від 02.10.2012 р.

Повне рішення складено 30.11.2012 року.

Суддя Рим Т.Я.