вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
29 серпня 2012 р. (16:54) Справа №2а-8795/12/0170/29
Окружний адміністративний суду Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Пакет Т.В.,
при секретарі судового засідання - Мельниковій А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними та спонукання до виконання певних дій, -
Суть спору: ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим про визнання дії відповідача щодо відмови внести виправлення у свідоцтво про народження його сина ОСОБА_2 неправомірними, зобов'язати відповідача внести зміни в актовий запис та здійснити заміну свідоцтва про народження його сина ОСОБА_2, зазначивши транскрибований запис його імені як «ОСОБА_2».
Позов мотивований тим, що 17 березня 2007 року він зареєстрував шлюб з ОСОБА_3 Від шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_1 в них народився син ОСОБА_2, про що в книзі реєстрації народжень 2 вересня 2008 року зроблений актовий запис №846 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1. При народженні сина він з дружиною надали сину ім'я ОСОБА_2, однак у свідоцтві про його народжено він записаний під іменем «ОСОБА_2», що в перекладі на російську мові відповідає імені «ОСОБА_2». Позивач неодноразово звертався до відповідача з вимогою виправити ім'я сина, однак у добровільному порядку відповідач відмовляється здійснити заміну свідоцтва про його народження. На звернення до відповідача, він отримав відповідь про те, що зміну імені необхідно було здійснити на протязі року. За таких обставин, позивач вважає такі дії відповідача неправомірними.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_5 позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити. Позивач, уточнивши свої позовні вимоги, додатково просив суд винести рішення про внесення в свідоцтво про народження та актовий запис його сина зміни імені, як «ОСОБА_2».
У судове засідання представник відповідача не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, проти позовних вимог не заперечує.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. ст. 122, 128 КАС України вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд, -
Позивач ОСОБА_1 17 березня 2007 року уклав шлюб з ОСОБА_3, про що свідчить свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_2, видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим 17 березня 2007 року (а.с.7), від якого ІНФОРМАЦІЯ_1 в них народився син, прізвище, ім'я та по батькові якого у свідоцтві про народження серії НОМЕР_1, видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим 02 вересня 2008 року, записано як ОСОБА_2 (а.с.8).
Як вбачається з заяви позивача ОСОБА_1 від 25 липня 2012 року, він повідомив начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим про те, що при народженні він та його дружина надали сину ім'я ОСОБА_2, однак у свідоцтві про народження його ім'я записано, як ОСОБА_2 та посилаючись на ст. 294 Цивільного кодексу України просив провесту заміну свідоцтва про народження та здійснити транскрибований запис імені його сина, як ОСОБА_2 (а.с.9).
Начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки КримМедведєва М.М. своїм листом №2712/031/0356 від 02 серпня 2012 року відмовила ОСОБА_1 у заміні свідоцтва про народження його сина та рекомендувала звернутися для вирішення даного питання до суду (а.с.10-11).
Суд зазначає, що правовідносини, які виникли між сторонами регулюються ЦК України, Законом України від 01.07.2010 року №2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі Закон України №2398-VI), який визначає правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану, Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року (далі Правила №96/5), Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою КМ України №1064 від 22.08.2007року.
Статтею 49 Цивільного кодексу України, ст.2,3 Закону України №2398-VI визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Народження фізичної особи є актом цивільного стану, який підлягає державній реєстрації, а також обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 1 Закону України №2398-VI встановлено, що Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Статтею ст.6 Закону України №2398-VI визначені повноваження відділів державної реєстрації актів цивільного стану, до яких відноситься, зокрема, внесення змін до актових записів цивільного стану. Відповідно до ст.8 Закону України №2398-VI діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави.
Згідно зі ст.9 Закону України №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
Статтею 22 Закону України №2398-VI, Правилами №96/5 встановлений спосіб реалізації повноважень відділів щодо внесення змін до актового запису, який передбачає проведення відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану наявності достатніх підстав для внесення змін. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно з п 2.1 Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Судом встановлено, що позивач звернувся з заявою до відповідача про внесення відповідних змін в актовий запис про народження свого сина, який своєю заявою фактично відмовив у внесенні зазначених позивачем змін.
Судом досліджена вказана відповідь відділу державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим , з якої не вбачається, що відділом був складений висновок за заявою позивача.
Відповідно до ст. 294 Цивільного кодексу України фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні. Якщо перекручення імені здійснене у засобі масової інформації, воно має бути виправлене у тому ж засобі масової інформації.
Суд вважає, що невідповідність в актовому запису та виданому на його підставі свідоцтві про народження (а.с.8) порушують право сина позивача, який на час розгляду є малолітнім, на ім'я та на транскрибований запис його ім'я.
Підстав для відмови внести зміни в актовий запис про народження, змінивши ім'я сина позивача з ОСОБА_2 на ОСОБА_2 судом не встановлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду належних доказів того, що ним було правомірно зазначено ім'я сина позивача в актовому записі про його народження, а також щодо наявності підстав для відмови позивачу за його зверненням внести відповідні зміни в актовий запис про народження його сина.
Крім цього, відповідач у надісланій до суду письмовій заяві визнав позовні вимоги ОСОБА_1
Відповідно до п.2.13 Правил №96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану, зокрема, є постанова адміністративного суду (пп.2.13.2); висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану (пп.2.13.3), якій відповідно до п.2.19 надсилається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примирника актового запису цивільного стану, до якого вносяться зміни.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З урахуванням встановлених фактів, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом визнання дії відділу державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим щодо відмови замінити свідоцтво про народження серії НОМЕР_1, видане 02 вересня 2008 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим на ім'я ОСОБА_2 та зобов'язання відділ державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим внести зміни в актовий запис про народження та здійснити заміну свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого 02 вересня 2008 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим на ім'я ОСОБА_2, зазначивши транскрибований запис його імені як «ОСОБА_2».
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 29 серпня 2012 року.
У повному обсязі постанову складено та підписано 03 вересня 2012 року.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 69-71, 94, 158, 159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати дії відділу державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим щодо відмови замінити свідоцтво про народження серії НОМЕР_1, видане 02 вересня 2008 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим на ім'я ОСОБА_2.
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим внести зміни в актовий запис про народження та здійснити заміну свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого 02 вересня 2008 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим на ім'я ОСОБА_2, зазначивши транскрибований запис його імені як «ОСОБА_2».
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.В.Пакет