вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
28 жовтня 2012 р. (1:05) Справа №2а-12227/12/0170/31
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Дудіна С. О., суддів Яковлєва С. В., Кащеєвої Г. Ю., при секретарі судового засідання Сидельовій М. В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: 1) Офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 10 ОСОБА_1; 2) Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"
до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10
про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови,
за участю:
від позивачів: 1) ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1, посвідчення НОМЕР_2, від 13.10.12 р.; 2) Абдурєшитов Р. Н., посвідчення №УП-2583 від 30.08.2012 р.
від відповідача - не з'явився.
Суть спору: Офіційний спостерігач від політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 10 ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 щодо припинення повноважень офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» ОСОБА_1;
- визнати протиправною та скасувати постанову №51 окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 від 24 жовтня 2012 року «Про відміну реєстрації офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року в одномандатному виборчому окрузі №10».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірна постанова №51 окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 від 24 жовтня 2012 року прийнята відповідачем необґрунтовано, в умовах відсутності законних підстав для припинення повноважень Офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 10 ОСОБА_1.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 27.10.2012р. було відкрито провадження у справі з привласненням справі №2а-12227/12/0170/31, закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.
Крім того, до Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов Політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 про визнання протиправними дій окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 щодо припинення повноважень офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» ОСОБА_1 та про визнання протиправною та скасування постанови №51 окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 від 24 жовтня 2012 року «Про відміну реєстрації офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року в одномандатному виборчому окрузі №10».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 при прийнятті оспорюваної постанови не були враховані положення ч. 4 ст. 77 Закону України «Про вибори народних депутатів України», відповідно якої виборча комісія, яка зареєструвала офіційного спостерігача, може достроково припинити його повноваження у разі порушення ним цього Закону.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 27.10.2012р. було відкрито провадження у справі з привласненням справі №2а-12228/12/0170/9, закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.
Враховуючи, що предмет і підстави позовів у справах №2а-12228/12/0170/9 та №2а-12227/12/0170/31 є ідентичними, ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 27.10.2012р. справи №2а-12227/12/0170/31 та №2а-12228/12/0170/9 були об'єднані в одне провадження з привласненням справі №2а-12227/12/0170/31.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був проінформований належним чином телефонограмою.
Відповідно до ч. 11 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
У судовому засіданні позивачі підтримали подані позови.
Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу по суті на підставі наявних в ній матеріалів.
Заслухавши пояснення позивачів, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд
Постановою окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 від 13 жовтня 2012 року №21 за поданням політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_1 зареєстровано офіційним спостерігачем від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року в одномандатному виборчому окрузі №10 відповідно до ч. 1, ч. 5, ч. 8 ст. 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та видано відповідне посвідчення.
24.10.2012р. окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 була прийнята постанова «Про відміну реєстрації офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року в одномандатному виборчому окрузі №10».
Підставою для прийняття цієї постанови стало те, що 24 жовтня 2012 року на засіданні Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року в одномандатному виборчому окрузі №10 під час прийому виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатному виборчому окрузі №10 та у загальнодержавному виборчому окрузі офіційним спостерігачем від Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» ОСОБА_1 неодноразово порушувалися норми Закону.
Головою виборчої комісії Синило Н.П. неодноразово було запропоновано припинити робити відеозапис у зв'язку з тим, що окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 не надавалося ОСОБА_1 дозволу на проведення відеозйомки. Вказана пропозиція була залишена ОСОБА_1 поза увагою, у зв'язку з чим Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 прийняла протокольне рішення №3, яким зобов'язало офіційного спостерігача від Політичної партії «Батьківщина» ОСОБА_1 припинити робити відеозапис під час прийому виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатному виборчому окрузі №10 та у загальнодержавному виборчому окрузі та надати відеозапис, який ОСОБА_1 зробив під час прийому виборчих бюлетенів у приміщенні де вони зберігаються.
ОСОБА_1 відмовився виконувати рішення окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 на підставі того, що це рішення є незаконним та необґрунтованим, оскільки, на його думку, Законом передбачена можливість робити відеозапис офіційним спостерігачем.
Після цього окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 було прийнято протокольне рішення №4, відповідно якого ОСОБА_1 було зроблено попередження у зв'язку з порушенням п. 1 ч. 10 ст. 78 Закону.
З посиланням на приписи ч. 10 ст. 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України», відповідно до якої офіційний спостерігач від партії не має права безпідставно втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують законний хід виборчого процесу або неправомірно заважати членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження, Постановою окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 від 24.10.2012р. №51 були достроково припинені повноваження офіційного спостерігача ОСОБА_1.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 77 Закону України «Про вибори народних депутатів України» у виборчому процесі можуть брати участь офіційні спостерігачі від партій, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидатів у депутати в одномандатному окрузі та громадських організацій, які зареєстровані у порядку, встановленому цим Законом.
За приписами ч. 9 ст. 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України» офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації має право, зокрема:
1) перебувати на виборчих дільницях під час голосування, спостерігати з будь-якої відстані за діями членів виборчої комісії, у тому числі під час видачі виборчих бюлетенів виборцям і підрахунку голосів, не заважаючи членам виборчої комісії фізично;
2) робити фото- та кінозйомки, аудіо- та відеозаписи, не порушуючи при цьому таємниці голосування;
3) бути присутнім при видачі виборчих бюлетенів членам дільничної виборчої комісії, у тому числі для організації голосування виборців за місцем перебування, та при проведенні такого голосування;
4) бути присутнім з дотриманням вимог цього Закону на засіданнях дільничних та окружних виборчих комісій, з урахуванням положень, встановлених частиною третьою статті 34 цього Закону, у тому числі під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та встановленні підсумків голосування;
Разом з тим, ч. 10 зазначеної статті встановлені обмеження щодо прав офіційного спостерігача, відповідно до якої останній не має право:
1) безпідставно втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують законний хід виборчого процесу або неправомірно заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження;
2) заповнювати замість виборця (у тому числі і на його прохання) виборчий бюлетень;
3) бути присутнім при заповненні виборцем виборчого бюлетеня у кабіні (кімнаті) для таємного голосування або іншим чином порушувати таємницю голосування.
Частиною 11 ст. 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що у разі порушення офіційним спостерігачем від партії, кандидата у депутати, громадської організації вимог частини десятої цієї статті виборча комісія робить йому попередження. У випадку повторного або грубого порушення вимог частини десятої цієї статті виборча комісія може позбавити його права бути присутнім на своєму засіданні у порядку, встановленому частиною п'ятою статті 34 цього Закону. Таке рішення може бути оскаржене офіційним спостерігачем до суду.
Порядок прийняття окружними виборчими комісіями рішень врегульований статтею 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України», відповідно до ч. 3 якої, рішення виборчої комісії з розглянутого питання оформляється у формі постанови.
Відповідно до ч. 6, 7 статті 35 Закону з питань поточної діяльності комісія може приймати протокольні рішення, зміст яких заноситься до протоколу виборчої комісії та не оформлюється окремим документом, а також складати акти та протоколи.
Згідно з положеннями ч. 8 ст. 35 Закону акти і протоколи виборчої комісії складаються у випадках, передбачених цим Законом, за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, та у кількості примірників, встановленій цим Законом.
Частиною 14 статті 33 Закону закріплено, що рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання усіма суб'єктами виборчого процесу, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів, підприємствами, закладами, установами, організаціями та їх посадовими особами, засобами масової інформації, їх власниками, посадовими особами та творчими працівниками, об'єднаннями громадян.
Суд зазначає, що наведена норма в повній мірі стосується і рішень виборчої комісії, прийнятих у протокольній формі.
У судовому засіданні позивачі підтвердили, що були обізнані про наявність протокольних рішень Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10, прийнятих 24.10.2012 р. під №3 та №4. Вказані рішення позивачами у судовому порядку оскаржені не були.
Таким чином, наявність винесеного відповідачем в порядку ч. 11 ст. 78 Закону попередження у вигляді протокольного рішення, яке не скасоване у встановленому порядку, свідчить про наявність безпідставного втручання Офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 10 ОСОБА_1 в роботу виборчої комісії, що заважало її членам здійснювати свої повноваження.
Суд приходить до висновку, що оспорювана постанова щодо припинення повноважень офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» ОСОБА_1 була прийнята на підставі рішень відповідача, які не були оскаржені ані ОСОБА_1, ані Політичною партією Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".
На підставі викладеного, суд не вбачає правових підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити.
2. Стягнути з Офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в одномандатному виборчому окрузі № 10 ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 32,19 грн.
3. Стягнути з Політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 32,19 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд АР Крим не пізніш як за чотири години до початку голосування. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дудін С.О.
Суддя Яковлєв С.В.
Суддя Кащеєва Г.Ю.