Ухвала від 27.11.2012 по справі 5006/1/74-9б/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

УХВАЛА
ПРО ПОВЕРНЕННЯ ЗАЯВИ ПРО БАНКРУТСТВО

27.11.12р. № 5006/1/74-9б/2012

Суддя господарського суду Донецької області Гурова А.І.

Розглянувши матеріали за заявою боржника Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Совет» м.Слов'янськ

про банкрутство

ВСТАНОВИВ:

22.11.2012р. до господарського суду Донецької області надійшла заява про порушення справи про банкрутство Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Совет» м.Слов'янськ, на підставі ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" разом з клопотанням б/н, б/д про звільнення від сплати судового збору.

Надана суду заява підлягає поверненню без розгляду з наступних підстав:

Згідно з вимогами ч.3 ст.110 Цивільного кодексу України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч.1 ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

В обґрунтування заявлених вимог заявник посилається на прийняття засновниками рішення про припинення товариства шляхом ліквідації і створення ліквідаційної комісії, а також на недостатність майна підприємства для задоволення вимог кредиторів.

Згідно ст.36 Господарського процесуального кодексу України, письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії.

На підтвердження вищевказаних обставин, заявником до заяви додані копії рішень від 26.01.2011р. №77-V-6 про припинення Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Совет» м.Слов'янськ шляхом ліквідації, від 02.02.2011р. №76, 04.03.2011р. №157, та рішення від 18.05.2011р. №340 про створення ліквідаційної комісії, які взагалі не містять відмітки про їх засвідчення.

У зв'язку з чим, вказані рішення не є належними доказами в розумінні ст.36 Господарського процесуального кодексу України.

Частиною 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців" передбачено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, у тому числі дані про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо).

Статтею 18 цього Закону, яка визначає статус відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, передбачено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

При цьому, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.

У зв'язку з чим, при поданні заяви до суду боржник повинен надавати довідку з Єдиного державного реєстру, яка містить дані про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо).

До заяви Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Совет» м.Слов'янськ не надано Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка містить дані про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо).

Відповідно до ч.4 ст.105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.

Інформація про прийняття засновником (учасником) рішення щодо припинення юридичної особи відповідно до вимог ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації - виданні спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації, в якому згідно із ст.1 вказаного Закону публікуються відомості з Єдиного державного реєстру. Таким спеціалізованим друкованим засобом масової інформації офіційно визначено «Бюлетень державної реєстрації».

В заяві вказано про публікацію повідомлення щодо прийняття засновниками рішення про припинення юридичної особи, але вказаного оголошення до заяви не додано.

Крім того, в заяві боржника про порушення справи про банкрутство зазначено про наявність кредиторської заборгованості, проте не вказано та до заяви не надано доказів звернення конкретних кредиторів до боржника з грошовими вимогами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Згідно переліку доданих до заяви документів проміжний ліквідаційний баланс відсутній.

Про факт затвердження проміжного ліквідаційного балансу в заяві не вказано, відповідне рішення до заяви не додано.

При цьому, до заяви доданий фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва - баланс на 30.06.2012р., який не містить ані підпису, ані печатки.

Відповідно до вимог ч.5 ст.60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку (тобто аудиторським висновком) з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.

Таким чином, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення справи про банкрутство боржника у порядку ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є:

- проведення інвентаризації майнових активів;

- оцінка вартості наявного майна боржника;

- визначення повного обсягу кредиторської заборгованості

в порядку ст.60 Господарського кодексу України.

В заяві не вказані відомості щодо проведення аудиторського висновку, проведення інвентаризації майнових активів та оцінки вартості наявного майна боржника, та до заяви Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Совет» м.Слов'янськ не надані:

- аудиторський висновок

- матеріали інвентаризації майнових активів;

- оцінка вартості наявного майна боржника.

Доданий до заяви перелік основних засобів Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Совет» м.Слов'янськ станом на 01.07.2012р. не містить підпису.

Крім того, в заяві відсутні відомості про повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства у встановленому законодавством порядку.

Суд звертає увагу, що більша частина доданих до заяви копій документів взагалі не засвідчені, тобто не є належними доказами в розумінні ст.36 Господарського процесуального кодексу України, оскільки у відповідності до п.5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (ДСТУ 4163-2003), затвердженої наказом № 55 від 07.04.2003 р. Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, відмітки про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.

Пункт 2.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» також передбачає, що подані сторонами копії документів, виготовлені з використанням технічних засобів (фотокопії тощо), засвідчуються підписом особи, яка їх виготовила або яка перевірила їх на відповідність оригіналам, із зазначенням її прізвища, ініціалів та посади (якщо вона є посадовою особою) та з прикладенням печатки (за її наявності).

Згідно з ч. 13 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" із заяв про порушення справи про банкрутство справляється державне мито відповідно до закону.

Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" N 4212-VI від 22.12.2011р. пункт 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" доповнено підпунктами 12 -17, встановлені ставки судового збору з заяв про порушення справи про банкрутство, з заяв кредиторів та інше, а саме:

13) заяви про порушення справи про банкрутство - 5 розмірів мінімальної заробітної плати;

Згідно підпункту 13 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України „Про судовий збір" за подання до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство, встановлений судовий збір у розмірі - 5 розмірів мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст. 13 Закону України „Про Державний бюджет України на 2012 рік" розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2012р. становить 1073 гривні.

Розглянувши клопотання Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Совет» м.Слов'янськ про звільнення від сплати судового збору, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки або звільнення від сплати судового збору.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі (Інформаційний лист Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про судовий збір" № 01-06/869/2012 від 05.07.2012 року).

Статтями 33, 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

В клопотанні заявник просить звільнити його від сплати судового збору у зв'язку з неплатоспроможністю.

Однак, зважаючи на наданий до клопотання лист Слов'янської міської ради від 08.11.2012р. №01-01-05ф/4601 суд відзначає, що цей лист не є належним доказом, який би свідчив про наявність підстав для звільнення заявника від сплати судового збору, оскільки у ньому не містяться відомості про майновий стан боржника, а лише зазначається про неможливість надання фінансової допомоги останньому у розмірі 131868,385грн.

Інших підстав для звільнення його від сплати судового збору заявником не наведено.

При цьому, суд вважає за необхідне відзначити, що Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Совет» м.Слов'янськ не відноситься до категорії осіб, звільнених від сплати судового збору, згідно зі ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Відповідно до п.4 ч.1 ст.63 Господарського процесуального кодексу України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо до заяви не додано доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.

Враховуючи наведене, суд дійшла висновку, що заявником, в порушення вказаних вище норм законодавства, до заяви про порушення справи про банкрутство не додано доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, та не наведено належних підстав для звільнення від сплати судового збору.

Вказане є підставою для повернення заяви про порушення справи про банкрутство без розгляду, оскільки за приписами п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суддя повертає заяву про порушення справи про банкрутство і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів щодо сплати державного мита у встановленому порядку та розмірі.

Частина 1 ст. 9 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачає, що суддя не пізніше п'яти днів з дня надходження повертає заяву про порушення справи про банкрутство і додані до неї документи без розгляду, про що виносить ухвалу, якщо: у заяві не вказано повне найменування сторін, їх поштову адресу та інші відомості, перелічені в статті 7 цього Закону; з інших підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону."

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Совет» м.Слов'янськ про порушення справи про банкрутство підлягає поверненню без розгляду.

Керуючись ст. 7, ст. 9, ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 1, 16, 17, 18, 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", ст. 13 Закону України „Про Державний бюджет України на 2012 рік", ст.ст. 4, 5, 8 Закону України „Про судовий збір", ст.ст.33, 34, 36, 63 ст.86 ГПК України, ст.105, ст.110, ст.111 ЦК України, ст.60 ГК України, приймаючи до уваги Інформаційний лист Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про судовий збір" №01-06/869/2012 від 05.07.2012 року та Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити Комунальному підприємству Слов'янської міської ради «Совет» м.Слов'янськ у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Заяву Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Совет» м.Слов'янськ про порушення справи про банкрутство повернути без розгляду.

Додаток (на адресу заявника): клопотання з додатками на 5 арк., заява з додатками на 36 арк., конверт.

Суддя Гурова А.І.

Вик. тел.

Надруковано примірників - :

- господарському суду Донецької області,

- сторонам,