Постанова від 14.08.2012 по справі 2а-6235/12/0170/30

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 серпня 2012 р. Справа №2а-6235/12/0170/30

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Суворової С.В., за участю секретаря Суконнової Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного підприємства "Кримські генеруючі системи"

до Державної податкової служби в Автономній Республіці Крим

про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій,

за участю:

представника позивача - Торосян Л.А., довіреність б/н від 06.10.2011 р.,

представник відповідача -Шенягіна Т.Ю., довіреність № 39/9/10-209 від 27.01.2012 р.

Суть спору: Державне підприємство «Кримські генеруючі системи» звернулося до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Державної податкової службив АР Крим про:

-визнання протиправною відмову Державної податкової служби в АР Крим у наданні розстрочки податкових зобов'язань СП «Сакські теплові мережі» ДП «Кримські генеруючі системи» на суму 37 166 грн., викладену у листі № 11198/7/24-108 від 19.11.2008 року;

- зобов'язання Державної податкової служби в АР Крим надати розстрочку податкових зобов'язань СП «Сакські теплові мережі» ДП «Кримські генеруючі системи» з податку на прибуток за 3 квартали 2008 року на суму 37 166 грн.;

- стягнення з відповідача судових витрат.

Адміністративний позов ґрунтується на підставі ст. 14 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р., Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженого наказом ДПА України № 378 від 18.09.2001р., Постанови КМУ № 440 від 25.04.2008 р. «Про реалізацію статті 54 закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Відповідач проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях, зокрема, підставою відмови у наданні розстрочки податкових зобов'язань стала відсутність достатніх доказів щодо дії обставин непереборної сили, які призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу та/або банкрутства платника податків.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.06.2012 року відкрито провадження у справі,призначено попереднє судове засідання на 27.06.2012 року.

27.06.2012 року закінчено підготовче провадження, справа призначена до розгляду 04.07.2012 року, про що прийнята Ухвала.

03.07.2012 року Державне підприємство «Кримські генеруючі системи» звернулося з письмовим клопотанням про поновлення строку звернення до суду. Ухвалою суду від 04.07.2012 р. позивачу поновлено строк звернення до суду, в розгляді справи оголошена перерва до 11.07.2012 року.

11.07.2012 року позивач звернувся з письмовим клопотанням про зупинення провадження у справі для надання додаткових доказів. Ухвалою суду від 11.07.2012 року витребувані додаткові документи від позивача та відповідача, зупинено провадження у справі до 10.08.2012 року.

10.08.2012 року поновлено провадження у справі, позивач та відповідач надали витребувані судом додаткові документи, в розгляді справи оголошена перерва до 14.08.2012 року.

В судовому засідання 14.08.2012 року представник позивача надав усні пояснення до позову, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні надав усні пояснення до позову, просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази у їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд-

ВСТАНОВИВ:

28 жовтня 2008 року Державне підприємство «Кримські генеруючі системи» (далі - ДП «КГС») звернулося до Сакської ОДПІ з листом вих. № 995 про надання розстрочки податкових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 37 166 грн. СП «Сакські теплові мережі» ДП «КГС» з дати підписання договору про організацію взаєморозрахунків по Постанові КМ України № 440 від 25.04.2008 року до дати надходження грошових коштів учасників підписаного договору для взаєморозрахунків ДП «КГС».

19.11.2008 року листом вих. № 11198/7/24-108 Державної податкової служби в АР Крим відмовлено у наданні вказаної розстрочки з підстав надання недостатніх доказів загрози виникнення податкового боргу, у відповідності з Порядком розстрочки або відстрочки податкових зобов'язань платників податків, затвердженого наказом ДПА України № 378 від 18.09.2001 року.

До висновку про відмову у наданні розстрочки податкових зобов'язань відповідач дійшов з аналізу наданих позивачем документів: заяви від 28.10.2008 року, довідки ДП «КГС» про суми додаткового податкового зобов'язання, яке виникло внаслідок виконання ст. 54 ЗУ «Про держбюджет України на 2008 р та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», графіку погашення розстрочки СП «Сакські теплові мережі» ДП «КГС» з податку на прибуток у періоді з 19.11.2008 р. по 31.12.2008 р., звіти про фінансові результати та балансів, звітів про рух грошових коштів та документів у таблицях 1-12 СП «Сакські теплові мережі» ДП «КГС», розрахунки податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства.(а.с. 101-138)

Інших доказів відмови у розстрочки позивачу, відповідачем не надано.

Дослідивши матеріали справи, суд не погоджується з висновками відповідача та вбачає достатньо правових підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

У преамбулі Статуту Державного підприємства «Кримські генеруючі системи» (далі - Підприємство) вказано, що підприємство засноване на державній власності за наказом Міністерства палива та енергетики України від 25 травня 2000 року № 120 (а.с. 9)

Згідно п. 2.2 Статуту Підприємства, предметом діяльності Підприємства є виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, що саме вказано у Довідки з ЄДРПОУ № 05.3-6-06/1661 від 01.12.2006 р. (а.с. 23)

У своєму складі Підприємство має структурний підрозділ «Сакські теплові мережі», що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ АА № 233196 від 01.04.2010 р., з вказівкою на дату створення структурного підрозділу 24.07.2000 року. (а.с. 24)

У 2005 році Підприємство прийняло рішення про участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», з метою якого є сприяння поліпшення фінансового положення підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню банкрутству і підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом врегулювання процедурних питань і впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади і органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів з суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.

Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла в зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органам місцевого самоврядування, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості підприємств до державного бюджету, а також надходжень податку на додану вартість, не сплаченого Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» у встановлені строки за природний газ, ввезений на митну територію України у першому кварталі 2008 року, який перебуває під митним контролем, та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 25.04.2008 р. «Про реалізацію статті 54 закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України» затверджений Порядок, яким визначений механізм перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим (погодженим) органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості надавачів, виробників, виконавців послуг, інших підприємств або їх кредиторів - учасників розрахунків до державного бюджету та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Відповідно до зазначеної Постанови КМУ, з метою погашення взаємної заборгованості позивачем 11 грудня 2008 року був укладений договір № 13/440 про організацію взаєморозрахунків відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 440 від 25.04.2008 року з Головним управлінням Державного Казначейства України в АР Крим, Міністерством фінансів АР Крим, Фінансовим управлінням Сакської міської ради та Управлінням регіонального розвитку Сакської міської ради про організацію проведення Сторонами взаєморозрахунку відповідно до статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2008 року № 440 на загальну суму 34 486,00 гривень. (а.с. 26)

В результаті проведених розрахунків відповідно до Постанови КМУ № 440 від 25.04.2008 року., враховуючи збиток підприємства за підсумками 9 місяців 2008 р., податок на прибуток позивача до сплати склав 2858918,00 грн., що відображено в декларації з податку на прибуток підприємства від 16.10.2008 року, отриманого відповідачем 27.10.2008 року вхід. № 1601/25.(а.с. 29)

Позивач є платником консолідованого податку на прибуток, до сплати якого складає:

ДП «Кримські генеруючі системи» - 1668108 грн.,

- Структурний підрозділ «Сакські теплові мережи» - 37 166,00 грн. (а.с. 30)

Згідно умов вищевказаного договору Державне казначейство України перераховує кошти Головному управлінню Державного казначейства України в АР Крим, яке перераховує кошти Міністерству фінансів АР Крим, який в свою чергу перераховує кошти Міністерству житлово-комунального господарства АР Крим, а міністерство перераховує кошти позивачу - Державному підприємству «Кримські генеруючі системи» для перерахування коштів до спеціального фонду Державного бюджету на погашення податкової заборгованості з податку на прибуток підприємства (код 11021900), який виник в результаті проведення розрахунків за постановою КМУ № 440 від 25.04.2008 р.

Згідно п.3.1 договору, з метою реалізації цього договору сторони зобов'язуються до проведення взаєморозрахунку не вчиняти дій щодо погашення заборгованості, яку передбачається погасити відповідно до цього договору.

Відповідно до статті 14 закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р. та діючого на то час Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженого наказом ДПА України № 378 від 18.09.2001 р., (далі - порядок № 378) позивач звернувся до Сакської ОДПІ в АР Крим із заявою № 995 від 28.10.2008 р. про надання розстрочки податкових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 37166,00 грн. (а.с. 25)

На заяву позивача, ДПС в АРК надало листа вих. № 11198/7/24108 від 19.11.2008 р. про відмову у наданні розстрочки податкових зобов'язань з податку на прибуток структурного підрозділу «Сакські теплові мережі».

У тексті відмови ДПС в АРК від 19.11.2008 року № 11198/7/24-108 вказано на недостатність доказів загрози виникнення податкового боргу.

У цієї відмови не зазначено, в чому саме полягає недостатність доказів позивача щодо загрози виникнення податкового боргу, що є порушенням принципу обґрунтованості доказів, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або не прийняття рішень.

Це свідчить про необґрунтованість відмови ДПС в АР Крим у наданні розстрочки податкових зобов'язань.

Згідно п. 1.5. Порядку № 378, розстрочення податкових зобов'язань - надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені на умовах податкового кредиту, за якими основна сума кредиту та нараховані на неї проценти погашаються рівними частками, починаючи з податкового періоду, наступного за періодом надання такого кредиту.

Згідно п. 3.1. цього Порядку, достатнім доказом для прийняття рішення про розстрочення або відстрочення податкових зобов'язань вважається наявність аналізу фінансового стану платника податків за попередній звітний період, розрахунків прогнозних доходів такого платника, які свідчать про можливість погашення податкових зобов'язань та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення або відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом.

Судом з'ясовано, що відповідачем не проведено аналізу платоспроможності СП «Сакські теплові мережі». До розглянутих відповідачем матеріалів відмови, наданий аналіз платоспроможності ДП «КГС» для розстрочки податкових зобов'язань на суму 1668108,00 грн.(а.с. 102), який не є достатнім доказом, оскільки за цим аналізом вже прийнято рішення ДПІ в м. Сімферополі.

Матеріали справи містять докази звернення позивача до ДПІ м. Сімферополя з аналогічною заявою про розстрочку податкових зобов'язань ДП «КГС» вих. № 1035 від 05.11.2008 р. на суму зобов'язань 1668108,00 грн., по якій було прийнято рішення № 14 від 19.11.2008 р. про розстрочення податкових зобов'язань.

Рішення про розстрочення податкових зобов'язань дано ДП «КГС» на суму 1668108,00 грн. з строками та сумами розстрочення до 01.12.2008 р. - 834054 грн., 29.12.2008 р. - 834054 грн. На підставі цього рішення, позивачем та ДПІ в м. Сімферополі 20.11.2008 року був укладений договір про розстрочку податкового зобов'язання № 16/1/24-3 на суму 1668108,00 грн.

У цей день, ДПС в АРК відмовило позивачу у наданні розстрочки податкових зобов'язань на суму 37 166,00 грн. листом, без прийняття відповідного рішення, що також є порушенням Порядку № 378.

Згідно п. 6 вказаного Порядку, будь-який платник податків має право вимагати розстрочення чи відстрочення його податкового зобов'язання, а орган, уповноважений приймати рішення з таких розстрочень (відстрочень), зобов'язаний задовольнити таку вимогу у разі, коли підстави, надані платником податків як обґрунтування такого розстрочення (відстрочення), є тотожними підставам, наданим іншими платниками податків, щодо податкового зобов'язання яких були прийняті відповідні рішення.

Враховуючи наявність прийнятого рішення про розстрочення податкового зобов'язання ДП «КГС», який у своєму складі має структурний підрозділ «Сакські теплові мережі» та сплачує консолідовано податок на прибуток, підстави для розстрочення податкових зобов'язань по цьому підприємству є тотожними, а відтак, відповідач був зобов'язаний прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань структурному підрозділу «Сакські теплові мережі» на суму 37 166, 00 грн.

Згідно з частиною другою статті 71 КАС України в адміністративних справах про

протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи зі змісту наведеної норми, саме на податкові органи покладається обов'язок надати достатні докази на обґрунтування висновків про дотримання платником податків норм податкового законодавства.

З огляду на викладене, судом встановлена безпідставна відмова у наданні розстрочення податкових зобов'язань позивачу та обов'язок відповідача прийняти рішення у наданні розстрочки податкових зобов'язань СП «Сакські теплові мережі» ДП «КГС».

Відповідно до частини 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Платіжним дорученням № 5083 від 06.06.2012 р. підтверджена сплата судового збору позивачем в сумі 371,66 грн., яка підлягає стягненню з Державного бюджету України.

В судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частина постанови суду. У відповідності зі статтею 160 КАС України, повний текст постанови складено 18.08.2012 р.

Виходячи з вищевикладеного, керуючись статтями 160 - 163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов Державного підприємства «Кримські генеруючі системи» до Державної податкової служби в АР Крим про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій - задовольнити.

2.Визнати протиправною відмову Державної податкової служби в АР Крим у наданні розстрочки податкових зобов'язань СП «Сакські теплові мережі» ДП «Кримські генеруючі системи» на суму 37 166, 00 грн., викладену у листі № 11198/7/24-108 від 19.11.2008 року.

3.Зобов'язати Державну податкову службу в АР Крим прийняти рішення про розстрочку податкових зобов'язань СП «Сакські теплові мережі» ДП «Кримські генеруючи системи» з податку на прибуток за 3 квартали 2008 року на суму 37 166, 00 грн.

4.Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача - Державного підприємства «Кримські генеруючі системи» (код ЄДРПОУ 30909683) суму сплаченого судового збору в розмірі 371,66 (триста сімдесят одна) грн.66 коп.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.

Суддя Суворова С.В.