вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
10 жовтня 2012 р. (15:38) Справа №2а-10166/12/0170/31
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Дудіна С. О., при секретарі Сидельовій М. В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Центру зайнятості АР Крим
до ОСОБА_1
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Сімферопольського міського центру зайнятості
про стягнення 779,85 грн.
за участю представників:
позивача (Центра зайнятості Автономної Республіки Крим), Олійник М. О., довіреність № 13-12-2312/0-11 від 22.06.11, посвідчення № 1394;
відповідача, не з'явився;
третьої особи (Сімферопольського міського центра зайнятості) , Олійник М. О., довіреність № 01-2170 від 10.08.12, посвідчення № 1394;
Суть справи:
Центр зайнятості АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою та просить стягнути з ОСОБА_4 779,85 грн. витрат на професійне навчання.
Ухвалами від 17.09.2012 р. було відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду. Крім того, до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, був залучений Сімферопольський міський центр зайнятості.
Позовні вимоги обґрунтовані п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», відповідно до якого у випадку припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги.
Відповідач письмових заперечень проти заявлених позовних вимог суду не надав. Явку в судове засідання не забезпечив. Про час, місце розгляду справи сповіщався належним чином рекомендованою кореспонденцією за адресою реєстрації.
У судовому засіданні представник позивача та третьої особи підтримав позовні вимоги та надав суду письмові пояснення, які були залучені до матеріалів справи.
Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, заслухавши представників позивача та третьої особи, суд
Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 2 березня 2000 року N 1533-III визначено правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно статті 10 наведеного Закону управління Фондом здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців. Представники держави призначаються Кабінетом Міністрів України. Представники застрахованих осіб і роботодавців обираються (делегуються) репрезентативними на національному рівні всеукраїнськими об'єднаннями профспілок та репрезентативними на національному рівні всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців. Порядок обрання (делегування) таких представників визначається сторонами соціального діалогу самостійно.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про зайнятість населення" від 1 березня 1991 року N 803-XII для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
У статті 19 цього Закону визначено обов'язки та права державної служби зайнятості, до яких, зокрема відноситься: організація при потребі професійної підготовки і перепідготовки громадян у системі служби зайнятості або направлення їх до інших навчальних закладів, що ведуть підготовку та перепідготовку працівників, сприяє підприємствам у розвиткові та визначенні змісту курсів навчання й перенавчання. Крім того, державна служба зайнятості має право оплачувати вартість професійної підготовки осіб, працевлаштування яких потребує здобуття нової професії (спеціальності), а також установлювати їм на період навчання матеріальної допомоги у розмірах, передбачених законодавством України про зайнятість населення.
Відповідно до п. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» функції робочих органів виконавчої дирекції фонду покладаються на центр зайнятості АР Крим, обласні, Київський, і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. До повноважень виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів належить, зокрема, представництво інтересів Фонду в судових та інших органах.
Отже, фінансування витрат на професійне навчання громадян здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Як вбачається з персональної картки №015011120200015 від 02.12.2011 р. ОСОБА_1 звернулася до Сімферопольського міського центру зайнятості за пошуком роботи та, згідно з розділом 2 картки, надала згоду на профнавчання.
21.12.2011 р. між Сімферопольським міським центром зайнятості та ОСОБА_1, яка зареєстрована в Сімферопольському міському центру зайнятості, був укладений договір №015011122100007 щодо професійного навчання, відповідно до п. 1 якого відповідач направляється на перепідготовку в Державну організацію - Кримський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості за професією, спеціальністю, навчальною програмою «водій тролейбуса» зі строком навчання з 23.12.2011р. по 19.07.2012р. (7 місяців) з метою сприяння подальшому працевлаштуванню.
За умовами зазначеного договору відповідач зобов'язувався приступити у визначені строки до занять, пройти повний курс навчання, оволодіти професійними знаннями та навиками, скласти кваліфікаційні іспити чи інші форми контролю знань, а Сімферопольський міський центр зайнятості зобов'язувався виплачувати йому щомісяця згідно з чинним законодавством матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації.
Згідно корінця направлення на навчання до Державного професійно-технічного навчального закладу "Кримський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості" від 21.12.2011 року відповідача наказом від 23.12.2011р. №1825 було зараховано до складу навчальної групи.
Наказом Кримського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості від 10.04.2012 року № 26 "Про відрахування ОСОБА_5, ОСОБА_1 зі складу слухачів" ОСОБА_1 було відчислено зі складу слухачів центру у зв'язку з пропуском занять без поважних причин на підставі докладної записки старшого майстра виробничої освіти КРПП «Кримтролейбус» Нефедченко М. Б. від 22.03.2012р., докладної методиста КЦ ПТО ДСЗ Вокуєвої А. А.
Систематичні пропуски відповідачем занять в центрі підтверджуються наявними в матеріалах справи табелями (а. с. 12-16).
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Пунктом 28 Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Мінпраці від 20.11.2000 року № 308, передбачено, що у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи щоденні), витрат на проживання та витрат, пов'язаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства. При цьому, якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
В пункті 3.1.2 Договору № 015011122100007 від 21.12.2011 року про професійне навчання визначено, що у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання, з громадянки стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи оплату щоденного проїзду) та витрат на проживання.
Згідно довідки та розрахунку вартості навчання, наданих позивачем, за період навчання Сімферопольським міським центром зайнятості витрачено на навчання відповідача кошти в сумі 779,85 грн.
Листом Сімферопольського міського центру зайнятості №03-1708 від 20.06.2012 р. відповідачеві було запропоновано з'явитися до центру зайнятості для вирішення питання щодо повернення сум коштів, витрачених на навчання. Лист був направлений на адресу відповідача, однак був повернутий у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що відповідач припинив професійне навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин, сума витрат на професійне навчання в добровільному порядку ним відшкодована не була, через що вимоги щодо примусового стягнення боргу суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
В судовому засіданні 10.10.2012 року оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Повний текст постанови складений та підписаний 15.10.2012 р.
Керуючись ст. ст. 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Центру зайнятості АР Крим (95000, м. Сімферополь, вул. Дибенка, 50, ідентифікаційний код 03491168, р/р 37179300901202 в ГУ ДКСУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026)., витрати на професійне навчання в сумі 779,85 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дудін С.О.