Рішення від 20.11.2012 по справі 17/44/2012/5003

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

20 листопада 2012 р. Справа 17/44/2012/5003

Господарський суд Вінницької області у складі судді Стефанів Т. В.,

при секретарі судового засідання Незамай Д. Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Заступника прокурора м. Вінниці (м. Вінниця, вул. Ватутіна, 10)

в інтересах держави, в особі Вінницької міської ради,

21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінниця-реставрація",

вул. Вишнева, 4, оф. 4, м. Вінниця

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору:

Обласна державна адміністрація Вінницької області,

21000, м. Вінниця, вул. Соборна,70

про стягнення збитків, завданих тимчасовим зайняттям земельної ділянки

в сумі 169 855,41 грн.

за участю представникиків сторін:

прокурор: Формуга І. Ю. - за посвідченням;

позивача : Богачук С. А. - за довіреністю;

відповідача : Кушнєрова К. С. - за довіреністю;

третя особа на стороні позивача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

21.09.2012 р. до господарського суду Вінницької області надійшов позов заступника прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницької міської ради про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінниця-реставрація" 169 855,41 грн. збитків, завданих тимчасовим зайняттям земельної ділянки.

Ухвалою від 24.09.2012 р. порушено провадження у справі № 17/44/2012/5003 з призначенням її до розгляду в судовому засіданні на 16.10.2012 р. та залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Обласну державну адміністрацію Вінницької області.

Ухвалою суду від 16.10.2012 року розгляд справи відкладено на 30.10.2012 року в зв'язку з невиконанням сторонами в повній мірі вимог ухвали від 24.09.2012 року в частині надання доказів та за клопотанням представника відповідача.

30.10.2012 р. у зв'язку з ненаданням прокурором та представниками сторін всіх доказів, необхідних для вирішення спору, розгляд справи було відкладено на 20.11.2012 р.

В судове засідання 20.11.2012 р. з'явились прокурор та представник позивача, які позовні вимоги підтримали у повному об'ємі. Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору (Обласна державна адміністрація Вінницької області) - правом участі у судовому засіданні не скористалась, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце судового засідання, в той же час її явка не визнавалась обов'язковою.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві, де зокрема зазначив, що на підставі рішення Вінницької міської ради ЗАТ "Вінниця-реставрація", в подальшому реорганізоване у ТОВ "Вінниця-реставрація", видано Державний акт на право постійного користування землею. За надану земельну ділянку площею 7508,61 кв.м. по вул. Вишнева, 4 м. Вінниці відповідач систематично сплачував земельний податок до місцевого бюджету, а також для проведення державної реєстрації договору оренди на дану земельну ділянку підготовлено реєстраційну справу, яку Вінницька регіональна філія ДП "Центр державного земельного кадастру" не прийняла. За зверненням ТОВ "Вінниця-реставрація", Вінницька міська рада продовжила термін реєстрації договору оренди. Щодо збитків завданих територіальній громаді м. Вінниці тимчасовим зайняттям земельної ділянки, відповідач зазначає, що проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства при використанні земельної ділянки відділом контролю за використанням територій та сплати місцевих податків Департаменту самоврядного контролю Вінницької міської ради є протиправним, оскільки складання актів перевірок дотримання вимог земельного законодавства відноситься до повноважень саме державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель згідно зі ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», а не до повноважень працівників виконавчого органу місцевої ради, та зазначає, що акт визначення розміру збитків складено в порушення вимог законодавства, оскільки до складу комісії, якою визначено розмір збитків, не було включено відповідача. Окрім того вважає, що позивачем не доведено факту завдання йому збитків. Також вказує на те, що позивач направляв усю кореспонденцію на адресу м. Вінниця, вул. Соборна,72, тоді як місцезнаходженням ТОВ "Вінниця-реставрація" з 18.07.2011 року є вул. Вишнева,4, м. Вінниця.

Представником відповідача в судовому засіданні 20.11.2012 року подано клопотання про зупинення провадження у справі №17/44/2012/5003 до вирішення пов'язаної справи за позовом ТОВ "Вінниця-реставрація" до Вінницької міської ради про визнання нечинним рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради №1421 від 14.06.2012 року, що перебуває у провадженні Вінницького окружного адміністративного суду. Прокурор та представник позивача проти даного клопотання заперечили, вказавши на те, що у останнього було достатньо часу на оскарження вказаного рішення, а такі дії свідчать тільки про затягування розгляду справи. Більше того, представник відповідача не надав копії процесуального документа адміністративного суду про порушення провадження у згаданій справі, а копія поданого суду адміністративного позову не містить будь-яких відміток, що вказана заява направлена/подана Вінницькому окружному адміністративному суду. Крім того, позивач звернув увагу суду на те, що відповідач також звертався і до господарського суду Вінницької області з таким же предметом спору та останньому ухвалою від 12.11.2012 року було відмовлено в прийнятті.

Суд, розглянувши вказане клопотання, відмовив в його задоволенні з підстав його необгрунтованості.

В судовому засіданні 20.11.2012 р. за клопотанням відповідача оголошувалась перерва до 14:30 год. у зв'язку з необхідністю ознайомлення з матеріалами справи та зняттям необхідних копій.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, представника позивача та відповідача, враховуючи вимоги чинного законодавства, в тому числі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Вінниця-реставрація»створене шляхом реорганізації (перетворення) з ЗАТ «Вінниця-реставрація»і є правонаступником орендного підприємства Вінницької міжобласної спеціальної науково-реставраційної проектно-виробничої майстерні. Відповідно до статуту ТОВ до нього перейшло усе майно та обов'язки ЗАТ «Вінниця-реставрація».

02.10.1995 року рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради народних депутатів № 779 акціонерному товариству закритого типу «Вінниця-реставрація» було надано у постійне користування земельну ділянку площею 7508,61 кв.м. по вул. Вишнева, 4 м. Вінниці, на підставі якого видано державний акт на право постійного користування землею серії І-ВН №00200, зареєстрованого 02 жовтня 1995 р. в книзі записів державних актів на право постійного користування землею серії ВН № 00051 (том 1, а.с. 14,15).

Оскільки державний акт на право постійного користування, серія ВН №00051 від 02.10.1995р., був виданий Акціонерному товариству закритого типу «Вінниця-реставрація», яке в подальшому було реорганізовано в Товариство з обмеженою відповідальністю «Вінниця- Реставрація", останнім у 2007 р. було замовлено в ЗАТ БТК "Світязь" виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку по вул. Вишнева, 4 у м. Вінниці.

Рішенням Вінницької міської ради від 11.11.2008 № 2148 (т. 1, а.с. 20, 21) було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, що розташована на вул. Вишнева, 4 та передано Товариству з обмеженою відповідальністю «Вінниця-реставрація» в оренду земельну ділянку площею 0,7508 га по вул. Вишнева, 4 м. Вінниці для виробничих потреб терміном на 10 років, за рахунок земель ЗАТ «Вінниця реставрація», п. 5 якого зобов'язано орендарів у 120-денний термін з моменту прийняття рішення подати договори оренди земельних ділянок без нотаріального посвідчення, реєстраційну справу до управління земельних ресурсів у м. Вінниці Вінницької області.

Цим же рішенням (п. 14.3, додатку №3) було визнано таким, що втратив чинність державний акт на право постійного користування від 02.11.1995 ВН № 00051. Управлінню земельних ресурсів у м. Вінниці Вінницької області (п. 14.4) погасити Державний акт на право постійного користування від 02.11.1995р. ВН № 00051.

30.10.2009 року рішенням Вінницької міської ради № 2555 в зв'язку з несвоєчасним укладанням договору оренди земельної ділянки (п. 18) було скасовано п. 14 додатку № 3 рішення Вінницької міської ради від 11.11.2008 № 2148 та передано Відповідачеві в оренду земельну ділянку площею 0,7508 га, вул. Вишнева, 4 м. Вінниці, на якій розташований об'єкт нерухомого майна належний Відповідачеві, для виробничих потреб, терміном на 3 роки, за умови відшкодування збитків міському бюджету на рівні орендної плати за фактичне використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів з моменту прийняття рішення № 2148 від 11.11.2008 р. Також даним рішенням від 30.10.2009 № 2555 (п. 18.4) було визначено: зняти з реєстрації Державний акт на право постійного користування від 02.11.1995 ВН № 00051 (том 1, а.с. 22-24).

30.04.2010 року рішенням Вінницької міської ради №2785 в зв'язку з несвоєчасним укладанням ТОВ «Вінниця-реставрація»договору оренди земельної ділянки (п. 4) скасовано п. 18 додатку № 2 рішення Вінницької міської ради від 30.10.2009 р. № 2555 та передано Відповідачеві в оренду земельну ділянку площею 0,7508 га по вул. Вишнева, 4 м. Вінниці, на якій розташований об'єкт нерухомого майна належний Відповідачеві, для виробничих потреб, терміном на 4 роки 11 місяців, за рахунок земель акціонерного товариства закритого типу «Вінниця-реставрація", п. 5 даного рішення зобов'язано орендарів у 120-денний термін з моменту прийняття рішення здійснити державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок. Цим же рішенням (п. 5.3 додатку № 1) було визначено: зняти з реєстрації державний акт на право постійного користування від 02.11.1995 ВН № 00051 (том 1, а.с. 25, 26).

22.03.2012 р. головним спеціалістом відділу контролю за використанням територій та сплати місцевих податків Департаменту самоврядного контролю Вінницької міської ради в присутності директора ТОВ "Вінниця-реставрація" Остапенка Є. І. (згідно даних, зазначених у акті перевірки) було проведено перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель міста Вінниці.

Перевіркою було встановлено, що Відповідач використовує земельну ділянку площею 0,7508 га, яка розташована по вул. Вишнева, 4 в м. Вінниці, для виробничих потреб, що підтверджується також поясненням директора ТОВ «Вінниця-реставрація» Остапенка Є. І. (том 1, а.с. 13), разом з тим останній використовує вищевказану земельну ділянку без правовстановлюючих документів (договір оренди, державний акт).

За результатами перевірки було складено акт від 22.03.2012 № 58/9-04-11 (далі - акт перевірки), в якому рекомендовано ТОВ "Вінниця-реставрація" повернути до Управління Держкомзему у м. Вінниці Вінницької області Державний акт на право постійного користування землею серія ВН № 00051 від 02.11.1995 р. для погашення та звернутись до Вінницької міської ради щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку для комерційного та виробничого використання, розташовану по вул. Вишневій, 4 м. Вінниці та сплатити плату за землю в повному обсязі згідно діючого законодавства (том 1, а.с. 10-12).

На підставі акту перевірки Комісією по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста, яка діє відповідно до рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 16.02.2012 № 325 (далі - Комісія), визначено розмір збитків заподіяних Відповідачем територіальній громаді міста Вінниці за останні 2 роки, в результаті тимчасового зайняття земельної ділянки, площею 0,7508га по вул. Вишнева, 4 м. Вінниці, у сумі 169 855,41 грн. (т.1, а.с.31).

21.05.2012 року Департаментом комунальних ресурсів Вінницької міської ради було направлено повідомлення керівнику ТОВ «Вінниця-реставрація» про виклик на засідання Комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста за №06-00-010-17865, яке призначено на 06.06.2012 року о 11:00 (т.3, а.с.51). Вказане повідомлення було направлено відповідачу рекомендованим листом, про що свідчить реєстр вихідної кореспонденції Вінницької міської ради, список №6207 згрупованих поштових відправлень та копія фіскального чеку №7078 від 21.05.2012 року (т.3, а.с.13-14).

14.06.2012 рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради № 1421 затверджено акт визначення розміру збитків, завданих Відповідачем територіальній громаді м. Вінниці (т. 1, а.с.27- 28).

18.06.2012 року вказане рішення направлено на адресу відповідача рекомендованим листом за вих №06-00-013-22007, про що свідчить реєстр вихідної кореспонденції Вінницької міської ради, список №703 згрупованих поштових відправлень та копія фіскального чеку №4191 від 18.06.2012 року (т.1, а.с.99, т.3, а.с.11-12) та повідомлено ТОВ «Вінниця-реставрація» про необхідність протягом 30-ти днів з дати затвердження акту добровільно перерахувати на рахунок Вінницької міської ради збитки, визначені Комісією.

Згідно листа департаменту фінансів Вінницької міської ради від 22.08.2012 р. №10-00-012-31938 станом на 21.08.2012 р. за кодом доходів 24062100 „Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" на рахунок №33111331700002 та копій казначейських виписок кошти від ТОВ «Вінниця-реставрація» не надходили (т.1, а.с.32-41).

У листі управління Держкомзему у місті Вінниці від 09.10.2012 р. №2262, який направлено на адресу Департаменту самоврядного контролю зазначено, що згідно даних форми 6-зем інформація про наявність земельної ділянки за ТОВ «Вінниця-реставрація», яка розташована за адресою:м. Вінниця, вул. Вишнева,4, відсутня (т.1,а.с.97).

Відповідач наголошує на тому, що вказане рішення було направлено йому не на юридичну адресу - вул. Вишнева,4, м. Вінниця, а на адресу - вул. Соборна,72, м. Вінниця, чим останній свідомо позбавив відповідача брати участь під час засідання комісії Виконавчого комітету Вінницької міської ради, а, отже, позбавив права надавати свої пояснення, доводи та міркування з приводу розгляду питання визначення розміру збитків. Більше того, вказує на те, що про збитки йому стало відомо тільки тоді, коли на його адресу надійшла позовна заява.

Вказані твердження відповідача спростовуються матеріалами справи. Зокрема, в акті №58/9-04-11 перевірки дотримання вимог законодавства при використанні земель міста Вінниці від 22.03.2012 року у рядку юридична адреса юридичної особи зазначено: м. Вінниця, вул. Соборна,72, вказаний акт був підписаний директор Остапенком Є. І. без будь-яких поправок, зауважень, в той час як ще з 18.07.2011 року були внесені зміни до установчих документів стосовно місцязнаходження товариства (т.3, а.с.45). Крім того, вся офіційна переписка відповідача велась за адресою м. Вінниця, вул. Соборна,72 (т.1, а.с.176, 177, 178, т.3, а.с.46), в тому числі і лист щодо уточнення геодезичних параметрів ділянки на офіційному бланку містить дві адреси (т.3, а.с. 15). Про те, що відповідачу слід відшкодувати збитки міському бюджету на рівні орендної плати за фактичне використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів теж йшла мова у згаданому акті.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України (далі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно із ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Частиною 1 ст.124 ЗК України передбачено , що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки ( у разі продажу права оренди ) шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст.125 ЗК України право власності або право тимчасового користування земельною ділянкою виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди та його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа що посвідчує право на неї, та його державної реєстрації - забороняється.

Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, вказані у статті 126 ЗК України, зокрема, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право користування земельною ділянкою державним актом на право постійного користування, а право оренди земельної ділянки договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Рішенням Вінницької міської ради №101 від 01.03.2011р. затверджено Положення про Департамент самоврядного контролю, яким передбачено наступне: Департамент створено з метою здійснення самоврядного контролю за використанням земель за призначенням, повнотою надходжень коштів до бюджету міста від використання земельних ділянок та майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади (п.2.1); відповідно до покладених на нього завдань Департамент організовує і здійснює контроль за дотриманням підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності , громадянами України земельного законодавства, цільовим використанням земель, своєчасним приведенням тимчасово зайнятих земельних ділянок у стан, придатний для використання за призначенням (п.4.1); складає акти за наслідками проведених перевірок, які разом з пропозиціями щодо вжиття заходів до порушників надаються на розгляд керівництву міської ради, відповідно до розподілу обов'язків (п.4.20); департамент є юридичною особою (п.9.1) (а.с.).

Рішенням Вінницької міської ради №379 від 19.08.2011р. до законодавчого врегулювання затверджено Тимчасове положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель та об'єктів нерухомого майна у м. Вінниці. Рішення набуло чинності 26.08.2011р. (т.2, а.с.57-59).

Тимчасовим положенням про самоврядний контроль за використанням та охороною земель та об'єктів нерухомого майна у м. Вінниці передбачено: це тимчасове положення визначає порядок здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель, об'єктів нерухомого майна та спрямоване на забезпечення їх раціонального використання (п.1.1); об'єктом самоврядного контролю за використанням та охороною земель є землі та об'єкти нерухомого майна ( в тому числі цілісні майнові комплекси) комунальної власності (п.1.2); самоврядний контроль за використанням та охороною земель та об'єктів нерухомого майна здійснює Департамент самоврядного контролю Вінницької міської ради (п.1.5); посадові особи Департаменту при здійсненні контролю за охороною та використанням земель та об'єктів нерухомого майна мають право: складати акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та об'єктів нерухомого майна (3.1.2); отримувати у встановленому порядку від громадян, посадових осіб усну або письмову інформацію з питань пов'язаних з порушенням земельного законодавства України (п.3.1.3); проводити фотографування як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України (п.3.1.5) (т.3, а.с.17).

Рішенням виконкому Вінницької міської ради №325 від 16.02.2012р. внесено зміни до рішення виконкому міської ради від 19.04.2005р. №596 "Про відшкодування збитків заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок" та викладено в новій редакції додатки до нього 1, 2, та 3 (т.1, а.с.42). Додатком 1 визначено склад комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста (т.1, а.с. 42).

Положенням про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних, тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста (додаток 2 до рішення виконкому №325 від 16.02.2012р.) передбачено наступне: розрахунок суми збитків виконується Департаментом комунальних ресурсів міської ради, на підставі рішення голови Комісії про внесення на розгляд Комісії питання про визначення розміру збитків (п.4.1); у разі використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, збитки визначаються за період фактичного користування земельною ділянкою (п.4.2); збитки розраховуються у розмірі орендної плати за землю, за ставками, які діяли на період виникнення збитків, відповідно до Порядку встановлення розмірів орендної плати, за земельні ділянки, затвердженого рішенням міської ради, з урахуванням функціонального використання земельної ділянки особою, що спричинила збитки (п.4.3) (т.1, а.с.43).

Положенням про Департамент самоврядного контролю міської ради, затвердженим рішенням Вінницької міської ради №101 від 01.03.2011р., передбачено наступне: департамент створено з метою здійснення самоврядного контролю за використанням земель за призначенням, повнотою надходжень коштів до бюджету міста від використання земельних ділянок та майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади, дотриманням затвердженої містобудівної документації при забудові відповідних територій та розміщенням об'єктів зовнішньої реклами. У взаємодії з органами Державної податкової служби України здійснює контроль за своєчасністю та повнотою нарахування та сплати місцевих податків та зборів (п.2.1.); здійснює самоврядний контроль за: використанням земель у місті Вінниці за призначенням (п.3.1.); у разі виявлення порушень земельного законодавства надає пропозиції виконавчому комітету Вінницької міської ради щодо вжиття до порушників заходів впливу у відповідності до вимог чинного законодавства України, зокрема щодо обмеження, тимчасової заборони (зупинення чи припинення права власності чи права користування земельною ділянкою громадянами та юридичними особами (п.4.2.); виявляє факти самовільного зайняття земельних ділянок і надає пропозиції виконавчому комітету Вінницької міської ради щодо вжиття до порушників заходів впливу у відповідності до вимог чинного законодавства України, зокрема щодо звільнення таких земельних ділянок (п.4.3); складає акти за наслідками проведених перевірок, які разом з пропозиціями щодо вжиття заходів до порушників надаються на розгляд керівництву міської ради, відповідно до розподілу обов'язків (п.4.20.); складати акти за наслідками проведених перевірок. Готувати пропозиції щодо вжиття заходів до порушників, які разом з матеріалами перевірок надавати на розгляд керівництву міської ради , відповідно до розподілу обов'язків (п. 6.13) (т.2, а.с.61).

Постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам, яким передбачено наступне:

- власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок (п.1);

- розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад (п.2);

- відшкодуванню підлягають: інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані (неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян) (п.3);

- збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина (п.5).

Законом України "Про оренду землі" передбачено наступне: оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1); орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (ст.21ч.1); розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). (ст.21ч.2);

Земельним кодексом України передбачено наступне:

- до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:

а) розпорядження землями територіальних громад;

є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;

к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (ст.12);

- власники земельних ділянок мають право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом (п."ґ" ч.1 ст.90);

- право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст.125);

- власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (ч.2 ст.152);

- власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (п."д " ч.1 ст.156);

- відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України. (ст.157);

- контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України (ст.187);

- самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами (ст.189).

Згідно ст. 142 Конституції України, ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», землі є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.

Судом встановлено, що позивачем тричі приймалось рішення щодо передачі відповідачу в оренду земельної ділянки, що розташована на вул. Вишнева,4, м. Вінниця та визначався строк їх виконання (у 120-денний термін здійснити реєстрацію договору). Однак останнім вказаний строк був недотриманий.

08.09.2011 року Департамент самоврядного контролю Вінницької міської ради звернувся листом до ТОВ "Вінниця-реставрація" з пропозицією звернутись до Вінницької міської ради з клопотанням щодо продовження терміну реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 07508 га (т.3, а.с.18), про вжиті заходи в 30-денний термін письмово повідомити Департамент.

Вказаний лист залишився без належного реагування з боку відповідача.

В зв'язку з цим, Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради у строк з 15.03.2012 року по 25.03.2012 року проведено позапланову перевірку дотримання відповідачем вимог земельного законодавства та складено акт №58/9-04-11 від 22.03.2012 року, в якому зобов'язано повернути до управління Держкомзему у м. Вінниці Державний акт на право постійного користування землею серія ВН №00051 від 02.11.1995 року для погашення та звернутись до Вінницької міської ради щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, про вжиті заходи в 30-денний термін письмово повідомити Департамент.

Вже під час здійснення перевірки Департаментом відповідач звернувся листом №10 від 20.03.2012 року до Вінницької міської ради з проханням продовжити термін реєстрації договору оренди земельної ділянки з причин уточнення геодезичних параметрів ділянки, а також проведення державної реєстрації змін до установчих документів (т.3, а.с.15), при цьому не надавши жодних документів (кадастровий план, акт встановлення меж тощо), що вказує на його формальний характер.

20.04.2012 року Департаментом архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради листом №05-00010-14001 (т.3, а.с.19) відповідачу надано відповідь про те, що термін реєстрації договору оренди продовжується з причин уточнення геодезичних параметрів ділянки, а також зазначено, що новий план ділянки до клопотання не додавався, що унеможливлює провести аналіз змін в конфігурації чи площі земельної ділянки, а тому просить надати міській раді змінений план земельної ділянки для опрацювання.

Судом встановлено, що станом на день розгляду справи відповідачем не було виконано вказані вимоги, що унеможливлює позивача оформити договір оренди земельної ділянки, оскільки відсутній повний пакет необхідних документів.

Отже, неукладення договору виникло з вини відповідача.

Крім того, на вказаній земельній ділянці знаходиться приміщення пилорами, столярний цех з адмінприміщеннями, яке є власністю відповідача (договір купівлі-продажу №5 від 09.07.1993 р. та свідоцтво про право власності від 12.08.1993 р. №4). На переконання суду, вказані вище обставини підтверджують факт використання земельної ділянки саме власником, що унеможливило її використання міською радою в межах наданих законом повноважень.

Отже, зазначені вище обставини переконують суд в наявності складу цивільного правопорушення в діях та бездіяльності ТОВ «Вінниця-реставрація», саме з вини якого не було оформлено договір оренди земельної ділянки, не надходили кошти за користування землею, в результаті чого позивачу були спричинені збитки у вигляді упущеної вигоди (зокрема, у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки).

Факт користування ТОВ "Вінниця-реставрація" земельною ділянкою підтверджується:

- актом перевірки від 22.03.2012 р., який підписаний відповідачем без будь яких зауважень (т.1, а.с. 10-12);

- пояснювальною запискою директора ТОВ "Вінниця-реставрація" (т.1, а.с. 13);

- повідомленням від 21.05.2012 р. № №06-00-010-17865 відповідно, до якого ТОВ "Вінниця-реставрація" повідомлено про виклик на засідання Комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста;

- іншими доказами, наявними у матеріалах справи.

За змістом ст. 33 ГПК України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Так, на підставі поданих доказів Позивач довів той факт, що Відповідач використовував земельну ділянку, розміром 0,7508 га без правовстановлюючих документів упродовж червня 2010 року по червень 2012 року.

У той же час відповідачем не подано документальних доказів у заперечення наведеним вище обставинам, зокрема:

- не підтверджено документально, що його не було під час засідання Комісії по визначенню та відшкодуванню збитків;

- посилання відповідача на те, що він сплачував земельний податок не приймаються судом до уваги, оскільки земельний податок та орендна плата є різними платежами і одержувачі цих коштів також різні. Крім того, Земельний кодекс України (в редакції від 25.10.2001 року) не передбачає жодних виняткових підстав для набуття права користування земельними ділянками правонаступниками колишніх землекористувачів.

Відповідно до ст.123 ЗК України надання земельних ділянок юридичним особам у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.

Доказів отримання відповідачем у встановленомк законом порядку земельної ділянки у користування матеріали справи не містять.

Так, з поданих документів Відповідач не спростував доводів Позивача про те, що він використовував без правовстановлюючих документів саме ту земельну ділянку, місце розташування та розмір якої зазначено у Акті перевірки.

Згідно зі ст. 22 ЦК України збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

При цьому, діяння заподіювача шкоди має містити всі ознаки, передбачені ст. 1166 ЦК України, а саме: воно повинно заподіювати шкоду, бути протиправним, причинно пов'язаним зі шкодою, винним. Тому для застосування позадоговірної відповідальності потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення.

Виходячи зі змісту ч. 2 ст. 1166 ЦК України, обов"язок доказування, що шкоду завдано не з його вини, покладається на заподіювача шкоди.

Разом з тим, особа, яка вважає, що їй завдано шкоду, в силу ст.ст. 4-3, 33 ГПК України, має довести факт нанесення їй шкоди, її розмір та наявність причинного зв"язку між діями заподіювача та виниклою шкодою.

Рішеннями виконавчого комітету Вінницької міської ради від 25.03.2005р. № 596 та 16.02.2012р.р. №325 затверджено склад комісії по визначенню збитків та Положення про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста. Останнім передбачено проведення процедури розрахунку заподіяних збитків.

06.06.2012р. Комісією по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки міста визначено розмір збитків, заподіяних тимчасовим, в період з червня 2010 року по червень 2012 року зайняттям земельної ділянки для виробничих потреб площею 0,7508 га по вул. Вишнева,4 в м. Вінниці в сумі 169 855,41 грн.

Судом на підставі дослідження наявних у справі документів було встановлено, що за період з червня 2010 року по червень 2012 року орендна плата була встановлена у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка була чинною у вказаний період .

При цьому рішення виконкому Вінницької міської ради від 14.06.2012 року №1421 не визнано недійсним та нескасовано як незаконне в судовому порядку, тобто є чинним.

Повторюючись, суд відмічає, що відповідно до ст.ст.152,156 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: зокрема

д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії (бездіяльність) щодо відповідних земельних ділянок за процедурою, визначеною Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою КМ України від 19.04.1993 №284.

Такого висновку дійшов Вищий господарський суд у Постанові від 28.02.12 р. справа № 32/5005/11995/2011.

Підсумовуючи наведене суд відзначає, що тимчасове фактичне використання земельної ділянки відповідачем без правових підстав позбавило Вінницьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї земельної ділянки доход в розмірі орендної плати, що, на переконання суду, є підставою для задоволення даного позову в повному обсязі.

Згідно з положеннями ст. 49 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 43, 45, 32, 33, 34, 36, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 ГПК України, суд

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінниця-реставрація" (код 05724903, 21100, Вінницька область, м. Вінниця, Ленінський район, вул. Вишнева, будинок,4, офіс 4) на користь Вінницької міської ради (код 25512617, 21050, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Соборна, буд. 59) збитки в сумі 169 855,41 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінниця-реставрація" (код 05724903, 21100, Вінницька область, м. Вінниця, Ленінський район, вул. Вишнева, будинок,4, офіс 4) до спеціального фонду Державного бюджету України 3 397,11 грн. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 26 листопада 2012 р.

Суддя Стефанів Т.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - третій особі.