Постанова від 20.11.2012 по справі 1401/1714/12

Справа № 1401/1714/12

3/1401/695/12

ПОСТАНОВА

Іменем України

20.11.2012 року Арбузинський районний суд

Миколаївської області

у складі головуючого судді Кірімової О.М.,

за участю секретаря Торби А.В.,

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління служби безпеки України в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, проживаючої по бул. ШевченкоАДРЕСА_1, в м. Южноукраїнськ Миколаївської області, працюючої інспектором групи режимно-секретної роботи Арбузинської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби в Миколаївській області № 83, маючої доступ до державної таємниці за формою 2, протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,

за ч. 2 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Комісією Управління СБ України в Миколаївській області в вересні 2012 року проведено спеціальну експертизу наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею в Арбузинській ВК № 83 (акт обл. № 64/4/115се від 12.09.2012 року).

Під час спеціальної експертизи встановлено, що стан охорони державної таємниці в Арбузинській ВК № 83 не повною мірою відповідає вимогам законодавства про державну таємницю.

Зокрема, встановлено, що в порушення вимог ч. 6 ст. 21 Закону України «Про державну таємницю»та п. 40 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2003р. № 1561-12 покладання на ОСОБА_1 обов'язків по забезпеченню режиму секретності та на ОСОБА_2 виконання обов'язків по забезпеченню режиму секретності на період відсутності відповідальної особи (обов'язки заступника начальника PCO) не погоджені з Управлінням СБ України в Миколаївській області.

Функціональні обов'язки працівників PCO розроблені та затверджені керівником установи (обл. №83/1-8 від 20.03.2011 року та обл. №83/1-9 від 20.03.2011 року). Разом з тим, функціональні обов'язки мають узагальнений характер та не передбачають всі функції передбачені п. 42 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях".

Робота в сфері охорони державної таємниці в Арбузинській ВК №83 проводиться на плановій основі відповідно до плану роботи PCO на 2012 рік (обл. № 132дск від 30.12.2011 року). Зазначений план не затверджений керівником установи та до безпосередніх виконавців не доведений.

Заплановані заходи PCO виконуються несвоєчасно, про що свідчить відсутність відповідних відміток в плані роботи PCO на 2012 рік.

В порушення вимог підпункту 20 п.42 Порядку - 1561 в Арбузинській ВК № 83 не проводиться робота щодо навчання працівників, які допущені до роботи з державною таємницею та не перевіряються знання ними вимог нормативних актів.

Обладнання приміщення оперативного відділу № 11а не повною мірою відповідає вимогам ДБН В.2.2.-14 2004 та "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях".

Зокрема, в порушення п. 166 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" та п. 4.4 ДБН В.2.2.-14 2004 приміщення не обладнане пожежною сигналізацією. Дане порушення мало місце під час попередньої перевірки, проте в порушення вимог ст. 37 Закону до теперішнього часу не було усунуте.

В порушення вимог п. 178 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" у чергового колонії відсутній список відповідальних осіб із зразками їхніх підписів, які мають право відкривати режимні приміщення і здавати їх під охорону.

Під час спеціальної експертизи комісією УСБУ встановлений факт порушення порядку надання допуску до державної таємниці. Зокрема, в порушення вимог ст. 22 Закону та п.п. 58, 59 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" допуск до державної таємниці ОСОБА_3 був наданий наказом начальника колонії № 8дск від 09.02.2011року, а не відповідним розпорядженням начальника Управління СБ України в Миколаївській області (зазначене порушення було викладене в акті попередньої перевірки, до теперішнього часу не усунуто).

Відповідно до вимог п. 84 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" особи, яким скасовано допуск до державної таємниці, письмово повідомляються про скасування їм допуску.

Разом з тим, встановлено, що в порушення п. 86 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" облікові картки (форма 6) звільнених в 2006 році співробітників колонії ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до теперішнього часу зберігаються в PCB установи, а не були знищені у встановленому порядку по закінченні п'ятирічного терміну.

Встановлено, що організація та ведення секретного діловодства в Арбузинській ВК № 83 здійснюється з порушеннями вимог розділу 10 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях".

А саме, в порушення вимог розділу 10 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" в журналі обліку вхідної кореспонденції (№ 53дск, розпочатий 16.01.2008 року) мають наступні порушення:

- Відсутні дати отримання секретних документів виконавцями (як приклад №№ Іцт, 4цт, 5т, 10т, 11т, 13т, 14т, всі 2012 року реєстрації).

- Відсутня інформація про долучення матеріальних носіїв секретної інформації до справ (№ 1цт-2012 р., № 11т-2011 р., № 5цт-2011 р., 2цт-2011 р., не зазначені номери сторінок справ).

- Форма журналу не відповідає ф. 27 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях".

- Відсутні підписи членів комісії про проведену перевірку наявності МИСІ.

- Відсутній підсумковий запис та підпис голови комісії з річної перевірки МНСІ за 2009-2011 роки.

В журналі обліку підготовлених документів № 178дек, розпочатий 03.01.2012 року, містяться наступні порушення:

- Відсутні дати отримання секретних документів виконавцями (за всіма документами).

- Відсутня інформація про долучення матеріальних носіїв секретної інформації до справ, як приклад: №№ Юбцт, 107цт, ПЗцт, 115цт, 117цт, 119цт, 121цт, 125цт-126цт, 131цт-132цт, 134цт, 135т-137т, 138цт-140цт та інші.

- Незавірені виправлення (в тому числі з використанням коректувальної рідини) в графі 15 журналу, як приклад: №№ 151т, 158т, 176цт-178цт, 224т, 387т, 582т, 974дск, та інші.

В журналі обліку підготовлених документів № 170дск, розпочатий 04.01.2011 року, закінчений 30.12.2011 року, містяться наступні порушення:

- Відсутні дати отримання секретних документів виконавцями, як приклад: №№ 31т, 96т, 97т, 1316т-2114т, та інші.

Відсутня інформація про долучення матеріальних носіїв секретної інформації до справ, як приклад: № Зт, № 1677цт, № 1868цт-1872цт та інші.

- Незавірені виправлення (в тому числі з використанням коректувальної рідини) в графі 16 журналу, як приклад: №№ 1370цт, 1374т, 1533т, 1653т, 1745т та інші.

- Відсутній підсумковий запис та підпис голови комісії з річної перевірки МНСІ за 2011 рік.

В пакетно-контрольному журналі № 114дск, розпочатий 13.01.2009р., налічать наступні порушення:

- Відсутній підсумковий запис та підпис голови комісії з річної перевірки МНСІ за 2011 рік.

- Відсутні підписи фельд'єгерів про передані пакети, як приклад: пакети №№ 2, 3, 4, 8, 12-18, 21-33.

- Не зазначені вхідні номери документів, які містилися в пакетах №№ 5, 8, 19 (всі по 2 документа в пакеті).

- Відсутні підписи працівника PCO про отримання документів з пакеті: №>№ 18, 19,21,24.

- Незавірені виправлення (в тому числі з використанням коректувальної рідини) в графі 17 журналу.

В журналі обліку робочих зошитів (форма 37) № 48дек, розпочатий 10.01.2006р., відсутні підписи про передачу (повернення до PCO) робочих зошитів співробітниками, які були звільнені (переведені на нове місце служби):

Робочі зошити № 13дск, № 23дек, № ЗЗдск та № 34дск, заводила ОСОБА_6, відмітка про повернення (передачу) відсутня, зошит в наявності, зберігається в PCO, ОСОБА_6 звільнена 29.07.2011 року, наказом № 42.

Робочий зошит № 39т (гриф секретності «таємно»), значиться за ОСОБА_6, відмітка про повернення (передачу) відсутня, зошит комісії не наданий. ОСОБА_6 звільнена 29.07.2011 року, наказом № 42.

Робочий зошит № 52цт (гриф секретності «цілком таємно»), заводив ОСОБА_7 (переведений до Миколаївського СІЗО наказом № 8 від 13.03.2009 року) передав зошит ОСОБА_6, відмітка про повернення (передачу) відсутня, зошит комісії для перевірки не наданий. ОСОБА_6 звільнена 29.07.2011 року, наказом № 42.

Робочий зошит № 53т (гриф секретності «таємно»), заводила ОСОБА_8 21.05.2010 року передала зошит ОСОБА_6, відмітка про повернення (передачу) відсутня, зошит в наявності, зберігається в PCO, ОСОБА_6 звільнена 29.07.2011 року, наказом № 42.

Робочий зошит № 78цт (гриф секретності «цілком таємно»), значиться за ОСОБА_9, відмітка про повернення (передачу) відсутня, зошит в наявності, зберігається в PCO. ОСОБА_9 звільнений 14.05.2012 року, наказом № 24.

Відповідно до вимог п. 317 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" після закінчення року в номенклатурі справ 2011 року (обл. № 83/1-3дек від 04.01.2011 року) працівниками PCO зроблено підсумковий запис про кількість заведених справ постійного і тимчасового зберігання та перехідних на наступний рік справ.

Разом з тим, в порушення вимог п. 312-316 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" в номенклатурі справ на 2012 рік не зазначені:

- посади осіб, які мають доступ до справ (всі справи);

- номери томів справ (всі справи);

- дати заведення справ (№ 1/4т, № 1/11т, № 1/20т, № 1/21т, № 1/22т, № 2/1/1т, № 10/1т та інші);

- відсутні підписи осіб відповідальних за зберігання справ. Такі ж недоліки притаманні й номенклатурі справ 2011 року (обл. №83/1-3дск від 04.01.2011 року).

Оформлення обкладинок томів справ відповідає вимогам п. 319 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях", а саме зазначається гриф секретності справи, найменування установи, номер та назва справи, дати заведення/закриття, кількість аркушів та термін зберігання.

Разом з тим, в порушення вимог п.п. 320-322 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" в секретних справах відсутні:

- картки видачі справ (як приклад справи №№ 10/Зт, 10/5т, 10/4цт та інші);

- нумерація сторінок внутрішніх описів справ (як приклад справи №№ 10/Зт, 10/5т, 10/4цт та інші);

- списки осіб, які мають доступ до матеріалів справ (як приклад справи №№ 10/Зт, 10/5т, 10/4цт та інші).

Факти вилучення секретних документів зі справ комісією не встановлені.

В порушення вимог п. 205 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" в журналі обліку закінчених провадженням справ № 2дск відсутні підписи осіб відповідальних, станом на дату спец експертизи, за зберігання таємних справ (зазначений недолік зазначався в акті попередньої перевірки). Як приклад: відсутні підписи осіб за №№ 214т, 216т-220т та в ін.

В порушення вимог п. 396 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" в зазначених вище облікових формах відсутні підсумкові записи про проведену перевірку наявності МНСІ, які повинні засвідчуватися підписом голови комісії, що проводила загальну перевірку наявності МНСІ.

Крім того, встановлено, що в порушення вимог п.п. 395, 396 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" загальна перевірка наявності секретних документів за 2011 рік, комісією установи (призначена наказом № 5 від 09.01.2012 року) не проводилися, рух (отримання, відправлення, розмноження та знищення) секретних документів протягом року, за який проводилася перевірка не перевірявся, звірка реєстраційних даних облікових форм з фактичною наявністю секретних документів за звітний рік не проводилася. Акти про перевірку наявності, порядку обліку та зберігання матеріальних носіїв секретної інформації в Арбузинській ВК № 83 за 2011 рік відсутній.

В порушення вимог п. 394 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" перевірка наявності за МНСІ за 1 квартал 2012 року комісією Арбузинської ВК № 83 проведена несвоєчасно (акт № 909дск від 29.05.2012 року), а квартальна перевірка наявності МНСІ за 2 квартал 2012 року станом на дату проведення спеціальної експертизи взагалі не проводилася, рух (отримання, відправлення, розмноження та знищення) підготовлених секретних документів та документів з обмеженим доступом протягом другого кварталу, не перевірявся, звірка реєстраційних даних облікових форм з фактичною наявністю секретних документів за звітний період не проводилася.

Акт про перевірку наявності, порядку обліку та зберігання матеріальних носіїв секретної інформації в Арбузинській ВК № 83 за 1-й квартал 2012 року № 909дск від 29.05.2012 року складено формально, висновки за результатами даної перевірки, про те, що всі документи підшиті до справ і існують в наявності, а в журналах обліку зроблено відмітки із зазначенням № справи та аркушу, не відповідають дійсності, є передчасними та необґрунтованими.

Знищення таємних документів в Арбузинській ВК № 83 здійснюється з порушенням вимог п.п. 374, 376, 379, 386 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях". Для знищення МНСІ наказом № 3 від 09.01.2012 року визначена експертна комісія.

Разом з тим, в порушення вимог п. 378 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" розпорядчим документом керівника Арбузинської ВК № 83 не визначене спеціально обладнане місце, в якому дозволяється знищувати секретні документи і справи (недолік, який був зазначений в акті попередньої перевірки).

В порушення вимог п. 377 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" таємні документи відібрані для знищення зберігаються разом з іншими документами PCO.

Відповідно до вимог п. 389 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" акти на знищення документів та акти на знищення справ і журналів зберігаються в різних справах (обл. № 1/4дск (акти знищення справ) та № 1/5дек (акти знищення документів).

Форма актів на знищення складених в 2012 році не відповідає вимогам "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях".

Крім того, в установі відсутня металева урна для зберігання документів, які знищуються без складання актів, що не відповідає вимогам п. 391, 392 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях".

В порушення вимог п.п. 333, 334 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" експертиза цінності секретних документів з метою їх відбору для передачі до секретних архівних підрозділів на зберігання або для знищення в Арбузинській ВК № 83 щорічно не проводиться.

В порушення вимог ст. 15 Закону України „Про державну таємницю" матеріальні носії секретної інформації, які були підготовлені у колонії містять не всі необхідні реквізити, а саме на документах не зазначається посада особи, яка надала гриф секретності (як приклад №№ 1050цт від 22.06.2012 року, № 1142т від 09.07.2012 року, 803цт від 11.05.2012 року).

Робота з перегляду грифів секретності МНСІ підлягає активізації в зв'язку із тим, що в установі зберігаються МНСІ, терміни дії грифів секретності яких закінчилися, та гриф секретності не приведено у відповідність до ЗВДТ 2005 (як приклад, архівна справа № 045, заведена 19.05.1998 року, закінчена 29.12.2001 року, гриф «таємно»; архівна справа № 087т, заведена 04.01.2005 року, закінчена 25.02.2007 року, гриф «таємно»; архівна справа № 028т, закрита 03.02.2002 року, гриф «таємно»та інші).

Наявність зазначених вище порушень організації роботи PCO, порядку ведення секретного діловодства, порядку проведення перевірок наявності МНСІ свідчить про те, що в порушення вимог п.п. 41, 42 "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях" організація роботи та контроль за станом забезпечення режиму секретності в Арбузинській ВК № 83, особою відповідальною за забезпечення режиму секретності ОСОБА_10 належним чином не здійснюється.

Зазначене не гарантує відповідний режим секретності та створює передумови до витоку секретної інформації

Викладене стало можливим у зв'язку з неналежним виконанням ОСОБА_1 своїх функціональних обов'язків та обов'язків в сфері охорони державної таємниці, а також порушенням вимог "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях". Зазначене вище підтверджується матеріалами перевірки, проведеної співробітниками УСБУ в Миколаївській області.

Таким чином, ОСОБА_1, не вжила відповідних заходів щодо охорони державної таємниці та не забезпечила контроль за заходами по охороні державної таємниці.

У зв'язку з вищевказаним, та враховуючи той факт що ОСОБА_1 повторно протягом року вчинила порушення, передбачене частиною першою статті 212-2 КУпАП, за яке її вже було піддано адміністративному стягненню, в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч. 2, ст. 212-2 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала в повному обсязі та пояснила, що виявлені порушення дійсно мали місце в Арбузинській ВК № 83.

Вина останньої у вчиненні даного адміністративного правопорушення підтверджується також протоколом про адміністративне правопорушення 64/4/50 від 06 листопада 2012 року, витягом з акту № 64/4/115 се від 12.09.2012 року, зобов'язаннями ОСОБА_1,витягом з наказу про надання доступу до державної таємниці та посадовою інструкцією начальника режимно-секретного органу.

За таких обставин вважаю доведеним вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 212-2 КпАП України. При накладені адміністративного стягнення відповідно до ст. 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, які пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.

А тому, на підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 визнати винною у вчинені правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити їй покарання -штраф у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Миколаївської області або внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Арбузинського

районного суду ОСОБА_11