вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
25 жовтня 2012 р. (11:41) Справа №2а-10285/12/0170/22
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Радчука А.А., при секретарі судового засідання Говорун М.Ф., за участю представників сторін:
від позивача - Сельський Г.А., Мартьянов О.В.,
від відповідача - не з'явився,
від третьої особи - не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Фірми "Рокада"
до Відділу Держкомзему у м. Феодосії АР Крим,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Феодосійська міська рада
про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій.
Обставини справи. Фірми "Рокада" (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Відділу Держкомзему у м.Феодосії АР Крим (далі - відповідач) про визнання протиправними дії Відділу Держкомзему у м.Феодосії АР Крим по відмові позивачу Фірми «Рокада» у державній реєстрації додаткової угоди від 27 червня 2012 року до договору від 26 серпня 2010 року реєстраційний № 041001900223 оренди земельної ділянки загальною площею 0,2500 га, місцезнаходження: АР Крим, м.Феодосія, Керченське шосе, зона «Байбуга» оціночним район №88, з 01.01.2009р. зона №36; кадастровий номер 01:116:000:00:01:014:0274, укладений між Фірмою «Рокада» та Феодосійською міською радою АРК та зобов'язати зареєструвати зазначену угоду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу відмовлено у державній реєстрації додаткової угоди від 27.06.2012 року до договору від 26 серпня 2010 року, вважають, що зазначене вчинено необґрунтованою та упереджено без оцінки умов самого договору та в порушення статті 33 Закону України «Про оренду землі».
Ухвалами суду від 20.09.2012 року відкрито провадження у справі. Під час підготовчого провадження до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Феодосійську міську раду та справу призначено до судового розгляду.
Представники позивача під час розгляду справи позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили останні задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, місце і час розгляду справи повідомлявся неодноразово належним чином, про причини неявки суд не повідомив, письмових заперечень проти позову не надав.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про день, місце і час розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності. Згідно наданих письмових пояснень, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд, -
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 року Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральнім органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони навколишнього природного середовища.
Оскільки відповідачу делеговані Законом повноваження щодо реалізації державної політики у сфері регулювання земельних відносин, здійснюючи свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами, він є суб'єктом владних повноважень. Отже, даний спір є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням 39 сесії Феодосійської міської ради 5 скликання від 24.10.2008 № 1814 «Про надання земельної ділянки приватному підприємству Фірма «Рокада» затверджено проект землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,25 га., розташованої за адресою: м.Феодосія, Керченське шосе, для будівництва бензо-газової заправки для автомобілів з озелененням та благоустроєм прилеглої території шириною 15 м.
Далі, між позивачем та третьою особою на зазначену земельну ділянку укладено та зареєстровано договір оренди землі реєстр.№041001900223 від 26.08.2010 строком до 30.11.2011року. Після закінчення строку дії договору оренди землі позивач продовжував користуватись земельною ділянкою і виконувати належним чином обов'язки орендаря.
Із пояснень представника третьої особи встановлено, що від міської ради, як однієї із сторін по договору оренди землі не надійшло листа-повідомлення до приватного підприємства Фірми «Рокада» про заперечення у поновленні договору оренди землі. У зв'язку із чим, в лютому 2012 року позивачем надіслано заяву на адресу третьої особи про продовження строку дії договору оренди землі на земельну ділянку площею 0,25 га, розташовану за адресою: м. Феодосія, Керченське шосе.
Рішенням 22 сесії Феодосійської міської ради 6 скликання від 30.03.2012 № 782 позивачу поновлено строк дії договору оренди землі реєстр.№041001900223 від 26.08.2010 року терміном до 30.03.2017 року.
На підставі викладеного між Фірмою «рокада» та Феодосійською міською радою 27.06.2012 року укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 26.08.2010 року реєстр.№041001900223.
На підставі викладеного позивач звернувся із відповідною заявою до відповідача про реєстрацію зазначеної додаткової угоди.
Листом відповідача за вих.№1631/01-08 від 02.08.2012 року позивачу відмовлено у державній реєстрації додаткової угоди з тих підстав, що згідно із умов первинного договору та ст.33 Закону України «Про оренду землі» сторони договору повинні були укласти договір оренди землі (поновлений), а не додаткову угоду до договору оренди землі.
Не погодившись із зазначеними діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом за захистом порушених прав.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Тому, вирішуючи дану справу стосовно позовних вимог позивача про визнання дій протиправним суд зобов'язаний встановити: чи діяв відповідач на підставі закону, чи являються його дії обґрунтованими, безсторонніми та добросовісними.
Надаючи правової оцінки вчиненим діям відповідача, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України.
У ст.78 ЗК України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
На час розгляду справи діє Постанова КМУ № 1021 від 09.09.09р., якою затверджений Порядок ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі.
У п. 1 цього Порядку вказано, що він визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Поземельної книги - документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб'єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь. Поземельна книга є власністю держави.
Відповідно до п. 3 Порядку №1021 облік поземельних книг ведеться відповідно до Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1998 р. N 1893. Територіальний орган Держкомзему забезпечує зберігання поземельних книг з метою запобігання їх викраденню, втраті, знищенню або пошкодженню. Відповідальність за організацію зберігання поземельних книг несе керівник територіального органу Держкомзему згідно із законодавством. Поземельні книги зберігаються довічно.
Згідно з п.6 Порядку поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку: у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему; в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в районах, містах обласного (республіканського Автономної Республіки Крим) значення, мм. Києві та Севастополі, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру.
Відповідно до умов договору оренди землі від 20.11.2009 року, укладеного між позивачем та третьою особою, останній укладено строком до 30.11.2011 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк (пункт 8 договору).
Згідно із п.36 Договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, шляхом укладення додаткових угод, які являються невід'ємною частиною основного договору.
Як вбачається із ст.33 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року за №161-XIV, по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
З оглядну на викладені обставини справи, а також правові норми, суд приходить до висновку, що позивач та третя особа обґрунтовано та в межах наданих повноважень уклали додаткову угоду до договору оренди, яка підлягає державній реєстрації.
Статтею 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач же, в порушення зазначеної норми права, жодним чином в судовому засіданні не обґрунтував та не доказав правомірності своїх дій.
Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Під час судового засідання, яке відбулось 25.10.2012 року оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено 30.10.2012 року.
Керуючись ст.ст. 160-163, 267 КАС України, суд,
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Відділу Держкомзему у м.Феодосії АР Крим по відмові позивачу Фірми «Рокада» у державній реєстрації додаткової угоди від 27 червня 2012 року до договору від 26 серпня 2010 року реєстраційний № 041001900223 оренди земельної ділянки загальною площею 0,2500 га, місцезнаходження: АР Крим, м.Феодосія, Керченське шосе, зона «Байбуга» оціночним район №88, з 01.01.2009р. зона №36; кадастровий номер 01:116:000:00:01:014:0274, укладений між Фірмою «Рокада» та Феодосійською міською радою АРК.
3. Зобов'язати Відділу Держкомзему у м. Феодосії АР Крим зареєструвати додаткову угоду від 27 червня 2012 року до договору від 26 серпня 2010 року реєстраційний № 041001900223 оренди земельної ділянки загальною площею 0,2500 га, місцезнаходження: АР Крим, м. Феодосія, Керченське шосе, зона «Байбуга» оціночним район № 88, з 01.01.2009 р. зона № 36; кадастровий номер 01:116:000:00:01:014:0274, укладений між Фірмою «Рокада» та Феодосійською міською радою АР Крим.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Радчук А.А.