Постанова від 10.10.2012 по справі 2а-7448/12/0170/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

10 жовтня 2012 р. (16:15 год.) Справа №2а-7448/12/0170/18

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Панова О.І., при секретарі Карпенко Л.П.., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовом ОСОБА_1

до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Феодосійського міського управління юстиції АРК

про спонукання до виконання певних дій

представники сторін:

від позивача - ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_1;

від відповідача - не з'явився.

Суть справи: ОСОБА_1 (далі- Позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Відділення державної реєстрації актів цивільного стану Феодосійського міського управління юстиції АРК (далі - Відповідач) про підтвердження, що Рішення Феодосійського міського суду АРК від 08.10.02 р. по справі 2-4278/2002 р. про встановлення юридичного факту народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Зайфендорф, (Германія) таким, що набрало законної сили; зобов'язання Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Феодосійського міського Управління юстиції АРК внести зміни в актовий запис № 1030 від 22.06.1951р., зазначити наступне виправлення: "місце народження-м.Зайфендорф, Германія "

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Феодосійського міського суду АР Крим від 08.10.2002р. по справі №2-4278/2002р., яке набрало законної сили, яким було встановлено юридичний факт народження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у Германії в м. Зайфендорф, після чого позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення виправлень у свідоцтві народження, а саме зазначити у графі місце народження - м.Зайфендорф, (Германія). Зазначена помилка у свідоцтві народження перешкоджають позивачу отримувати компенсацію як народженому у Германії.

Ухвалами суду від 11.07.2011 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позові, просив останні задовольнити.

У судове засідання представник відповідача не з'явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, будь-яких клопотань до суду не надіслав. У попередньому судовому засіданні представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував, посилаючись на те, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, у зв'язку з чим відповідач не має законних підстав вносити зміни до актового запису, складеного іншим відділом ДРАЦС РС, а тому Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Феодосійського міського управління юстиції АРК не є належним відповідачем по справі.

В обґрунтування правової позиції представник відповідача надав письмові заперечення на адміністративний позов (а.с. 20-21).

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача на підставі наявних в справі матеріалів, оскільки по справі достатньо доказів для вирішення її по суті.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач -ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження №1030 від 22.06.1951 р., а саме позивач просив доповнити (російською мовою) по батькові дитини "ОСОБА_1", місце народження дитини "Германія, м. Зайфендорф".

За результатами розгляду заяви позивача Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Феодосійського міського управління юстиції АРК було надано висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану, яким було задоволено прохання позивача щодо внесення змін до поновленого актового запису про народження №1030 від 22.06.1951р. відділу ДРАЦС по місту Ромни Роменського міськрайонного управління юстиції Сумської області, доповнено (російською мовою) по батькові "ОСОБА_1" на підставі паспорту заявника, копії актового запису про народження, шлюб заявника: витягам із ДРАЦС, виписки зі словника та його прохання для повної реалізації їм своїх законних прав та інтересів та в зміні, доповнення місце народження дитини (російською мовою) "Германія, г. Зайфендорф" відмовлено, у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів та у зв'язку з різночитанням у документах.

Не погодившись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Критерії правомірності рішення суб'єкта владних повноважень визначені ст.2 КАС України, частиною 3 якої встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Відповідно до ст. 49 Цивільного кодексу України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.

Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть.

Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Правове регулювання відносин, пов'язаних з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначені Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398- VI від 01.07.2010р.

Відповідно до ст. 6 зазначеного Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Відповідно до ст. 19 Закону повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, та повторна видача свідоцтва у разі внесення змін до актового запису чи його поновлення здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичними представництвами і консульськими установами України на підставі актового запису цивільного стану за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.

Згідно зі ч. 1 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Статтею 22 Закону передбачено порядок внесення змін до актового запису цивільного стану, яка знайшла своє відображення у Наказі Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011р. "Про затвердження Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011р. за №55/18793 (далі Правила).

Згідно з п. 1.1. Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до п.2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін (п.2.3. Правил).

Згідно п.2.5 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Відповідно до п.2.7 Правил на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому. Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті.

Згідно п.2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Згідно до п.п. 2.13.3 п.2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України, який надається якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості) (п.п.2.15.9 п.2.15 Правил).

Зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян (п.2.16 Правил).

Відповідно до п.п.2.16.14 п. 2.16 Правил на підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку (п. 2.22 Правил).

Аналізуючи вищенаведені норми, суд може зробити висновок про те, що зміни до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Із матеріалів справи судом вбачається, що при складані висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану відповідачем були дослідженні такі документи:

- свідоцтво про народження заявника ЯВ №850381 від 22.06.1951р. відділу ДРАЦС по місту Ромни Роменського міськрайонного управління юстиції Сумської області, де зазначено місце народження заявника "м. Ромни, Сумська область";

- паспорт заявника серії ЕЕ №453110 виданий Феодосійським МВ ГУ МВС України в АР Крим, де 22.02.2001р. зазначено місце народження заявника "м. Ромни, Сумська область";

- копія актового запису №90 від 10.04.1970р. відділу ДРАЦС по місту Ромни Роменського міськрайонного управління юстиції Сумської області, де зазначено місце народження заявника "м. Ромни, Сумська область".

Отже на підставі вищевказаних документів відповідачем було винесено висновок від 11.05.2011р. щодо відмови позивачу у зміні місця народження на м.Зайфендорф (Германія).

Щодо посилання позивача на рішення Феодосійського міського суду АР Крим від 08.10.2002р. по справі №2-4278/2002р., яким було встановлено юридичний факт народження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у Германії в м.Зайфендорф, то суд зазначає про те, що позивачем під час судового розгляду не було надано доказів того, що вказане судове рішення надавалось позивачем відповідачу при подачі заяви.

Таким чином, суд робить висновок про те, що відповідач при складані висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану від 11.05.2012р. діяв у межах, у спосіб та на підставах визначених законом.

Крім того, суд звертає увагу на те, що позивач не просить визнати протиправним та скасувати висновок відповідача, а тому у суду не має підстав при наявності чинного висновку для зобов'язання відповідача внести зміни в актовий запис № 1030 від 22.06.1951р., оскільки вищевказаний висновок є чинним рішенням суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи вище викладене, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Під час судового засідання, яке відбулось 10.10.2012 року оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено 15.10.2012 року.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову відмовити

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Панов О.І.