вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
12 вересня 2012 р. Справа №2а-10103/12/0170/31
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Дудіна С. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом виконавчого комітету Лівадійської селищної ради
до Громадської організації „Ялтинський молодіжний парламент"
про обмеження права на збори шляхом заборони проводити мітинг.
Суть справи:
Виконавчий комітет Лівадійської селищної ради звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Громадської організації "Ялтинський молодіжний парламент", в якому просить суд:
- заборонити Громадській організації "Ялтинський молодіжний парламент", розташованій за адресою: м. Ялта, вул. Макаренко, 8/1, кв. 26, проведення мітингів та демонстрацій за адресою: смт. Лівадія, автодорога Ялта-Севастополь 0-43 км (від 7км-11 км), по вул. Південнобережне шосе, підвідомча Лівадійській селищній раді, з 9-00 годин 13, 14, 15, 16 вересня 2012 року із залученням представників громадських організацій, політичних партій та інших громадян;
- заборонити Громадській організації "Ялтинський молодіжний парламент", розташованій за адресою: м. Ялта, вул. Макаренко, 8/1, кв. 26, проведення мітингів та демонстрацій за адресою: смт. Лівадія, під'їзні шляхи до Лівадійського палацу (за маршрутами: 1) смт. Лівадія, вул. Батуріна, район будинків №№22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44; 2) смт. Лівадія, вул. Батуріна, район будинків №№ 2, 4, 6, 8, 12; 3) смт. Лівадія, від колишнього Таксопарку м. Ялта, санаторію "Пограничник" та до Західних воріт Лівадійського палацу, з 9-00 годин 13, 14, 15, 16 вересня 2012 року із залученням представників громадських організацій, політичних партій та інших громадян.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушений законодавчо встановлений порядок організації мірних зібрань, не дотримано встановлених законодавством вимог до порядку та строків подачі повідомлення (заяви) про проведення даного заходу тощо. Наведене, за твердженням позивача, позбавило його можливості всебічно та об'єктивно надати оцінку заявленому заходу та реалізувати у встановленому порядку свої повноваження, пов'язані з організацією та проведенням мирних зібрань.
Ухвалами суду від 12.09.2012 р. було відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 12.09.2012 р. на 22 год. 55 хв.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час, місце та дату судового засідання був проінформований телефонограмою.
Позивач у судове засідання не з'явився, однак направив до суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутністю за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, та приймаючи до уваги те, що учасники судового процесу були належним чином проінформовані про дату, час і місце судового розгляду, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 3 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Вищий адміністративний суд України в пункті 11 Листа від 30.11.2009 р. N 1619/10/13-09 зазначив, що під час вирішення справи у порядку письмового провадження його фіксування за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в такому разі не проводиться судове засідання і, відповідно, справа розглядається без участі секретаря. На підставі цього, справа розглядається без проведення судового засідання.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
Листом від 10.09.2012 р. №2/5-366 Департамент охорони в АР Крим Управління Державної охорони України повідомило позивача, що з 13 по 16 вересня 2012 р. у м Ялта відбудеться 9-та щорічна зустріч "Ялтинська Європейська Стратегія" за участю осіб щодо яких здійснюється державна охорона.
З метою належного забезпечення безпеки посадових осіб та об'єктів щодо яких здійснюється державна охорона відповідно до ст. 39 Конституції України, ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 14 Закону України "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб" Департамент просив сприяти у вирішенні питання щодо не проведення зборів, мітингів, демонстрацій у зазначений вище період в оточенні об'єктів відвідування згідно програми заходу та на маршрутах пересування.
Листом від 12.09.2012р. Громадська організація „Ялтинський молодіжний парламент" повідомила позивача відповідно до ст. ст. 34, 39, 64, 68 Конституції України про проведення демонстрацій (велопробігу) та мітингів з роздачею агітаційного матеріалу. Дата та час проведення демонстрацій та мітингів 13, 14, 15, 16 вересня 2012р. з 09:00 годин.
Місце проведення демонстрацій та мітингів - Південнобережне шосе, на протязі від смт. Гурзуф до смт. Форос із заїздом: до готелю «Ореанда», в м. Ялта; Лівадійского палацу, в смт. Лівадія. На протязі зазначеного маршруту (траса Южнобережне шосе) з метою проведення агітаційних заходів та залучення нових учасників, будуть проводитися мітинги. Кількість учасників мітингів та демонстрацій від 1 до 5 тис. осіб та більше.
Тема мітингів та демонстрацій - протест проти вільного розповсюдження алкоголю та тютюнових виробів дітям до 18 років, проблема паління в громадських місцях, а також проблеми екології на Південному березі Криму.
Мітинги та демонстрації планується провести в зазначених місцях із залученням представників громадських організацій, політичних партій та інших громадян.
Демонстрації будуть проводитися у вигляді велопробігу.
Крім того, судом було встановлено, що за зазначеним маршрутом мітингів та демонстрацій було заплановано проведення «Прайм Ялта ралли 2012» з 10.09-16.09.12 , про що організатори заходів попередили органи місцевого самоврядування листом вих. № 14 від 06 серпня 2012р.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, суд дійшов наступних висновків.
Питання обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання врегульовані частиною 1 статті 182 КАС України, за якою органи, виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Суд звертає увагу на те, що у чинному законодавстві України поняття "збори", "мітинг" та "демонстрація" наведені лише в наказі МВС України "Про затвердження Статуту патрульно-постової служби міліції України" від 28.07.94 № 404, відповідно до якого зборами є спеціально організована невелика присутність громадян в громадському або іншому місці, викликана необхідністю обговорення різних політичних, соціальних, економічних, культурних та інших проблем, під мітингом розуміють масові збори з питань злободенних, переважно політичних питань, які проводяться, як правило, на вулицях, майданах, стадіонах, парках. Неодмінні атрибути мітингу - масова аудиторія, промовці, лозунги, прапори, заклики (усні, друковані, письмові); демонстрація визначена як масове находження громадян з приводу висловлення будь-яких громадсько-політичних настроїв, в тому числі з питань протесту або незгоди будь з чим. Цей захід може проводитись з метою підкреслення свого відношення до будь-якої події чи посадової особи тощо.
Відповідно до Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства України згідно зі статтею 9 Конституції України, кожен має право на свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки i вступати до них для захисту своїх iнтересiв. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, якi встановлені законом в інтересах національної або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі чи з метою захисту прав i свобод інших осіб i є необхідними в демократичному суспiльствi. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, полiцiї або органів державного управління.
Згідно статті 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19.04.2001 № 4-рп/2001 (справа № 1-30/2001) організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. ГІри здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей. Завчасним сповіщенням є такі строки, які водночас надають можливість відповідним органам виконавчої влади чи місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів, демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.
Крім того, варто зазначити, що вищевказаним рішенням Конституційного Суду передбачено, що громадяни (політичні партії) лише повідомляють місцеві органи влади про проведення мирного зібрання.
Відповідно до висновку Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ, прийнятому на 88-ій пленарній сесії 14-15 жовтня 2011 року, вважається, що адекватним строком повідомлення про проведення мирного зібрання є 4-денний період.
Суд зазначає, що вищевказане положення ст. 39 Конституції України кореспондується з нормою міжнародного права - ст.11 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, де зазначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.
Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.
Як було зазначено вище, відповідно до ч. 1 ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Згідно частини 5 статті 182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання лише у разі створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань. Крім того, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку, що означає необхідність встановлення наявності одразу двох чинників - порушення національної безпеки та громадського порядку.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основи національної безпеки України" національна безпека це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.
Статтею 3 вищезгаданого Закону передбачено, що об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.
Тобто, умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань та лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку.
Здійснення повноважень щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян під час проведення мирних зібрань Законом України від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" покладено на органи місцевого самоврядування. Так, відповідно до підпункту 3 пункту "б" частини першої статті 38 названого Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів, здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Основними завданнями міліції відповідно до статті 2 Закону України від 20 грудня 1990 року N 565-XII "Про міліцію" є:
- забезпечення особистої безпеки громадян,
- захист їх прав і свобод, законних інтересів;
- запобігання правопорушенням та їх припинення;
- охорона і забезпечення громадського порядку;
- виявлення і розкриття злочинів, розшук осіб, які їх вчинили;
- забезпечення безпеки дорожнього руху;
- захист власності від злочинних посягань;
- виконання кримінальних покарань і адміністративних стягнень;
- участь у поданні соціальної та правової допомоги громадянам, сприяння у межах своєї компетенції державним органам, підприємствам, установам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов'язків.
Згідно з пунктом 26 частини першої статті 10 цього Закону одним з основних обов'язків міліції є виконання та контроль за рішеннями сільських, селищних, міських рад з питань охорони громадського порядку.
Отже, виконавчі комітети місцевих рад народних депутатів, місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження щодо організації та контролю за забезпеченням охорони громадської безпеки, громадського порядку під час проведення мирних зібрань, органи міліції безпосередньо забезпечують громадський порядок, безпеку дорожнього руху, безпеку громадян тощо на таких заходах.
При розгляді спору судом враховано інформацію, повідомлену Департаментом охорони в АР Крим Управління Державної охорони України щодо проведення з 13 по 16 вересня 2012 р. у м Ялта 9-тої щорічної зустрічі "Ялтинська Європейська Стратегія" за участю осіб щодо яких здійснюється державна охорона, а також про наявність маршрутів проведення «Прайм Ялта ралли 2012» с 10.09-16.09.12 , що безперечно викличе небезпеку виходу учасників пікету на проїзну частину та підвищить вірогідність дорожньо-транспортних пригод, викличе труднощі у вільному проході перехожих.
Крім того, суд вважає, що повідомлення відповідачем про заплановані заходи в день, що передує їх проведенню, не може бути розцінено в якості завчасного сповіщення, оскільки реально позбавляє позивача можливості вжити заходів щодо безперешкодного проведення мітингів (демонстрацій), велопробігу, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей, враховуючи стислі строки та наявність раніше прийнятих рішень щодо проведення самітів та ралі, які вже реалізовані.
Наведене дозволяє суду зробити висновок щодо існування реальної небезпеки порушення громадського порядку, порушення руху транспорту на зазначених ділянках автошляху, а також може стати причиною створення загрози громадському порядку. Крім того, проведення вказаної акції може привести до виникнення заторів та дорожньо-транспортних пригод, кількість запланованих учасників потребує залучення значних сил, що є неможливим, враховуючи стислі строки.
З урахуванням викладених обставин, з метою недопущення порушення прав і свобод громадян, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Керуючись ст. 39 Конституції України, ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 4, 7, 11, 69 - 71, 86, ч. 1 ст. 158, 160-163, 182, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Заборонити Громадській організації "Ялтинський молодіжний парламент", розташованій за адресою: м. Ялта, вул. Макаренко, 8/1, кв. 26, проведення мітингів та демонстрацій за адресою: смт. Лівадія, автодорога Ялта-Севастополь 0-43 км (від 7км-11 км), по вул. Південнобережне шосе, підвідомча Лівадійській селищній раді, з 9-00 годин 13, 14, 15, 16 вересня 2012 року із залученням представників громадських організацій, політичних партій та інших громадян.
3. Заборонити Громадській організації "Ялтинський молодіжний парламент", розташованій за адресою: м. Ялта, вул. Макаренко, 8/1, кв. 26, проведення мітингів та демонстрацій за адресою: смт. Лівадія, під'їзні шляхи до Лівадійського палацу (за маршрутами: 1) смт. Лівадія, вул. Батуріна, район будинків №№22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44; 2) смт. Лівадія, вул. Батуріна, район будинків №№ 2, 4, 6, 8, 12; 3) смт. Лівадія, від колишнього Таксопарку м. Ялта, санаторію "Пограничник" та до Західних воріт Лівадійського палацу, з 9-00 годин 13, 14, 15, 16 вересня 2012 року із залученням представників громадських організацій, політичних партій та інших громадян.
4. Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення..
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дудін С.О.