"07" листопада 2012 р. м. Київ К-31888/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.
розглянула у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Глибочицького державного спеціалізованого лісогосподарського підприємства агропромислового комплексу «Глибочицький держспецлісгосп АПК»на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2010 року по справі №2а-916/09/2470 (94450/10/9104) за позовом Глибочицького державного спеціалізованого лісогосподарського підприємства агропромислового комплексу «Глибочицький держспецлісгосп АПК»до Державної податкової інспекції у Глибочицькому районі Чернівецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія:
На розгляд суду передано вимоги Глибочицького державного спеціалізованого лісогосподарського підприємства агропромислового комплексу «Глибочицький держспецлісгосп АПК»до Державної податкової інспекції у Глибочицькому районі Чернівецької області про визнання незаконними дії Державної податкової інспекції у Глибоцькому районі щодо анулювання свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість; зобов'язання Державної податкової інспекції у Глибоцькому районі відновити з 01.01.2009 року дію свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.10.2009 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії щодо анулювання Державною податковою інспекцією у Глибоцькому районі Чернівецької області Свідоцтва №100169587 (бланк №020693) про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість - Глибоцького державного спеціалізованого лісогосподарського підприємства агропромислового комплексу «Глибоцький держспецлісгосп АПК»(на підставі акту про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування №1 від 22.06.2009 року), скасовано відповідні рішення (дію акту №1 від 22.06.2009 року) з моменту такого анулювання. Постановлено вважати дію Свідоцтва №100169587 (бланк №020693) про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість - Глибоцького державного спеціалізованого лісогосподарського підприємства агропромислового комплексу «Глибоцький держспецлісгосп АПК»- дійсною з 05.02.2009 року. Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Глибоцькому районі Чернівецької області вчинити дії щодо реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування та використання Глибоцьким державним спеціалізованим лісогосподарським підприємством агропромислового комплексу «Глибоцький держспецлісгосп АПК»спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського і лісового господарства та рибальства відповідно до положень п. 8-1 Закону України від 03.04.1997 року № 68/97-ВР «Про податок на додану вартість» (далі - Закон №168/97-ВР). Присуджено Глибоцькому державному спеціалізованому лісогосподарському підприємству агропромислового комплексу «Глибоцький держспецлісгосп АПК»судові витрати - державне мито у розмірі 3,40грн. з Державного бюджету України.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивач здійснює діяльність у сфері лісового господарства та є виробником поставляємої виробленої ним продукції та продуктів її переробки, таким чином відноситься до суб'єктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2010 року постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.10.2009 року скасовано та прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач 12.10.2010 року звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який своєю ухвалою від 13.10.2010 року прийняв її до свого провадження.
В касаційній скарзі позивач просив скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2010 року та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 81 Закону України від 03.04.1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість»(далі - Закон №168/97-ВР), ст.ст.49 та 191 КАС України.
Перевіривши матеріалами справи, наведені у скарзі доводи, колегія суддів, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
На підставі належних та допустимих доказів, досліджених з дотриманням норм процесуального права, судами попередніх інстанцій було встановлено, що податковим органом складено акт №1 від 22.06.2009 про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування.
Фактичною підставою для виключення Глибоцького державного спеціалізованого лісогосподарського підприємства агропромислового комплексу «Глибоцький держспецлісгосп АПК»з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування слугував висновок контролюючого органу про порушення п.п. 81.6 та п.п. 81.7 ст. 81 Закону №168/97-ВР, оскільки позивачем за 2008 рік здійснювались поставки лісоматеріалів та дров, що не зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД.
Відповідно до статті 81 Закону №168/97-ВР спеціальний режим оподаткування може обрати сільськогосподарське підприємство, яке провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства.
При цьому сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних періодів сукупно (пункт 81.6 статті 81 Закону №168/97-ВР).
Сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України «Про митний тариф України» (далі - УКТ ЗЕД), якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовлюються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником (пункт 81.7 статті 81 Закону №168/97-ВР).
Як встановлено судом апеляційної інстанції та не спростовується матеріалами справи, позивач здійснював поставку лісоматеріалів та дров, що належать до групи 44 УКТ ЗЕД назва «Деревина і вироби з деревини, деревне вугілля» згідно із Законом України «Про митний тариф України»під кодами 4401, 4403-4404, 4407-4408 та не включаються до груп сільськогосподарських товарів, які дають право на використання спеціального режиму оподаткування.
Доводи позивача, що поставлена продукція є сільськогосподарською зводяться до того, що продукти, що отримуються внаслідок життєдіяльності лісових ресурсів та їх обробки та переробки, класифікуються за окремими позиціями УКТ ЗЕД і відносяться як до груп 1 - 24 УКТ ЗЕД, так і до інших груп, зокрема до групи 06 під кодом 0602 90 41 00.
Разом з тим, до групи 06 під кодом 0602 90 41 00 УКТ ЗЕД відносяться «дерева лісові» та «інші».
Проте, у примітці до групи 06 додатоку до Закону України «Про Митний тариф України» визначено, що за умови дотримання винятків, зазначених у другій частині назви товарної позиції 0601, до цієї групи належать тільки живі дерева та рослини, включаючи розсаду овочів, що поставляються з парників, оранжерей чи розсадників для висадки чи для декоративних цілей.
Враховуючи зазначене, для підприємств, які проводять діяльність у сфері лісового господарства, спеціальний режим оподаткування поширюється лише на операції, що здійснюються в межах видів діяльності, визначених Законом №168/97-ВР і Переліком та в результаті яких відбувається поставка сільськогосподарських товарів, що відповідають визначенню, наданому пунктом 81.7 статті 81 Закону №168/97-ВР.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що здійснення позивачем діяльності у сфері лісового господарства, повинна оподатковуватися податком на додану вартість поза межами спеціального режиму оподаткування у загальновстановленому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 210, 2201, 223, 224, 230, 231, ч.5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія -
Касаційну скаргу Глибочицького державного спеціалізованого лісогосподарського підприємства агропромислового комплексу «Глибочицький держспецлісгосп АПК» залишити без задоволення, постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 -238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: __________________ Т.М. Шипуліна
Судді: __________________ Л.І. Бившева
__________________ А.М. Лосєв