Справа № 1708/2924/12
28.11.2012 року Здолбунівський районний суд
Рівненської області
під головуванням судді Калюжного А.Є.
при секретарі Дацишин Р.В.
з участю позивача ОСОБА_1
представника Здолбунівської міської ради Рощенко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Здолбунів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 до Здолбунівської міської ради про скасування рішення Здолбунівської міської ради та визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку,
В поданій до суду заяві позивач просить скасувати рішення Здолбунівської міської ради № 532 від 10 жовтня 2007 року, яким погоджувалася технічна документація на земельну ділянку, на яку виданий державний акт на право власності від 03 червня 2008 року на прізвище ОСОБА_1 серії ЯЕ № 216069; визнати недійсним державний акт на право власності від 03 червня 2008 року на прізвище ОСОБА_1 серї ЯЕ № 216069.
Ухвалою Здолбунівського районного суду від 07.11.2012 року відкрито повадження в порядку адміністративного судочинства.
Вислухавши позивача,яка просить розглядати справу у порядку адміністративного судочинства, представника відповідача,яка вважає,що по справі є спір про право,а тому справу слід розглядати в порядку цивільного судочинства,суд приходить до висновку,що провадження у справі слід закрити,виходячи з наступного.
Так, відповідно до вимог ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
За змістом частини першої ст. 374 ЦК України та ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю, є зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.
Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на її території належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад міст; організація землеустрою; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
При цьому, як випливає зі змісту зазначеної статтті, міська рада має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другої цієї статті.
Звертаючись до суду із позовом, позивач зазначає,що що 03 червня 2008 року Здолбунівською міською радою було видно ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (як співвласникам) державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 216069. Цільове призначення даної ділянки - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Вказує, що 29 листопада 2007 року співвласницею ОСОБА_1 було укладено договір дарування належної їй 1/3 частини квартири АДРЕСА_1, за яким належна їй 1/3 частина зазначеної квартири була подарована ОСОБА_3. Про що свідчить договір дарування від 29.11.2007 року. Зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_1. померла, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1
Стверджує, що 26 березня 2012 року довідкою ПП "Оціночна фірма - Бонус Земля" роз'яснено, що при складанні технічної документації на дану земельну ділянку була допущена технічна помилка, а саме: не включено частину земельної ділянки під частиною квартири АДРЕСА_1 а саме під житловою кімнатою.
Вказує, що неврахування даної частини земельної ділянки унеможливлює обслуговування самого житлового будинку, тобто фактично частина земельної ділянки є в користування, а у виданому їй державному акті не відображена.
Вважає, що Здолбунівська міська рада цим самим порушила земельне законодавство, права неповнолітньої ОСОБА_3, зменшивши земельну ділянку під будинком за адресою: АДРЕСА_1
Таке свідчить про те, що у даному випадку існує спір з органом місцевого самоврядування не лише з приводу оскарження його рішення щодо передачі у власність спірних земельних ділянок, а і з приводу права власності на цю земельну ділянку.
Правовідносини, які склались між сторонами, стосуються прав та підстав набуття права власності на земельну ділянку і позивачем оспорюється право власності,яке виникло у неї з отриманням державних актів на спірні земельні ділянки, а тому й відповідно виник спір про право, який належить до компетенції загальних судів.
При таких обставинах,суд приходить до висновку,що зазначені вимоги не мають ознак публічно-правового спору,а відтак повинні розглядатися за правилами, встановленими ЦПК України.
Згідно п.1 ч.1 ст.157 КАС України підлягає закриттю провадження,якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.157 КАС України,суд
Провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 до Здолбунівської міської ради про скасування рішення Здолбунівської міської ради та визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку-закрити.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом п"яти днів з дня її проголошеня через районний суд.
Суддя: